SOLARNI PANEL

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Jun 07, 2021 15:24

O fino,sem vesel zate,in da se je neki na bolje premaknilo.Upam ,da vse obljubljeno zrealizirata.
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a NASA » Ne Dec 12, 2021 19:16

Za na jadrnico bi nabavil solarni panel in regulator. Želim nekaj od Victrona.
Zaenkrat rabim samo za vzdrževanje akujev, V prihodnosti planiram še hladilnik.

Bo 115W dovolj ali izbrati 2x 90W monokristal? Panele bi rad med uporabo barke pospravil v box. Imam tudi opcijo zadaj nekako nadgraditi konzole ki so namenjene za dvig gumenjaka ( ne vem kako se temu reče). Te konzole trenutno niso montirane, saj jih ne rabim.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Dec 12, 2021 19:55

To,panele ven ,panele not,je smotano,ni gut.Zmontiri tiste sošice in daj gor stalni panel,po možnosti ga še tko zmontiri,da ga mal prestavljaš glede na sonce,je boljši izkoristek.Za hladilnik bo 115 glih dost polet ob veliko sonca.Ko pa jadraš,pa še mal kako zasenčenje pride pa ni dost in pozimi tud ne.180 w je pa že druga muska.Pa dost močno banko akujev,ker drugače ti tud močen panel ne pomen veliko,ker noč ma svojo moč,muska,hladilnik,enkrt presidraš,kaka razsvetlitev barke,siderna luč,avtopilot.. ..vse pije..
Uporabniški avatar
rado
Kontraadmiral
Prispevkov: 254
Pridružen: So Okt 26, 2019 10:09

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a rado » Ne Dec 12, 2021 20:05

Tudi jaz obnavljam panele.
Kaj mislite, so to pravi Victroni??
http://www.kontiki-solar.si/si/solarni- ... -175w.html
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a NASA » Ne Dec 12, 2021 20:57

polanc napisal/-a:To,panele ven ,panele not,je smotano,ni gut.Zmontiri tiste sošice in daj gor stalni panel,po možnosti ga še tko zmontiri,da ga mal prestavljaš glede na sonce,je boljši izkoristek.Za hladilnik bo 115 glih dost polet ob veliko sonca.Ko pa jadraš,pa še mal kako zasenčenje pride pa ni dost in pozimi tud ne.180 w je pa že druga muska.Pa dost močno banko akujev,ker drugače ti tud močen panel ne pomen veliko,ker noč ma svojo moč,muska,hladilnik,enkrt presidraš,kaka razsvetlitev barke,siderna luč,avtopilot.. ..vse pije..

Ja že zdaj sem na privezu med koli, dobesedno. Če namontiram tiste vislice zadaj bom gledal še kakšen meter in nekaj ven iz priveza in bognedaj da kdo zapne v mojo elektrarno. Zato razmišljam da bi bil en panel stalno na pokrovu pri vhodu ali pa na zajlah ki držijo jambor. Ko pridem na barko jih pospravim za dnevno jadranje,...
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a fakinx » Po Dec 13, 2021 13:30

Predlagal bi izbiro half-cell panela. Boljša toleranca osenčenja in nekoliko manjše pregrevanje, čeprav na barkah z montažo na ustreznih nosilcih s tem ni težav.
Največja težava na barkah je delno osenčenje in pa seveda primerno dimenzionirana konstrukcija za sunke vetra, ki včasih izpade kot prava RF skulptura.
Težava namestitve panelov zgolj na sidrišču na krov, ograjo ipd. je v tem, da se ne izkoristi potencial ki je na voljo čez dan in se pride na sidrišče že s precej praznimi baterijami. Potem pa pade še noč... Poleti še nekako gre za nekaj dni, v drugih letnih časih pa s tako malimi celicami enostavno zmanjka in se potem gonijo motorji doooolgo v noč.
Na jadrnicah je daleč najboljša rešitev stalna namestitev nekje na krmo, kjer je tudi najmanj osenčenja.
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3223
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Dec 13, 2021 14:58

NASA napisal/-a:
polanc napisal/-a:Zato razmišljam da bi bil en panel stalno na pokrovu pri vhodu ali pa na zajlah ki držijo jambor. Ko pridem na barko jih pospravim za dnevno jadranje,...

Lahko daš pohodne za stalno na ta mesta - na pokrov pri vhodu, jaz sem našel še prostor za eno malo fliko pred jamborom.

Slika
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » To Feb 08, 2022 20:24

Nosilec za solarni panel sem imel pritrjen s tem in privezan z dvema vrvicama, da ne pride v vetru v kakšno resonanco:
Slika
Močna burja je razmajala tiste vijake in oba panela skupaj z nosilcem vrgla dol, da sta obvisela na tistih vrvicah. Pri tem je burja stolkla en panel in krmno luč.
Slika
Panela sta bila od firme Solarfam, monokristal, shingled design, zmontiral sem ju lansko leto, 2x130W. Sedaj sem hotel kupiti nov panel, a nimajo več tega tipa. Klical sem Iztoka v Harpoon za Victron panel, ker je enakih dimenzij, a je bil nekje na terenu. Potem sem našel 175W vicron pri elektro Stumpfl. Imeli so zalogo in konkreten popust. Prejšnji vikend sva šla na barko, za vsak slučaj sem vzel s seboj nekaj orodja, varilni aparat in nekaj cevi. Malo sem predelal nosilec, tako da sta sedaj gor 175W victron in 130W Solarfam.
Slika
Slika
Pa tista dva T kosa sem prevrtal in dal vijak skozi in na drugi strani matico.
Sedaj pa razmišljam tole:
Regulator je 15 A victron MPPT. Skupni tok panelov je 16,7A. Panela se razlikujeta za cca 1V v točki največje moči. Ni povsem optimalno.
Verjetno bi dobil ven kakšnih 30% več polnilnega toka, če kupim še en regulator 10A, ga povežem na manjši panel, potem pa obema regulatorjema dopovem, da polnita isti akumulator, njegov tok in napetost pa dobita iz victronovega BMV, vse preko BT komunikacije. Bo to kar delalo ali rabim še kaj?
Še to, zanimivo da razbit in ukrivljen panel še vedno dela.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Feb 08, 2022 21:04

Preštej število rezin. Vsaka rezina prispeva 0,5V. Če je razlika le 1V ne bo bistvene razlike v izkoristku z enim ali dvema MPPT regulatorjema pod pogojem, da sta panela vezana vzporedno.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » To Feb 08, 2022 21:19

Ta stari panel je "shingled design", ne vem kako bi to prevedel, tako da ne moreš prešteti celic, ker so te povezane zadaj in ne spredaj. Ampak mislim, da bo glavna omejitev 15A na strani akumulatorja, 300W je pri 14,2V dobrih 21A toka, kar bo seveda regulator omejil na 15A.
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Feb 09, 2022 01:26

Najbrž sploh ni potrebno da mppt dobi podatke z bat. monitorja. Saj le učinkovito dela 14.x V za baterijo če le ni ammperov preveč.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Feb 09, 2022 13:42

Verjetno je bolje, da dobi solarni regulator napetost akumulatorja od baterijskega monitorja, ker ta meri napetost direktno na klemah in ni napak zaradi padcev napetosti na kablih od regulatorja, varovalki in na kablih do akumulatorja.
To narediš tako, da obema nastaviš povezavo preko bluetooth, potem pa regulator sam ugotovi, da bo od bat. monitorja bral napetost in tok akumulatorja.
Podobno lahko spraviš skupaj več MPPT regulatorjev, vsak zase dela MPPT, torej izvleče maksimum iz sončne celice, proti akumulatorju se pa obnašajo kot en sam močan polnilec. (tegale še nisem preskusil)
__________________

lp

motorni
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Sr Feb 09, 2022 17:59

Če vsi mppt-ji dobijo enak podatek o napetosti in so vsi nastavljeni na enako napetost potem jih bo aku čutil kot en "velik" mppt, s tem da bo izkoristek celic max. Po logiki bi to moralo funkcionirati.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5112
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Sr Feb 09, 2022 18:14

kasaudio napisal/-a:Če vsi mppt-ji dobijo enak podatek o napetosti in so vsi nastavljeni na enako napetost potem jih bo aku čutil kot en "velik" mppt, s tem da bo izkoristek celic max. Po logiki bi to moralo funkcionirati.

Napačno si razumel delovanje MPPT!
MPPT Regulator išče najbolj optimalno OBREMENITEV VIRA pri KATEREM JE PRODUKT TOKA IN NAPETOSTI NAJVIŠJI. Sam akumulator pri MPPT regulaciji nima popolnoma ničesar in za regulator predstavlja zgolj breme katerega pa mora regulator vsekakor PRAVILNO POLNITI. Več regulatorjev vezanih na isto breme brez, da so medsebojno povezanio v podatkovno mrežo NI MOŽNO oziroma bo POLNENJE AKUMULATORJEV MOTENO, ker regulatorji ne bi mogli izračunati na kateri stopnji polnjenja se nahaja akumulator, ker en drugega motijo z nihanjem napetosti ob ponjenju.
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: SOLARNI PANEL

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Sr Feb 09, 2022 18:22

Nikola T. napisal/-a:…….Več regulatorjev vezanih na isto breme brez, da so medsebojno povezanio v podatkovno mrežo NI MOŽNO oziroma bo POLNENJE AKUMULATORJEV MOTENO, ker regulatorji ne bi mogli izračunati na kateri stopnji polnjenja se nahaja akumulator, ker en drugega motijo z nihanjem napetosti ob ponjenju.


Tole drži in je tudi malo zoprno. Polnilec baterij in MPPT regulator (oba Victron) se precejkrat tepeta z napetostmi in različnimi fazami polnjenja. Sicer sta oba pametna kot hudič, a jaz preneumen, da bi ju uspel povezati v VRM… kjer bi naj se znala pomeniti med seboj. Ali pač?
https://vodovod-rh.si/

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 5 gostov