SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a fakinx » So Feb 12, 2022 16:19

Rešitev je v CCGX (ali neki GX izvedenki), ki nato preko VSS “komandira” vse MPPTje povezane preko Ve-direkt ali BT.
V vsakem primeru baterijski monitor ne predstavlja primernega vmesnika za voltage sense sharing…
Za VRM potrebuješ tako ali CCGX (cca 500€) ali pa Venus oz. Cerbo GX. V zadnjem primeru nimaš displaya, lahko pa dokupiš in boš tam-tam. Seveda je stalni dostop do interneta obvezen.
Victron ekosistem odlično deluje tudi v povezavi z REC-BMS v kolikor imaš na barki litij…
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » So Feb 12, 2022 21:10

Marija,pa to morš met kirurški faks,da sploh tako branje razumeš,pol de bi pa to naredu in naštelu..izpit za podmornco in raketo ob enem..Napopite celice na sonce,dost debele drote jim prvošte,pa mppt regulator pa bo delal kr samo od sebe..pozor sam pr sonc,po tem neč..hehe..u penzjon bi mogu it ja sej vem..
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » So Feb 12, 2022 21:25

Fakinx, kaj je narobe z bat. monitorjem za merjenje napetosti akumulatorja, saj je priključen direktno na akumulator in nima težav s padci napetosti na žicah?
__________________
lp
motorni
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a fakinx » So Feb 12, 2022 21:49

Osnovno vprašanje je bilo, kako povezati več MPPT v mrežo in uporabiti en podatek za napetost za vse ter seveda vse skupaj spremljati na VRM.
Lahko seveda uporabiš battery monitor (nekaj pač mora zaznati napetost baterij), vendar ta sam po sebi ne zna komandirati ostalih naprav.
Mogoče sem se prej nerodno izrazil in je mišljeno, da ni dovolj zgolj BM, potreben je še neki GX gadget za uporabo SVS. Seveda zna precej dobro meriti napetost tudi kak multi, vendar ne zna integrirati SOC in koliko je še do praznega.
V vsakem primeru se na GX vmesniku nastavi, kateri monitor napetosti naj sistem upošteva.
Jaz imam npr. 2 MPPT in litij z REC bms in se v mojem primeru upošteva ta meritev. Na BM lahko gledam (skoraj) iste podatke na displayu, se pa ti nikjer ne uporabljajo, razen SOC, kjer imam nastavljeno, da pri 10% tuli alarm pri 5% pa rele odklopi baterijo kompletno od vsega, razen od BMS. In nato imam cca 24ur da se narišem na barki in zadevo ročno rešim (če bo kdajkoli prišlo do tega scenarija).
Je pa VRM odlična stvar. Vedno imaš pregled in v primeru težav priletijo maili (vsaj sam imam tako nastavljeno).
PS: zgolj za priklop MPPT na baterije (brez VRM) pa je povsem dovolj zgolj kakšen BMV ali katerikoli drugi BM (osebno sicer priporočam Victron) za podatek, koliko so baterije sploh polne.
In ja, polanc ima čist prav - na debelino kablov in varovalke se naj ne pozabi!
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Feb 13, 2022 10:48

.

Pa pobje, a vi v življenju še kaj uživate in verjamete v zakonitosti?

Sam trdim, da je manj več!

45 let imam barkače z registracijo in akuje noter, pa če se držiš pravil ni treba imet igrač, da ti pokažejo kar itak veš.

In samo enkrat do sedaj mi ni glavni motor štartal, pa še zato ker sem ga sam polomil. Pustil prižgan TV in se zaklepetal globoko v noč, sicer nedaleč stran, pa vseeno. Takrat imel preslabo amperažo v banki , tako da drugače tudi ni moglo bit. Zjutraj tik-tak napolnili akuje in naslednjič zamenjal banko povečano za 50% amperov in sedaj je bp.

Bo kar držal pregovor, da smo moški večni otroci, samo cene igrač se nam spreminjajo!

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a AEgir » Ne Feb 13, 2022 15:14

Js sm slišu da morjo bit celice 5cm debele da drgač je to bl pejnovrt vseskupej. :lol:
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Mar 13, 2022 21:49

Tip je itak car. Zložljivi paneli, ki povečajo površino, ko smo na sidru in ko nas ne motijo zaradi plovbe ali jadranja ipd.
https://youtu.be/F27yfLGhazE?t=69
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Mar 14, 2022 16:51

To vidis,to sam je treba še hidravliko naredit,da se to šir na knof..pol je komot na tri al pa 4 stuke vse to in je pol 3200 watov.pa nagibat jih je treba,da je dooooost štroma kar komot elektro motorji delajo prek zobatihh jermenov in keten.da ni sam hidraulika u špilu.Pol pa vsak štuh povežemo z po dvema regulatorjema za leve in desne tokove..
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Mar 14, 2022 17:05

polanc napisal/-a:To vidis,to sam je treba še hidravliko naredit,da se to šir na knof..pol je komot na tri al pa 4 stuke vse to in je pol 3200 watov.pa nagibat jih je treba,da je dooooost štroma kar komot elektro motorji delajo prek zobatihh jermenov in keten.da ni sam hidraulika u špilu.Pol pa vsak štuh povežemo z po dvema regulatorjema za leve in desne tokove..

Jaz jih ne bi nagibal. Se mi zdi da imaš v povprečju več sreče (beri več štroma), če so paneli fiksni po horizontali, kot če jih usmeriš proti soncu, potem pa pozabiš prestavit, ko se barka obrne. In obrne se velikokrat, na sidru. Vsaka sapica te obrne.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » To Mar 15, 2022 13:54

Jaz jih obračam in pozabim tud,kadar me za elektriko matta z spremembo kota prpt son u do iš tudi 20 kratnik toka..
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » Ne Maj 01, 2022 23:47

Še epilog moje zgodbe z burjo in razbitim panelom. Sedaj imam gor victron 175W in solarfam 130W. Vsak je na svojem MPPT regulatorju victron 15A, enega sem že imel in sem dokupil še enega. Oba se sedaj preko BT menita med sabo in z baterijskim monitorjem. Zanimivo je pa tole, ko sta oba panela enako osončena, da victron, ki je po podatkih samo 1,35x močnejši od solarfam, 1,5x večjo moč. Na sliki spodaj se vidi 123W iz panela Victron in 208W iz obeh skupaj.
Slika
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 362
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a modro morje » To Maj 03, 2022 13:28

motorni napisal/-a:Še epilog moje zgodbe z burjo in razbitim panelom. Sedaj imam gor victron 175W in solarfam 130W. Vsak je na svojem MPPT regulatorju victron 15A, enega sem že imel in sem dokupil še enega. Oba se sedaj preko BT menita med sabo in z baterijskim monitorjem...


Jaz imam podobno. En 170W modul kupljen pri Harpoonu, pa en manjši Victron 90W, pa 2x Victron SmartSolar kontroler 15A. Celice so na rolbaru. Na sliki montiran samo prvi panel, drugi je še čakal na vgradnjo. Spremljanje porabe na BMV 712, pa seveda BT aplikacija. Once Victron, forever Victron, boli samo cena. Mogoče bi še omenil, da imam hladilnik zvezan kot porabnika na en solar kontroler. Če bi slučajno po zapuščanju barke pozabil izklopit hladilnik, takrat naj bi kontroler poskrbel za izklop pri določeni (nastavljivi) napetosti akuja.
Slika
Navigare vivere est.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Maj 04, 2022 00:08

Še to, površina solarfam 130W je 0,700m2, victron 175W pa je 0,992m2. Torej je victron 1,42 krat večji in da 1,5x večjo moč.
Sedaj je štroma še preveč in razmišljam kako bi z viškom grel vodo v bojlerju.
__________________

lp

motorni
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Maj 04, 2022 10:33

Komot.inverter in 1000 w grelec.inverter 2 kw navaden je ok
mato
Admiral
Prispevkov: 817
Pridružen: Pe Apr 25, 2014 13:27
Kraj: Škofja loka

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a mato » Sr Maj 04, 2022 14:55

Jaz imam v 15l bojlerju 600+600W grelca in 1000W inverter.
Alternatorji na motorjih pa 2x 100A. Ko se peljem od zaliva do zaliva, vklopim en 600W grelec in imam toplo vodo.
Ko sem pa na "shore" vklopim oba grelca pa je toliko hitreje.
Nobenega antifriza v bojlerju :lol: :lol: :idea:
Mato :wink:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov