Sidrna utež

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Apr 27, 2014 21:59

Še kdo želi imet utež?Spet bom ulival..
LP Iztok
al

OdgovorNapisal/-a al » Ne Apr 27, 2014 22:38

polanc napisal/-a:Še kdo želi imet utež?Spet bom ulival..
LP Iztok


jaz glihkar ulivam :D
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Apr 28, 2014 23:10

Kako težo boš pa ulil?
al

OdgovorNapisal/-a al » To Apr 29, 2014 09:35

polanc napisal/-a:Kako težo boš pa ulil?


liter, dva :D
Aky
Kontraadmiral
Prispevkov: 288
Pridružen: Sr Apr 01, 2009 17:15
Kraj: Ljubljana, Pula - Bunarina

OdgovorNapisal/-a Aky » To Apr 29, 2014 10:04

Mene zanima kakšen liter te uteži.

je še aktualno? :)

A.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Maj 18, 2014 21:58

prihaja čas potepanj z našimi plovili,vreme pa je vse bolj nepredvidljivo,uteži na sidrnih verigah nam ne garantirajo mirnega spanja na sidru v vsakem vremenu...nam pa pomagajo,da sidra bolje primejo in manj orjejo,in pa amortizirajo sunke na vinč in vpetje le tega...
če še želi kdo, da mu vlijem tako utež ,se javite.kar nekaj morjeplovcem sem jo naredil in so zadovoljni...
lp iztok
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Sr Maj 28, 2014 22:41

Sem obljubila fotke kapitanove rešitve gladkega spuščanja uteži po verigi. Prej se je hudič, brez kolesca po verigi zatikal.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slikano na sončen dan v Brindisiju!
Uporabniški avatar
Joško
Admiral
Prispevkov: 1774
Pridružen: Če Sep 17, 2009 15:02
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Joško » Če Maj 29, 2014 00:46

Super rešitev!!

Jaz imam samo karabin, takega kot je na sliki in kar lepo zdrsi dol po verigi. Je pa res samo 8mm.

Me pa zanima, če je nosilec kolesa sestavljen iz dveh delov, ki sta skupaj privijačena?
:)"Dobrega štromarja zruka samo slab šnops":)
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a heron » Če Maj 29, 2014 20:14

polanc napisal/-a:prihaja čas potepanj z našimi plovili,vreme pa je vse bolj nepredvidljivo,uteži na sidrnih verigah nam ne garantirajo mirnega spanja na sidru v vsakem vremenu...nam pa pomagajo,da sidra bolje primejo in manj orjejo,in pa amortizirajo sunke na vinč in vpetje le tega...
če še želi kdo, da mu vlijem tako utež ,se javite.kar nekaj morjeplovcem sem jo naredil in so zadovoljni...
lp iztok


Za amortiziranje sunkov na vinč in vpetje le tega je itak najbolje (neodvisno če uporabljate utež ali ne), če uporabljate "snubber" - mogoče se slovensko reče "blažilec" ?
Po Karibih jih imajo čisto vse barke, na Jadranu jih redko videvam.
Gre pa za vrv, ki je vpeta na sidrno verigo (s kavljem ali zavezana z "rolling hitch" vozlom) in pritrjena na barko recimo na bitvo. Veriga je potem popuščena in tvori lok, vsa obremenitev je na snubberju.
Veriga tako ne rožlja in tisti v premčni kabini lako bolj mirno spi, obremenitve so na bitvo, ki je močna in ne na sidrni vinč, ki ni načrtovan za tovrstne obremenitve. Ker je vrv raztegljiva tudi ublaži sunke na opremo.

Od kapitana žena: Kapitanu vse pohvale za tale sistem spuščanja uteži.
Jaz uteži nimam (dam raje par metrov več ketne pa je podoben učinek, je pa res, da si bom mogoče po poletni gužvi premislil - do zdaj sem vedno našel dovolj prostora, čeprav dalj od obale. Za manjša plovila in za tiste z vrvjo pa je utež super. Sploh za motornjake z manjšim grezom, ki gredo tako lahko še bolj v plitvo sidrat.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
al

OdgovorNapisal/-a al » Če Maj 29, 2014 20:19

heron govori o tem SIDRO_AMORTIZER

ta je malo drag a zelo dobro deluje.
skorajda si ne predstavljam sidrati brez tega...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Maj 29, 2014 20:30

ta je najcenejši,ker oni za 20 e se zlomi ko ga najbolj rabiš in pol nimaš ne kavlja ne 20 e,pol kupiš tega in strošek je onih 20 plus teh 50...
Uporabniški avatar
bladzo
Admiral
Prispevkov: 951
Pridružen: Ne Okt 26, 2008 21:45
Kraj: Lj-Portorož
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bladzo » Če Maj 29, 2014 21:45

al napisal/-a:heron govori o tem SIDRO_AMORTIZER

ta je malo drag a zelo dobro deluje.
skorajda si ne predstavljam sidrati brez tega...


Mam podobno zadevo in deluje odlično. Veriga ne ropota in ob močnejšem vetru me ne skrbi vinč...
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Pe Maj 30, 2014 08:20

bladzo napisal/-a:
al napisal/-a:heron govori o tem SIDRO_AMORTIZER

ta je malo drag a zelo dobro deluje.
skorajda si ne predstavljam sidrati brez tega...


Mam podobno zadevo in deluje odlično. Veriga ne ropota in ob močnejšem vetru me ne skrbi vinč...


Tudi mi imamo to. Uporabljam vedno ob močnejšem vetru, naredila sva pa enkrat sama z očetom, ko sva imela višek časa; Kovinski del, ki zagrabi na verigo sva ukrivila/skovala in vpletla vrv dolgo cca 5 m. Tako lahko prilagajam dolžino.
Uporabniški avatar
od kapitana zena
Admiral
Prispevkov: 1091
Pridružen: Po Dec 05, 2011 12:43

OdgovorNapisal/-a od kapitana zena » Pe Maj 30, 2014 09:57

Joško napisal/-a:
Me pa zanima, če je nosilec kolesa sestavljen iz dveh delov, ki sta skupaj privijačena?

Tako je, bom še z druge strani eno fotko naredila.
Pa še amortizer poslikam. Je na dveh vrveh, vmes na njih še gumi še amortizer.
Ne samo, da veriga ne ruži, tudi obremenitev na sidrni vinč in vago je zmanjšana.
Takole to zgleda:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Avg 20, 2014 12:44

Lepo izvedeno!
Slika
Edino v razmislek. Ob dvigovanju uteži v težkih pogojih, ko se mudi in ni časa za vijačenje in odpenjanje je visenje čez premec nevarno in postopek zamuden.
Pustita vse tako kot je, utež prestavita samo na vrv (ki gre potem tudi čez karabin), na vrvi naredita 1,5m dolgo pašnjak zanko. Ko utež dvigneš do premca, jo po dolgi zanki potegneš na palubo (ne čez vodilo verige ampak neodvisno od vodila), na levi ali desni strani premca, odvežeš vrv, utež pospraviš in stvar je urejena. Dvigneš sidro in jo ucvreš kamorkolipač. Kolešček in karabin pospraviš, ko je čas za to.

Dovolj težka utež pa drsi po ketni tudi brez te priprave, samo na vrvi in jo enostavno dvigneš in odvežeš po opisanem postopku, hitro in učinkovito.
Bom enkrat prilepil še fotko.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta