Nenatančnost GPS-a

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Sep 08, 2021 11:07

V zadnjih nekaj dveh se mi je trikrat zgodilo, da mi je piskal sidrni alarm na AIS WatchMate (Wespermarine).
Prej se mi to ni nikoli dogajalo.
Naprava je prvič pokazala, da je barka v roku dobre minute odtavala 120m na vzhod in potem nazaj na prejšnje mesto.
Drugič 120m na severozahod za nekaj sekund, tretjič pa 150 m na severovzhod za kakih 20 sekund.
V vseh treh primerih se v resnici barka ni premaknila z mesta in je visela na sidru tako, kot je narekoval veter.

Na Watchmate AIS-u uporabljam vgrajeno GPS anteno, ki ni posebej dobra. Ob vklopu potrebuje kar nekaj minut, da najde pozicijo, a potem, ko najde položaj do sedaj nisem imel težav.
Prilagam sliko noči, ko se je to zgodilo prvič.
Slika

Ali je še kdo zaznal nenatnčnost GPS signala v zadnjem času?
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2791
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Sep 08, 2021 11:37

Ne verjamem, da je kaj narobe s samim sistemom GPS. Prej bi rekel, da je tvoj polozaj ali pa sprejemnik ali antena. Ce si v kakem majhnem zalivu, ki je obdan s stenami, lahko da imas vidnih malo satelitov, zato ti pozicija takole niha. Ce ima naprava moznost pregleda nad stevilom satelitov se splaca preverit. Lahko je seveda kaj tudi s kabli, hardverom ali softverom. Primerjaj se s telefonom (s tem da mors ignorirat Galileo in Glonass kar telefoni skoraj imajo, kake starejse naprave pa le GPS). Vcasih pa pomaga samo restart naprave ;)
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a samodaje » Sr Sep 08, 2021 14:34

Zanimivo, da gre linija relativno ravno. Iz tega ugibam, da instrument v kolikor izgubi signal, simulira zadnji vektor gibanja, dokler nima spet sprejema. Zakaj izgublja signal je pa drugo vprasanje.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Sep 08, 2021 15:36

Hvala obema za mnenje. Nekaj bo na tem.
Stene niso krive, ker prvič sem bil sidran vsaj 100m od nizke obale na severu Ugljana (zaliv Muline), je pa možno, da je mimo pripeljal kak trajekt in bi se teoretično signal lahko odbil od njega.
Drugo sidrišče je bilo na severu Oliba, blizu otočka Kurjak. Tam ni bilo nikogar, obala je nizka in daleč proč.
Možno je, da je pri vseh treh 'izletih' instrument izgubil pozicijo in ekstrapoliral zadnje gibanje.
Antena je integrirana v instrument in res ni kaj prida. Verjetno so nalašč vgradili najcenejšo možno GPS anteno, saj prodajajo (drago) zunanjo anteno, ki jo lahko priključiš.
Sem mislil, da je kaj v zvezi z povečano sončno aktivnostjo o kateri sem nekaj bral, kjer je pisalo, da bi lahko povzročalo motnje na GSM telefoniji, kar pomeni, da bi še toliko bolj povzročalo motnje na GPS-u, ki ima šibkejše signale. Ampak, če se to dogaja le meni je vzrok najbrž v instrumentu.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2543
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Sep 08, 2021 16:48

Hitrost širjenja elektromagnetnega valovanja v atmosferi je odvisna od temperature, tlaka in vlage. Pred leti sem doživel podobno napako pozicije, ko se je polovico neba na hitro pooblačilo. Se mi pa zdi verjetno, da je s tvojim GPS kaj narobe.
Preveri, kakšen vhod za GPS pozicijo ima tvoja naprava. Ko smo kupili jadrnico, ni delal GPS. Na garminov ploter je bila priključen garminov GPS sprejemnik (antena v obliki gobice) - crknjen. v Harpoonu sem kupil nov GPS sprejemnik z NMEA0183 izhodom in ga montiral na strop stranišča z notranje strani. Za "male pare" v primerjavi z originalom. Odlično deluje.
__________________
lp
motorni
fakinx
Admiral
Prispevkov: 773
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Sep 09, 2021 09:10

Notranja baterija v GPS anteni oz. AIS napravi?
Znan problem pri antenah tipa RayStar, verjetno še pri kakih drugih...
Če bi bil problem v uri (čipovju), bi imel barko konstantno napačno georeferencirano ali pa sploh ne bi bilo fixa.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Sep 09, 2021 10:05

Ne gre za nikakršno napako v napravi. Ko GPS antena javi position FIX, za kar so potrebni najmanj 4 sateliti, lahko nato izračunava pozicijo dovolj natančno tudi le s tremi sateliti.

Glede na zelo linearno odstopanje, v ravni črti, predvidevam, da gre za namerno povzročeno odstopanje upravljalca GPSa. Do napake bi eventuelno lahko prišlo tudi zaradi napake na zemeljski sprejemni postaji, ki izračunava in v sistem posreduje difrerencialne DGPS podatke s pomočjo katerih GPS sprejemna naprava korigira pozicijo glede na sprejeto pozicijo. To je potrebno, ker zemlja ni idealna krogla. Gre za napako aproksimacije idealne krogle - mreže WGS84 na zemeljsko površino in odstopanje od realne pozicije.

Zakaj so potrebni najmanj 4 sateliti za določanje pozicije - FIXa?
Slika
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Če Sep 09, 2021 11:26, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2791
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Sep 09, 2021 10:37

Lepo razlozeno NT, sem pa skoraj ziher, da namerno namerno skor ne verjamem. Na GPS visi prakticno vsa aviacija, transport, promet na splosno... kar je precej velika odgovornost za nosilce saj je tocnost pozicije tu izjemnega pomena (avtonomna voznja avtov, letala...). Ceprav se vedno to lahko naredijo in tudi bi ce bi bilo treba. Se kakih 15 let nazaj je bila v GPS vprogramirana napaka, kodo s katero si imel najvecno mozno natancnost pa je seveda imela vojska. Zdaj ni vec tega. K sreci mas danes se Evropski Galieo in Ruski GLONASS. Vsak novejsi telefon ima vgrajen vse tri. Pa tut ze poceni navi antene z Aliekspresa.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Sep 09, 2021 17:11

No letos sem jadral iz Pašmana na Vrgado.Med plovbo sem najprej zaznal da skozi enako hitro jadram,po navadi jadram recimo 5 pa 5,2 pa 4,9 ...in kr na enkrat vidim da jaz realno plojem hvala bogu po vodi,gps riše pozicijo po skalah 200 m od mene najmanj..to je trajalo pol ure,nato ga ugasnem.Pržgem ponovno in se ni hotel pržgat.Zavrtim vtikač v 12 v vtičnici,nato se pržge in takoj je kazal mojo pozicijo tam ko sem realno bil.Oksidirala je vtičnica v krmilni konzoli in prišlo je do padca napetosti,kar je botrovalo vsemu temu sračkanju.Nauk zgodbe,zagotoviti stabilen in zadosti močan izvor elektrike.LP
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Pe Sep 10, 2021 09:26

samodaje napisal/-a:Zanimivo, da gre linija relativno ravno. Iz tega ugibam, da instrument v kolikor izgubi signal, simulira zadnji vektor gibanja, dokler nima spet sprejema. Zakaj izgublja signal je pa drugo vprasanje.


Verjetno je GPS prejel en ali skupino signalov na drugi lokaciji in je ploter registriral premik na novo očko, zato ravna linija
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Pe Sep 10, 2021 09:33

Meni je GPS (v glavnem) med plovbo kazal vedno realno lokacijo. Čeprav nisem GPS nikoli 100% verjel in sem vedno preverjal situacijo na vodi in karti, je vedno vse štimalo. Je pa res, na vezu ali sidrišču, pa je položaj vedno skakal sem in tja (per metrov), čeprav je bila barka vedno na enaki poziciji, pač natanšnost GPS signala in sprejema. Moramo vedet, da naši GPS ploterji niso ravno vrhunske naprave. Recimo profi geodetski GPS inštrument stane par 10k E.
So pa tudi pozicije na Jadranu, kjer (vsaj moje) karte niso bile usklajene z GPS pozicijo. Na primer, pri vplutju v Mali Lošinj sem cedno plul po cesti in obali :twisted:
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2736
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Sep 10, 2021 10:32

Včasih ko sem še fural čarter vem, da je na več kot polovici bark delal vgrajena gps navigacija za en kur... Povsod je bilo kaj zjebano, da ni delalo kot bi moralo (ni kazalo točne pozicije). Takrat sem si omislil od Garmina Nuvija ki je namenjen za avto
navigacijo in nanj naložil navtično navigacijo (malo smo ga shekali). Uglavnem delal je 100x bolj zaneslivo kot karkoli na večini bark ki sem jih fural. Pa vedno sem ga imel s seboj...
p.s. takrat še ni bilo tablic z Navionicsom kot sedaj...
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Sep 10, 2021 11:27

samodaje napisal/-a:Zanimivo, da gre linija relativno ravno. Iz tega ugibam, da instrument v kolikor izgubi signal, simulira zadnji vektor gibanja, dokler nima spet sprejema. Zakaj izgublja signal je pa drugo vprasanje.

Ta teorija bi pila vodo, če bi bili sateliti v vidnem polju geostacionarni, PA NISO!
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Pe Sep 10, 2021 11:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Sep 10, 2021 11:32

zlatko83 napisal/-a:Verjetno je GPS prejel en ali skupino signalov na drugi lokaciji in je ploter registriral premik na novo očko, zato ravna linija

Daj lepo prosim... !?? :shock: :shock: :shock:
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2543
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Nenatančnost GPS-a

OdgovorNapisal/-a motorni » Pe Sep 10, 2021 16:47

To, da pozicija, ki jo preneseš na karto, ni prava, je ena stvar. To, da se pozicija nenadoma nekam odpelje, ti pa si na mestu, pa druga.
Prvi problem, pozicije in karte je povezan s koordinatnim izhodiščem. Slovenske pomorske karte v tiskani izdaji imajo koordinatno izhodišče WGS 84, prav tako ga ima GPS kot privzeto nastavitev. Hrvaške pomorske karte imajo koordinatno izhodišče Bessel 1841. Prav tako koordinate, navedene v hrvaških oglasih za pomorce, ki jih izdaja njihov hidrografski inštitut. Razlika med obema je kakšnik 300m razdalje.
Za drugi problem je pa kriv GPS, sklepam, da ima ta v zgoraj omenjeni napravi kar močno povprečenje pozicije, ko je sprejel eno malo odbito pozicijo, je potem to počasi izpovprečil nazaj. Pred dobrimi 20 leti sem imel v službi en fotoaparat, ki je delal ravno pravšnje motnje, da se je garminovem e-treku odpeljala pozicija za nekaj sto kilometrov, ko si ga postavil zraven. Na barkah pa seva motnje marsikaj, od LED lučk (te so lahko še posebej hude) do raznih polnilcev in adapterjev.
__________________

lp

motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov