Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

OdgovorNapisal/-a MKN » So Feb 03, 2024 19:12

Lep pozdrav,

Na barki imam Raymarine es75 ploter, ki krmili autopilota ST4000 Mk2. Danes sem se kar potrudil, da bi se naučil narediti obrat v veter z avtopilotom, da lahko sam medtem uredim prednje jadro.
Funkcije mi ni uspelo najti ne na napravi ne v navodilih. Ali mogoče kdo ve, kje najti to funkcijo, če sploh obstaja.

Hvala za trud.

LP MKN
Bouges Nina
Admiral
Prispevkov: 853
Pridružen: Po Jun 21, 2010 21:53

Re: Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

OdgovorNapisal/-a Bouges Nina » So Feb 03, 2024 19:21

Mi imamo Axiom 9+, obrat v veter je možen, ko je avtopilot v stanju “smer glede na veter”.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Feb 03, 2024 21:40

Tovrstna vprašanja predvidevam letijo name, kajti zelo močno namreč dvomim, da je kdorkoli od forumašev sploh prebral navodila in če jih je že preletel, si vsaj toliko zapomnil, da bi ti lahko podal pravilen odgovor.

Za obrat se uporablja funkcija TACK! Autotack je drug pojem, ki pa k sreči ne deluje pri Raymarinu, B&G, Simradu in Furunu... torej pri vseh resnih proizvajalcih. Če bi to slučajno delovalo, bi imeli namreč vsako leto na morju veliko preveč nesreč.

Torej, če želiš sam izvesti manever obrata v veter potem beri dalje.
1. Avtopilot mora biti na AUTO !
2. Obrat za 100°levo ali desno se izvede z istočasnim pritiskom tipk -1° in -10° ali +1°in +10° na kratko istočasno.
3. Ukaz za obrat stran od vetra je zaradi možnosti preleta buma ignoriran v kolikor je v nastavitvah nastavljen GYBE na ON. Kolikor vem imaš pokvarjen wind instrument, kot si opisal tukaj... zato najprej v nastavitvah postavi Gybe na OFF, kajti v kolikor imaš pokvarjen WIND instrument še vedno priključen v SeaTalk bo le ta sporočal pač eno smer vetra in lahko, da te zaradi tega ukaz za obrat ne uboga.
4. Izklopi pokvarjen wind instrument iz sistema!
5. Ploter s funkcijo obrata nima popolnoma nobene veze!
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

OdgovorNapisal/-a MKN » So Feb 03, 2024 22:03

Obema hvala za razlago. Preverim navodila in nastavitve.

Verjetno pa nisem dovolj razložil situacije. Jaz podatka o vetru na ploterja nimam. Naprava na najde vira podatka o vetru. Prejšnji lastnik mi je ta teden povedal, da je on imel podatek o vetru na dodatnem Autohelm St50 Wind, ki je pokvarjen. Iztok pa mi je razložil, da moj ploter in Autohelm nista združljiva.
To po moje pomeni, da ploter res nima podatka o vetru.

Krmilne enote za avtopilota pa tudi nimam, ker ga krmilim preko ploterja. Torej tudi pritisk tipk +1 in +10 odpade.

Trenutno razmišljam, če šlo tako, da na ploterju označim točko 100 stopinj iz smeri vetra in avtopilota usmerim na to točko, pa bo obrnil v verer. No treba probat.
MKN
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Feb 03, 2024 22:24

ST4000+ WHEEL avtopilot ne deluje brez displeja, TOREJ NIMAŠ ST4000 ali ST4000+ AVTOPILOTA!

Najverjetneje imaš torej Smart Pilot S1, G1 ali SPX5 računalnik in MKII (ST4000) pogon na krmilu, BREZ DISPLEJA!??

Brez displeja NE MOREŠ narediti nastavitev, kalibrirati kompasa, izvesti linearizacije kompasa, ne moreš na hitro izklopiti avtopilota... OK pa pri pogonu na krmilu to še nekako gre, ker lahko izklopiš ročico pogona na krmilu in prevzameš krmilo vseeno pa izgubiš 95% uporabnosti avtopilota zaradi tega, kajti deluje ti samo vklop in izklop oziroma Standby in Avto.

Zakonsko je predpisano, da mora biti možnost hitrega izklopa avtopilota pri vsakem krmilu na plovilu!! Pomožna tastatura globoko v podmeniju na ploterju nikakor ne šteje.
Vsekakor gre za zelo slabo odločitev v vseh pogledih.
MKN
Viceadmiral
Prispevkov: 577
Pridružen: Sr Sep 03, 2014 12:51

Re: Raymarine es75 + ST4000 Wheel pilot in autotack

OdgovorNapisal/-a MKN » Ne Feb 04, 2024 08:26

Iztok hvala. Očitno bom moral še malo naštudiral situacijo.

Človek vsak dan zve da bolj malo ve. Ali pa da tisto kar misli da ve, pravzaprav ne ve.

MKN

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov