4-tedensko jadranje po Jadranu?

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
cruiser
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Če Sep 23, 2021 15:17
Kraj: Prevalje
Kontakt:

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a cruiser » To Avg 01, 2023 13:21

Ekola, smo doma. Naših 30 dni jadranja, cca 900km, je zaključeno. Najboljši dopust ever!
Smo polni novih vtisov in izkušenj. Obiskali smo nekaj najlepših zalivov Jadrana, nekaj smo jih pa še pustili za drugič.
Po 9 dneh potovanja na jug, smo obrnili, da smo imeli dovolj rezerve za morebitno slabo vreme, kar se je tudi zgodilo.

Za nas je bilo na novo:
- prenočitev na sidru
- prenočitev na sidru v nevihti
- vezanje v novi marini na ponton
- vezanje na fiksni pomol
- vezanje na bojo
- vezanje na bojo z vezano krmo na obalo
- ker se nam ketna ne podira kot bi se morala, se nam je enkrat snelo celih 50km ketne
- zataknil se nam je genova furlex
- zlomljen štoper glavne škote sredi kvarnerja
- 2m valovi v krmo in hkrati s strani južno od Rogoznice (takrat je admiral prvič želel prodati barko)
- 2m valovi okoli Kamenjaka (admiral že drugič prodaja barko)
- večdnevno skrivanje pred močnim jugom v zalivu in posledične težave z el.energijo
- bežanje iz zaliva pred požarom v Grebaštici pri Šibeniku

Sicer pa super, vrhunsko, enkratno :D

Naša pot:
https://www.windy.com/upload/64c8e7b93c4a33e151451da1
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a CAR » To Avg 01, 2023 15:09

cruiser napisal/-a:Ekola, smo doma. Naših 30 dni jadranja, cca 900km, je zaključeno. Najboljši dopust ever!
Smo polni novih vtisov in izkušenj. Obiskali smo nekaj najlepših zalivov Jadrana, nekaj smo jih pa še pustili za drugič.
Po 9 dneh potovanja na jug, smo obrnili, da smo imeli dovolj rezerve za morebitno slabo vreme, kar se je tudi zgodilo.

Za nas je bilo na novo:
- prenočitev na sidru
- prenočitev na sidru v nevihti
- vezanje v novi marini na ponton
- vezanje na fiksni pomol
- vezanje na bojo
- vezanje na bojo z vezano krmo na obalo
- ker se nam ketna ne podira kot bi se morala, se nam je enkrat snelo celih 50km ketne
- zataknil se nam je genova furlex
- zlomljen štoper glavne škote sredi kvarnerja
- 2m valovi v krmo in hkrati s strani južno od Rogoznice (takrat je admiral prvič želel prodati barko)
- 2m valovi okoli Kamenjaka (admiral že drugič prodaja barko)
- večdnevno skrivanje pred močnim jugom v zalivu in posledične težave z el.energijo
- bežanje iz zaliva pred požarom v Grebaštici pri Šibeniku

Sicer pa super, vrhunsko, enkratno :D

Naša pot:
https://www.windy.com/upload/64c8e7b93c4a33e151451da1


Samo dva nasveta iz izkušenj:

-Genovi nikoli ne navijaj na trdo in po možnosti ko ni močnega vetra
-Na koncu verige imej vedno pol metra vrvi (lahko tudi debelino 5mm), katera naj bo privezana v boksu, tako ti veriga ne pade v morje ali pa jo z lahkoto prerežeš v kolikor zaideš v neugodno situacijo.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
cruiser
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Če Sep 23, 2021 15:17
Kraj: Prevalje
Kontakt:

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a cruiser » To Avg 01, 2023 15:43

Hvala CAR.

Pri furlexu mislim da nam je pri odpiranju ušla vrv furlexa zadnji meter, ko se je genova proti koncu hitreje odvila.
Ketna nam pa ni padla z barke, le z el.wincha, je pritrjena, je pa res, da smo morali dodati vrv na koncu, ker je bila direkt ketna na karabin pritrjena in če bi jo kdaj moral odrezat... ne bi šlo.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Avg 01, 2023 16:27

Super, lepa pot, čestitatm za korajžo tebi in celi posadki posebej ker ste šli prvič. Mi smo šli v takih okoiščinah le za 5 dni pa še to je žena ostala na kopnem in sva odrinila samam s sinom (bolj slabe napovedi). V 30 dneh je namreč nekako samo po sebi umevno, da boš naletel na vsaj eno nevihto, to pa je treba zavstno sprejet. In za prvič to ni lahko...

'Všeč' mi je tudi zapis, da si dvakrat 'prodajal' barko. V narekovajih zato ker vem, da so to prehodne misli ampak vseeno močne. In zato ker sem sam včasih v podobni situaciji ko gre kaj narobe ;)
Uporabniški avatar
cruiser
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Če Sep 23, 2021 15:17
Kraj: Prevalje
Kontakt:

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a cruiser » To Avg 01, 2023 17:08

Admiral = žena :D

Jaz nisem razmišljal o prodaji, ampak o večih sončnih celicah, večjih akumulatorjih, večjem alternatorju, ... :lol:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Avg 02, 2023 07:42

Cruiser vidim, da sva praktično "soseda" na domačem privezu, če računamo, da je Timava naša laguna. V Navtiki Cadei sem pripravljal barko za letošnjo sezono.

Sedaj ste imeli izjemno slabo vreme tako, da ste jo za prvič odlično odnesli. Grebaštica je za slabo napoved izredno slaba izbira za prenočevanje. Požar je pa že drugič v vsega 10 letih požgal južno pobočje zaliva.
Vse ostalo pa so bolj ali manj zadeve katere se boste priučili in navadili. Tudi mene je kljub izkušnjam za minuto prehitel orkanski veter in sem imel glavno jadro pospravljeno samo na pol čeprav sem že prej videl nevihto nad Labinom in nisem pravočasno ukrepal. Jadro je veter odvil na polno in sem moral k jamboru ter ga z ročico naviti na jamboru, ker je vodilna vrv s katero ga drugače pospraviš s kokpita, zaradi sile vetra spodrsavala.
Uporabniški avatar
cruiser
Višji praporščak
Prispevkov: 35
Pridružen: Če Sep 23, 2021 15:17
Kraj: Prevalje
Kontakt:

Re: 4-tedensko jadranje po Jadranu?

OdgovorNapisal/-a cruiser » Sr Avg 02, 2023 10:20

Nikola, jap, skoraj soseda :)
Z veseljem te povabim na kako pivo ali špricer, ko bomo naslednjič dol (avgusta nas ni, ker gre solastnik na podobno pot kot smo bili mi v juliju)

Glede vremena ne moreš kaj. Gledal in spremljal sem maksimalno in ko je bila napoved slaba, smo bežali v marine.
So bile pa cene čisto kul - Mali Lošinj na pontonih 62€ z el. in vodo (za 44ft barko ugodno), potem marina Volme pri Banjolah, 75€ z el. in vodo, ter vrhunsko urejenimi sanitarijami, potem pa še v Umagu na promenadi, 40€ z el. in vodo. Vodice so bile 116€, Šimuni pa 102€.

Grebaštice verjetno ne bom več izbral za zaščito pred jugom, ker je v zalivu nabijalo do 30kts, medtem ko je bilo zunaj na odprtem pa do 20kts. Zgleda se veter skanalizira tam skozi in je res slabo. Čeprav sidro (delta) je držalo odlično.

Sreča, da si dobro rešil glavno jadro v močnem vetru. Oni 71-letni Italijan pri Novigradu ni imel te sreče ko ga je ujel 65kt veter. Predvidevam, da na zakleneš wincha na jamborju, ko imaš krajšavo?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov