Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » To Dec 22, 2020 18:45

evovii napisal/-a:......Koliko teh drek pump sploh obstaja na Jadranu? .....

Enako.
Glede na ekozavezanost Hrvaške bodo Seahelp nadgradili in bodo letali izčrpavat... menda imajo razpis za plenice za delfine.

V praksi se ne bo spremenilo nič.... vsaj dokler ne bodo zahtevali wc brez izpusta pri plovnem ali podobno... pa tudi potem se bodo znašli... za pregled daš notri kemičnega
https://vodovod-rh.si/
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Galex » To Dec 22, 2020 20:15

se podpišem pod to...spet bo ena izmed stvari, da te lahko j...

Malo zdrave pameti je treba imet, pa je čist zadosti prostora za vse sranje in podobno...

Če pa bo direktiva, bo pa še kar nekaj časa preteklo da se v praksi to uporablja kot stalnica...
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a weta » To Dec 22, 2020 22:00

S tem sranjem je hudič, tudi tisti, ki crni tank spraznejonpred vhodom v marino ali ob izhodu iz zalivov, kjer prenočijo, vso svinjarijo zanese na obalo in je tam ppgosto prava veselica z rjavo peno, velikimi madeži rjave barve....zelo apetitlih za vse na plažah na obali.
Zato je moje mnenje, da bi bilo obvezno imet crne tanke in jih tudi praznit v marinah. Sicer pa stroge kazni. Drakonske. Povsod.

Enkrat sem.bil na dopustu v mali lamjani na ugljanu. Tam so v zalivu vsako noč se zasidrale številne barke. Vsak dan, pa čisto vsak dan, je bilo morje v tem zalivu veliko ur tako usrano, da si človek ne more mislit. Sam sem imal na mojem.čolnu vodno linijo vsak dan zamazano vsaj s centimeter debelo plastjo tega dreka, vozit na kopanje pa sem se moral na odprto.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Dec 22, 2020 23:30

1. Ne pretiravajte in ne primerjaj ladij s 50, 100 in več ljudmi, ki praznijo vse naenkrat, ko je polno in kjer koli pač že! Če že hočemo pretiravat potem OK samo potem naj tudi kopalcem nadenejo plenice, ker mene zmrazi samo ko pomislim koliko se jih poščije v vodi pred kakšnim kampom :wink:
2. Najbolj eko je če zmleto vsebino takoj pojejo ušate
3. Septični tank je potrebno sprazniti čim prej in seveda zunaj zalivov

Ne bom vrtal izhoda na palubi, bom pa pokazal cev iz posode katero bom skozi stropno okno lahko dvignil ven pa naj mi ga pocuzajo. Septični tank mislim. :D
Nazadnje spremenil Nikola T., dne To Dec 22, 2020 23:33, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Dec 22, 2020 23:31

weta napisal/-a:Zato je moje mnenje, da bi bilo obvezno imet crne tanke in jih tudi praznit v marinah. Sicer pa stroge kazni. Drakonske. Povsod.

Če pa razmišljam še malo naprej, kaj se bo zgodilo s tem drekom v marinah, pa raje ne pomislim.
Samo poglej, kaj se dogaja z našim drekom v čistilnih napravah naših rek. Najprej so zgradili čistilne naprave, ker se lepo sliši, potem pa so se znašli pred vprašanjem kam s koncentrat drekom, ki ostane po čiščenju. Pa so našli "rešitev", export na Madžarsko. Pa je madžar rekel stop, pa smo u rit. Krog sklenjen.

Moje mnenje je, da pri taki kubikaži vode, ki je v katerem koli morju, je bio sranje brez kemikalij, čisti naravni odpad, ki se razgradi cokom pokom. Itak, da prepoveš spuščanje v zalivih, valda, ampak to da pa na 100m globine spustiš nekaj litrov sranja pa ne škodi nobenemu. Bolj čistega in neškodljivega skreta kot je morje, ni.

BTW njive ponekod še gnojijo s hlevskim gnojem. In ja, lahko si mislimo, da bodo prišli časi, ko bo fitofarmacevtski lobij dosegel, da bo samo njihova vrečka neoporečna. Mutacije z novimi boleznimi bomo kompenzirali s pametnimi novotehnolškimi cepivi.

Ta velkim kruzerkam z nekaj 1000 gosti in posadke pa vgradit čistilno napravo, sežigalnico in še kaj.
edit: NT si me prehitel med tem ko sem pisal. :)
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a weta » Sr Dec 23, 2020 06:29

joj no, pejte kdaj na kako plažo, ki je ob robu kakšnega večjega zaliva, pa bodite tam med osmo in enajsto uro denimo, ko je tega največ.
sranje pa plava po vrhu in ga morski tok in valovi lepo nosijo na obalo, tudi če sprazniš kilometer stran. cele rjave sledi in madeže vidiš za barkami in potem gre to počasi proti obali. apetitlih. Pa nikjer velikih bark....samo jadrilice, pa tu pa tam kak motornjak....
problem je še, ker je to sranje zmleto in zmešano v neko brozgo in je tega še bistveno več, kot samih fekalij, če bi vsakdo samo svojo potrebo opravil preko palube.
lahko si zakrivate oči ali zmanjšujete problem, ampak ta problem obstaja in na bolj prometnih punktih je problematičen, ne samo opazen.
To so stvari, kot na vsakem področju......parking je bil nekoč zastonj, ker sta samo dva imela avto, potem je vsako budalo imelo avto in se je vse zabasalo, pa so postali parkingi plačljivi, sedaj pa se avte umika iz centrov....in tako bo tudi na tem področju, zagotovo in upam, da čim prej.
ta odgovorni pa že sedaj ustrezno skrbijo tudi na tem področju. Kot je nekdo napisal, na severu so kompostniki pogosti in v splošni uporabi, pri nas to smrdi.....seveda, je lažje spumpat ven.
tudi to je očitno izraz razvitosti severa proti balkanski mentaliteti
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 23, 2020 10:04

No pa le eden pozitiven za kompostnega. Ce pogledate tisti video ki sem ga prej prilimal so kar doterani. Nic ne smrdi, je zadihtano, filter je za zrak. Tako da ce neki fini Švedi, Danci to uporabljajo,bi ali pa še bomo tudi mi..
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Sr Dec 23, 2020 11:25

Samo kje vidiš prednost kompostnega glede na električni + fekalni tank?
Je ceneje, manj komplikacij pri vgradnji?

Ker se mi zdi, da je pri kompostnem še vedno več ročnega dela kot pri električni+fekalni tank. Moraš flašo z urinom ven dajati in iztočiti, pa posušen drek ven metati. Vsaj dokler se ne zamaši, je pri el.wc + fekalni tank manj dela, ker ti iz fekalnega tanka gravitacija ali macerator ven spumpajo, ko odpreš ventile.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 23, 2020 12:46

Ja, manj komplikacij pri vgradnji. Dreka ni. Je kompost. Pred uporabo se vsuje v kanto pesek,zemlja ali nekaj takega. Poglejte tisti video, bo manj vprasanj..
Crni tank mislim da bi moral bit narejen tako da se prazni samo s crpalko v marini. Brez izpusta v morje. Taka je ideja, da se pac ne izpusca v morje.. V tem primeru se lahko hitro zgodi da je poln in kaj zdaj? Gres v marino in se postavis v vrsto za praznjenje :?
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Dec 23, 2020 13:36

omas napisal/-a:Taka je ideja, da se pac ne izpusca v morje..

A veš, kam se izpušča večina dreka na Jadranu (ne samo iz bark)?

Btw, kam si ga pa do zdaj izpuščal?
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 23, 2020 13:48

Vem ja. Pac Hrvaska.
Nimam wc ja na barki tako da...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Dec 23, 2020 13:56

omas napisal/-a:Nimam wc ja na barki tako da...

Te ne tišči, kadar si na barki?
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 23, 2020 14:03

Sem bolj fine sorte in ne kakam sploh..
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Dec 23, 2020 14:04

Če verjameš :roll:

Spuščanje klobas v zalivih je večji problem, kot spuščanje zmletega dreka na odprtem morju.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Mornarski WC, tank odpadnih vod (septični-črni, sivi)

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Sr Dec 23, 2020 16:00

omas napisal/-a:Sem bolj fine sorte in ne kakam sploh..



Aha, nadgrajen in odložiš dehidriran kompost. To pa plačajo ... skoraj po ceni guana!


Drugače pa nekaj zabavnih podatkov!

Istra ima že ene 10+ let ~ 20.000.000 nočitev turistov. V Istri začasno ali staln živi ~ 270.000 ljudi.

Pri turistih lahko rečemo, da jih je 70% nastanjenih v obmorskem pasu. Od stalno ali začasno bivajočih je 30% v obmorskem pasu.

Pa recimo da ena oseba na dan spravi od sebe 0,5 kg nedehidriranega nekomposta (če je kdo diplomiral s področja, ga prosim, da se vključi in me popravi).

20.000.000 x 0,7 x 0,5 = 7.000.000 kg
270.000 x 0,3 x 365 x 0,5 = 14.782.500 kg

In tako lahko ugotovimo, da se vsako leto v more okoli Istre odloži 21.782.500 kg (kot je nekdo z občutljivim buščkom opisal - ni apetitlih) nedehidriranega nekomposta. Sicer se kanalizacije na področju Istre gradijo pospešeno, a čistilne še ne delujejo. ....

Sedaj bi pa prosil, da ugotovimo koliko je bark na območju Istre, nato bomo opravili anketo o povprečni letni uporabi, upoštevali podatek o povprečno 0,5 kg nedehidriranega nekomposta... in izračunali količino.

Potem bomo prišli do nekega zaključka.... nekaj v smislu, pljunek v morje... in ugotovili, da največ narediš če:
- v primeru, da imaš črni tank, tega prazniš dovolj stran od obale in po možnosti ne pred ali med maestralom
- v primeru mlinčka boš to potenstal in razveselil favno
- ali navsezgodaj položil kabel

Torej, tehnike, ki so v praksi danes.... a ne bo noben uvatia koje kune!?! Koliko kune če uvatit, je pa odvisno od mene, tebe in vas...
https://vodovod-rh.si/

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov