Katamaran izkušnje

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Zflorjanc
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Če Mar 12, 2020 18:33

Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zflorjanc » Ne Apr 28, 2024 13:41

Pozdravljeni morjeplovci!
Kot redni obiskovalec portala z manj interakcije, se obracam na lastnike katamaranov...
Do sedaj smo imeli (oz še imamo) 5m gumico, katere pa so se otroci žal naveličali (verjetno nič novega) in ne predstavlja več tistega pravega užitka, ki jo je nudila ob nakupu in mi je skoraj brezveze vlačit hudičeka na morje, če bi se vozil samo jaz in žena...
Zadnji čas resno razmišljam o nakupu katamarana, saj imava oba z ženo možnost "dela od doma" in nekako ocenjujem, da bi bila (v teoriji) jadrnica lahko izkoriščena cca 10dni spomladi, 1 mesec v poletju in ca 10 dni jeseni.
Zanimajo me vaše uporabniške izkušnje, ali je kdo mogoče že kar začel s katamaranom, kdo ga je menjal za jadrnico in zakaj, prednosti, slabosti (dvojni strošek marine dajmo na stran)...
Hvala vsem za sodelovanje :)
Lep zimsko/pomladni pozdrav vsem!
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Apr 28, 2024 14:57

Odvisno kje boš plul. Prednosti katamarana se pokažejo šele izven mediterana.
Zflorjanc
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Če Mar 12, 2020 18:33

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zflorjanc » Ne Apr 28, 2024 18:04

Nikola T. napisal/-a:Odvisno kje boš plul. Prednosti katamarana se pokažejo šele izven mediterana.


Želja je pač pluti kolikor bo in kamor bo dopuščalo vreme, v primeru, da se enkrat nekoč, nekdaj odločimo mogoče tudi za kakšno daljše potovanje bi želel, da je barka pripravljena na "vse"... Z jadranjem nimam kaj dosti izkušenj, nekako laično predvidevam, da je plovba s katamaranom dosti bolj gladka in udobna od klasične jadrnice? če se motim, me prosim popravite.
gledam pa katamarane 11 -12,5m..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Apr 28, 2024 21:35

Katamaran je ena kobila,ena hiša na vodi,jadra bolj z vetrom ,ko kej druzga,če ni športno nastrojen.Placa je veeeliko,sin je jadral na Lagoon 57 do Tunizije.Ne nagiba se,ima 2 motorja ,kar je glede varnosti ok,sta pa posledično 2 servisa..pa pustmo sedaj stroške,ki so za kat večji.Jaz imam osebno raj jadrnice,prav dobr sem pa jedel tud na katu,jadral nisem z njim,poslušal sem pa sina ,ko je pripovedoval razne zgodbe.Je pa bla Usoda široka 9,4 m in pol veš kok lušn je priplut v Izolo k ma 12 m širok vhod ..Je letel pa 10 vozlov kr takoj..
Vso srečo z nakupom,da je pa vsaj en tedenski najem pred nakupom obvezen,da vidiš kaj pa kako pa tko zagotovo veš.Pa kak tečaj bi priporočal,ker za 12 m kat morš kr vedet kako se stvari streže v teh nepredvidljivih vremenih ko..al ne piha al če pa vse polomt..
LP Iztok
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 587
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Apr 28, 2024 21:37

Svetujem, da najprej greš nekam, kjer ti bodo pokazali kaj jadranje je, po možnosti ne v čisto idealnih razmerah. Potem boš imel vsaj malo osnove za odličitev o nakupu. Prehod iz 5m gumice na 12m katamarana ni ravno tako kot iz Cliota na Passata. (pa nič slabega o Cliotu ali Passatu)
Pa ženo s sabo vzemi.
Jaz sem naredil podoben prehod z vmesnimi fazami učenja na jadrnico. Pa po moje bo trajalo še nekaj let, da bo prehod zares končan.

MKN
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 587
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Apr 28, 2024 21:38

No, Polanc me je prehitel.
Uporabniški avatar
Bo_4
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 125
Pridružen: Ne Sep 10, 2017 18:21
Kraj: Ljubljana

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a Bo_4 » Ne Apr 28, 2024 22:50

Na kratko še moje izkušnje, jadram že 45let od tega 25let na lastni eno trupni, 3-4x letno sem skiper na chart plovilu in zadnja tri leta samo na jadralnih katamaranih (42 - 52) v Jadranu. So prostooorni, okretni, enostavni za ne jadralce, redke so morske bolezni, ni strahu pred nagibanjem... Slabost je v stroških, glavno jadro ni rol in krmar je pogosto odmaknjen od osrednje palube (kokpita), ker je vsaj pri večjih modelih krmarnica na strehi in še nekaj težav je s preglednostjo bokov (pri manjših modelih). Če pa ste bolj adrenalinski jadralci, vsaj v Jadranu in v poletnih mesecih (razen neviht) ne boste navdušeni.
P.S. če bi mi finance zdržale bi presedlal na katamaran :wink:
Zflorjanc
Desetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: Če Mar 12, 2020 18:33

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a Zflorjanc » Po Apr 29, 2024 13:39

MKN napisal/-a:Svetujem, da najprej greš nekam, kjer ti bodo pokazali kaj jadranje je, po možnosti ne v čisto idealnih razmerah. Potem boš imel vsaj malo osnove za odličitev o nakupu. Prehod iz 5m gumice na 12m katamarana ni ravno tako kot iz Cliota na Passata. (pa nič slabega o Cliotu ali Passatu)
Pa ženo s sabo vzemi.
Jaz sem naredil podoben prehod z vmesnimi fazami učenja na jadrnico. Pa po moje bo trajalo še nekaj let, da bo prehod zares končan.

MKN


Pred nakupom katamarana imam vsekakor namen prej iti za par dni na jadranje, upam samo, da bo uspeh tudi pri najemu take dolžine, kar nekaj za najem je večjih.
Kar se stroškov tiče, sem katamaran v vsakem primeru imel namen dati na charter, saj je za tistih par dni letno to absolutno predraga zadeva, da bi gledal kako se na trupu nabirajo alge ali pa hodil spat nanj v suho marino... ima kdo izkušnje s charterjem in ali mogoče kdo celo priporoča koga zanesljivega?
Tečaj... hja.. še ena postojanka seveda, moram tudi opravit izpit whf, ki ga do sedaj nisem potreboval...
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2541
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Katamaran izkušnje

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Maj 02, 2024 09:07

Zflorjanc napisal/-a:saj je za tistih par dni letno to absolutno predraga zadeva, da bi gledal kako se na trupu nabirajo alge ali pa hodil spat nanj v suho marino

Za par dni letno nima smisla, da kupiš barko. Če pa jo imaš, naj bo v vodi. S primernim AF boš imel dve leti mir pred algami. Pa če ni marina 1000 km daleč, ne bo to par dni ampak par mesecev, sploh če lahko delata na daljavo. Pa če so otroci navdušeni nad morjem, bodo slej ko prej kdaj tudi sami odjadrali, vsaj pri nas je tako.
Še moje mnenje glede čarterja, raje imam manjšo barko brez čarterja, ki si jo lahko privoščim.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov