SELFTACKING FLOK-rigginng

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a Marchi » Pe Dec 08, 2023 09:18

Tako nekako, ja. Tisto kar imaš tisto uporabiš. Nič slabega nisem misli, čeprav sem res bolj direk napisal svoje mnenje. :?
A pri self tacku lahko imaš tender na premcu? Je prostor?
Kako pa zgleda code0 na selftacku? Code 0 je še povečana genoa 130+% iz lažjega materiala za šibek veter. Načeloma s code0 lahko jadraš precej ostro v veter. Nimam predstave, kako zategneš škoto na selftacku, če pa rogelj pride skoraj do zadnjega vinča na krmi.
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a sailord » Pe Dec 08, 2023 16:32

Teško imaš beiboot na premcu ;-) ga pa zato lahko daš na krmo na kopalno ploščad.
Code 0 pa je vpet spredaj na bowspritu in je z furlerjem, zrolaš selftack in odrolaš Code ali genaker.
Fajn si je poenostavit opravila, da si čimveč na jadrih in čimmanj na motorju.
Tudi na kopanje se tako lahko odpelješ z jadri, saj ni veliko dela.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Dec 09, 2023 12:38

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Dec 09, 2023 14:31

1stofficer napisal/-a:Bolana cena za boom brake :?

https://www.svb24.com/en/winchrite-tack ... brake.html

V Kammu so ga včasih imeli (še boljšega) za dobrih 20€. Neka inox zlitina v obliki 8 (osmice).

Mogoče sem ga celo v Decathlonu kupil na plezalnem oddelku, ne spomnim se. Tukaj na forumu je nekje, pa ne najdem.

Tukaj tudi poglej te osmice
https://www.annapurna.si/collections/plezalna-tehnika

Skratka, plezalna, varovalna oprema.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Dec 09, 2023 14:46

Marchi napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:Bolana cena za boom brake :?

https://www.svb24.com/en/winchrite-tack ... brake.html

V Kammu so ga včasih imeli (še boljšega) za dobrih 20€. Neka inox zlitina v obliki 8 (osmice).

Mogoče sem ga celo v Decathlonu kupil na plezalnem oddelku, ne spomnim se. Tukaj na forumu je nekje, pa ne najdem.

Tukaj tudi poglej te osmice
https://www.annapurna.si/collections/plezalna-tehnika

Skratka, plezalna, varovalna oprema.


Hvala za namig, ravno sem bil v Kamm ... ma OK bom drugic pogledal, pa se Decathlon je tut varijanta. Klipsne pa itaq kupujem plezalne ker so lahki in precej cenejsi od navticnih
Uporabniški avatar
EDO
Admiral
Prispevkov: 1873
Pridružen: Po Nov 16, 2009 13:44
Kraj: Ljubljana - Lovran - Umag

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a EDO » So Dec 09, 2023 18:45

Na "ta drugi" jadrnici (HANSE 345) imam self tacking in se odlično obnese. Pri jadrnicah, ki to imajo serijsko je celoten rigging temu prilagojen in manjko površine sprednjega jadra se kompenzira s površino glavnega. Moraš pa seveda oba uporabljati hkrati. Samo s sprednjim ne prideš hitro nikamor. Na Hanse imamo še roll glavno jadro z vertikalni letvami po celotni višini in to je res dobra in komot kombinacija. Barka je res hitra v vseh smereh. Pri teh zadevah je treba upoštevati tudi EMŠO jadralca - vsi bi radi še hitro jadrali ampak z leti je vnema manjša :D
Living well is the best revenge
https://www.facebook.com/NotaBeneSailing/
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a andrejv » Ne Dec 10, 2023 19:14

Marchi napisal/-a:A pri self tacku lahko imaš tender na premcu? Je prostor?


Lahko, če je barka dovolj velika. :D

Meni na 45 čevljih gre brez težav:

Slika
Slika
Uporabniški avatar
zalesjak
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 141
Pridružen: To Jan 12, 2016 21:03
Kraj: Štanjel

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a zalesjak » Ne Dec 10, 2023 21:20

Marchi napisal/-a:Tako nekako, ja. Tisto kar imaš tisto uporabiš. Nič slabega nisem misli, čeprav sem res bolj direk napisal svoje mnenje. :?
A pri self tacku lahko imaš tender na premcu? Je prostor?
Kako pa zgleda code0 na selftacku? Code 0 je še povečana genoa 130+% iz lažjega materiala za šibek veter. Načeloma s code0 lahko jadraš precej ostro v veter. Nimam predstave, kako zategneš škoto na selftacku, če pa rogelj pride skoraj do zadnjega vinča na krmi.


Meni gre na Hanse 320 dvo metrski tender lepo na premec, le pritrditi ga moraš tako, da gre škota floka čezenj, ko leti levo, desno. Pri meni tender sede točno na kabino in ga samo pritrdim z gurtnama na ograjo, da ga veter ne odpihne.

Glede code zero pa, to jadro nima nič skupnega s self tacking sistemom. Je običajno večje in gre ob boku proti krmi, njegove škote pa preko obračalcev na vitle. Jaz ga nimam, imam pa genaker. Primerjava kvadrature za mojo barčico code zero cca 50m2, genaker pa 75m2.

LPZ
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Feb 06, 2024 21:45

Osmica v akciji. Nisem še jadral s tem, moram najprej še škripec na eno stran namestit in v kokpitu najt plac za stoper. Rad mam namreč vse možne špage v kokpitu pri roki.

Slika

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov