Victron MPPT

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 05, 2023 11:04

Da malo tole temo iz naftalina potegnem..

Imam victron mppt 100/15 in mi je všeč priklop load. Samo ta load če prav razumem je bolj za okras?

Preko tega izhoda bi rad gnal Indel B TB31 hladilnik, to zaradi zagonskega toka verjetno ne bo pilo vode ampak probal bom vseeno.

Ima kdo kaj izkušenj s tem izhodom? Kaj zmore in česa ne?

Specifike hladilnika so take:
TECHNICAL PARAMETERS TB31:
Gross volume: 30 liters
Supply voltage: DC 12 / 24V
Power consumption per day *: 0,222 kWh, 18,5Ah / day 12V (0,77Ah / h), 9,25Ah 24V (0,39Ah / h), * 5 ° C indoor and 25 ° C ambient temperature,
Internal temperature setting range: -18 ° C to + 12 ° C
Installed power: 45W
Rated input current approx. DC 12 / 24V: 3.6 / 1.8A
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
dj75
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: To Jun 16, 2015 10:14

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a dj75 » So Avg 05, 2023 14:09

Jst mam na Renology rover 20a na load priklopljen 80 litrski dometic hladilnik, celica 100w, 110ah victron gel akumulator, že četrto leto dela vse ok, pivo hladno, sladoled zamrznjen....
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Avg 05, 2023 14:19

AEgir napisal/-a:Da malo tole temo iz naftalina potegnem..

Imam victron mppt 100/15 in mi je všeč priklop load. Samo ta load če prav razumem je bolj za okras?

Preko tega izhoda bi rad gnal Indel B TB31 hladilnik, to zaradi zagonskega toka verjetno ne bo pilo vode ampak probal bom vseeno.

Ima kdo kaj izkušenj s tem izhodom? Kaj zmore in česa ne?

Specifike hladilnika so take:
TECHNICAL PARAMETERS TB31:
Gross volume: 30 liters
Supply voltage: DC 12 / 24V
Power consumption per day *: 0,222 kWh, 18,5Ah / day 12V (0,77Ah / h), 9,25Ah 24V (0,39Ah / h), * 5 ° C indoor and 25 ° C ambient temperature,
Internal temperature setting range: -18 ° C to + 12 ° C
Installed power: 45W
Rated input current approx. DC 12 / 24V: 3.6 / 1.8A


Tocno tak Victron mam tut js in tocno to bom tut js naredu z loadom. Dal ga bom na hladilnik, ki ga ne ugasam. Ce bo slucajno en teden premalo sonca in da mi ne izprazni accu ter da mam nadzor nad porabo
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 05, 2023 19:24

Pri mojem je sicer že na hladilniku tristopenjska zaščita za akumulator, samo bi bil zaradi pregleda vseh podatkov load super.

Visokoamperažne stvari kot so vinč in jackplate pa na štartno ker itak to laufa samo ko je motor prižgan.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Avg 06, 2023 14:10

Kako mate pa filanje hišne baterije rešen sploh če je AGM?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 25, 2023 09:06

Tale load izhod ni vreden pol čebra slane vode. Ne hladilnik ne avtopilot, nč ne gre preko tega ker začne ugašat takoj. To je za uro pa še to kakšno varčno.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a modro morje » Pe Avg 25, 2023 09:32

AEgir napisal/-a:Tale load izhod ni vreden pol čebra slane vode. Ne hladilnik ne avtopilot, nč ne gre preko tega ker začne ugašat takoj. To je za uro pa še to kakšno varčno.
Jaz mam Victron MPPT 75/15 SmartSolar (z BTjem), in mam na Load obešen (kompresorski) hladilnik, ki zaradi povišanih obratov (dodan uporček cca 1kOhm) žre do 7.5A. Deluje čisto v redu že tri leta, oziroma da sem bolj precizen, še nikoli ni odklopil, ker je napetost bla vedno zadost visoka.
V bistvu je blo pa to nepotrebno, samo mi je šele kasneje postalo jasno, ker je možno že na kompresorskem kontrolerju nastavit napetost za izklop s tem, da dodaš kak uporček.
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Avg 25, 2023 10:13

Zagonski tok ga heca. Očitno ma ta hladilnik več kot 15A. Vsaj ni dileme, bom mppt zvezal na štartni aku, orion bo pa iz štartnega v servisnega točil.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Avg 26, 2023 08:14

AEgir napisal/-a:Zagonski tok ga heca. Očitno ma ta hladilnik več kot 15A. Vsaj ni dileme, bom mppt zvezal na štartni aku, orion bo pa iz štartnega v servisnega točil.


Na kolk voltov ti je pa izklopilo? Kok W hladilnik imas ?
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 26, 2023 10:39

Hladilnik izklaplja takoj ko ga priklopim. 45w mislm da je. On-Off-On-Off začne delat in nč ni. Pol sem priklopil preko tega vse razen hladilnika, se pravi lučke, ploter, avtopilot. Super delal, prbližn dva dni pol pa sred morja 20Nm od obale ob 6h zutri izklopi in mi ugasne lučke, ploter, vse v meglicah kjer se dodobra zanašam na ploter. Spet On-Off-On-Off situacija. Sem pol na Istu v 15 min zvezal direkt mimo mpptja in dela vse v nulo.

Kokr sm bral nisem edini ki mu tkole dela, tko da hvala lepa za to, ne rabim. Če že si bom kupil un shunt ampak pomoje bo raje lifepo4 100ah aku padel.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » So Avg 26, 2023 11:34

AEgir napisal/-a:Hladilnik izklaplja takoj ko ga priklopim. 45w mislm da je. On-Off-On-Off začne delat in nč ni. Pol sem priklopil preko tega vse razen hladilnika, se pravi lučke, ploter, avtopilot. Super delal, prbližn dva dni pol pa sred morja 20Nm od obale ob 6h zutri izklopi in mi ugasne lučke, ploter, vse v meglicah kjer se dodobra zanašam na ploter. Spet On-Off-On-Off situacija. Sem pol na Istu v 15 min zvezal direkt mimo mpptja in dela vse v nulo.

Kokr sm bral nisem edini ki mu tkole dela, tko da hvala lepa za to, ne rabim. Če že si bom kupil un shunt ampak pomoje bo raje lifepo4 100ah aku padel.


Jah to pa ni uporabno, se strinjam. Bom probal se pri sebi pa porocam...
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a polanc » So Avg 26, 2023 19:46

Kaj bi se zgodilo če bi imel en kondenzator zraven ...kot je za musko v avtih...uno 2krat kilovat ..
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5987
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a AEgir » So Avg 26, 2023 20:22

Nevem, možno da bi pol šlo sam ta izhod očitno ni delan za kaj resnega tako da bom pustil stat.

Evo kje se je odločil da je zdej pa dost elektrike. :)

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Avg 26, 2023 22:59

Izhod LOAD na vseh MPPT solarnih regulatorjih je namenjen za vklop luči z majhno porabo in ne za vklop hladilniških kompresorjev, ki nekajkrat presegajo preklopni tok bogega mini relejčka v regulatorju.
Uporabniški avatar
Bonaparte
Admiral
Prispevkov: 1773
Pridružen: Sr Feb 10, 2010 09:08
Kraj: Koper

Re: Victron MPPT

OdgovorNapisal/-a Bonaparte » Če Nov 30, 2023 23:11

Imam eno vprašanje. Imam barko 10m katera ima dve baterije (servisno in zagonsko baterijo).

Pred štiridesetimi leti je bilo zelo smiselno imeti ločeno zagonsko baterijo. Svet je bil drugačen. Ni bilo mobitelov. Če barka ni vžgala nisi mogel nobenega poklicat. Ni bilo sončnih celic. Ni bilo pametnih regulatorjev polnjenja ki izključijo porabnike, ko napetost pade. Ni bilo pametnih telefonov, kjer vidiš koliko sonce polni in koliko avtoradio prazni akumulator. BDW regulator Victron Smartsloar Bluetooth je zakon.

Ob vseh teh novostih in napredkih tehnologije a res moram še vedno imeti ločeno zagonsko baterijo. Namreč ko sem kupil nova akumulatorja, sem prestavil glavno stikalo od akumulatorjev v pozicijo da sta oba akumulatorja spojena. To sem naredil zato, da mi sončna celica pozimi hkrati fila-vzdržuje oba akumulatorja. Sonččna celica proizvede zadosti elektrike, da mi lahko neprestano gori sidrna luč, avtoradio ter hladilnik dan in noč.
In res ne vidim straha, da bi ostal brez elektrike, da nebi mogel prižgati motorja. Pa tudi če bi napetost padla, bi regulator izklopil porabnike in je zadosti moči za prižgat motor. Pa da pride nek stik na elektro inštalaciji in sprazni popolnoma baterijo, se bo sama od sonca spet napolnila v eni uri, zadosti da zavrti zaganjač.
Kaj vi mislite o tem, je malo brezbrižna moja odločitev, da ostaneta akumulatorja vsporedno spojena še naprej?
Kar koli delaš, naredi kvalitetno ali se pa raje sploh ne loti.

Video test sider: https://www.youtube.com/channel/UC_cYNza74BYYsuOjhmAHAdA/videos?shelf_id=0&view=0&sort=dd

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti