Obrati

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Obrati

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Okt 19, 2023 09:44

Zdravo, zgolj za info ... spremljam prodajo motorjev, ki jih prodaja Pronautika, pa ne zaradi tega, ker bi ga kupil, bolj firbec, ker imam morda v planu prodat svojo navtiko.
Večina, če ne že vsi njihovi motorji, ima 70% časa uporabe, obrate v leru, to je pod 1000min-1. Ali panulirajo s temi motorji cel čas na teh obratih, ni mi jasno, ker 7m čoln na teh obratih glih toliko , da se premika, za 2,5 vozla rabiš npr že kakih 1500 obratov, vsaj jaz na mojem čolnu ... Jaz s svojimi motorji dvomim, da imam lera več kot 10%.
Gledam pri njih, vedno imajo take motorje, sam, kot pravim, ne lovim in nimam pojma, na katerih obratih laufa recimo 200 konjski motor ob panuli, zato me zanima, ali je to sploh možno ali zgolj prirejajo diagnostiko, kar pa se mi zdi spet malo verjetno.
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Obrati

OdgovorNapisal/-a fakinx » Če Okt 19, 2023 10:54

Odvisno, kaj šteje za "ler".
Navtičnih motorjev sicer ne poznam, v aviaciji pa letalski motorji štejejo ure glede na obremenitev in ura v križarjenju ni isto kot ura na poletanju ali pa idlingu na tleh. Števec se v vseh teh primerih različno hitro vrti. Razlike sicer niso izjemno velike, se pa ure letala po knjigi (obratovalnem dnevniku zrakoplova) in ure po obratovalnem števcu po 2000h, ko je treba zamenjat motor, lahko pomembno razlikujejo...
Uporabniški avatar
pinosat
Admiral
Prispevkov: 778
Pridružen: To Avg 16, 2011 13:39
Kraj: Maribor
Kontakt:

Re: Obrati

OdgovorNapisal/-a pinosat » Če Okt 19, 2023 14:49

Recimo tegale sem gledal danes ... https://www.youtube.com/watch?v=K9a6LwHxP2U

704 ure, skoraj 60% do 1000 obratov, to je več kot 400 ur ... kaj s takim motorjem panulirajo toliko ur, ne vem, zato sprašujem, ker po posnetku sodeč je motor OK. Jaz imam letos novega Suzukija 140, naredil 78 ur, od tega verjetno 50 ur nad 4000 obratov, 20 ur okrog 2500 obratov, ostalo na nizkih obratih po lukah, zato me čudi. Bi rekel, en motor, ampak, ker spremljam dolgo, pravim , da večina motorjev .
Vsak dan v vsakem pogledu vse bolj in bolj napredujem...
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Obrati

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 19, 2023 15:47

10 min ga laufa preden izpluje
5 min ko privezuje
pa vplutje po kanalu gor dol recimo 10-30 minut
itd. pa se nabere ob vsakem izplutju kar nekaj minut motoriranja pod 1000 obrati.
To je že 45 minut x 50 dni na leto
+ panulanje recimo ura, dve, tri.
eto ti ga na

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov