Webasto

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9292
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Mar 25, 2021 16:09

Ja to so filtri na dovodni cevi za nafto,na sami mašini jih pa ni če prav vem.?
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a CAR » Pe Mar 26, 2021 22:24

Hvala bom jutri preveril na instalaciji ce je montiran mini filter. Vsekakor pa bom uposteval nasvet Nikola Tesle in montiral dodatni filter.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Dec 09, 2023 15:07

@mirante
Kako ste se kaj greli gor na severu? Zanesljivost, poraba, komoditeta?
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a mirante » Ne Dec 10, 2023 09:47

Stari webasto, ki je bil prvotno nameščen na barki, je odpovedal že začetek aprila na jugu Italije in nam barko napolnil z dimom :(.
S seboj sem imel rezervni "kitajski webasto", ki smo ga uspeli v nekaj urah priklopiti (nekaj cevk in kablov je bilo potrebno potegniti na novo, nekaj smo jih predelali). Ta "webasto" je imel precej močnejši ventilator in izpuh toplega zraka, zato je vse kabine ogreval precej bolj učinkovito od prejšnjega. Grel nas je do septembra, ko je na severu Kanade po stotih dneh neprekinjenega delovanja izpustil dušo. Na podlagi oblog soli sem ugotovil, da je morje skozi izpušno cev prišlo do grelca in je korozija potem sčasoma opravila svoje. Izpušna cev je sicer od izpuha najprej napeljana navzgor pod strop palube, da bi to preprečilo dotok morske vode do grelca, a so bili valovi včasih preveliki in so se od zadaj prelivali čez palubo, zato je voda pod pritiskom prišla tudi v izpušno cev in grelec. Da bi to preprečil, bom dal verjetno zamašek v izpuh na trupu, kadar se ne bomo ogrevali.
S seboj sem imel enak rezervni gorilec, zato sem ga preprosto lahko zamenjal in na barki je bilo potem hitro spet toplo :).
Bencinskih črpalk na severu ni veliko, zato smo imeli temperaturo na termostatu v notranjosti večinoma nastavljeno na 18 stopinj C, kar je bilo dovolj udobno. Kadar je bila zunanja temperatura blizu ničle ali pa kadar smo morali sušiti oblačila, sem temperaturo povišal.
Poraba je bila okrog 10 litrov nafte na dan.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Dec 10, 2023 18:14

Super! In grelec je laufal 24/7?
Glede izpušne cevi pa nimam nobene ideje, kako bi to rešil, razen z zamaškom, kot praviš. Sicer je to triki varianta, če slučajno pozabiš zamašek odstranit ampak ok, če si lastnik en in se na to navadiš, potem ok.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Dec 10, 2023 20:39

Prav za take primere je Wallas že zdavnaj izumil drenažni sifon...

Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Dec 10, 2023 21:03

Nikola T. napisal/-a:Prav za take primere je Wallas že zdavnaj izumil drenažni sifon...

Slika

Saj veš, da je to za kondenz, ne za litre morske vode :? Sol hitro zabaše tale fi. A ima Wallas kakšno rešitev glede vdora vode skozi izpuh? Išem pa ne najdem pri nobenemu proizvajalcu.
sailord
Kapitan
Prispevkov: 197
Pridružen: Če Avg 13, 2015 11:19

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a sailord » Po Dec 11, 2023 12:42

Marchi napisal/-a:Saj veš, da je to za kondenz, ne za litre morske vode :? Sol hitro zabaše tale fi. A ima Wallas kakšno rešitev glede vdora vode skozi izpuh? Išem pa ne najdem pri nobenemu proizvajalcu.

Ali je lahko izpuh dosti nižje od pozicije grelca? Ali potem ni problema od zalivanja z valovi in zaradi kondenza?
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Webasto

OdgovorNapisal/-a mirante » To Dec 12, 2023 11:51

Nikola T in Marchi:
Drenažni sifon bi bil uporabna rešitev za manjše količine vode - med delovanjem grelca, ko gre izpušni dim ven, bi tudi sicer verjetno težko hkrati prišlo veliko vode noter. Pri meni predvidevam, da je letos večina morske vode po izpušni cevi do grelca prišla spomladi, ko gretje ni bilo vključeno. Za obdobje, ko gretja ne uporabljam, sem premišljeval o zamašku na koncu izpušne cevi.

Na jadrnici Seabelle so letos valovi na severu Kanade skozi izpušno cev zalili in uničili motor. Ker ga niso uspeli pravočasno popraviti, jih je prehitel led in zdaj prezimujejo v Inuviku.

Sailord:
Enotrupe jadrnice se med jadranjem nagnejo in bi bil izpuh, če je nameščen nizko nad vodno linijo, pogosto pod vodo in to bi verjetno oviralo ali preprečilo delovanje grelca.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov