Do Dalmacije in nazaj

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

Do Dalmacije in nazaj

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Avg 17, 2008 23:21

.


Opisal bom ta dva tedna, ki sta minila kot ponavadi prehitro.


Po vseh formalnostih v SLO in gneči v Novigradu -cca 1 uro čakanja in plovbi po zahodnoistrski obali, tankiranju v Verudi pri Pulju, nas čaka miren prehod Kvarnerja, postanek v M. Lošinju, večerja, sprehod, prenočevanje.

Aja, kdo pa smo mi?

Kapitan, mornarka in morski pes, ki je pravzaprav ona. 4,5 kg težka in leto pa pol stara.

Slika

Seveda pa po dolgem sprehodu in norenju po otoku tudi omaga in jo je potrebno malo nosit.


Slika


Potem pa sledi črnogorski fitnes-izležavanje do bolova.

Slika

Sigurno je opravila tečaj na UNPROFOR-ju, ker je pozorno opazovala okolico.

Slika


Moram povedat, da s soprogo nisva strogo načrtovala poti, le, da bova raziskovala med Dugim otokom, Ižem in Ugljanom. Do tam pa po občutku in razpoloženju.

Prvikrat se priveževa že dopoldan za otoček Sv. Petar nasproti Ilovika.
Malce nasprotovanja za privezat sva dobila od starejše gospe, ki se je kopala pri pomolu.Toda po osebnem kontaktu in sproščenem pogovoru, se je izkazalo, da je gospa čisto simpatična in je natrosila kar nekaj zgodovine. Po nekaj urah odrineva proti Silbi, kjer pa že s pomola pokažejo, da ni prostora za privezat. Preveril nisem!

Priplujemo v zaliv otoka Ista z južne strani in privežemo pred kopališčem v mandraču. Kakšna je voda in vreme pa pove fotka dovolj.



Slika

Kolikor je tam narava, morje in ostalo lepo, je pa večerja v konobi Maestro obupna. Kozliček, ki so pravkar spekli je bil presoljen čez in čez, vino pa staro oksidirano in brez svežine. Račun za dva pa ohohoj! Kozliček za dva, solati, 0,3 l nekaj kakor vino, 1l ustekleničene vode za neverjetnih 330 KUN.(46 EUR) Pa bo že, kaj čmo, takle mamo!

Zjutraj odplujemo do Molata in se zasidramo na SV strani otoka v zalivu Jazi. Krasno kopanje in uživanje pri opazovanju morskega dna. Tako spotoma ujel dva lepa morska črva, ki služijo samo ribolovu.

Odplujemo proti Dugem otoku in se privežemo v zaklonišču, ki je YU-vojski služila za bog ve kaj.

Slika


Stvar je impozantna in zapuščena. Ta na fotki je malo južneje od mesteca Božava na vzhodni obali.

Slika

Ta barka je že tretje leto tu notri. Široke so te luknje kakih 10 m, dolge pa kakih 70-80m, globoke pa 4m.



Slika


Še jutranji posnetek!

Slika

To je pa fotka z vrha hriba in kaže hiše nasproti zaklonišča.

Če pa pogledate fotko kot celoto je pa še in še, enostavno lepo.

Slika


Večerni posnetek.

Slika

Ja,črva je treba porabit!

Slika


Med drugim se zatakne še kar lep Fratar, ki ga pojem na karpačo način.

Slika

Zjutraj odplujemo proti Zaglavu, ki je edina bencinska pumpa daleč naokoli. Pred tem se zaustavimo v zalivu, kjer je naselje in mala marina Luka, kjer kupimo kruh, sadje, vodo .....

Tradicionalna gneča na pumpi, ki marsikomu dvigne pritisk. Tukaj je skoraj obvezno prerekanje s kakšnim Italijanom, ker ne razume, da ne bom točil dizla in grem zato v kot pumpe pred njega. Velike barke in jadrnice točijo dizla in stvar se zna zavleč to je res, toda mi benzinaši opravimo stvar relativno hitro. Ker pa nimajo vode za dotočič se odpravimo malo naprej v Sali kjer jo za 10 KUN natočimo do vrha.

Slika


Gremo nazaj v eno od zaklonišč, ki so v poletnih pripekah zelo prijetno hladne.
Ja črv je še na razpolago in nekaj se zatakne.



Slika


Lep kot sam vrag tale Fratar, toda premajhen za kulinarične užitke in je veselo zaplaval nazaj v modrino. Morda se pa še srečava čez nekaj let ko odraste?

Slika

Pa še eden!

Slika


No, ne samo eden!

Kot zanimivost vam povem, da je veliko rib iz družine Sparidae- Orada, ribon itd.... dvospolnih. To pomeni, da so kot male ribice vsi moškega spola. Pri približni teži od 0,5kg in letu do leta in pol starosti se pa prvič drsti in po drsti moški organi zakrknejo in se razvijejo ženski.

Slika


Pa še Kokot, ki se oglaša kot kokoš ko ga potegneš iz vode.
Tudi ta je zaplaval nazaj v modrino, ker je bil premajhen.
Randi čez nekaj let je pa domenjen tudi z njim.

Slika


Takole se je pa zaključeval ribolov.

Slika

Sprememba lokacije, ki je sedaj otok IŽ.

Veli iž-mestece nama je zelo simpatično(že od prej) in tu ostaneva štiri dni. Ribarjenje, plavanje na različnih lokacijah, potapljanje na dah, obisk prijetne konobe poleg cerkve in še marsikaj prijetnega. Lepe uvale, mali otočki, bistra in topla voda......


Na teh otokih je večni problem pitna voda, ki jo dovažajo s tankerjem, ta pa jo prečrpa v podzemno cisterno, ki drži 900 kubikov.


Slika


Na Ižu smo doživeli, da nas je oplazila mala nevihta, ki je na zahodni strani otoka bila vsekakor veliko močnejša in je strela zanetila požar, ki so ga pogasili s pomočjo Avionov.
Dežja pa ni padlo niti toliko, da bi spral sol z barke.
Čez nekaj časa pa zopet pekoče sonce.
Poleg običajnih stvari se zgodi nekaj, kar je bilo že nekaj časa za pričakovat. Ker naša psička Brina ne more skrit lovskega nagona in stalno dreza v ose in ostalo insektno aviacijo jo dobi v desno stran gobčka, kjer je sedaj kar lepa oteklina.
Čez par ur ni ničesar več videt.

Slika

Malo ribolova, kopanja, itd.....
Za pozno kosilo se odpravimo v trajektno luko, kjer je za njo krasen miren in kar velik mandrač. Ma kaj so dobre pečene ribe. Ni za povedat.

Tukaj fotkam še tole, ki je samo sebi namen.

Slika


Pa še tole!
Verjamem, da bi jo marsikateri Morjeplovec obudil v Morsko lepotico.



Slika


Sledi odločitev, da se počasi odpravimo naprej in vidimo še kaj.
Sledi zopet tankanje v Zaglavu in obisk marketa.
Po izplutju samo zavijem desno in takoj pade odločitev, da se moramo privezat na ta pomolček, ki je v bistvu parkirišče enega domačina da na tem otočku Krknata obdeluje velik nasad Oljk.

Slika


Kmalu se zatakne tale Orada, ki je bila zelo okusna.

Slika

Ker je vabe začelo primanjkovati je bilo potrebno opraviti črvolov, ki je bil uspešen.

Slika

Na poti se da srečat tudi malo nostalgičnih bark.

Slika

Ta je pod SLO zastavo in je naprodaj.

Slika

Na poti navzgor je veliko prekrasnih zalivov, uval, ki kar kličejo, da sidro pade v vodo.

Je pa kar veliko prekrasnih hiš, vil, novih in malo manj novih na čudovitih lokacijah enostavno zaprtih. Čudno!

Slika

Na teh popotovanjih se ne morem upreti divjim smokvam-figam.

Slika

Lepa uvala Dumboka, ki bi lahko sprejela več Morjeplovcev. Po mojem občutkin videnju kakšne gneče ni bilo nikjer, čeprav je bil to višek sezone.

Slika

Počasi smo se pomikali proti severu in prespali v Zapuntelu, ki je med Istom in Molatom, pravzaprav na Molatu. Ribe, ki sem jih spekel za večerjo so bile zelo okusne.

Drugi dan na Ist natočit vodo(2 EUR), stuširat-zastonj, pa naprej mimo Škarde, pa ribarjenje in kopanje poleg Silbe, kopanje, potapljanje na Orjulah, kopanje v zalivu Artatore poleg M. lošinja.
Prenočevanje in rani odhod preko Kvarnerja, ki je bil zelo miren, toda.....

Potem seje pa začelo.
Od Rovinja naprej je pihal JZ in morje je bilo 3. Nekaj časa sem bil v zalivu, da sva v miru popila jutranjo kavo in pojedla zajtrk. Opazil sem manjšo jahto kako je odplula proti severu in sem takoj izkoristil in vozil cca50-150m za njo v njeni sledi. Saj še zmeraj valjaš toda ni odsekanih valov in podobno.

Slika

Peljal sem se za njim vse do Novigrada, kjer sem se šel odjavit.
Brez nekoga pred seboj, ki bi mi rezal valove je šlo pa tako tako.
Vsekakor je veter jačal in po moji oceni je bilo morje od Novigrada do Savudrije čista 4ca. Nekajkrat sem zajel morje s premcem in je šla pena preko strehe, da je žena že navijala, da bi šla v Umag in prespala. Meni se še ni zdelo kritično, ker sva imela veter in valove v krmo. To pa lahko kontroliraš. Je pa neprijetna vožnja in je bolj hudo za videt kot pa resnična nevarnost.

Slika

Pristali in privezali po hudem morju toda naju že vleče nazaj!

Takšni smo Morjeplovci!
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Po Avg 18, 2008 07:43

Tiste luknje je jugo vojska napravila za nas navtičarje. To so servisni portali za popravilo jamborjev na jadrnicah. Jadrnico lepo zapelješ do vhoda, privežeš, se izkrcaš in povzpneš na hrib. Najenostavnejši dostop do opreme na vrhu jambora, hehehe :twisted:
pale
Admiral
Prispevkov: 1902
Pridružen: Pe Okt 19, 2007 06:34
Kraj: ˇljubljana

OdgovorNapisal/-a pale » To Avg 19, 2008 18:49

bravo pajer1 vidim da si užival
Alfabeta
Kapitan fregate
Prispevkov: 116
Pridružen: Pe Mar 07, 2008 13:29
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Alfabeta » To Avg 19, 2008 20:15

Pajer1, :shock: krasne slike! In vidim, da ti ribolov ni težava :wink: . Bravo! Pa lepo da si si vzel čas za tako izčrpno poročilo.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 19, 2008 22:15

Lepa tura in fletna reportaža! Se vidimo na pivu. :D

LP
Uporabniški avatar
ttomi73
Admiral
Prispevkov: 975
Pridružen: To Jul 21, 2009 22:41
Kraj: Kranj-okolica
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a ttomi73 » Sr Avg 19, 2009 21:56

Thx za lepo slikovno in malobesedno šnel kurz reportažo. Jaz bi tudi. Ma delam na tem da bi spet po dolgih letih šel na morje.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Avg 19, 2009 22:47

Zelo luštno Pajer,ne vede sva bila precej blizu.Bova kako rekla,ko se vidiva.
LP Iztok
Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

OdgovorNapisal/-a Piki » Če Avg 20, 2009 05:54

To je lanska reportaža, če jaz prav vidim.
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Ne Avg 23, 2009 20:58

.



Piki napisal/-a:To je lanska reportaža, če jaz prav vidim.




Bo držalo, da je od lani!

Letošnja še pride na vrsto, ko bodo bolj kisli dnevi!

LP



.
pajer 1



Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti