SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Maj 04, 2022 16:14

Hvala za ideje, ampak imam le nekako do 200W viška moči, ne bom pa obremenjeval akumulatorjev z gretjem v bojlerju. Tako da razmišljam o kakšni drugi varianti.
__________________
lp
motorni
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Maj 04, 2022 21:48

sej majo 800 a zag toka,kaj jim pa bo ?jaz 1600 w sesalc zakurm gor.Sej ne skoz al pa 200 w grelec not pa lepo dogreva počas,pa najdi 12 v grelec od avta kak morda,še inverter ne nucaš.
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a omas » So Jul 02, 2022 19:56

Obstaja kaj da se da v luknjo na palubi skozi katero gre kabel od panelov? Da zadihtal.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3222
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Grega295 » So Jul 02, 2022 21:11

omas napisal/-a:Obstaja kaj da se da v luknjo na palubi skozi katero gre kabel od panelov? Da zadihtal.

https://www.svb24.com/en/deck-seal-chro ... brass.html

https://www.svb24.com/en/category/elect ... lands.html
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 27, 2022 11:23

Prestavljeno iz teme "Kaj trenutno počnem?".
Bavarko napisal/-a:AEgir
Samo še sončni kolektorji ti manjkajo. :wink:
Imam 3 delujoče, 35 let stare, demontirane pred 10 dnevi, ker sem dal celice na steho. Naslednji teden grejo na deponijo.

AEgir napisal/-a:Pridejo celice sem dobil prejšn tedn soglasje. ;)

polanc napisal/-a:No povejte mi nekaj..
Celice,bajta oz streha je obrnjena na zahod,torej stran od ideale,mal je še en hribček napot da bi blo son ce dalj na šajbah,par miljonov kubiku zemlje za umaknit.
Elektrike sem plačeval 54 e mesečno,8 kw elektrarna kušta 8ke.Kako pol zračunam,da se mi bo investicija povrnila v 4 do 5 letih,kar mi vsi trobjo..?x

weta napisal/-a:Polanc....ne vem kdo ti govori o 4, 5 let.....realnonje tam.okoli 10. Seveda pa precej zavisi od tvoje porabe, navad, kaj imas na elektriko.
Jaz sem do zdaj kuril na drva, imam pa tudi pec na nafto. Sedaj sem.na streho zmontiral 13.6 kw elektrarno. Sel sem na maximum, ker je vsakrsno spreminjanje in vecanje v prihodnosti tezje, kot sedaj. Letno pprabim 7500 kwh elektrike. Grejemo ne na elektriko. Sesaj sem v fazi montaze toplotne crpalke. Na tak nacin, sem zracunal, da z ogrevanjem na toplotno, celotnonelektricnomporabo v bakti, v kratkem.se elektricni avto, porabim kar proizvedem. Invseticija bi se ob tem, da bom ispel dobit subvencijo za elektrarno in toplotno po mojih izracunih vrnila po 10 letih. Ce ne bo subvencij, bo kakih 13....odvisno od cen na trgu.
Ce bi delal samo elektrarno za tekoco potrosnjo, torej brez ogrevanja, bi bila investicija prakticno brezvezna...meni so vsi zracunali da kaih 8 kh elektrarna je vedno prisla vec kot 10, 11 jurjev z odbito subvencijo....z vecjo elektrarno so se cene nizale. Nisem.pa.prisel.pod ceno jurja ha kilovat moci, ob primerni kvalitetinopreme seveda. Z odbito subvencijo, da se razumemo..
Ok, ful napak v tekstu.....upam da je berljivo. Veliki prsti in majhen telefon
Nazadnje spremenil Marchi, dne Če Okt 27, 2022 12:53, skupaj popravljeno 4 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 27, 2022 11:23

weta napisal/-a:Polanc....ne vem kdo ti govori o 4, 5 let.....realnonje tam.okoli 10. Seveda pa precej zavisi od tvoje porabe, navad, kaj imas na elektriko.
Jaz sem do zdaj kuril na drva, imam pa tudi pec na nafto. Sedaj sem.na streho zmontiral 13.6 kw elektrarno. Sel sem na maximum, ker je vsakrsno spreminjanje in vecanje v prihodnosti tezje, kot sedaj. Letno pprabim 7500 kwh elektrike. Grejemo ne na elektriko. Sesaj sem v fazi montaze toplotne crpalke. Na tak nacin, sem zracunal, da z ogrevanjem na toplotno, celotnonelektricnomporabo v bakti, v kratkem.se elektricni avto, porabim kar proizvedem. Invseticija bi se ob tem, da bom ispel dobit subvencijo za elektrarno in toplotno po mojih izracunih vrnila po 10 letih. Ce ne bo subvencij, bo kakih 13....odvisno od cen na trgu.
Ce bi delal samo elektrarno za tekoco potrosnjo, torej brez ogrevanja, bi bila investicija prakticno brezvezna...meni so vsi zracunali da kaih 8 kh elektrarna je vedno prisla vec kot 10, 11 jurjev z odbito subvencijo....z vecjo elektrarno so se cene nizale. Nisem.pa.prisel.pod ceno jurja ha kilovat moci, ob primerni kvalitetinopreme seveda. Z odbito subvencijo, da se razumemo..

A to so tudi kakšni akumulatorji v sistemu? Kolikšna kapaciteta? Življenjska doba akumulatorjev in panelov? Se to upošteva pri izračunih? Kapaciteta panelov pada iz leta v leto, sonce pada iz dneva v dan :) Težka računica je to pri današnjih cenah in izkoristku opreme. Pa tudi povprečen dan je ravno toliko oblačen kot sončen, verjetno. Nismo mi Karibi!?

Sicer za barko ampak, vse kar smo računali, ni računice. Vsaka elektrika pridobljena iz alternatorja ali generatorja, je "cenejša" in hitrejša.
Zakaj je dobro imeti panele na jadrnici? Verjetno bolj ali manj zaradi neodvisnosti, ok pa mogoče zaradi "zelene energije", če bo kdo pogruntal, kam z odsluženo opremo, ki je težko reciklabilna. Moja teza je, da je za pridobivanje električne energije na barki veliko bolj učinkovito imeti dober alternator ali celo dva in seveda ustrezen regulator in uravnoteženo bilanco IN/OUT, v korist IN. In pa pameten režim porabe in polnjenja in režim plovbe. Recimo ura izplovljavanja in ura vplovljanvanja z motorjem nam lahko da pri 70A alternatorju, pribl. enako energije, kot 200W solarni panel skozi cel, zelo sončen poletni dan (10ur). Torej razmerje v času potrebnem za enako količino energije, 2:10.
Pišem na podlagi podatkov iz svoje jadrnice. Vse skupaj sem spremljal na Victron grafih. Čez dan sem zelo težko proizvedel več kot 1kW s solarnimi paneli. Pri motorju pa je sicer odvisno s kolikšnimi obrati voziš, ampak nek približen izračun se da naredit in ta pokaže da je dve uri motoriranja pribl. 10 ur sončne energije pri zgoraj omenjenem sistemu. Kdo bo rekel, pa daj več panelov, pa vsi vemo, da na barki, še posebej jadrnici, to ni tako enostavno, kot na hiši. Računice pa itak ni.

Zanimiva je tale iskrena analiza uporabe sončne energije za motorno plovilo po 7 dneh plovbe in merjenja porabe.
Zanimiv podatek je, da so solarni paneli (15kW) v 7 sončnih dneh proizvedli 392 kW, medtem ko je generator v samo 12 urah delovanja, proizvedel 720kW. Torej pribl. razmerje v času potrebnem za enako količino energije, 1:10. Pa motor/generator lahko dela tudi ko sonca ni.
https://youtu.be/4m-Mt9beDaI
Nazadnje spremenil Marchi, dne Če Okt 27, 2022 13:15, skupaj popravljeno 4 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 27, 2022 13:09

Zaključek zgornjih ugotovitev. Dajte si v hiše namontirat dizel generatorje :lol: :lol: Hec!!!
Verejtno pa ne udarim veliko mimo, če ugotovim, da je elektrika, ki pride do hiše po omrežju, še vedno IN.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Okt 27, 2022 16:31

Imeli so zelo šparovni dizel motor in delali energijo z auspuhom so se pa greli.Tam 200 vatu celice dajo ob sončnem vremeni 12 a ur na eno uro ne 2.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Marchi » Če Okt 27, 2022 18:19

polanc napisal/-a:Imeli so zelo šparovni dizel motor in delali energijo z auspuhom so se pa greli.Tam 200 vatu celice dajo ob sončnem vremeni 12 a ur na eno uro ne 2.

Kako si dobil 2A?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Okt 27, 2022 20:41

Ne vem zdele točn..neki sem bral viši se mi zdi..bom brez substanc poračunu hehe
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Če Okt 27, 2022 21:10

Jaz sem si pa tako rekel:
Imam viška 15 jurjev, Euru pada vrednost, kriptovalutam tudi, zlato je nestabilno, za barko ni dovolj, kam na vložim??? In sem kupil sončno 13,5kW.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a weta » Pe Okt 28, 2022 10:49

Bavarko napisal/-a:Jaz sem si pa tako rekel:
Imam viška 15 jurjev, Euru pada vrednost, kriptovalutam tudi, zlato je nestabilno, za barko ni dovolj, kam na vložim??? In sem kupil sončno 13,5kW.

Eee, enako jaz..... Inflacija 10%.....ce vlozis v bajto ta denar (soncna in toplotna) bo nekaj dalo od tega....tri leta z inflacijo 10% pa sem ob 9 jurjev....tako cez palec....
Poleg vsega, ogrevat se moram, elektriko pa tudi rabim, v prihodnje pa predvidevam, da ne bo cenejsa.
Sam imam recimo sedaj letno ca 1000 eur stroska zaelektriko....z elektrarno predvidoma cca 300....dajatve plus zavarovanje elektrarne. Za kurjavo letno skurim cca 10 do 12 metrov drvi, ki jih moram kupit in nato še kurit. Dve leti nazaj sem jih skupaj s prevozom kupil za 62 uer na meter....letos bi bilo več kot 80 na meter.....poleg tega skurim cez nekurilno sezono vsaj za kakih 200 eur elektrike in nafte za sanitarno vodo.,
Ko zacneš kalkulirat, pač preprosto prideš do dejstva, da ob par deset jurjih na lagerju, je najbolje, da jih investiraš v kako tako zadevo, vsaj upanje imaš, da se bo investicija sama izplacala in bos kaj imel od tega.
Sicer pa je predvidevanje prihodnjih dogodkov vedno vprašljivo....vsaka investicija je tudi hazard in tveganje, da ne bo šlo po planu. Pri teh investicijah se mi zdi tveganje še relativno majhno.
Sicer bi lahko za isti denar nabavil tudi avto recimo.,....v 10 letih ni vreden nič, polegtega zahteva vsaj tisocaka vlozka letno v zavarovanja itd.,pridobim samo voznjo z novejsim avtom, ampak ta star mi zamoje potrebe služi povsem ok.....stroski pa zanemarljivi...
Za nakup nepremicnine pa nimam ddovolj, kreditov se pa vedno izogibam kot hudič križa.
Potem smo tam kjer smo.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Okt 28, 2022 11:19

weta napisal/-a:Za nakup nepremicnine pa nimam ddovolj, kreditov se pa vedno izogibam kot hudič križa.

Odvisno za kaj vzameš kredit. Za avto ga res ni preveč pametno vzet, za nakup nepremičnine, ki jo oddajaš (ali pa jo kupiš zase, če si zdaj najemnik in ti potem ne bo treba več plačevati najemnine) se pa ponavadi splača vzet kredit.

Recimo, da imaš 15 jurjev in vzameš še 85 jurjev kredita na 20 let za nakup 100 jurjev vrednega stanovanja v Ljubljani. Mesečni obrok bo znašal 450€, 100 jurjev vredno stanovanje boš pa z lahkoto oddal za 500€ mesečno (plus stroški), če ne še več. To pomeni, da boš z najemnino plačeval obrok kredita, pa še nekaj ti bo ostalo vsak mesec. In to vedno več (ti bo ostalo), ker se bodo najemnine v naslednjih 20 letih krepko zvišale (v zadnjih 12 letih so se najemnine v Sloveniji zvišale za 40%, pa je bila vmes recesija in deflacija), obrok kredita bo pa ves čas enak (če boš vzel kredit s fiksno obrestno mero).

Če ne maraš oddajat stanovanja dolgoročnim najemnikom, lahko kupiš apartma na morju in ga oddajaš turistom, pa boš še več zaslužil :wink:

Pa nepremičnini se bo vrednost vsako leto zvišala za vsaj 5% (ob 10% inflaciji najbrž še več), sončna elektrarna pa po 20 letih ne bo več nič vredna in bo najbrž samo še za v smeti. To pomeni, da te bo na leto stala 750€. Če boš z njo letno prihranil 700€, nisi nič naredil. Iz 15.000€ vloženih v nepremičnino v 20 letih zaradi zvišanja vrednosti nastane 40.000€ (iz sončne elektrarne pa 0), pa še dodatnih (vsaj) 15.000€ dobiš iz najemnin.
weta
Admiral
Prispevkov: 1201
Pridružen: Po Nov 05, 2007 13:05

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a weta » Pe Okt 28, 2022 12:13

H2O napisal/-a:
weta napisal/-a:Za nakup nepremicnine pa nimam ddovolj, kreditov se pa vedno izogibam kot hudič križa.

Odvisno za kaj vzameš kredit. Za avto ga res ni preveč pametno vzet, za nakup nepremičnine, ki jo oddajaš (ali pa jo kupiš zase, če si zdaj najemnik in ti potem ne bo treba več plačevati najemnine) se pa ponavadi splača vzet kredit.

Recimo, da imaš 15 jurjev in vzameš še 85 jurjev kredita na 20 let za nakup 100 jurjev vrednega stanovanja v Ljubljani. Mesečni obrok bo znašal 450€, 100 jurjev vredno stanovanje boš pa z lahkoto oddal za 500€ mesečno (plus stroški), če ne še več. To pomeni, da boš z najemnino plačeval obrok kredita, pa še nekaj ti bo ostalo vsak mesec. In to vedno več (ti bo ostalo), ker se bodo najemnine v naslednjih 20 letih krepko zvišale (v zadnjih 12 letih so se najemnine v Sloveniji zvišale za 40%, pa je bila vmes recesija in deflacija), obrok kredita bo pa ves čas enak (če boš vzel kredit s fiksno obrestno mero).

Če ne maraš oddajat stanovanja dolgoročnim najemnikom, lahko kupiš apartma na morju in ga oddajaš turistom, pa boš še več zaslužil :wink:

Pa nepremičnini se bo vrednost vsako leto zvišala za vsaj 5% (ob 10% inflaciji najbrž še več), sončna elektrarna pa po 20 letih ne bo več nič vredna in bo najbrž samo še za v smeti. To pomeni, da te bo na leto stala 750€. Če boš z njo letno prihranil 700€, nisi nič naredil. Iz 15.000€ vloženih v nepremičnino v 20 letih zaradi zvišanja vrednosti nastane 40.000€ (iz sončne elektrarne pa 0), pa še dodatnih (vsaj) 15.000€ dobiš iz najemnin.

To vse vem, do zdaj pa nisem sel v to, ker sem pac reseval svoj stanovanjski problem, zelim ziveti v solidni bajti, s primernim luksuzom. ne peham se za premozenjem, niti si ga ne zelim.
Kot pri vsaki stvari, pa tudi pri lastnstvu nepremicnin ni vse tako idealno. Je veliko cejev, vec kot pri elektrarni.
20 ali vec let kredita, ne glede na vse, ni enostavna zadeva, na tako dolgi rok se lahko marsikaj zgodi, obrne...poleg vsega so z nepremicninani tudi sitnosti, pogoato ne majhne. Imam sodelavce in kolege, ki vlagajo tako v stanovanja, kot v apartmaje. Bog jim zegnaj. Skritih stroskov in sitnosti pa da ne govorimo. Kolega vec kot pol dopusta porabi za vzdrzevanje teh apartmajev, samo potni stroski so ohoho na letni ravni. Ko gre na dopust v enega od teh apartmajev, gleda da vmes se cisti in puca druge in podobno. Saj zasluzi, ampak zato ker dosti sam dela, ce bi to pooblastil druge, bi skopnelo 30 do 50 %profita itd.
Vsakemu svoje i kar ga veseli in izpolnjuje. Meni je všeč brezskrben prosti čas.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a H2O » Pe Okt 28, 2022 14:55

weta napisal/-a:Kolega vec kot pol dopusta porabi za vzdrzevanje teh apartmajev, samo potni stroski so ohoho na letni ravni. Ko gre na dopust v enega od teh apartmajev, gleda da vmes se cisti in puca druge in podobno. Saj zasluzi, ampak zato ker dosti sam dela, ce bi to pooblastil druge, bi skopnelo 30 do 50 %profita itd.
Vsakemu svoje i kar ga veseli in izpolnjuje. Meni je všeč brezskrben prosti čas.

Jaz oddajam apartma na morju, pa nimam nobenega dela z njim, razen da odgovarjam na povpraševanja gostov 8)

Večino gostov sploh ne vidim v živo, ker nisem prisoten ob njihovem prihodu. Vsa navodila jim pošljem v elektronski obliki, v apartma vstopijo s kodo, očisti ga pa čistilka. Z najemninami zaslužim po plačilu vseh stroškov in davkov 8% od vrednosti apartmaja letno.

Ampak, kot praviš, vsakemu svoje. Kdor išče izgovore, jih bo vedno našel.

Pa sploh te nočem prepričevat. Še raje vidim, da se jih preveč ne začne ukvarjat z oddajanjem apartmajev, ker bi moral poiskat drug posel :wink:

V poslu, kjer vlada prevelika konkurenca, je ponavadi bolj kurčev zaslužek.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov