Jeklenka za plin

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 17, 2023 11:15

Ne to ni res. Jeklenka ne eksplodira ker da bi eksplodirala potrebuje v jeklenki kisik, ki ga pa tam ni.

Eksplodira hiša/stanovanje, ko se plin usede na tla in se prižge hladilnik. Rele pretakne, ustvari iskro, ven vrže okna vrata in kakšno steno.

Edina opcija, da jeklenka eksplodira je t.i. BLEVE kjer se jeklenka z zunanjim virom segreje do točke da začne plin notri vreti in s tem preseže pritisk, ki ga jeklenka prenese zato jo odpre ko pločevinko. Ampak to se zgodi samo če jo vržeš v ogenj drugače zelo težko.

https://www.youtube.com/watch?v=UM0jtD_OWLU
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Ne Sep 17, 2023 12:04

O mater...
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 17, 2023 13:52

Obstajajo tudi rešitve za preprečit ta pojav.

https://youtu.be/QU3cKczWOYE?si=3T1-i0VTuq3PndXW
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
sslavc
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 76
Pridružen: So Maj 12, 2018 08:57
Kraj: Ljubljana

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a sslavc » Ne Sep 17, 2023 14:24

Ne vemo zakaj je eksplodirala. Nihče ni rekel, da zaradi ognja. Lahko zaradi pritiska v jeklenki, slabem varu, razpoke v materialu, zarjavelosti......
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 17, 2023 15:47

Vemo da iz teh razlogov, ki si jih naštel sigurno ni. :D

Če pogledaš pretekle primere, rumeni mediji vedno pišejo o eksploziji jeklenke ki pa nikoli ni eksplozija jeklenke ampak kot je pojasnil gasilec pri enem od primerov:

"Bilo je dovolj koncentracije plina v zraku, da je prišlo do eksplozije pod elementom,"
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
francelj
Admiral
Prispevkov: 1080
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a francelj » Ne Sep 17, 2023 16:38

Potrjujem iz lastnih izkušenj :oops:

Pred (precej) leti nam je v stanovanju razneslo plin. Ne jeklenke, ta je bila po dogodku povsem nepoškodovana in jo je mojster iz plinarne kasneje samo pravilno priključil. Uhajajo je na spoju z regulatorjem, slabo tesnilo ali premalo privito... ne spomnim se več. Steklo kuhinjskega okna je letelo iz tretjega nadstropja tudi 300m daleč. Teta, ki je stala v kuhinji ob omarici z jeklenko, je dobila konkreten udarec vrat omarice v nogo, kaj hujšega ni bilo.

Na barki, ko sem jo kupil od prejšnjega lastnika, je puščal plin na napeljavi. Iz računov servisa Marine Portorož sem sklepal, da so nakajkrat poskušali popraviti, na računu so postavke za menjavo plinske cevi na več mestih... Sam sem potem našel slabo privito objemko na stiku bakrene in gumijaste cevi :shock:

Nabavite si takole škatlico. Ne delam več s plinsko napeljavo, ne da bi pred uporabo vse prevohal s temle. Mimogrede najde mesto uhajanja:

Slika

https://www.aliexpress.com/item/32813373425.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.284.21ef1802nmwOgA
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Sep 17, 2023 17:21

Jaz če bi imel na barki plin, bi pred regulatorjem dal elektronski ventil, pri kuhalnilku pa timer kot je na toasterju, ko zmanjka časa se ventil pri jeklenki zapre in čauči.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Sep 17, 2023 21:18

AEgir napisal/-a:Jaz če bi imel na barki plin, bi pred regulatorjem dal elektronski ventil, pri kuhalnilku pa timer kot je na toasterju, ko zmanjka časa se ventil pri jeklenki zapre in čauči.

Če nekaj konkretno pušča, npr. počena cev, te tudi tole ne reši. Če pa tesni, pa tega ne rabiš. Sem bolj pristaš tega, da tisti del napeljave, ki ni baker, narediš s cevjo za acetilen, narejena je za 20 barov, konkretno armirana, pa še pol cenejša je od tiste navadne gumijaste za plin. Pa vsakih 5 let jo zamenjaš z novo.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 18, 2023 01:15

Ni cenejša, kar precej dražja je. Vsaj tle kjer jaz kupujem. (Merkur ivančna)
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Sep 18, 2023 08:46

sslavc napisal/-a:Plin ki uhaja ne more eksplodirati ampak le gori. Eksplodira lahko le jeklenka.

Napolni plin v hišo in potem upali eno malo iskrico pa boš videl kako eksplodira :wink:
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Jeklenka za plin

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Sep 18, 2023 09:08

Explodira prazna jeklenka!
Obcutil, sicer nic hudega, hvala bogu, ker je bilo na prostem in 3 m nad glavo.
Delal sem z “brenerjem” brez regulatorja!!!!!, da je bolj gorel.
Lepil hidroizolacijo. Ja fajn poc. PAZITE kaj delate. Se vedno ne dajem regulatorja na jeklenko, ampak ko plamen zacne ugasat, takoj zamenjam jeklenko, je ne preznim do konca.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov