Autopilot

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

plima
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 89
Pridružen: Pe Jul 16, 2010 19:37

Autopilot

OdgovorNapisal/-a plima » To Mar 13, 2012 21:32

Pozdravljeni,

Nameravam nabaviti autopilot za jadrnico 7m pa se ne morem odločiti med Raymarine ST1000 in Simrad TP10. Slednji je malo cenejši.
Ali imate kakšnje izkušnje in kaj mi svetujete.

lp
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » To Mar 13, 2012 21:53

Oba sta na barki izpostavljena obremenitvam in posledično obrabi. Za ST1000 se dobi vse dele za TP10 ne.
LP NT
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Mar 13, 2012 22:30

Imel ST1000 na 7m jadrnici in bil zadovoljen. :D
Uporabniški avatar
navigator
Viceadmiral
Prispevkov: 445
Pridružen: To Maj 05, 2009 13:12
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a navigator » Ne Mar 18, 2012 12:59

Vzemi ST2000... preverjeno.. deluje, oni drugi je prešibek..imel enega in potem drugega.. drugi deluje ok.. prvi pa je ves čas nagajal.. ne zdrži sile krmila..
MORJE, ŠIROKA CESTA..
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Mar 18, 2012 15:40

Za osnovno uporabo in dobro "podmazano" krmilo je 1000 povsem dovolj. Seveda pa, če investiraš več, več tudi imaš.
Nad 20 vozli vetra pa itak ne bi zaupal krmila nobenemu avtopilotu.
Imel 1000 ko 7 let in bil zadovoljen. Sem ga pa vedno, z brisačo, ščitil pred soncem :wink:
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Mar 18, 2012 17:07

Pomožnemu (tiste ki jih moraš natakniti ali vklopiti jermen...) tudi jaz ne pri večji sili na krmilo, ki pa ni odvisna od hitrosti vetra ampak strimanosti jader.

VGRADNI AVTOPILOT (pravi z računalnikom, kompasom, senzorjem pozicije krmila in močnim pogonom elektromehanskim ali hidravličnim) VSAK, ki je pravilno dimenzioniran in nastavljen vozi vsako barko NATANČNEJE kot večina krmarjev.

Prav danes zjutraj sem bil na kavi z možakom, ki je šel čez Atlantik (Marisa) in je rekel, da je v pol krmne ob izredno močnem pasatu avtopilot vozil bolje kot sami in se ga ponoči sploh niso upali izklopiti, tako so mu zaupali, ko so ga spoznali. Avtopilot sem jim nastavil ob 2h zjutraj tik pred odhodom, ker prej niso utegnili, jaz pa jih nisem hotel prepustiti ne da končam delo do konca za kar so mi še danes hvaležni.

Vgradni avtopiloti in pomožni avtopiloti (St1000, ST2000, ST5000 na krmilu) se ne morejo primerjati.
LP NT
spyder
Viceadmiral
Prispevkov: 566
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Ne Avg 26, 2012 14:35

A se da na garmin 525s priklopit avtopilota? :lol:
In če se da kakega najcenejšega bi se dalo? :lol:
dušan
Viceadmiral
Prispevkov: 431
Pridružen: So Apr 24, 2010 22:32
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a dušan » Ne Avg 26, 2012 14:59

Jaz bi tudi kupil al pa dal vgraditi avtopilot
Morje je od vseh opojnosti,največji opij
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

OdgovorNapisal/-a Matejc » Ne Avg 26, 2012 17:13

dušan napisal/-a:Jaz bi tudi kupil al pa dal vgraditi avtopilot

mislim da bo zate mal draži kot za jadrnico... k maš Z tačke... bo pa sigurno NT kaj povedal na temo AP in Z nog.... no al pa kdo drug...
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Ne Avg 26, 2012 20:30

Plovila z Z pogoni imajo več različnih načinov krmiljenja
1. servo z zajlo
2. namesto zajle hidravlika + servo na Z pogonu
3. hidravlični pogon direkten

V prvem primeru se piloti razlikujejo še med tipom Z pogona (proizvajalci) tako, da je potreben adapter. Pri Volvo je montaža čisto na knap in bi moral biti monter palček. haha
Display in kompjuter je za vse tri variante enak.


Spyder napisal/-a:A se da na garmin 525s priklopit avtopilota?

Zakaj bi ga sploh priklopil na Garmina? Kakšen poseben razlog?
Namreč rad bi vedel kako in zakaj se je pojavila fama, da mora biti avtopilot povezan na ploter. Meni je to precej mimo in zelo neuporabno in obenem zelo nevarno za nepoznavalce in kolikor poznam morjeplovce je precej takih, ki nikoli niso prebrali še nobenih navodil, češ to je preveč zame in prav takim ZELO MOČNO ODSVETUJEM imeti AP povezan na ploter.
Pojasnilo je precej kompleksno, vendar po domače:
1 Lahko se zgodi, da barka močno zavije nenapovedano in za vsako ceno želi ostati na začrtani poti.
2 Vsaka sprememba smeri na waypointu ZAHTEVA potrdilo kapitana s tipko na avtopilotu. Automatic Waypoint advance za AP NE OBSTAJA niti zakonsko ne sme!!!
3. Garmin začrta priporočeno pot z stotinami točk kar v praksi pomeni nenehno potrjevanje spremembe smeri - neuporabno kajne?
4. plovba na točko z avtopilotom je vedno cikcakasta. Koliko, pa je odvisno od XTE vrednosti, ki jo ploter pošilja avtopilotu. XTE-cross track error je vrednost v metrih od začrtane smeri podobno kot bankina na cesti. Ko je dosežena na desni strani pošlje pilotu, "ejj, zavij levo". Pilot zavije rahlo levo, ko trči v navidezni XTE na levi strani pošlje AP, "ejj, zavij desno" in tako dalje in ko pogledaš v popolni bonaci sled za seboj je cikcakasta.

Zakaj že bi povezal AP na Garmina??

LP NT :D
spyder
Viceadmiral
Prispevkov: 566
Pridružen: Ne Mar 22, 2009 19:00
Kraj: portorož

OdgovorNapisal/-a spyder » Ne Avg 26, 2012 23:39

Sem mislil da mora bit povezan.Kolko pride en poceni za bavario 27?Z enim motorjem.
Lp
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Ne Avg 26, 2012 23:46

AP na NMEA se poveže samo iz enega "fancy" razloga, da lahko koordinate rute direktno preneseš na AP, drugače pa ni kaj pametnega s to povezavo, AP je samostojna enota in deluje brez ploterja, pa nima veze ali gre za potrošniške Garmin, Raymarine ali Furuno, .... ali še kaj bolj profesionalnega.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

OdgovorNapisal/-a evovii » Po Avg 27, 2012 07:44

Marchi napisal/-a:Za osnovno uporabo in dobro "podmazano" krmilo je 1000 povsem dovolj. Seveda pa, če investiraš več, več tudi imaš.
Nad 20 vozli vetra pa itak ne bi zaupal krmila nobenemu avtopilotu.
Imel 1000 ko 7 let in bil zadovoljen. Sem ga pa vedno, z brisačo, ščitil pred soncem :wink:


Podpis :!:
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Avg 27, 2012 09:52

ST1000 je POMOŽNI AVTOPILOT in ni dimenzioniran za slabe vremenske razmere! Je za "osnovno uporabo" kot si že pravilno sam ugotovil.

Če je VGRADNI AVTOPILOT pravilno dimenzioniran in nastavljen lahko pluješ (tudi z jadri) v vseh razmerah in vseh vetrovih. Dober vgradni AP nikakor ni luksuz ali nebodigatreba ampak pripomoček, ki najbolj prav pride prav v kritičnih situacijah.
Osebno mi AP najbolj prav pride, ko moram v močnem vetru pospraviti ali skrajšati jadra, spremeniti smer in nastaviti jadra, kaj popraviti, pospraviti, ko se razmere poslabšajo, zapreti ventile, zapreti okna, ko prične pluskati preko krova...VSE TO LAHKO NAREDIM SAM!
AP je ekvivalent še enemu članu posadke, toliko odnese. Če ga že kdo zares potrebuje je to prav morjeplovec, ki si izkušnje šele nabira. Lažje ga bo pogrešal izkušen mornar vendar ne na daljših ali solo prečenjih.

Radar in dobra ostala oprema, mi omogočajo VARNE nočne plovbe in varno plutje tudi v skrajnih vremenskih pogojih, ko Vas večina niti ne izpluje. Z radarjem se izogibam centrom neviht, sledim drugim plovilom, se izogibam mrežam, v slabih vremenskih pogojih pravilneje ocenjujem situacijo na morju...

Skratka brez delujočega AP nikoli ne izplujem. Crkne večinoma le v primeru udara strele in ker sem tudi udar strele že doživel imam od takrat na plovilu v rezervi: starter, alternator, rezervni AP compjuter, AP displej, kompas senzor, črpalko sladke vode in dve ročni radijski postaji in zunanjo VHF anteno.
LP Nikola Tesla
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Po Avg 27, 2012 10:03

Nikola Tesla napisal/-a:ST1000 je POMOŽNI AVTOPILOT in ni dimenzioniran za slabe vremenske razmere! Je za "osnovno uporabo" kot si že pravilno sam ugotovil.

Če je VGRADNI AVTOPILOT pravilno dimenzioniran in nastavljen lahko pluješ (tudi z jadri) v vseh razmerah in vseh vetrovih. Dober vgradni AP nikakor ni luksuz ali nebodigatreba ampak pripomoček, ki najbolj prav pride prav v kritičnih situacijah.
Osebno mi AP najbolj prav pride, ko moram v močnem vetru pospraviti ali skrajšati jadra, spremeniti smer in nastaviti jadra, kaj popraviti, pospraviti, ko se razmere poslabšajo, zapreti ventile, zapreti okna, ko prične pluskati preko krova...VSE TO LAHKO NAREDIM SAM!
AP je ekvivalent še enemu članu posadke, toliko odnese. Če ga že kdo zares potrebuje je to prav morjeplovec, ki si izkušnje šele nabira. Lažje ga bo pogrešal izkušen mornar vendar ne na daljših ali solo prečenjih.

Radar in dobra ostala oprema, mi omogočajo VARNE nočne plovbe in varno plutje tudi v skrajnih vremenskih pogojih, ko Vas večina niti ne izpluje. Z radarjem se izogibam centrom neviht, sledim drugim plovilom, se izogibam mrežam, v slabih vremenskih pogojih pravilneje ocenjujem situacijo na morju...

Skratka brez delujočega AP nikoli ne izplujem. Crkne večinoma le v primeru udara strele in ker sem tudi udar strele že doživel imam od takrat na plovilu v rezervi: starter, alternator, rezervni AP compjuter, AP displej, kompas senzor, črpalko sladke vode in dve ročni radijski postaji in zunanjo VHF anteno.
LP Nikola Tesla


Samo eno vprašanje - vgradni AP se vgrajuje le v barke s krmilnim kolesom - ali ne?

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 19 gostov