hladilnik

Vse o jadrnicah in jadranju

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

hladilnik

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Dec 14, 2009 14:57

Letos sem na barki namestil nov hladilnik, oziroma sestavil sem ga iz posameznih delov. Zadeva načeloma deluje, najbolje takrat, ko je priklopljena barka na 230V na pontonu.. a samo takrat... problem se pojavi, ko mora delovat na akumulator. Takrat pa deluje bolj tako, bi se reklo, da hladi sam sebe, kakega resnega hlajenja pa ni od njega. Prilagam specifikaciji sestavnih delov, če je komu jasno, kaj ni v redu.. Na kratko pa takole; imam nov akumulator TAB Motion 95Ah (C20) , ki je pripet na solarno celico ki polni z močjo 3-4.5W, pri dobri sončni osvetlitvi. ta akumulator je namenjen izključno za hladilnik in nanj ni pripet noben drug porabnik..kompresor pa je WAECO ColdMachine 86 (CU-86), za katerega so mi rekli,da mora povsem zadostovati hladilni komori cca 50L. Priložen je bil še izparilnik, prilagojen kompresorju. Zraven pa sem vzel še usmernik, ki samodejno preklaplja iz 230 na 12V.. Na kompresorju piše, da je namenjen napajanju 12 ali 24V, in usmernik je narejen prav tako. In sedaj ne vem, ali moram za nemoteno delovanje zagotoviti 24V napajanje tudi iz baterije, ali je v tem vzrok ne delovanja sistema? Naj povem, da pri 230V naredi led, se pravi, pivo in ostalo, je odlično ohlajeno, a na bateriji, ne deluje, oziroma se venomer zaganja in ugaša... posledično tudi ne hladi..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Dec 14, 2009 15:49

Precej nejasno si opisal celotni sistem. WAECO ColdMachine 86, je sigurno dovolj močan za 50 L hladilnik.
Zraven pa sem vzel še usmernik, ki samodejno preklaplja iz 230 na 12V
Da preklaplja si verjetno mislil: iz izmenične 220v pretvarja v 12V enosmerne napetosti.
Na kompresorju piše, da je namenjen napajanju 12 ali 24V, in usmernik je narejen prav tako
Ali imaš mogoče na usmerniku preklopnik za izhodno napetost 12 ali 24V ?
Če je tako moraš preklopnik nastaviti na 12V.
Kam si priključil usmernik ?
Pomiri napetost na akumulatorju med delovanjem kompresorja, mora biti nad 11,8V.
Pa še nekaj - sončna celica je verjetno močnejša od 3-4,5W ? Verjetno si mislil Ampere.
Opiši malo bolj natančno, pa ti bomo pomagali.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Dec 14, 2009 16:15

...ja seveda, toliko sem hitel, da ne bi kaj pozabil, da je kar nekaj nejasnosti in nepravilnosti.. torej, usmernik je priključen, ko je v marini, na 230 V, in takrat deluje hladilnik na 24V, to vem zato, ker ima usmernik vtičnico za vžigalnik, in tam je napetost 24V. v tem primeru hladilnik deluje super.. potem, ko pa odklopim napajanje 230, pa zadeva ne deluje več dobro. S preklapljanjem sem mislil na to, da usmernik preklopi iz enega vira napajanja v drugega..napr. ko se vrnem v marino, in barko priklopim na 230, vzame ta vir za prioriteten, in ne troši več akumulatorja.. pa saj to je verjetno samo po sebi umevno, vsaj mislim tako.. sončna celica pa daje toliko amperov, in je 75W.. do sedaj je zadostovalo za vse na barki, tudi za hladilnik, ki pa je žal odpovedal pokorščino, in sem ga zato tudi zamenjal.. potrudil se bom poiskat točne karakteristike usmernika in kompresorja, potem bo vse bolj jasno.. akumulator pa po amper in volt metru, ki jih imam vgrajene med priklopom do hladilnika, kaže skoraj poln akumulator ves čas.. in tudi solarni krmilnik kaže, da je baterija polna.. je pa povsem nova..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Dec 14, 2009 16:49

Če sem prav razumel, je problem v tem, da se kompresor enkrat napaja z 24V (ko je priključen na 220V), drugič pa z 12V iz akumulatorja.
Moje mnenje: elektronika ki upravlja kompresor ima samodejno zaznavanje vhodne napetosti 12 ali 24V. Če je priključeno na 24V je samodejni izklop, zaradi morebitnega izpraznjenja akumulatorja, nekje med 21 in 22V. Vkolikor preklopiš napajanje iz 24V (usmernik) na 12V (akumulator), bo elektronika zaznala to kot padec napetosti pod dovoljeno mejo, ter izklopila kompresor. Potem se verjetno čez nekaj časa ponovno vklopi in zopet izklopi. Verjetno bi moral odklopit napajanje 24V, pustit kakšno minuto odključeno, ter priključit 12V, da elektronika zazna to kot novo napajanje in ne kot padec napetosti. Če pa imaš na usmerniku možnost izhodne napetosti 24V, bi že s tem rešil problem.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Dec 14, 2009 17:15

Našel sem specifikacije usmernika in kompresorja..
http://www.visol.info/trg/detajl.php?im ... =161&hid=7

http://www.visol.info/trg/detajl.php?id=185&hid=7

Tole so komponente, nisem prepričan, a mislim, da sem hladilnik vklopil tudi kdaj, ko sem bil že na vodi, in ga v marini sploh nisem priklopil na 230.. pa tudi takrat ni delovalo..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Dec 14, 2009 17:42

A imaš mogoče navodila, ki si jih dobil ob nakupu usmernika ? V pomoč bi bilo če bi to poskeniral in mi poslal na zasebno sporočilo.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Dec 14, 2009 17:50

Pa še nekaj.
S kakšnimi kabli (dolžina, debelina) si povezal akumulator, usmernik, kompresor ?
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Dec 14, 2009 18:12

Navodila sem shranil, a so na barki, prvič ko bom dol, bom tole prinesel s sabo, kabli pa so okoli 3 do največ 4m dolgi, od akumulatorja do kompresorja, kabel od usmernika pa je okoli 3m dolg.. presek pa mislim da je 1.5, vsaj mislim da je.. kabel za el. vinč je debel za prst, vem da je tam ogromna poraba, ali misliš da ima tudi hladilnik preveč za tak kabel?
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Po Dec 14, 2009 18:17

Absolutno so pretanki. Če hočeš da ne bo padca napetosti na kablih in da se ti ne bodo pregrevali, rabiš za to dolžino presek 4 kvadratne milimetre.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Po Dec 14, 2009 18:25

aha. odkrila sva že eno napako, v Visol pa sem prosil za dokumentacijo, če mi jo bodo poslali, ti jo pošljem naprej, in seveda se obenem že zahvaljujem za pomoč, elektrika je namreč moja najslabša točka kar se tiče barke, ostalo še nekako sestavim skupaj, a tule sem kar amater..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Po Dec 14, 2009 20:24

Marjan T je že vse objasnil, preveriti je treba shemo priklopa elektronike na kompresorju. Morda imaš lahko tudi dodatne kontakte za priklop na 12V baterijo.
Baterija je v redu, ciklična in ti bo ob pravilnem vzdrževanju dolgo časa držala.
Vodniki so absolutno pretanki, sploh za 12V napajanje
Če ne bo druge rešitve, je morda smiselna montaža še ene baterije, ki jo vežeš zaporedno, tako da imaš na sponkah 24V.
Kje pa je barka?
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » To Dec 15, 2009 10:36

Pravzaprav sem že sam pomislil na to, da bi dodal še eno baterijo, da dobim 24V, a me je ustavilo dejstvo, da nisem vedel kako deluje solarni regulator pri polnjenju baterije... zdaj polni 12V, kaj bi bilo, če bi priklopil 24V ?
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » To Dec 15, 2009 12:23

Ja seveda, potem moraš imet pa še 24V regulator. Nima smisla, navodila v roke in zadevo pregledat.
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » To Dec 15, 2009 14:37

Zdaj so mi pa še iz Visol-a odgovorili na vprašanje, in je tako, kot ste pojasnili že morjeplovci,. na postavko kablov pa električar ki mi je zvezal sistem res ni bil pozoren. prilagam pojasnilo, in se zahvaljujem za pomoč, ob prvi priliki ko bom na barki, bom zadevo postavil s pravimi kabli bolj provizorično, in če bo vse v redu, bom potem kable pospravil, tako kot morajo biti.

Težava, da hladilnik ne deluje je najverjetneje v električni instalaciji. Zelo je pomembno kakšen presek vodnikov se uporabi (najmanj 4mm2) oz. odvisno od dolžine.
V kolikor je hladilnik priključen na kontrolno stikalno ploščo je potrebno preveriti kakšni preseki vodnikov so uporabljeni do razdelilne plošče.
Če preseki vodnikov niso ustrezni je padec napetosti zaradi velikega zagonskega toka hladilnika tako velik, da elektronika na hladilniku zazna, da je baterija prazna in izključi hladilnik da prepreči izpraznjenje akumulatorja.


Za shemo bom pa še pogledal pa pošljem.
Tole pa so poslali fantje iz Visola, Admin, to ni reklama, le pohvalit sem želel odzivnost in korektnost teh fantov..priporočam
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » To Dec 15, 2009 15:34

Me veseli, da smo s skupnimi močmi našli verjetno rešitev. Kar se pa tiče regulatorja za 24V, če imaš regulator, katerega si kupil od Visola model PHOCOS CML 5/5A je prirejen za 12 in 24V. Vsaj jaz imam takšnega.
Moraš le prvo priključiti akumulator, tako da regulator ''prečita'' kakšno napetost ima na razpolago, potem pa sončni kolektor. Jaz sem to rešil z stikalom ki ima tri položaje. Vseeno pa mislim, da ko boš menjal kable bo vse delovalo OK in ne bo nobene potrebe po dodatnem akumulatorju.
Jadranje je odklop

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov