Malo bolj pestro jesensko jadranje

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a inspiron » Sr Dec 01, 2021 13:59

Sem ze v eni drugi temi dal link do opisa jesenskega jadranja prejsnjega tedna, do Visa in nazaj. Dol kar gladko, nazaj pa malo bolj pestro ;)

Evo en teaser:

https://youtu.be/0CHnQpaNkD4
(zvok!)


Cel 'potopis' pa tukaj:

https://pojalabanda.com/t/dance-lady-ja ... jeseni/895
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 01, 2021 17:43

Prebral in pogledal z uzitkom. Pestro je kar mila beseda. Fajn pišeš. Se vidi da v življenju nisi prebral samo ene knjige..
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Dec 01, 2021 19:45

A ni jadranje=izležavanje? Men so tko rekl!? :lol:
Dobr si oddelal teh 10 dni. Bravo!
In hvala za reportažo in fotke.
Uporabniški avatar
Paco
Admiral
Prispevkov: 1682
Pridružen: Ne Okt 01, 2017 15:05
Kraj: Lj-Pag

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a Paco » Sr Dec 01, 2021 20:00

Hvala za prijetno branje!
Kdor ma J* jih pač ima !
Čestitam za srečno vrnitev.
pojdi se z bikom bost!
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Dec 01, 2021 21:04

Men pa ne odpre ta moja kišta stara in ne morem prebrat..škoda ,rad kaj takega berem,sploh sedaj ,ko manj jadram.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 01, 2021 21:52

Luštno ;)

Pri temle videu imaš visoko dvignjen gennaker, posebej desno uzdo.

https://youtu.be/BAJuPo2T3fU

A se morda spomniš približno hitrost in smer vetra? Navideznega. Po zastavi bi ocenil kakih 7 kt in smer 240 glede na vzdolžnico barke... ?

Zanima me namreč, zakaj je pri tej smeri vetra glavno jadro tako zaprto? Sprašujem ker ste majstri, jaz recimo pri odprtem gennakerju in takšni smeri vetra glavno jadro odpiram bolj, tako kot če bi plul z Genoo. Očitno pa to ni glih prav? :?:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Dec 02, 2021 09:44

8)
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Dec 02, 2021 10:44

1stofficer napisal/-a:Luštno ;)

Pri temle videu imaš visoko dvignjen gennaker, posebej desno uzdo.

https://youtu.be/BAJuPo2T3fU

A se morda spomniš približno hitrost in smer vetra? Navideznega. Po zastavi bi ocenil kakih 7 kt in smer 240 glede na vzdolžnico barke... ?

Zanima me namreč, zakaj je pri tej smeri vetra glavno jadro tako zaprto? Sprašujem ker ste majstri, jaz recimo pri odprtem gennakerju in takšni smeri vetra glavno jadro odpiram bolj, tako kot če bi plul z Genoo. Očitno pa to ni glih prav? :?:


Jaz sem slab teoretik za genakerje trimat - ponavadi naredim(o) tako, da najbolj gre :)

Tule je blo ene 10 vozlov pomojem (tocno se ne spomnim), pihalo nam je pa precej v rit. In potem probas skonfigurirat genaker bolj da je kot spinaker - zato skote malo visje, da naredi lepsi balon. Seveda cisti downwind ne gre, kakih 15-20 stopinj pa ze kar dela lepo. In seved akontra - bolj ko gres 'proti' vetru, bolj genaker konfiguriras kot genovo (nizke skote).

Ne vem, ce je to po teoriji prav, ampak men to funkcionira :)

Slika
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Dec 02, 2021 11:42

Madona sem kr zmatran sem zdej mal pomagal strike vlečt pr uni bestiji od oblaka k sem bral...Pravi si ti pomorec kapo skidam..
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Če Dec 02, 2021 19:08

Ok, razumem glede gennakra. Js sem ga ze vozil kot spinnaker, direkt downwind ampak brez tanguna. Visel je na obeh uzdah, malo je blo treba lovit smer, sice bi ga zaprlo v eno ali drugo smer , a je precej dobro delovalo.

Zanima me bolj odprtost glavnega jadra, ki je pri tebi skor kot bi orcal . Prva slika. To sem sicer ze videl pa mi nekako ne gre skupaj, saj se recimo pri genovi pri vecjih kotih vetra odpira z njim tudi glavno jadro.

Zakaj je pri gennakerju glavno zaprto ceprav mas velike kote AWS?
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Dec 02, 2021 21:35

Glavno jadro je prečni stabilizator,genaker motor.
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Dec 02, 2021 22:01

1stofficer napisal/-a:Ok, razumem glede gennakra. Js sem ga ze vozil kot spinnaker, direkt downwind ampak brez tanguna. Visel je na obeh uzdah, malo je blo treba lovit smer, sice bi ga zaprlo v eno ali drugo smer , a je precej dobro delovalo.

Zanima me bolj odprtost glavnega jadra, ki je pri tebi skor kot bi orcal . Prva slika. To sem sicer ze videl pa mi nekako ne gre skupaj, saj se recimo pri genovi pri vecjih kotih vetra odpira z njim tudi glavno jadro.

Zakaj je pri gennakerju glavno zaprto ceprav mas velike kote AWS?


Dance tanguna nima, tako da je vedno treba mali odmik od krmnega vetra (tudi metuljckamo zato redko oz. nikoli).

Pri genakerju osebno nikoli ne prakticiram zraven se glavnega jadra (tudi na video, slikah ga ni nikjer - spi v lazyjacku) - pri skoraj downwindu itak samo nagaja in zapira, pri bocnih bi pa slo, pa se mi zdi, da vsaj na tej barki ne profitiras kaj dost (vec resnice je pa verjetno v tem, da ne znam strimat ;) ).

Pa se estestki pogled: nic ti ne zastira pogleda na velicastno jadro! :)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Malo bolj pestro jesensko jadranje

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Pe Dec 03, 2021 06:35

Ko gledam kakšne nabrite tekmovalne bolide imajo kakšni ob gennakru gor še glavno, code 0 in genovo. Torej 4. Najbrž že nekaj pomaga sicer si ne bi dali dela s tem. Pri menjavi smeri je tolk večja jeba če maš code 0 in genovo saj mors enega zvijat, to pa samo krade čas. No, očitno se pozna, pri tekmovanju 0,1 kt lahko prinese zmago ;)

Sem se pa ob odprtem gennakru in ob odprtem glavnem igral še z odpiranjem genove (ponavadi jo zaprem). Sicer izgleda hudo, jadra so lepo napeta ampak nisem imel občutka da bi odprta genova kaj doprinesla k hitrosti. Moral bi met res zelo stabilen veter, da bi opazil razliko. Tko na uč ocenjujem da bi morda bilo max 0,5 kt...

No, sem posmetil temo, se oproščam, bom zaključil z vprašanji tule:)

Drgač pa fajn branje, lep prispevek :)

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 6 gostov