Radar

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Radar

OdgovorNapisal/-a samodaje » To Avg 08, 2023 17:16

Jadram za 20+ let, ampak letos prvic z radarjem.Po dveh dneh je edino kar lahko recem, vredno vsakega evra!
Pri Ntju sem vzel Raymarinov Quantum2 in ga z zeno zmontiral na vezu brez spuscanja jambora. Res da sem moral 5x gor in dol, ampak glede na to da je nad prvim krizem je slo z lestvami. Ker imam sirsi jambor sem moral modificirati nosilec, ampak sem ga hotel imeti montiranega spredaj in ne na stran kot nekateri. Raje imam mrtvi kot zadaj kot na strani, ceprav zna radar sibko zaznati tudi plovila v mrtvem kotu.
Nastavitve so intuitivne in ga obvladas po 1 dnevu, tako da so bojazni o kopliciranosti uporabe radarja odvec. Sproti med uporabo se ucis kaj in kako in ce ne ves pogledas v navodila. Zaenkrat sem ga uporabljal predvsem v lepem vremenu, verjamem, da je v slabem se koristnejsi.
Uporab radarja je ogromno, naj jih nastejem samo nekaj ki sem jih izkusil na poti vzdolz Istre:
- prej sem vsake dve minuti preverjal horizont za ostale barke, sedaj je dovolj pogled na radar
- cone z alarmi, da zacne piskati ko ovira vstopi v opazovano cono omogoca se vec sproscenosti, da se lahko ponoci zavlecem v kokpit in ne zmrzujem za krmilom
- ob 2h sem vplul v zaliv Soline in s pomocjo radarja nasel prosto mesto za sidranje, ker od 130boj so bile vse zasedene. Saj bi slo tudi brez, ampak z radarjem je lazje
- ko sidras, lahko tocno ocenis razdaljo do kopnega ali drugih bark. Ce se vezes na obalo, lahko lazje dolocis razdaljo od obale na kateri bos spustil sidro.
- na radarju ti zazna plovilo in izrise njegov kurz in hitrost, s cimer lazje, sploh ponoci dolocis kje se krizata
- ob sidranju si nastavis alarm tik ob obali, da te obvesti ce barko odnasa
-vidi se dez in oblaki, da ocenis smer in hitrost fronte in se bi lahko nasteval


Naj omenim, da ima moj radar tudi doppler tehnologijo, ki ti z rdeco obarva nevarna plovila(moznost trka) in z zeleno varna plovila, vendar mi ta prikaz nekako ne ustreza, zato ga nimam vklopljenega.

Ce sem prav videl porabi nekje 1-2A, kar se mi zdi vec kot sprejemljivo za vse kar ponuja, sploh ce motoriramo.

Trenutno plujem na Susak, ce je kdo za hladno pivo naj se oglasi.
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a modro morje » To Avg 08, 2023 21:13

To bi tudi jaz mel, samo se je treba stegnit za najmanj 3 jurčke, Quantum Doppler plus vsaj 7 inch displej. Mogoče lahko deliš, koliko je vse koštalo?
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Avg 09, 2023 00:11

Škoda da nima dual range ta quantum 2. Se mi zdi to najboljši del novejših radarjev. Jaz če kdaj presedlam na barko kamor ga bi mel kam montirat bom izbral halo 20.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a samodaje » Sr Avg 09, 2023 08:43

modro morje napisal/-a:To bi tudi jaz mel, samo se je treba stegnit za najmanj 3 jurčke, Quantum Doppler plus vsaj 7 inch displej. Mogoče lahko deliš, koliko je vse koštalo?

Ne vem tocno, ker racio je izklopljen, ko kupujem za barko. Rekel bi da okol 4k plotter in radar.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Avg 09, 2023 08:50

Odlično, tudi jaz že več let sanjam o radarju, ampak mi finančno še ni uspelo :( bo,bo prišlo tudi to nekoč :)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Avg 09, 2023 10:34

SAMODAJE, Me veseli, da si uspel zmontirat na jambor. Mi boš enkrat razložil kako si rešil nosilec, ko se vidiva ali pa mi pošlji na ZS.

Kdor veliko pluje ali planira daljše ture je poleg vgradnega avtopilota to bistven del opreme, ki prispeva k varnosti. Osebno zelo rad plujem ponoči, ker je veliko manj prometa in ker z radarjem vidim več kot podnevi vizuelno. Nemalokrat se mi je podnevi zgodilo, ko je bil radar ugasnjen, da se je od "nikoder" v kakšnem slepem kotu pojavila kakšna barka in me je kar malce stisnilo, ker kljub opazovanju okolice vseeno nisem bil dovolj pazljiv.


AEgir napisal/-a:Škoda da nima dual range ta quantum 2. Se mi zdi to najboljši del novejših radarjev. Jaz če kdaj presedlam na barko kamor ga bi mel kam montirat bom izbral halo 20.

Brez zamere se vidi, da zadev ne poznaš, ne uporabljaš, z njimi nimaš PRAKTIČNIH izkušenj, da bi vedel kaj so plusi kaj minusi... Samo tolko, da ne boš preveč užaljen.

Za info, moj zelo dober prijatelj je z 46,3" barko dobil radar Halo. Če boš kdaj v Trzinu ti ga lahko predstavim, da ti iz prve roke pove na katere vse težave je pri tem naletel in zakaj bo najverjetneje vse zamenjal z Raymarinom, ker je izgubil skoraj voljo do barke zaradi težav, ki jih ima z B&G in Simradom v kombinaciji.
Nazadnje spremenil Nikola T., dne Sr Avg 09, 2023 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Avg 09, 2023 11:21

Nisem ga še mel na svoji barki, sem pa že malo šraufal radarje. 4G je top radar, halo pa mali brat sicer bol od 3G ampak ajde. :)

A proda mogoče halo20?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Avg 09, 2023 13:06

Sem mu zrihtal novega 4G s katerim so bile tudi kolobocije, ker se je obstoječi kompas tepel z radarjem in je prihajalo do izpada v komunikaciji na vsakih pet minut. Zadeva je bila zelo pereča saj to pomeni, da se je B&G avtopilot na vsake toliko časa sam izklopil. Halo20 pa je še vedno predmet reklamacije in vračila stroška s s trani lastnika plovila, ki je trdil da ga je reklamiral in poslal na popravilo, kar se je kasneje, da se je zlagal.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Radar

OdgovorNapisal/-a AEgir » Sr Avg 09, 2023 14:54

Nič kaj prijetno. Rc42 kompas?
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov