SELFTACKING FLOK-rigginng

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a sailord » To Nov 28, 2023 14:08

Pozdravljeni jadralci,
imam barko, ki ima vgrajen sistem selftacking floka.

Rad bi spremenil sedanji rigging tako, da namesto da peljem škoto do premca in ob boku nazaj do vinča,
škoto najprej peljem v jambor potem pa iz jamborja spodaj nazaj do štoperja in vinča.
Nekako tako to izgleda, da izvedejo pri Hanse barkah.
Zanima me kako se to obnese, da je štoper vmes?
Pa tudi ali je potrebno še karkoli drugega dodati?

Razlog je v temu, da ne želim po enem boku peljati škote selftacking floka in vrvi za furler code-0 or genaker.
Tako bi se vrvi samo zapletale.
Po drugem boku itak poteka vrv za roller floka.

Ima kdo tak sistem ali izkušnje jadranja s selftacking flokom?
Vesel bom kakšnih napotkov in iskušenj.
LP, Sailord
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Sr Nov 29, 2023 13:36

Nisem ravno jadralec ampak bivši serviser in sem zmontiral kar nekaj jamborjev tudi na Hanse.
Pri Hansi škota za flok začne na škripcu, ki je na tračnici na palubi, gre na škripec, ki je na jadru, se vrne na škripec, ki je na palubi(kjer je začetek vrvi), gre gor v jambor(nekje med prvim in drugim križem), se vrne dol na škripec ob jamborju, na organizer in na štoper.
Štoper služi temu, da lahko vinč uporabljaš tudi za druge vrvi.
Ker škripec na tračnici nima omejevalcev, kar rukne v konec tračnice, če na hitro obrneš.
Gledesamega delovanja, sem preizkusil z kratkim jadranjem v koprskem zalivu in deluje. Drugih izkušenj nimam. Od strank pa nisem imel slabih povratnih informacij.
Uporabniški avatar
zalesjak
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 141
Pridružen: To Jan 12, 2016 21:03
Kraj: Štanjel

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a zalesjak » Sr Nov 29, 2023 19:24

Pozdravljen.

Imam jadrnico Hanse s selftacking jibe sistemom in originalnim 95% flokom. Jadrnica ima vgrajene tudi standardne tračnice na bokih, v kolikor bi uporabljal malce večjo Genovo, vendar do max 105%, zaradi vpetja pripon jambora na bokih barke.

Zadeva dela lepo in enostavno. Škota je speljana kot je to opisal Bavarko. Štoper pride prav da škoto nategneš, ko je jadro navito, da škota preveč ne opleta v vetru. Med jadranjem je štoper odprt in škota navita na vitlu. Sicer pa ima moja tračnica selftacking sistema tudi male štoperčke levo in desno, da voziček lahko fiksiram na enem mestu. Med jadranjem jih razmaknem na skrajne položaje na tračnici, da se voziček lahko prosto giblje med skrajnima položajema.

Prednost sistema je enostavna uporaba z eno škoto, slabost pa, da sistem omogoča majhen flok. Jadrovje na Hanseju je zelo učinkovito, če jadraš z obema jadroma saj je glavno jadro relativno veliko in za 50% večje od floka. Ležerno jadranje samo s flokom je zaradi majhnosti floka bolj tako tako.

Tudi jadranje z vetrom z metuljčkom zaradi majhne površine floka ni najbolj učinkovito in pride zelo prav Gennaker.

LPZ
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a sailord » To Dec 05, 2023 12:56

Bavarko napisal/-a:Ker škripec na tračnici nima omejevalcev, kar rukne v konec tračnice, če na hitro obrneš.

Hvala, to je potem tako kot mislim sam razzpeljati.
Škota pa mora biti najbrž kar malo elastična, mogoče potem manj ruka. Dyneema najbrž pri obratih sunke še močneje direkt prenaša na štoper /barko, nič ne amortizira. Nekje sem pa vodel, da eni na konce travelerja, loka ovijejo konec vrvi, da ublažijo udarec ob obratu.
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a sailord » To Dec 05, 2023 13:02

zalesjak napisal/-a:
Imam jadrnico Hanse s selftacking jibe sistemom in originalnim 95% flokom. Jadrnica ima vgrajene tudi standardne tračnice na bokih, v kolikor bi uporabljal malce večjo Genovo, vendar do max 105%, zaradi vpetja pripon jambora na bokih barke.

Štoper pride prav da škoto nategneš, ko je jadro navito, da škota preveč ne opleta v vetru. Med jadranjem je štoper odprt in škota navita na vitlu. Sicer pa ima moja tračnica selftacking sistema tudi male štoperčke levo in desno, da voziček lahko fiksiram na enem mestu.

Tudi jadranje z vetrom z metuljčkom zaradi majhne površine floka ni najbolj učinkovito in pride zelo prav Gennaker.

LPZ


Hvala.
Tudi na moji je podoben sistem, nima pa teh dodatnih amortizerjev, mogoče rešim z navito vrvjo na skrajnih robovih ob štoperju.
Bom poskusil kako zgleda med jadranjem s škoto v štoperju ali na vinču.
Imam code 0 z furlerjem in tudi gennaker s furlerjem, tako da ne vem koliko bom sploh uporabljal genovo za solo jadranje.
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a andrejv » Sr Dec 06, 2023 10:39

Jaz imam tudi Hanse s selftacking flokom.
Prednost:
- tacke lahko delam sam, brez kakršnihkoli težav.
Slabost:
- manjša površina sprednjega jadra
- ne da se voziti metuljčka z whisker polom (tangunom) kar sem na prejšnji barki redno počel, sploh v Grčiji.
- enostavno vpetje za pole ni primerno.

Če si boš delal tak sistem, pazi, škripec, ki ga boš imel na roglju floka, mora biti blokiran (ne sme se vrteti okoli svoje osi). Če se vrti, potem se vrvi začneta drgniti med sabo.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 06, 2023 12:11

Edina prednost selftacking floka je, da nimaš nič dela z njim pri obračanju. Prvo jadro, pa katero koli že, je itak glavni motor. Tako da že samo 130% genoa že precej dobro potegne.

Na 30+- jadrnici tudi selfhanded s tako genoo lepo delaš. Pri kaki večji kravetini pa je seveda zgodba druga in prav pride še ena roka če nimaš selftacking

Eno čist praktično vprašanje. A za metulja uporablja kdo tangun, ki je sicer namenjen spinakru? Ga imam na barki a nimam spinakra, za metulja pa se mi zdi mal težak oz sem prelen ;) da bi probal če se obnese
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Dec 06, 2023 14:41

1stofficer napisal/-a:... oz sem prelen ;) da bi probal če se obnese

Probi! :lol: drugače ne boš vedel. Sicer teža ne bi smela biti problem, saj ga gor drži dvižnica. Bolj prakticiram preventer na glavnem in veter vsaj malo s strani v genoo, da lepo stoji.

Drugače pa self tacking se mi zdi bolj turstička varianta. To je pač še ena komercialna bučka, ki začetnike prepriča, da kupijo barko, ker je upravljanje z njo sila preprosto. Nima pa kaj več skupnega z normalnim jadranjem, kot to, da rjuha pač lovi veter. O +100% genoi lahko samo sanjaš na selftacku, pa vemo kako vleče v orco ob zmernem vetru. Tudi vpetje škote na selftacku je vse prej kot dobro, saj rogelj jadra vleče proti jamboru, ne navzdol proti boku barke, kakor push/pull fizika narekuje. Izkoristek je temu primeren.
Moje skromno mnenje. Nimam izkušenj s selftackom imam pa z normal tackom :? :wink:
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 06, 2023 16:24

Marchi napisal/-a:Bolj prakticiram preventer na glavnem in veter vsaj malo s strani v genoo, da lepo stoji.



?
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Dec 06, 2023 17:47

1stofficer napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Bolj prakticiram preventer na glavnem in veter vsaj malo s strani v genoo, da lepo stoji.
?

Boom preventer/break
https://youtu.be/dcYwwinFO4U?si=GHUZ4qLk9-0-lFWC
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 06, 2023 20:06

Marchi napisal/-a:
1stofficer napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Bolj prakticiram preventer na glavnem in veter vsaj malo s strani v genoo, da lepo stoji.
?

Boom preventer/break
https://youtu.be/dcYwwinFO4U?si=GHUZ4qLk9-0-lFWC


Tole je fajn. Pride pa v poštev bolj pri nabritih barkah in dinamičnem jadranju ali pa če imaš boom zelo nizko. Bi mi prišel prav pri prejšnjem firstu ker mi je parkrat glavo preletel boom zgolj za nekaj mm ;)

Pri Bavariji pa mi boom pomoje sploh ne gre za več kot 45 stopinj v levo ali desno. Posebej kadar je vroče in mam odprt bimini. Dostikrat tudi gledam jadrnice naokoli in v resnici glavno jadro zelo malo kapitanov sploh kaj premika. Ne razumem ravno zakaj. Najbrž se jim ne da s tem ukvarjat al pa ne razumejo delovanja jader pri različnih AWA
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Dec 06, 2023 21:42

V bistvu se največ uporablja varianta, ko napelješ kontra vrv ob boku, da drži bum na strani brez bojazni da preleti sam. Pomembno pa je, da vrv na prostem koncu "fiksiraš" tako, da jo lahko hitro sprostiš, če tebe ali AP veter slučajno preseneti. Npr. na bitev ali vinč ipd. Bognedaj zavozlavat prosti konec, kot tudi sicer velja za vse proste konce (škote, dvižnice).
https://youtu.be/qAhUWCa-KoQ?si=f4U5EnJzUWbl4kxl

Pri bremzah na prejšnjem posnetku gre bolj za nežen selftacking glavnega jadra, kot fiksni preventer.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 06, 2023 22:43

Marchi napisal/-a:V bistvu se največ uporablja varianta, ko napelješ kontra vrv ob boku, da drži bum na strani brez bojazni da preleti sam. Pomembno pa je, da vrv na prostem koncu "fiksiraš" tako, da jo lahko hitro sprostiš, če tebe ali AP veter slučajno preseneti. Npr. na bitev ali vinč ipd. Bognedaj zavozlavat prosti konec, kot tudi sicer velja za vse proste konce (škote, dvižnice).
https://youtu.be/qAhUWCa-KoQ?si=f4U5EnJzUWbl4kxl

Pri bremzah na prejšnjem posnetku gre bolj za nežen selftacking glavnega jadra, kot fiksni preventer.


Cela znanost. Moram rečt da nekaj novega zame, ponavadi sem bodisi z roko nekoliko zadržal škoto ali pa jo med obratom preprosto zategnil, po obratu pa popustil. S tem boom ni preveč brutalno vsekal na drugo stran. To seveda lahko izvajaš samo na malo manjši barki, na 30 + pa nimaš časa niti dovolj moči. Uporabno torej, a bom iskal eno obojestransko rešitev.

Hvala Marchi za linke!
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a sailord » Če Dec 07, 2023 20:39

andrejv napisal/-a:Jaz imam tudi Hanse s selftacking flokom.
Če si boš delal tak sistem, pazi, škripec, ki ga boš imel na roglju floka, mora biti blokiran (ne sme se vrteti okoli svoje osi). Če se vrti, potem se vrvi začneta drgniti med sabo.

Hvala, dobro vedet :D
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: SELFTACKING FLOK-rigginng

OdgovorNapisal/-a sailord » Če Dec 07, 2023 20:56

Marchi napisal/-a:Drugače pa self tacking se mi zdi bolj turstička varianta. To je pač še ena komercialna bučka, ki začetnike prepriča, da kupijo barko, ker je upravljanje z njo sila preprosto. Nima pa kaj več skupnega z normalnim jadranjem, kot to, da rjuha pač lovi veter. O +100% genoi lahko samo sanjaš na selftacku, pa vemo kako vleče v orco ob zmernem vetru. Tudi vpetje škote na selftacku je vse prej kot dobro, saj rogelj jadra vleče proti jamboru, ne navzdol proti boku barke, kakor push/pull fizika narekuje. Izkoristek je temu primeren.

Seveda selftacking ni regatni rigging ;-) Koliko pa je regatnih hard jadralcev?
Vgrajevali so ga pa serijsko že pred 1990, zdaj ga nazaj obujajo za križarjenja.
Na testnem jadranju pri šibkem vetru je zadeva s 14m2 čisto solidno vlekla ;-), ko pa daš code0 s 45m2, pa nič ne pogrešaš genove ;-) Z vsako barko prilagodiš način jadranja glede na to koliko napora si pripravljen vložiti, pa seveda glede na namen, konfiguracijo, rigging, itd...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov