Sidranje

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Sidranje

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Mar 28, 2024 09:50

Zdravo, eno vprašanje glede sidranja na dveh sidrih ... situacija je sledeča, imam čoln Saver 21 Fisher, v hangarju v Pirovcu in ga z dvigalom dajem v vodo v luki, kjer pa prihaja do sprememb, kot po večini obale, torej lučke kapitanije malo spreminjajo pogoje za dvigala in tako kot smo bili navajeni čolne dajat v vodo do sedaj, verjetno ne bo več možno, pomeni, da bojo z dvigali dajali čolne v vodo, kjer pač vsak s hiabom lahko. Da bi delal korpomorto, je pa verjetno dandanes že metanje denarja stran, ker samo vprašanje časa, kdaj bojo tudi tam pometali vse ven.
No, kakorkoli, jaz čoln dajem v vodo do 4x na leto, ampak sedaj razmišljam, glede na to, da je dobit privez problem in če spremenijo pogoje za dvigala, bi ga morda puščal na sidru. Imam 10 kg Mantusa, ki sicer drži kot pribit, globina cca 4-5 m, verige spustim dobrih 25 m, že sedaj za par dni imam čoln sidran, v zalivu, vedno v smeri neviht, ki v Pirovac ponavadi priletijo poleti iz smeri Murterja . V zalivu je muljasto dno, vendar mi čoln , sidran za dalj časa samo na enem sidru, ne diši najbolj, saj me včasih ni doli po 20 in več dni, sploh problem zna bit, če bi priletele kake hude nevihte z obale in bi čoln obrnilo v drugo smer. Se mi zdi, da bi sidru zvilo vrat, ker ne verjamem, da bi ga izpulilo iz mulja, se namreč zakoplje do konca. Zato razmišljam, da bi dal na krmo še eno podobno ali večje sidro, ki bi fiksiralo smer čolna JV-SZ. Glede na to, da tukaj vala ni ne vem koliko, morda v hudi nevihti pol metra ali malo več, saj je čoln, ko je sidran, skrit proti severozahodu, tudi tramontana prileti preko mesta, sicer je tukaj še nisem doživel, da bi vedel, kako se obnaša po zalivu.
Dvom imam pač zaradi tega, ker jugo bi pa tolkel v bok čolna, vala veter sicer ne more narediti ekstremnega, saj prileti le 2 km po plitkem zalivu . Kaj menite, je to sigurna varianta ali imate kake pomisleke. Saj pravim, če bi bil v prikolici ali na čolnu, me ne skrbi, ampak kot pravim, včasih je vmes 20 dni, da me ni doli. Imam kdo tako vezan čoln čez poletje ? Sicer, če bom dobil vez čez sezono, se s tem ne bom rabil ukvarjat, ampak iščem rešitev, če veza ne dobim, da bi ga z dvigalom 4x dajal ven in not v marini, je pa malo "tu mač".

Sidram tukaj, kjer je oznaka GPS https://www.google.si/maps/place/43%C2%B048'53.4%22N+15%C2%B040'16.0%22E/@43.8157275,15.6666179,1202m/data=!3m1!1e3!4m13!1m8!3m7!1s0x1334d13902098483:0x33f688f5500d4974!2s22213,+Pirovac,+Hrva%C5%A1ka!3b1!8m2!3d43.8205874!4d15.6678522!16zL20vMDdnajhz!3m3!8m2!3d43.814834!4d15.671113?hl=sl&authuser=0&entry=ttu
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
frenkyboy
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Mar 12, 2015 14:52

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a frenkyboy » Če Mar 28, 2024 13:19

Živjo. Pišem samo kot neko alternativo. Lastnik kampa kjer jaz počitnikujem, prav zraven Stare rive, je po navadi svoj čoln, cca 7 metrov, v primeru slabega vremena prestavil v uvalo Vril, čisto na koncu zaliva. Če greš tja recimo peš, je tudi med sezono kar nekaj prostih vezov na obalo. Pa če mogoče povprašaš kakšnega domačina če ti ga odstopi?
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Mar 28, 2024 13:41

Hm, očitno sva skoraj v istem kampu, jaz imam prikolico pri Meiću ... sem spraševal lani za privez, pa ni bilo možno, vsi so imeli neke rezervacije. Sem pa prej klical na Lučko, pa očitno ne bo nič s sezonskimi vezi pri Stari Rivi, saj zaenkrat ne vejo nič o kakem popustu za celo sezono, dnevno bo pa za moj čoln 28 EUR ... če bo probono glede na dneve, znese malo preveč.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
mato
Admiral
Prispevkov: 817
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a mato » Pe Mar 29, 2024 07:13

Dvom imam pač zaradi tega, ker jugo bi pa tolkel v bok čolna, vala veter sicer ne more narediti ekstremnega, saj prileti le 2 km po plitkem zalivu .

Ne zanašaj se na to. Zaliv v Punatu je dolg isto cca 2km, pa imaš ob močnem jugu kot je zadnje čase (40Kn) vala tudi meter in več na koncu zaliva. v Dunatu pljuska čez valobran.
Mato :wink:
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a pinosat » So Mar 30, 2024 08:41

mato napisal/-a:
Dvom imam pač zaradi tega, ker jugo bi pa tolkel v bok čolna, vala veter sicer ne more narediti ekstremnega, saj prileti le 2 km po plitkem zalivu .

Ne zanašaj se na to. Zaliv v Punatu je dolg isto cca 2km, pa imaš ob močnem jugu kot je zadnje čase (40Kn) vala tudi meter in več na koncu zaliva. v Dunatu pljuska čez valobran.


NI popolnoma isto, verjetno poznaš ta zaliv, če greš po cesti na Murter, tukaj je skoraj pol zaliva višina samo en meter vode, oseka pomakne ta zaliv par sto metrov sem tja, tu načeloma ni vode ... za veter z juga je nekaj takega kot Ptujsko jezero, oziroma do tu, kjer sidram, še manj razdalje. Ne bo druge kot da probam enkrat.

Tu se točno vidi , pred hišami onimi imam čoln https://www.google.si/maps/@43.7969718, ... &entry=ttu
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Mar 30, 2024 09:11

Daj dve sidri na Y. Nikakor ne premec krma. Barka mora dihat z vetrom ne se mu upirat. To se nikoli ni dobro končalo. Eno sidro daj na NW, drugo na NE, dobro izmeri dolžino do skupne ketne in to je to.
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a pinosat » So Mar 30, 2024 12:06

Marchi napisal/-a:Daj dve sidri na Y. Nikakor ne premec krma. Barka mora dihat z vetrom ne se mu upirat. To se nikoli ni dobro končalo. Eno sidro daj na NW, drugo na NE, dobro izmeri dolžino do skupne ketne in to je to.


Ja, to sem si mislil, kolega je lani v oni julijski nevihti ob vezanju jadrnice na obalo v Nečujamu, veter pa je prilel v bok, že bil pripravljen rezat štrik do obale, ker mu je sprednje sidro spustilo ... sicer je moj čoln glih 1/4 njegove bočne površine, ampak vseeno. Ne bo druge kot da en jugo sprobam , ko bom na čolnu ...
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
frenkyboy
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 82
Pridružen: Če Mar 12, 2015 14:52

Re: Sidranje

OdgovorNapisal/-a frenkyboy » So Mar 30, 2024 21:23

Ja očitno. Jaz sem pri Gulamu. Sosednji kamp. Znanec se je lani zmenil z enim od domačinom za vez pri Stari rivi. Mislim da je bilo 250€ za mesec in pol.
Lp
Hm, očitno sva skoraj v istem kampu, jaz imam prikolico pri Meiću ... sem spraševal lani za privez, pa ni bilo možno, vsi so imeli neke rezervacije. Sem pa prej klical na Lučko, pa očitno ne bo nič s sezonskimi vezi pri Stari Rivi, saj zaenkrat ne vejo nič o kakem popustu za celo sezono, dnevno bo pa za moj čoln 28 EUR ... če bo probono glede na dneve, znese malo preveč.[/quote]

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti