Zgodovina Aurore

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Če Apr 01, 2021 22:46

Včasih so rekli po radiu, v času ko se ni nič ne dogajalo, da je to čas kislih kumaric. No sedaj ta čas traja že celo večnost. Da malo popestrim ta čas, sem se odločil, da prilepim en zapis, katerega sem pripravil že pred par leti.
Moja prva jadrnica je bila Aurora, o kateri teče beseda. Ko sem se opogumil in zbral denar za nekoliko večjo, sem Auroro prodal. Menjala je še dva lastnika in pristala na boji našega člana Evovi-ja. Ko sva se osebno spoznala, me je nekoč vprašal, če imam še kaj fotografij od njegove Aurore. Sestavil sem mu kolaž v elektronski obliki, z opisom fotografij. Mogoče bo komu zanimivo pogledat, kako smo pred skoraj 30 leti spreminjali podobo naših plovil. Slike na začetku so še v papirnati obliki, ter skenirane. Starejši člani bodo to vedeli, a za mlajše naj omenim, da je bila takrat jadrnica dolžine osem metrov in še dvajset centimetrov, velika jadrnica in bil sem zelo ponosen nanjo. Sedaj je v dobrih rokah Evovi-ja in upam, da bo na koncu še on kaj dodal.
Ta dokument sem predal Evovi-ju:

Aurora

Auroro smo kupili davnega leta 1993. Bilo je to jeseni. Ni bila v najboljšem stanju, a odločil sem se, da bo za nekaj let to moja barka ter, da ji bom nadel lepši videz. Na spodnji sliki je na njej še bivši lastnik, ko sem si prvič ogledal jadrnico.

Slika

Jadrnica še ni imela imena. Imela je le registersko številko. Kasneje je dobila ime Aurora.

Slika

Tisto jesen in zimo sem se pogosto vozil v Pulo, ter vsakokrat izplul iz marine, da sem se spoznaval z jadrnico. Učil sem se jadranja, prebral veliko knjig o tej temi, ter se trudil, da je bilo moje jadranje vse hitrejše. Do spomladi, ko je Aurora dobila novo podobo, je moja žena v živo še ni videla. Raje sem vse pomanjkljivosti odpravil, jo olepšal, in jo nato predstavil družini.
Ko je prišla pomlad in z njo ugodno vreme, sem se dogovoril s tremi kolegi, da mi gredo pomagat polepšat Auroro. Z mano so bili Miran, ki je avtoličar in je poskrbel da se je jadrnica po par dnevih svetila v novi barvi. Igor, sodelavec mojster za vse. On mi je tudi že doma izdelal nov vhod v kabino, ker je bil star v katastrofalnem stanju. Edo, tudi sodelavec, ki mu nobeno delo ni prehudo. Vse delo, ki je razvidno iz fotografij, smo opravili v štirih dneh. Začel sem, ko je bila barka še v vodi. Kolegi so prišli, ko je bila barka že zunaj, osušena.
In ne boš verjel, to je tista tvoja Aurora, predno smo jo dvignili iz morja. Razmontiral sem ograjo, ter vse kar bi bilo kasneje, med obdelavo, v napoto. Delno sem pokital in spucal palubo, vendar je kasneje Miran ugotovil, da sem opravil le kakšnih 10 procentov dela. Nadaljeval je on.

Slika

Pripeljal sem jo pod dvigalo.

Slika

Prvi pogled v podvozje

Slika

Slika

Delavci so mi svetoval, da naj skuham iz pridelanega morsko rižoto. Jedla bi cela marina.

Slika

Vse so lepo postrgali. Predno so začeli sem jih podprl z raznimi tekočinami, da bi jim šlo delo lažje od rok

Slika

Oprali so jo še z vodnim curkom

Slika

In bila je pripravljena za transport na delovno pozicijo.

Slika

Odpeljali so jo z viličarjem.

Slika

Ko je prišla delovna ekipa, smo najprej popili kavo,

Slika

Nakar smo se lotili dela.
Edo puca trup.

Slika

Polovica je že lepša

Slika

Miran v elementu.

Slika

No, pa je bela.

Slika

Tudi jest je treba.

Slika

Pa spat tudi.

Slika

Na vrsti je šminka.

Slika

Napis in črta ji da lepši izgled.

Slika

Mimo je prišel šef marine, ter vprašal: ''Šta ste jo produžili ?''

Slika

Manjka še antivegetativni premaz.

Slika

Jadrnica je namesto starega lesenega robnika, dobila novega iz aluminija.

Slika

Nov vhod v kabino, nove letvice.

Slika

Sveti se kakor takrat moje oči.

Slika

Kar lepo izgleda.

Slika

In tako je skoraj pripravljena za nove avanture.

Slika

Počakati smo morali, na vrsto za dvigalo.

Slika

Po štirih dneh, zopet ob dvigalu.

Slika

Še malo, pa bo.

Slika

In končno v morju, na privezu.

Slika

Poskusna vožnja

Slika

Še ovekovečenje raznih podrobnosti.

Slika

Ob splovitvi nismo razbili steklenice, smo jo raje izpraznili.
Ampak, vseeno, kdo bi si mislil, da sem imel na glavi toliko nesivih las.

Slika

Po kakšnem letu je Aurora dobila tudi protizdrsno zaščito, ter novo palubno okno.

Slika

Pa tudi na jambor smo plezali. Tukaj smo montirali nov windex, katerega prej jadrnica ni imela.
Kasneje sem še večkrat plezal na jambor, največkrat – pet krat v enem dnevu, ko sem montiral navijalec prednjega jadra.

Slika

Zanimiv je pogled z vrha jambora.
Kolegi so mi večkrat pomagali pri raznih vzdrževalnih delih, na jadrnici. Prav zaradi te pomoči se je razvil običaj, da gremo vsako leto na moško jadranje. Zadnja leta gremo kar dvakrat po en teden, ne zaradi tega ker bi bilo te delovne pomoči vedno več, ampak ker je vedno več potrebe po jadranju.

Slika

Aurora je prevozila skoraj cel Jadran. Tukaj je ob pomolu v Božavi, ko še ni bilo vode in elektrike.

Slika

Pogled iz Aurore na star most med Ugljanom in Pašmanom.

Slika

Prva riba ulovljena iz Aurore.

Slika

Aurora v ozadju, mi na otoku Žut, v restavraciji Bain.

Slika

Pa na Istu.

Slika

Med jadranjem

Slika

In ob pomolu na Žutu.

Slika

Tudi stranska okna je bilo potrebno zamenjat

Slika

Pluli smo po mirnih morjih,

Slika

In po manj mirnih.

Slika

Aurora v Malem Lošinju - ponoči

Slika

In podnevi

Slika

V Jadriščici

Slika

V Božavi

Slika

Nekje tam vmes, v Maračolu na Unijah

Slika

V gužvi na Susku

Slika

In v kristalnem morju v Pernestici na Silbi

Slika

Pa še ena iz Pernestice

Slika

Ponovno na Istu

Slika

In ponovni v Božavi

Slika

Zanimiva fotografija mi je uspela, ko je bil Kvarner razdeljen na dva dela. Prvi je bil oblačen, drugi pa jasen. Posledično zanimiv odsev v morju.

Slika

Bilo je tudi veselo in naj veselo tudi ostane.

Slika


Upam, da nisem preveč zatežil.
Sedaj lahko Evovi nadaljuje.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a kr en » Pe Apr 02, 2021 01:45

Zelo lepo Marjan. Lepe spomine si mi prebudil na stare, dobre čase. Predvsem spomine, ko je hrvaška obala in njena infrastruktura bila namenjena temu, da se z barko privežeš in obiščeš kraj. Danes pa plenjenju navtikov :twisted:
In časom, v katerih smo si vzeli čas za prijatelje. In vse stvari so se uredile “udarniško”. Danes pa skoraj nimaš časa obiskat lastno barko, kaj šele, da bi šel prijatelju pomagat kak podaljšan vikend. :cry:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Pe Apr 02, 2021 07:12

Ob teh lepih slikah sem podoživljal čase po 1991. Hvala za deljenje lepih spominov z nami.
To da ste v štirih dneh prebarvali jadrnico pove vse o moči, ki jo daje prijateljska pomoč v kombinaciji z udarniškim delom. Vzgojeni smo bili, da en drugemu pomagamo. Poštenost, spoštovanje, pridnost, delavnost, marljivost pa so bile cenjene vrednote. Rad se bom spominjal teh časov, kajti tako lepo kot nam je bilo v devetdesetih nam kot družbi v celoti definitivno ne bo nikoli več. Glede na trenutno situacijo pa to vidimo in vemo bolj kot kdajkoli prej.

Taki prispevki bogatijo ta forum. Forum ljubiteljev morja.
Marjan želim, da bi pluli še na dolga leta.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a CAR » Pe Apr 02, 2021 07:46

Marjan zelo lepo dokumentiran zapis.

Ker pa vem, da je Evovi delo nadaljeval, bi bilo zanimivo videti še kakšno njegovo sliko legendarne jadrnice.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Pe Apr 02, 2021 10:49

Hvala vsem trem za pozitivne odzive.
Kr en, ja, včasih si se privezal na obalo, ali v lučico z muringi, plačal si kakor da bi parkiral avto za cel dan, ter si zvečer privoščil večerjo v lokalni konobi. Denar, katerega si imel rezerviranega za dopust, si pustil lokalnim prebivalcem. Potem so razne mestne zajednice pričele prevzemat koncesije za priveze, sledile so nevzdržne podražitve. Za primer Božava. Večkrat sem bil tam. Lepa vasica in prijazni ljudje. Ko sem bil predzadnjič tam, sem plačal 14 Hrk po metru barke skupaj z elektriko in vodo. Naslednje leto mi je zaračunal 27 Hrk. Pa sem ga malo vprašal, če so še normalni. Povedal mi je, da je koncesijo prevzela mestna zajednica Zadar. Domačinom so dali možnost, da še naprej urejajo lučico in tam delajo, mestni zajednici naj plačajo 20Hrk od metra plovila, ''ostalo'' je njihovo. Takrat sem bil zadnjič tam. V Božavo še grem, vendar se zasidram v bližnjem zalivu, od kjer imam 15 minut hoje do vasi. Skratka, pripeljali so do te točke, da iščemo le še mirne neplačljive zalive, kuhamo si sami, rib v morju ne manjka.
Res je tudi, da je bila včasih prijateljska pomoč normalna, danes je to kaznivo dejanje. V marinah je prepovedano vsako delo s strani nelastnika plovila. Kar opraviš sam, lahko, pomoč prijateljev ni dovoljena, sledi kazen.
Človeške vrednote, tudi to je res, niso več takšne kot so bile pred dvemi ali tremi desetletji. Zaplule so čisto v drugo smer, meni neljubo smer.
Za Evovija pa sem prepričan, da se bo odzval in še kaj prilepil.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a evovii » Pe Apr 02, 2021 13:59

MarjanT je res super dokumentiral vse skupaj kaj se je dogajalo z Auroro. Jaz sem jo kupil od kolega in jo potem tudi temeljito obnovil. Kako je potekala obnova si lahko preberete na viewtopic.php?f=16&t=2865&start=15

Na novo so bili barvani boki, zamenjana protizdrsna zaščita (Kivigrip), zamenjan motor, vgrajen webasto, itd...

Uglavnem z barko sem super zadovoljen in se tudi v težkem morju odlično obnese predvsem zaradi svoje teže (4t). Dolžina trupa je čez 8m ko pa dodaš še kopalno ploščad itd. pa si za marino hitro čez 9 :)
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
habibi Vll
Admiral
Prispevkov: 4309
Pridružen: Po Avg 20, 2012 16:41
Kraj: LJ.Vižmarje

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a habibi Vll » So Apr 03, 2021 14:07

Bravo Marjan, vsaka čast :!:
mašinfirer
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a Marchi » So Apr 03, 2021 14:34

Barvo Marjan za lepo predstavitev.
Ja, barko moraš imeti rad, ker ti ponuja veliko izzivov in užitkov. Dokler ti je to v veselje in je to tvoj glavni hoby, potem ni razloga, da ne bi bil lastnik barke. Začne se pa točno tako, kot si ti opisal v tej retrospektivi in na ta način pridobiš največ izkušenj in znanja. Sam sem lastništvo začel s 7m jadrnico in zgodba je copy paste vsem tem zgodbam.
Cenovno pa lahko danes morjeplovec začne že z nekaj 100€. Ravno te dni sem zasledil oglas za jadrnico, ki je žal že prodana, za 900€, 7,6m z vgrajenim motorjem. Ravnopravšnje "razsulo" za nekoga, ki ima veselje z malimi in malovečjimi popravili. Takih barčic ranga 1500€ je vedno dovolj.
Aurora je pa lepo urejena dama, ki veselo pluje dalje.
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a MarjanT » So Apr 03, 2021 15:30

Z barkami je tako, če jo lepo vzdržuješ, lahko doseže kar lepo starost. Če se ne motim, je Aurora lansko leto praznovala 40 let. Če sem se zmotil, naj me Evovi popravi.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a alesjo » So Apr 03, 2021 16:39

MarjanT, lepa predstavitev z obujanjem spominov, so mi na koncu prišle solze na oči, ko sem se spomnil še moje prve jadrnice in ko so spomini preleteli nazaj, res, tako ne bo nikoli več.
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a evovii » To Apr 06, 2021 09:30

Takole pa zgleda Aurora po 40 letih :) Sicer smo imeli že nekaj v planu, da bomo menjali za večjo vendar sta se žena in hčerka uprli, da Aurore pa ne damo. Tako, da smo se potem odločili, da gremo v drugi malo večji projekt, Aurora pa ostane pri hiši:)

Slika

Najlepša pa so jutra...
Slika
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a kasaudio » To Apr 06, 2021 12:12

Krasno je brat take prispevke!
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a MarjanT » To Apr 06, 2021 14:26

Še vedno izgleda lepo.
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Apr 06, 2021 14:45

MarjanT napisal/-a:Še vedno izgleda lepo.

Lepa je, samo tam pri premcu se je barva malo razlila :wink: :)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Zgodovina Aurore

OdgovorNapisal/-a polanc » To Apr 06, 2021 20:49

Lepo,nostalgično..naši otroc to žal nikol ne bodo več doživeli..tega prijateljstva,udarniškega dela..mi smo na vasi,smo še za rep ujeli zadnje lepote pristnega tovarištva,kakor smo takrat rekli.Tud sam,pa z ženo sem na Aurori preživel kar nekaj prijetnih večerov ,sem tudi delni krivec,da je barka v lasti Evovija in njegove fajn familije..Sej se bomo spet kaj vezali na bok..

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 20 gostov