Solarni regulator

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a sslavc » Pe Jan 27, 2023 10:57

Zanima me, ali ima kdo solarni regulator Pwm za dva akumulatorja in kako se obnese.
Trenutno imam regulator za en akumulator in ga polnim izmenično po potrebi.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Pe Jan 27, 2023 12:31

pwm je starejša tehnologja, ki ima slabši izkoristek, mppt je mnogo boljša varianta. Da bo PWM sploh kaj polnil, mora biti napetost panela na sponkah višja od napetosti akumulatorja. MPPT pa v primeru nižje napetosti na sponkah panela le to transformira oz. dvigne na tak nivo, da zagotovi največje možno polnjenje. Na splošno rečeno MPPT napetost polnjenja prilagaja neodvisno od vhodne napetosti. Tako lahko optimalno izkoristi tako panel kot tudi amumulatorju nudi najoptimalnejše polnjenje.

Če že, bi vsekakor gledal za MPPT varianto.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a sslavc » Pe Jan 27, 2023 16:05

S polnenjem nimam težav. En akumulator mi polni čisto v redu. Panel je 100W, polni pa preko 5A v najboljši legi. Polni pa tudi, v kolikor ni sonca in je pretežno oblačno.
Želel pa bi delno polniti tudi drugi akumulator, ki sedaj ni priključen.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Jan 27, 2023 16:26

To se enostavno na obstoječem sistemu reši takole... Preberi točko 5.
Imaš ZS.
tihi1
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 49
Pridružen: To Dec 30, 2008 14:26

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a tihi1 » So Jan 28, 2023 12:29

Nikola T. napisal/-a:To se enostavno na obstoječem sistemu reši takole... Preberi točko 5.
Imaš ZS.

Pozdravljeni
Se opravičujem, ker skačem v besedo vendar mene pa zanima, kako je s kabli solarnega panela, če ga prestavim na drugo lokacijo. Ali lahko kable štukaš?
lpR
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 28, 2023 18:44

Seveda, vsak kabel lahko štukaš.
Pomembno je le da je pravilno dimenzioniran in "štukanje" pravilno izvedeno.

Žal nisi navedel nobenega podatka iz katerega bi ti lahko izračunal potrebno dimenzijo kabla in pravilno svetoval!?

Javi:
- dolžina kabla
- nova dolžina kabla
- moč solarnega panela
- napetost sistema (predvidevam 12V)
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a motorni » So Jan 28, 2023 19:06

Pojdi v elektro trgovino, na primer Elektronabava in kupi solarni kabel 4mm2 ali 6mm2, 4 konektorje za solarne kable (dva ata in dve mami) in klešče, tiste za fastone so tudi v redu. Pa si naredi dva podaljška.
__________________
lp
motorni
tihi1
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 49
Pridružen: To Dec 30, 2008 14:26

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a tihi1 » So Jan 28, 2023 19:59

Hvala za odgovor. Sedaj imam solarni panel na biminiju, ker pa imam novo blago ga nebi rad zopet prevrtal pa sem se odločil da ga prestavim na nove nosilce ki ji bom naredil ter montiral nad biminijem. Kabel imam 6mm2 original za solarne celice in pa tudi spojke sedaj pa bi bilo potrebno podaljšati kabel za 1,5 m. panel pa je močan 180w.
lpR
tihi1
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 49
Pridružen: To Dec 30, 2008 14:26

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a tihi1 » So Jan 28, 2023 20:07

Še eno vprašanje. Imam instrumente raymarine st60 pa mi ne kaže temperature vode, kaže 54C pa mi ga nikakor ne uspe skalibrirati , je mogoće zanič sonda ali kaj? Na youtubu sem pregledal kar nekaj klipov o nastavitvi pa nič ne uspem. Kaj bi lahko bilo?
lpR
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a sslavc » So Jan 28, 2023 21:45

Nikola T. napisal/-a:To se enostavno na obstoječem sistemu reši takole... Preberi točko 5.
Imaš ZS.

Nič od navedenega v prispevku ni primerno zame.
Imam namreč manjšo jadrnico 6M, ki ima le izvenkrmni motor z možnostjo polnenja akumulatorja in 100W sončni panel.
V normalnih razmerah mi en akumulator zadostuje. problem pa nastane ob večdnevnem slabem vremenu. Takrat zamenjam akumulator. Tako mi en akumulator ostane prazen in bi ga želel počasi napolniti.
Velikokrat se zgodi, da niti ne polni več ker je akumulator poln, sploh kadar mi polni tudi motor.

Zato razmišljam o regulatorju polnenja za dva akumulatorja. Ne vem, če bi mi MPPT regulator kaj spremenil obstoječe stanje.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Jan 28, 2023 22:56

Popolnoma napačno razmišljaš !!!

Vsi podatki ki si nam jih podal so:
- Imaš manjšo barko 6m
- Imaš solarni panel 100W
- imaš izvenkrmni motor s katerim lahko polniš akumulatorje... S koliko toka lahko polni?
- Imaš akumulator, občasno dva... Kolikšne kapacitete?

Kakšne imaš porabnike?

Praviš, da uporabljaš občasno dva akumulatoja, katera odklapljaš. Mi lahko prosim POJASNIŠ ZAKAJ za HUDIČA JU ODKLAPLJAŠ, če prav domnevam, da ne zaganjaš izvenkrmega motorja z starterjem???

Če želiš najti pravo rešitev se potrudi in navedi podatke potrebne za strokoven nasvet.
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a sslavc » Ne Jan 29, 2023 09:21

Imam dva akumulatorja, 90 in 100A. Imam kompresorski hladilnik Waeco, avtopilot, fishfinder, radio, android tablico in telefon, luči..... Hladilnik je priklopljen cel dan, na morju pa sem tudi cel mesec. Motor mi ob normalnem delovanju da dobre 2A, ob maksimalnem pa 5A.
Kadar je vreme več dni oblačno se akumulator toliko izprazni, da ga zamenjam z drugim. Zato pa je praznega težko napolniti.
Verjetno bi bilo bolje, če bi mi regulator polnil oba akumulatorja, kajti občasno je aktivni akumulator poln in se ne poni.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Jan 29, 2023 10:21

Oba največja porabnika hladilnik in avtopilot (verjetno ST1000) imajo popolnoma enako porabo kot, če bi delovala na 10m barki.
Največjo napako delaš s tem, da ne pustiš akumulatorjev vezanih v grupo kajti s tem izgubljaš energijo!
Naj ti razložim kako in zakaj.
Noben akumulator ni idealen hranilnik energije. Koliko energije boš dejansko izkoristil iz akumulatorja je odvisno od praznilnega toka. Naj ti najprej izračunam s pomočjo Peukertove enačbe kje je razlika.
Za tvoj 90Ah akumulator naredimo izračun in predvidevajmo, da je njegovo Peukertovo število 1,2. Praznilni tok, ko delujeta hladilnik in avtopilot je recimo 6A (kar je zelo optimistično).

NAZIVNA kapaciteta akumulatorja: 90Ah
Praznilni tok: 6A
Peukert št.: 1,2
REZULTAT:
-DEJANSKA kapaciteta akumulatorja: 62,9Ah
-Čas do izpraznitve na 80%: 8,4h

In sedaj še za isti akumulator katerega praznimo pol počasneje, če imamo vezana vzporedno dva podobna akumulatorja.
NAZIVNA kapaciteta akumulatorja: 90Ah
Praznilni tok: 3A
Peukert št.: 1,2
REZULTAT:
-DEJANSKA kapaciteta akumulatorja: 72,2Ah
-Čas do izpraznitve na 80%: 19,3h

RAZLIKA je 12% ! Najmanj toliko energije vržeš dobesedno stran ter obenem s preglobokim praznenjem uničuješ akumulatorje.

To so dejanske vrednosti brez, da bi akumulator vsakokrat popolnoma izpraznil. Globina praznenja 80% je absolutna meja za kvalitetne AGM akumulatorje, da ti bodo zdržali vsaj nekaj let. Ne razumem zakaj jih ti namerno uničuješ z vsakokratnim praznenjem v NULO !?!?
OPOMBA:
- To pa ne pomeni, da je bolje dva akumulatorja temveč enega v kapaciteti ki je potrebna za delovanje porabnikov.
- Čas praznenja je v realnosti daljši, kajti podnevi solarni panel dopolnjuje akumulator in tudi poraba ni konstantna vendar primerjave v procentih to ne spremeni, če razumeš kaj želim povedat.

Kaj narediti v tvojem primeru:
- vzporedno poveži akumulatorja
- zamenjaj PWM z MPPT regulatorjem OBVEZNO!!!!! (Victron Smart MPPT 75/15)
- če imaš za barko boš spraskal skupaj še za baterry monitor (Victron BMV-700 recimo)
- Če ne moreš nastaviti izklopa hladilnika pri višji napetosti nabavi še (Victron Batery protect BP-65)

Za ponudbo mi na ZS pošlji svoj email, da ti pripravim ponudbo.
LP Iztok
Gartner
Kontraadmiral
Prispevkov: 258
Pridružen: So Sep 07, 2013 17:51

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a Gartner » Ne Jan 29, 2023 14:46

dobro je vedeti, da Harpoon dela tudi ob nedeljah :)
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Solarni regulator

OdgovorNapisal/-a Darh » Ne Jan 29, 2023 18:28

Gartner napisal/-a:dobro je vedeti, da Harpoon dela tudi ob nedeljah :)

Bodi vesel!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov