Prikolica

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

g.Stampar
Naddesetnik
Prispevkov: 9
Pridružen: Po Feb 18, 2019 09:54

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a g.Stampar » Sr Okt 11, 2023 19:20

Živijo,

Tudi sam sem spreminjal NDM prikolice iz 2500 na 2400 kg prav zaradi vlečnega vozila. Potreboval sem izjavo proizvajalca, ki je tudi izdal novo identifikacijsko tablico ( strošek 140€). So pa mi še preverjali, če je obstoječa naletna ustrezna. Ne vem kakšne veze ima glih to, če zmanjšuješ. Saj tudi nimaš vedno enako obtežene.

Lp, Gregor
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a pinosat » Sr Okt 11, 2023 20:13

Bertitauhec napisal/-a:
pinosat napisal/-a:Ti v bistvu ne presegaš NDM za skupino vozil pri tvoji kombinaciji, ampak voziš z napačno kategorijo ... tako, da te kazni, tako, kot so napisane v tem členu, ne veljajo . Rabiš BE kategorijo, pa ne bo kazni. Jaz, ki imam BE, lahko peljem tvojo kombinacijo brez problemov.

To mi je jasno. Rabim BE ali kodo 96. bol vprašujem zaradi te 3% tolerance, se pravi v mojem primeru je to 30kg.?


To 3% predvidevam je zgolj zaradi kazni, ker vaga lahko kaže nenatančno , tako kot ti pri hitrosti vzamejo 5 km/h tolerance, kazen velja, če te vagajo ... papirno si problematičen, ker presegaš NDM skupine vozil za B kategorijo... Jaz sem, dokler nisem imel BE, zaradi 30 kg kupil Nissana Xtraila s 150 konji, ne 173, ker bi bil 30 kg preko papirne NDM ...
Nazadnje spremenil pinosat, dne Sr Okt 11, 2023 22:37, skupaj popravljeno 3 krat.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a franc5e » Sr Okt 11, 2023 21:35

Darh napisal/-a:No Franc, ti k si iz foha, daj razlozi v katerem primeru rabis kodo 96 in od kje naprej EkB za kaksne NDM gre?


Koda 96 je, če NDM skupine vozil od 3500kg do 4250kg ... izpit samo 11 ur vožnje
BE je, če je NDM skupine vozil od 4250kg do 7000kg ... izpit 22 ur vožnje + CPP + zdr.sprič.
Lahki priklopnik do 750kg je lahko vedno zraven
Ura vožnje cca 50eur (zelo se uničujejo vozila šole vožnje, ker mora biti naložen tovor na priklopniku cca 2/3 nosilnosti ves čas poučevanja).
Na vozniškem je vedno potrebno pripeti priklopnik, peljati vzvratno pod pravim kotom in vzvratno na cca nakladalno rampo.

Če imaš CE, imaš vse priznano.
1500NDM priklopnika gre skozi samo z škodo octavio (mogoče še kaki osebni), ko ima samo vozilo NDM pod 2000kg in dovolj veliko vlečno moč.


Upam, da je to to.... čimprej na izpit, tisti ki ga še nima... :D
lslabe
Kapitan korvete
Prispevkov: 106
Pridružen: Če Jun 14, 2018 20:35

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a lslabe » Če Okt 12, 2023 05:38

+ zdravniški vsakih 5 let za kat. C oz. CE, drugače se ti briše iz vozniške (ne pa iz registra, se ponovno vpiše po pridobljenem zdr. spričevalu)
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a Darh » Če Okt 12, 2023 08:13

:evil: [quote="lslabe"]+ zdravniški vsakih 5 let za kat. C oz. CE, drugače se ti briše iz vozniške (ne pa iz registra, se ponovno vpiše po pridobljenem zdr. spričevalu)[/quote
No to obnavlanje so zhebal mislim da zacetek leta 2013, ker sem tudi jaz not padu.
Ja za CE moram na 5 let obnavlat, BE pa na 10, C imam pa do 80. leta starosti.
Trazijo pare
Panty Dropper
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Okt 30, 2017 13:32

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a Panty Dropper » Če Okt 12, 2023 08:26

Jaz imam še vedno papirnato vozniško in imam vse kategorije (samo D nimam) do 80. leta starosti.
A se bo to spremenilo če grem zamenjat za plastično kartico?
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Če Okt 12, 2023 13:31

Evo še uradni odgovor generalne policijske uprave, glede tolerance 3%, ter vožnje prikolice če imaš tudi polno kategorijo C.

Spoštovani!

Zakon o cestah (ZCes-1) v prvem odstavku 31. člena določa, da na javnih cestah vozila ali skupine vozil, sama ali skupaj s tovorom, ne smejo presegati največjih dovoljenih skupnih mas, predpisanih za posamezne vrste vozil ali skupine vozil.

Drugi odstavek tega člena določa, da na javnih cestah vozila ali skupine vozil sama ali skupaj s tovorom, ne smejo presegati omejenih skupnih mas odrejenih s prometnim znakom.

V tretjem odstavku istega člena je določeno, da se z globo 200,00 evrov kaznuje za prekršek voznik posameznik, ki opravlja prevoz v nasprotju s prvim ali drugim odstavkom, če skupna masa presega največjo dovoljeno maso oziroma s prometnim znakom omejeno skupno maso od 3 do vključno 10 odstotkov.

Sprašujete nas, ali policija tolerira navedene 3 odstotke prekoračitve skupne mase, ali ne. Policisti so pri svojem delu samostojni in neodvisni, pri čemer morajo njihovi ukrepi biti zakoniti, kar pomeni, da lahko policisti za ugotovljeni prekršek izrečejo globo ali opozorilo glede na okoliščine prekrška v katerih je bil storjen.

Hkrati vas ob tem seznanjamo, da kategorije vozniških dovoljenj predpisuje Zakon o voznikih (Zvoz-1). Določila glede B kategorije vozniškega dovoljenja in vleke priklopnika z navedeno kategorijo so naslednja:

Z vozniškim dovoljenjem B kategorije se sme voziti motorno vozilo te kategorije tudi, ko mu je dodano priklopno vozilo, ki ni lahki priklopnik in največja dovoljena masa take skupine vozil ne presega 3.500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil.

Z vozniškim dovoljenjem B kategorije se sme voziti motorno vozilo te kategorije tudi, ko mu je dodano priklopno vozilo, ki ni lahki priklopnik in največja dovoljena masa take skupine vozil presega 3.500 kg, a ne presega največje dovoljene mase 4.250 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil. Voznik se mora usposobiti v skladu z desetim odstavkom 39. člena Zvoz-1 in opraviti praktični del vozniškega izpita s tako skupino vozil ter imeti v vozniškem dovoljenju z ustrezno kodo označeno pravico do vožnje takšne skupine vozil.

V kategorijo BE spadajo skupine vozil, sestavljene iz vlečnega vozila kategorije B, ki mu je dodano priklopno vozilo, pri čemer največja dovoljena masa priklopnega vozila ne presega 3.500 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil.

Glede vleke priklopnega vozila s C kategorijo pa so določila Zvoz-1 naslednja:

V kategorijo C spadajo motorna vozila, razen vozil kategorije D1, D in F, katerih največja dovoljena masa presega 3.500 kg in so zasnovana in izdelana za prevoz največ osmih potnikov poleg voznika. Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorij AM, C1 in G.

V kategorijo CE spadajo skupine vozil, sestavljene iz vlečnega vozila kategorije C in priklopnega vozila, pri čemer največja dovoljena masa priklopnega vozila presega 750 kg in taka skupina vozil ne posega v pravila o homologaciji vozil. Dovoljenje za vožnjo vozil te kategorije vključuje tudi dovoljenje za vožnjo vozil kategorije BE in C1E, v kombinaciji z vozniškim dovoljenjem kategorije D tudi kategorije DE.


Lep pozdrav!
Sektor za odnose z javnostmi

Generalna policijska uprava
Ministrstvo za notranje zadeve - Policija
Štefanova 2
1501 Ljubljana
Bertitauhec
Kapitan fregate
Prispevkov: 108
Pridružen: To Jul 09, 2019 16:07

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a Bertitauhec » Če Okt 12, 2023 13:49

Se pravi, če jaz dobro razumem ta njihov odgovor, lahko z izpitom C vozim tudi BE ???? Tako piše v zadnjih dveh odstavkih.
Panty Dropper
Štabni vodnik
Prispevkov: 29
Pridružen: Po Okt 30, 2017 13:32

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a Panty Dropper » Če Okt 12, 2023 14:35

Z C ne moreš vozit BE. Z CE pa lahko tudi BE
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Okt 12, 2023 20:00

Odgovor policije je tak, da še vedno ne veš, ali ti bo policaj spregledal 30 kg ... eno je vaganje in preseganje teže v procentih, tudi če je v mejah kategorije, drugo pa je vožnja nečesa, kar ni v skladu s kategorijo in sploh ne smeš vozit ... načeloma je tako, da ti morda policaj spregleda tudi to, samo , če pa povzročiš nesrečo s kako večjo škodo ali poškodbami, boš pa najebal.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a franc5e » Pe Okt 13, 2023 21:49

pinosat napisal/-a:Odgovor policije je tak, da še vedno ne veš, ali ti bo policaj spregledal 30 kg ... eno je vaganje in preseganje teže v procentih, tudi če je v mejah kategorije, drugo pa je vožnja nečesa, kar ni v skladu s kategorijo in sploh ne smeš vozit ... načeloma je tako, da ti morda policaj spregleda tudi to, samo , če pa povzročiš nesrečo s kako večjo škodo ali poškodbami, boš pa najebal.



Policist vzame prometno vozila , prometno priklopnika in homologacijski kartonček, ter pregleda NDM ter vlečno silo... če ne štima, gre vozilo in priklopnik v odvzem :|
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a pinosat » Pe Okt 13, 2023 23:51

franc5e napisal/-a:
pinosat napisal/-a:Odgovor policije je tak, da še vedno ne veš, ali ti bo policaj spregledal 30 kg ... eno je vaganje in preseganje teže v procentih, tudi če je v mejah kategorije, drugo pa je vožnja nečesa, kar ni v skladu s kategorijo in sploh ne smeš vozit ... načeloma je tako, da ti morda policaj spregleda tudi to, samo , če pa povzročiš nesrečo s kako večjo škodo ali poškodbami, boš pa najebal.



Policist vzame prometno vozila , prometno priklopnika in homologacijski kartonček, ter pregleda NDM ter vlečno silo... če ne štima, gre vozilo in priklopnik v odvzem :|


Pa to mu jaz že cel čas govorim . Pri papirjih zavestno goljufaš, pri vaganju pač ne moreš biti res 100% , če je blizu meje, ker doma nimaš vage
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a franc5e » Ne Okt 15, 2023 00:22

Heh, tudi jaz sem kupil preveliko tovorno prikolico(prilika), avto lahko vleče 1300NDM, prikolico imam 1500NDM... tole ne bo odvzem, ker imam vse kategorije, edino kazen verjetno, če bo kateri mož v modrem to pogruntal :(
igor_k
Viceadmiral
Prispevkov: 355
Pridružen: So Okt 27, 2012 23:07

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a igor_k » Ne Okt 15, 2023 10:03

Toleranca ja samo pri tehtanju, ne pa pri papirjih.
Če papirji pravijo, da je NDM 3.530 kg si v prekršku tudi če imaš prazno prikolico.
Če je NDM 3.500 kg in je skupna teža pri tehtanju 3.600 kg nisi v prekršku.
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Prikolica

OdgovorNapisal/-a franc5e » Po Okt 23, 2023 22:34

igor_k napisal/-a:Toleranca ja samo pri tehtanju, ne pa pri papirjih.
Če papirji pravijo, da je NDM 3.530 kg si v prekršku tudi če imaš prazno prikolico.
Če je NDM 3.500 kg in je skupna teža pri tehtanju 3.600 kg nisi v prekršku.



To sicer ni moja branža, ampak kolikor vem, največkrat tethajo osno obremenitev. So se pa sedaj prav neverjetno izobrazili tudi pri pregledu prometne, homologacije in prometnega dovoljenja prikolice ... zato tudi toliko odvzemov. To pa itak vsi mislijo ki imajo prikolico, da če nima nič gor, lahko pelje ne glede na papirje.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov