Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Feb 25, 2021 20:37

Moja bi prej odmontirala hladilnik ali pa kesl za nafto ,kot wc.Je prav lušn vstat ob treh zjutraj in it pišo decembra kazat na kopalno ploščad na sidru v zalivu....Webasto pa lepo segreje tudi wc in je ..lepš k doma..
Tjaz
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 131
Pridružen: Ne Jun 23, 2013 10:16

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Tjaz » Če Feb 25, 2021 22:02

david_bergoc napisal/-a:po koncu sezone boš drugače razmišljal o tem kaj rabiš in kaj ne...pusti wc kamor je...

To bo najverjetneje tudi prava strategija!

polanc napisal/-a:Moja bi prej odmontirala hladilnik ali pa kesl za nafto ,kot wc.Je prav lušn vstat ob treh zjutraj in it pišo decembra kazat na kopalno ploščad na sidru v zalivu....Webasto pa lepo segreje tudi wc in je ..lepš k doma..


Verjamem da je to ok na večjem čolnu, ne pa na takšni bani kjer je wc skrit v predalu pod posteljo in morašcelo kabino preuredit preden opraviš potrebo :lol:
mato
Admiral
Prispevkov: 818
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a mato » Po Maj 02, 2022 08:19

Živijo!

Imam eno vprašanje;
Montiram črni tank pod nivojem z uporabo maceratorja za praznjenje.
Kako mora biti priključena cev ki pride iz WC-ja. Zgoraj na tanku ali spodaj?
Ali mora biti podaljšana do dna da ima učinek sifona in ne smrdi nazaj v WC?
drugo vprašane je pa isto; z cevjo za praznjenje (v marini). Ta pa najbrž mora biti na dnu da lahko izsesajo vsebino.
Hvala za odgovore.
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Maj 02, 2022 19:34

MATO: Kako mora biti priključena cev, ki pride iz WC-ja. Zgoraj na tanku ali spodaj?
Odgovor: Najbolje, da je zgoraj, ker v tem primeru ne potrebuješ nadtlaka pri črpanju iz WCja.

MATO: Ali mora biti podaljšana do dna, da ima učinek sifona in ne smrdi nazaj v WC?
Odgovor: Sifon zagotovi že sam WC na izhodu. Izhodna cev se mora dvigniti najmanj do zgornjega nivoja WC školjke.

MATO: drugo vprašane je pa isto; z cevjo za praznjenje (v marini). Ta pa najbrž mora biti na dnu da lahko izsesajo vsebino.
Odgovor: Cev za praznenje z maceratorjem mora biti na dnu. Prav tako cev za praznenje na palubi.

POZABIL SI ŠE NA NAJBOLJ POMEMBNO ZADEVO ... ODDUŠEK!
Izhod za oddušek mora biti na vrhu črnega tanka. Pred inox oddušnikom montiranem na boku čim višje, ne pozabi vgraditi ogljenega filtra, da ne bo smrdelo.

Kar se tiče septičnih tankov sem na METSU zasledil precej novosti glede reševanja odpadnih vod - fekalij na plovilih. Zaradi korone še nimam povratnih informacij na vsa vprašanja, ki sem jih glede tega imel.
Odločil sem se, da si izdelam novodobni samočistilni septični tank za plovilo. Vanj bo vgrajen sistem prisilnega prezračevanja, ki bo dovajal kisik bakterijam potrebnim za razgradnjo fekalij. Oddušnik z ogljenim filtrom na izhodu je pri takem sistemu potreben samo dokler bakterije ne pričnejo delovati kasneje pa baje iz tanka niti ne smrdi več, vsaj ne tako močno kot smo bili tega vajeni do sedaj iz klasičnih septičnih tankov.

Če bi kdo zasledil odlično, tiho, srednje močno 12V črpalko za dovajanje zraka (Aerator) v fekalni tank bi prosil, če lahko tukaj navede link.
Hvala
mato
Admiral
Prispevkov: 818
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a mato » To Maj 03, 2022 11:44

POZABIL SI ŠE NA NAJBOLJ POMEMBNO ZADEVO ... ODDUŠEK!
Izhod za oddušek mora biti na vrhu črnega tanka. Pred inox oddušnikom montiranem na boku čim višje, ne pozabi vgraditi ogljenega filtra, da ne bo smrdelo.

No tole sem pa vedel da mora biti zgoraj...
Mato :wink:
Uporabniški avatar
Fojki
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: So Okt 20, 2007 11:23
Kraj: Ljubljana - Barbariga

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Fojki » Po Sep 11, 2023 09:02

Fantje zdravo

Glede wc imeli prej ročnega ampak je električni z tankom defenitivno zakon veliko boljša opcija deluje top .Za splakovanje imamo narejeno povezavo z sladko vodo.

Tale tema konkretno zanimiva. Mi poveste kako konec sezone očistite fekalni tank.
Meni vedno ostane na dnu malo tekočine v rezervarju .Seveda imam še senzor kateri mi letos spodaj zablokiral


Ali kdo od Vas daje kaj v rezervaor konec sezone kak kis, antifriz ,da se mi na senzorju ne bi nabrala
roba zgleda se zamašil ?? bolj da zaščitim senzor seveda posledično je letos zablokiral po 3 letih.

Imam tale senzor https://www.svb24.com/en/kus-waste-hold ... nsors.html

pozdrav vsem
_________________
Lp Fojki

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti