Potovanje okoli sveta Timy

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
sailing Timy
Štabni vodnik
Prispevkov: 26
Pridružen: Po Jul 19, 2021 20:34
Kontakt:

Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a sailing Timy » Če Dec 30, 2021 01:56

Naj vam na hitro in kratko prestavim svojo zgodbo. Moja zgodba se imenuje, potovanje okoli sveta z jadri. Da se vrnem nekoliko nazaj, že kot otroka me je morje vedno privlačilo, in vedno sem sanjal o svojem plovilu. Leta 1990 sem se vrgel v šport in dobrih 10 let vrtel pedala v domačem kolesarskem klubi Krka, kjer sem se kasneje tudi zaposlil kot serviser. Svoje delo sem opravljal naslednja 3 leta in se udeleževal vseh kolesarskih tekmovanj kot tudi svetovnih in evropskih prvenstev. Tako sem tudi v Lizboni kot spremljevalec dosegel prvo slovensko profesionalno kolajno v kolesarstvu. Prevzel sem vlogo prvega mehanika profesionalne ekipe Krka Telekom, in pa hkrati deloval kot serviser slovenske reprezentance. Ker so bili časi takrat v športu težki, sem moral oditi naprej, in poleg poklica avtomehanik in strojni tehnik začel obiskovati 2 leti policijsko akademijo. Po končanem šolanju sem tako ostal nekaj let v policiji, in jo zapustil leta 2007. Moja kariera se je nadaljevala v razvojnem oddelku Trima v Trebnjem, kjer sem sodeloval na nekaj razvojnih projektih, moja glavna naloga pa je bilo 3D modeliranje, izdelava načrtov, delo v prototipni delavnici. Leta 2009 sem si tako s pomočjo kredita kupil svojo prvo jadrnico 8m dolžine. Začel sem živeti svoje sanje, ne bom rekel, da sem imel sploh kaj pojma o samem jadranju. Če sem iskren, bil sem lastnik jadrnice, pa se vedno nisem imel izpita za voditelja čolna. Skratka ta jadrnica mi je odprla nov svet in tako sem se začel zanimati o jadranju. Z leti sem napredoval v znanju, izkušnjam, preživel največ časa kolikor sem mogel na vodi. Moje izkušnje so rasle prav tako želje in potrebe. Napredoval sem na nekoliko večjo in boljšo jadrnico Beneteau First 305. Leta 2013 pa so se moje sanje sprevrgle v zmešnjavo. Zbolel sem in odkrili so mi raka, kljub operaciji sem po pol leta moral svoje zdravljenje nadaljevati na onkološkem institutu, kjer sem 3 mesece obiskoval sistemsko kemoterapijo. 1 teden v bolnici in 2 tedna doma, in tako 3 x zaporedoma. V vmesnem času pa sem dobil odpoved. Ne bom rekel, da me je sesulo, kajti v glavi sem živel svoje sanje, ki so bile moje jadranje in pa pričakovanje svojega sina. Moja močna volja me je kljub slabem počutju vlekla na morje, in tako me je moj prijatelj naložil v avto in odpeljal takrat na svojo ljubezen v Klimno, kjer sem jo imel na privezu. Skozi leta sem še enkrat ob priliki zamenjal jadrnico in tako pristal na zdajšnji Jeanneau Sun Fast 39. Z leti sem si pridobil kar nekaj izkušenj, tako od prijateljev, iz regat, kot svojih jadranjih po Jadranu in Jonskem morju. Ustanovil sem svoj jadralni klub Krka, kjer sem nekaj let zaporedoma organiziral 2 x letno jadranja, in navduševal nad jadranjem ostale.
Moja želja o potovanju mi ni dala mira nekaj let, lani pa je padla odločitev, obplul bom svet. Leta sem varčeval in študiral kaj vse potrebujem, kdaj naj se podam na pot. Informacije sem nabiral pri slovenskih jadralcih kot tujih forumih, ter youtube kanalih. Verjetno boste rekli nekateri, da je vse jasno, nekateri da sem morda vseeno nepremišljen. Zato sem se odločil in naredil po svoje. Kot prvo imel sem jadrnico s katero sem preplul kar nekaj milj, dvakrat odplul v Grčijo in nazaj in jo poznam v potankosti. Odločil sem se, da jo bom pripravil sam. Že na svoji prejšnji jadrnici, sem sam kot avtomehanik naredil generalno motorja, in tudi sedaj sem se lotil zadeve povsem sam. Eden od razlogov, da se lotim vsega sam, je tudi iz finančnega vidika. Ne tako dolgo nazaj sem dal narediti nov komplet jader, iz nekoliko boljšega materiala, in pa 3 radialni šiv tako glavnega kot prvega jadra genove. Zamenjal sem sidro in pa novo verigo, kajti sidranje bo sedaj igralo pomembno vlogo, ki bo odvisno kako mirno bom spal. Ker je bil stari avtopilot preobremenjen in nesiguren, sem tako naročil novi Raymarine EV-200Raymarine EV-200 z mehansko roko, sam sem naredil nosilec in ga zmontiral. Ker je varnost zelo pomembna na moji poti, sem naročil novi rešilni splav, ki je primeren za oceansko plovbo kapacitete za 6 oseb P1>24h. Poleg splava sem kupil tudi avtomatski EPIRB z vgrajenim GPS-om. Da bom na vodi kar se da bolj viden in bom tudi sam lahko spremljal ostala plovila, sem naročil AIS transporder Matsutec ha-102. Naročil sem tudi wifi vmesnik, preko katerega bom lahko na tabličnem računalniku spremljal položaje plovil po AIS-u. Žal mi je, da kljub mojim trem poklicem nisem naredil še četrtega iz področja elektro. Vendar sem kljub temu zmogel, porabil nekoliko več časa, vendar naštudiral vse povezave, nastavitve, in vse skupaj skrbno usposobil. Kupil sem tudi rabljen radar in ploter, ki ga uporabljam samo po potrebi. Ker imam na plovilu nekaj starih instrumentov kot so st60 wind in tridata, Raymarine ploter ter novejši Raymarinov avtopilot, sem moral montirati se vmesnik, kjer sem staro komunikacijo povezal z novejšo seatalk ng. Ker bo to potovanje trajalo nekaj let, sem si omislil tudi zamrzovalnik in sicer 55 litrski v katerega bom zamrznil meso in podobne reči. Ker imam na plovilu tako hladilnik, zamrzovalnik, radar, avtopilot… pomeni da potrebujem veliko električne energije. Na plovilu imam en motorni akumulator, in pa 5 servisnih po 100 Ah. Če na hitro in približno povzamem porabnike, hladilnik in zamrzovalnik po 45w, avtopilot 35w, ploter 35w, radar 60w, luči, instrumenti, polnilci (telefoni, tablice, dron, kamere) pretvornik na 220V za računalnik, ugotovim, da potrebujem kar nekaj elektrike. Naročil sem 6 sončnih celic, pohodnih po 100w in vetrni generator 600w. Ravno tako sem naročil regulator MPPT Epever, ki bo pravilno reguliral polnjenje akumulatorjev. Tako sedaj skupno pokrivam »teoretično« 1,2 kw energije. Vem in zavedal sem se, da v praksi bom morda dosegal pol te vrednosti ali celo manj. Pri vetrni energiji sem vgradil se watt meter, da bom videl dejansko koliko polni. Max, ki sem ga dosegal do sedaj znaša 350W. Sončne celice sem namotiral kar na sprayhod in pa del pod bumom. 600W celic mi tako ob idealnih pogojih proizvedejo do 300W. Tako kot sem predvideval sem sposoben pridelati pol tega kar sem vgradil. Vse to kar sem naštel od celic do vetrnega generatorja, aisa, wifi vmesnik, sem vse naročil preko spletnih trgovin kot so Aliexpress in Ebay. Nekateri boste rekli, da to ni to, vendar deluje, in res je, verjetno ni ista kvaliteta kot če bi naročil priznanih prozvajalcev, vendar poglejmo se kako izgleda s finančne strani. Celice po 70 eur, vetrni generator 200 eur, ais 200 eur, wifi vmesnik 40 eur. Torej sem za vse skupaj porabil slabih 1000 eur, lahko pa bi naročil za ta denar samo Raymarinov AIS, ali pa vetrni generator za 3000 eur in tako naprej. Kupil sem po svojih finančnih zmožnostih. Ker tako potovanje pomeni tudi odvisnost od sladke vode, sem tako kupil še prenosni water maker, ki je sposoben narediti do 140 litrov na uro pitne vode. Odločil sem se, da ga poganja zunanji bencinski motor, saj sem tako neodvisen od električne energije, ki jo potrebujem za delovanje te naprave. Poleg vseh naštetih stvari sem moral razmišljati se o orodjih, ki jih potrebujem, rezervnih delih. Poleg vsega lahko se omenim še jeklenke s plinom za kuhanje, rezervoarjih za vodo, dodatnih količinah nafte, bencina. Veliko sem študiral tudi glede hrane in zaloge, saj sem želel cim več stvari peljati s sabo in imeti na zalogi. Tako sem veliko stvari zvakumiral in zaščitil pred zunanjimi vplivi. Veliko časa sem porabil za zavarovanja, pa za cepljenja kot so hepatitis a, b, tetanus, rumena mrzlica… eno leto sem porabil na študiranju in pripravah in si zamislil, da bom svoj varni pristan zapustil v začetku septembra. Pustil sem službo in tako sem 4. septembra izplul iz Portoroža z namenom, da s svojo partnerico objadrava svet. Ali nama bo uspelo? Niti ni pomembno, važno da imam svoj cilj, da uživam v svojih sanjah. Svojo pot poskušam kar najbolje prikazati preko vlogov na mojem youtube kanalu. Nisem profesionalec vendar se trudim, težko je biti snemalec, režiser, monter in vse kar sodi zraven. Veliko od vas morda misli, da kaj je lažjega kot posneti nekaj in objaviti na youtube. Ni res, že samo najti dovolj dobro internetno povezavo včasih zahteva veliko potrpljenja in iznajdljivosti. Veste morda da v vlog ne moreš kar dodati glasbo, ki ti je všeč, zakaj? Ker kršiš avtorske pravice. To in se veliko stvari je, na nekatere včasih ne pomislimo ali pa enostavno ne vemo. S sabo na pot sem vzel dva drona, Dji mini in Mavic PRO za katerega imam 3 baterije. Pa se je kljub temu zgodilo, da je baterija v daljinskem upravljalniku enostavno crknila. Več kot mesec dni, sem se ukvarjal in iskal z baterijo, katero sem moral potem sam zamenjati. Uporabljam tudi Gopro 8, na kateri mi je sedaj crknila on/off tipka. Imam tudi Gopro 9, na katerem se sedaj pojavljajo vodoravno zelene črte. Vse to so težave, ki so nepričakovane in se dogajajo, vendar te težave se imenujejo izzivi. Zato upam, da tisti ki vsaj nekoliko razumejo vse to, vedo da niso enostavne zadeve in za katere potrebuješ ogromno enega časa. Da lahko objavim kakšno lepo sliko mi priskoči na pomoč tudi moj telefon ali pa fotoaparat Nikon D7100. Veliko je planiranja, iznajdljivosti, in negotovosti vendar kljub temu je volja dovolj močna, da sva se podala na pot. To objavo sem naredil z namenom, če je morda še kdo med vami, ki išče podobne informacije. Sam vem, da je tezko priti do pomembnih informacij. Še veliko več pa niti nisem sedaj omenil.
Še nekaj o moji poti do sedaj, plul sem po Italijanskih vodah, prečkal Mesinsko ožino, preplul Sicilijo po severni strani, objadral Sardinijo, nadaljeval na Balerske otoke in ob Španski obali prečkal Gilbratarsko ožino ter nadaljeval do Kanarskih otokov. Tam so mi ukradli gumenjak skupaj z izvenkrmnim motorjem, in tam se je vkrcala moja partnerka. Skupaj sva odjadrala na Atlantik, vendar se zaradi okvare, ustavila na Capo Verde. Prečkala sva Atlantik in po 14 dneh dosegla St. Vincent & Grenadine, kjer sva tudi trenutno sidrana.
Svoje blog zapise, objavljam samo na strani Patreon, ki je plačljiv, vendar vse s svojim namenom. Svoje vloge delim na youtube kanalu, slike pa objavljam na instagramu. Za vse uporabljam vzdevek sailing Timy. Zakaj Timy? Ime sem povzel po svojem sinu Timu. Tima redno kličem preko video aplikacij, moja želja pa je, da odletim domov v času počitnic in preživim dragoceni čas z njim. Zaradi njega sem si zamislil to potovanje v času nekje 2+ let in ne kaj veliko več. V kolikor mi želite slediti, se prijavite na moje kanale in uživajte z mano v mojem potovanju. Kar se tiče slovenske folklore, nevoščljivosti, negativizma pa bom gladko ignoriral :D

Ugoden veter in mirno morje vam želim vsem morjeplovcem.
Lep pozdrav iz Grenadinov.
Peter
https://www.sailingtimy.com/
www.sailingtimy.com
CAR
Admiral
Prispevkov: 2277
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a CAR » Če Dec 30, 2021 06:31

Peter krasen zapis. Kot sem ti napisal ze na mejl, vama želim mirno morje, ravno prav vetra in veliko lepih trenutkov/užitkov skozi vajino potovanje. Ko pa se vrneš pa verjamem, da bo korona mimo in da boš za Morjeplovce pripravil zanimiv potopis.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a polanc » Če Dec 30, 2021 08:38

BRAVO,da po tako hudi bolezni imaš jajca planirat to ,kaj šele izpeljat.Upam ,da se ti je vrnila kondicija,ki jo gotovo veliko rabiš.Oprost ,ker sem kr na ti,spoštujem ljudi,čeprav jih tikam.Pohit z plovbo,da ne bo tvoj sin preveč brez tebe..moj oče je šel delat v Nemčijo,ko sem imel 13 mesecev..imel sem denar,njega pa ne..slabo je to,zato se pač trudi bit veliko v stiku in razkiraj tudi za kako furo k njemu.Poklice nimaš 3 ampak 15 sedaj..od serviserja ,do kuharja,čistilke,jadrarja...
Nisem sedaj veliko spremljal tole pot,jo bom sedaj več.Malo tko živim svoje sanje,ki si jih pa ne upam uresničiti,malo sem jih pa preko sinove poti z ARC in tko..malo je kriva žena..pa saj vemo ,mi nismo nikol krivi,kriva je žena,denar,čas,leta..56 jih je..
Da ne bom predolg ,vama želim zdravja,prave vetrove,vedno dovolj vode pod kobilo,veliko srečanj s sinom,varnosti in da tudi finance zdržijo..Upam,da ne bo težav,če se pa kaj pojavi,pa objavi tudi na tem forumu,se je večkrat posrečilo kaj rešit preko foruma in tel..Tu je 5000 ljudi,5000 poklicev..SREČNO tud novo leto in celo pot.LP Iztok
Uporabniški avatar
PogachnyK
Admiral
Prispevkov: 743
Pridružen: Ne Feb 26, 2012 11:09

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a PogachnyK » Če Dec 30, 2021 09:35

Bravo, tako se dela

Slika
Hvala na razumevanju
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3227
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Če Dec 30, 2021 13:09

Bravo, čestitke za podvig in veliko sreče na poti!
Uporabniški avatar
Galex
Viceadmiral
Prispevkov: 371
Pridružen: To Jan 16, 2018 20:50
Kraj: Portorož

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a Galex » Če Dec 30, 2021 21:08

spremljam in sledim...Peter kapo dol...če ne bi bilo vseh obveznosti bi se pridružil za kak teden :)
mislim, da so to sanje vsakega morjeplovca. Tako da, živi svoje sanje ;)

p.s.: in čimveč posnetkov ;)
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 629
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a mirante » Če Dec 30, 2021 21:41

Čestitam za prečkanje Atlantika in veliko veselja pod jadri ti želim še naprej.
Srečno!
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
sailing Timy
Štabni vodnik
Prispevkov: 26
Pridružen: Po Jul 19, 2021 20:34
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a sailing Timy » Če Dec 30, 2021 22:06

Hvala vsem, kakšne posnetke pa bi želeli, da še delam? Trudim se, da je na youtube vsak petek nov del, glede na to da sem snemalec, reziser in monter, mi lahko pomagate z nasveti. Drugace pa se kaksen posnetek najde tudi na Facebooku.
Včasih je težko pridet do interneta, kadar sva na odprtem itak ni možno, zato malo razporedim posnetke. Bom sedaj se potrudil pa malo več posnetkov naredil z dronom in pod vodo.
Trenutno sva na Grenadinih, voda ima prijetnih 28 stopinj prav tako pa ozračje med 25 in 30 stopinjami. Okoli jadrnice vidiva veliko želv, ki plavajo mimo, pod nama pa kdaj plava tudi kakšna manta. Tukaj bova ostala do nedelje, potem pa se bova počasi pomaknila še nekoliko na jug, kjer je kar nekaj manjših ampak krasnih otokov in plaž. Cene tukaj so najmanj krat 2 od naših, zato kupujeva samo nujne stvari, kot so jajca, mleko, kruh in zelenjavo. Kruh sva sicer počasi že začela peči sama. Najine zaloge za enkrat so kar polne, tako da za nekaj časa ne potrebujeva velikih nakupov. Ker želiva, da vsaj virtualno uživate in spoznavate drugačno okolje od domačega, poskušava čim vec fotografirati in snemati.
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
sailing Timy
Štabni vodnik
Prispevkov: 26
Pridružen: Po Jul 19, 2021 20:34
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a sailing Timy » Če Dec 30, 2021 22:11

mirante napisal/-a:Čestitam za prečkanje Atlantika in veliko veselja pod jadri ti želim še naprej.
Srečno!


Hvala Miran, tudi tvoj potopis in pogovor, je pomagal pri odločitvi. Srečno novo leto tebi in vsem morjeplovcev pošiljava tokrat midva iz toplih krajev.
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
sailing Timy
Štabni vodnik
Prispevkov: 26
Pridružen: Po Jul 19, 2021 20:34
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a sailing Timy » Če Dec 30, 2021 22:28

Hvala
Nazadnje spremenil sailing Timy, dne Pe Dec 31, 2021 00:01, skupaj popravljeno 1 krat.
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Dec 30, 2021 22:51

Pozdravljen Peter
Kot veš smo s prejšnjim lastnikom tvoje barke P.R. več let zapored skupaj preživljali del dopusta vsak na svoji barki z družinama. Tvojo barko zato zelo dobro poznam in zares škoda, da se nisi oglasil za kakšen nasvet in pomoč pri opremljanju barke. Še posebej, če je budžet omejen in na tesno, bi pričakoval, da bi se oglasil in iskreno povedal kaj potrebuješ. Seveda se AISa ne kupuje od Raymarina prav tako kot se ne kupuje nepreizkušenih MPPT regulatorjev in že zgolj s prihrankom od Rainmana bi si lahko bolj solidno opremil barko. Tukaj na forumu smo si trije člani izdelali v lastni režiji low budget Water Maker za vsega nekaj sto evrov in bi ti vsekakor po najboljših močeh pomagali. Če si prebral knjigo Jasmina Čauševiča si verjetno zasledil, da sem mu na pacifik poslal nov Avtopilot EV200 saj mu je na skoraj mesec dni dolgi poti stari avtopilot odpovedal sredi pacifika in po emailu in telefonu sva ga uspela toliko usposobiti, da je lahko nadaljeval plovbo. Novega sem mu nato poslal na Fidji. Dobil ga je po najugodnejši možni ceni v svetovnem merilu, skupaj s poštnino na Fidji!!
Vem, da je to zate sedaj prepozno, vendar verjetno boš vseeno kdaj potreboval pomoč in takrat veš na koga se lahko obrneš in premagaš tipičen slovenski strah pred kupovanjem doma. Vsak ki je ali bi prišel k meni in mi pošteno in iskreno povedal kaj ga muči sem vedno pripravljen po najboljših močeh pomagati. Na pot okoli sveta sem pomagal že marsikomu in le nekaj jih je, ki me niso niti poklicali in prav ti bi bili kot se je kasneje izkazalo najbolj potrebni pravega nasveta in pomoči.

Prvotni lastnik tvoje barke P.R. je čez nekaj let kupil Oyster 56 na Novi Zelandiji. Že na prvi poti proti Fidjiju je imel večjo okvaro na instrumentaciji katero je v večji meri sam uspel popraviti z informacijami in dokumentacijo, ki sem mu jo poslal. Prav te dni je v raju v Francoski polineziji nekje v okolici Markeških otokov.

Želim ti srečno plovbo, ravno prav vetra in mirno morje
Iztok

Na ZS sem ti poslal email za direkten kontakt.
Uporabniški avatar
sailing Timy
Štabni vodnik
Prispevkov: 26
Pridružen: Po Jul 19, 2021 20:34
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a sailing Timy » Če Dec 30, 2021 22:58

Sem bil pri tebi z wifi vmesnikom in AIS-om, če se spomniš, takrat sem pri tebi tudil kupil pretvornik iz stare seatalk komunikacije na novo. Vse skupaj sem uspel urediti in dela super za enkrat. Če bom še kaj potreboval te kontaktiram, na mizi pa imaš tudi mojo vizitko, tako da veš kje me lahoo slediš. Hvala za enkrat, v kolikor bom potreboval pomoč, te kontaktiram. Z Pavlom pa sem tudi v kontaktu in upam, da se tudi kje srečava. Lp
www.sailingtimy.com
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Dec 30, 2021 23:01

Seveda se te spomnim. Nisem pozabil, samo nisem vedel, da se odpravljaš na tako pot in vem, da bi potreboval še marsikaj.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a heron » Ne Jan 02, 2022 14:35

Peter,
Moje informacije so sicer stare nekaj let, a kaj dosti se verjetno v času ni spremenilo.
Evropske cene (skoraj enako, kot pri nas) so na Francoskih otokih. Če boš plul kaj proti severu (itak priporočam) ti je prva na poti odlična diskontna trgovina 'Leader Price' na Martiniku v LeMarinu. Trgovina ima dinghi ponton in lahko robo zložiš kar iz nakupovalnega vozička v čolniček. Blizu je tudi Carrefour, a se s cenami ne more primerjati, ima pa znane blagovne znamke.
Grenadini so dragi, to so pač Karibski Kornati.
Kupuj tam, kjer kupujejo domačini. Kupuj lokalno in sezonsko, ker je ponavadi precej ugodneje, kot Evropska roba.
Namesto dragih jabolk kupi poceni banane, ananas in podobno. Pivo je povsod po Karibih drago, rum pa poceni.
Meni je najboljši rum na Antigui.
Meso je praviloma boljše na bivših angleških otokih.
Nafte ne kupuj pri Francozih, ker je recimo na Antigui pol cenejša, kot na Martiniku.
Za večje tehnične nakupe pa je odličen St.Martin, ki je cel duty free in ima odlično logistiko (samo pazi, da ti tam ne ukradejo dingija).
Bolj južno, kot greš cenejša je praviloma nafta, a je tudi slabe kakovosti. Kdor se mi je hvalil, kako poceni je dobil nafto je potem klel in menjaval zamašene filtre.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2788
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Potovanje okoli sveta Timy

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Jan 02, 2022 16:54

Carsko !!! Posebej me fascinira volja kljub temu, da si vmes resno zbolel.

Ravno te dni smo se s prijatli v stilu 'bolj star bolj nor' pogovarjali o podobnih podvigih. En bi na Himalajo, drug z bajkom okoli USA, mene pa vleče na jadrnico. Sicer ne okoli sveta a vsaj po Mediteranu ali do severa mimo Gibraltarja in Francije ali pa v obratni smeri.

Skratka, čestitke za podvig in z veseljemo bom spremljal objave v bodoče :)

Ko se vrneš v Klimno pa z veseljem spijeva kako pivo, morda me potem še prej odnese na pot !

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta