Jabuka 2022

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Nov 08, 2022 23:25

Jabuka 2022
Slika

Štart predvidoma petek 11-11 ob 22.uri. Doslej blizu 100 prijavljenih jadrnic (od tega mislim da 8 Seascape 27). Na zgornji povezavi je spodaj tudi okence Windy s karto za vreme na področju regate. Kolikor doslej vidim napovedi, bodo vetrovi letos dober del časa šibkejši kot nekaj prejšnjih let, ampak bomo videli.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a burjovc » Sr Nov 09, 2022 06:20

Doslej sem se udeležil desetih regat JABUKA, še na vsaki je bilo več vetra od napovedanega
Veliko vetra in mirno morje
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Nov 09, 2022 06:40

Jaz sem bil približno na tem koncu - med Biogradom, Smokvico, Žirjem in Tribunjem - dober teden med 8.10. in 16.10 z jadrnico Oceanis 41.1, ki gre tudi na Jabuko. Tedaj so bili vetrovi tam kjer smo pluli večinoma šibkejši od napovedanih - napovedani so namreč pihali v curkih, ki so nas (okrog 10 jadrnic) skoraj vsi zgrešili za nekaj deset NM. Mi smo večino časa jadrali s hitrostmi (ali počasnostmi), ki so bile že približno enake hitrostim vetra; v bistvu je solidno potegnilo (full batten glavno na drugo krajšavo, rol genova na toliko, da so bili monštrini na njej že zviti, večino časa na ok. 6 vozlov brez velikega nagiba jadrnice in tudi z dobrim kotom v veter, posadka tedaj dve upokojenki, od teh ena po prometni nesreči z eno še ne polno uporabno roko, in jaz, starejši od obeh) samo tisto popoldne, ko smo se vračali v Biograd. Vrnili smo se (na jadra do 2 NM pred marino) pred ostalimi, tako da smo lahko pristali v miru, preden je nastala gneča.

Tokrat je naWindy (ki že kaže tako daleč) prognoza videti podobna - torej veter močnejši v nekaj snopih, vmes ponekod bolj malo, tako da znajo tudi tokrat pri vremenu biti pomembne podrobnosti. Ostali (Slo in Cro Aladin itn.) kažejo podrobne karte le za tri dni, vendar vsi kažejo jugo v četrtek, padavine severno od tam, potem obrat na burjo, torej tudi zelo spremenljivo, kar zadeva veter. Standardna Cro vremenska za Zadar, Šibenik in Split pa je včeraj zvečer napovedovala šibke vetrove in kak dan ali dva tudi opoldansko bonaco - jaz pričakujem za stopnjo več, torej zmerne do močne, viharni se mi pa zdijo tokrat manj verjetni.

Ko ponovno gledam zdaj, kaže za v četrtek (ko bo treba iz Biograda do Vodic) na tem področju jugo, ki slabi (kar utegne pomeniti tudi precej na motor do Vodic, če bo treba biti tam že zvečer ali zgodaj zjutraj, da ne bo zmanjkalo časa z orcanjem križ kraž proti vetru). Za petek in noč po tem kaže da obrne na solidno burjo (če se sme priti šele opoldne, bi to pomenilo prijadrati v Vodice večinoma z vetrom v bok in brez dosti motoriranja).

Od tam po startu proti Jabuki to pomeni veter precej v polkrmo, kar verjetno pomeni genaker; za tem pa po trenutni napovedi obrne na malo bolj od vzhoda in postopno čisto do jugovzhodnika ter postopno slabi do skoraj brezvetrja v soboto opoldne in potem še v noč. Tista vaja z lahnim vetrom izpred nekaj tednov utegne tedaj priti še zelo prav... Potem - spet postopno - obrne na severnik, ki - tudi postopno - pojača do močnega, tako da bo vračanje proti Vodicam verjetno večino časa ostro v veter, ki pa najbrž še ne bo naredil prevelikih valov.

Prideš tudi letos?
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a burjovc » Sr Nov 09, 2022 08:49

Pridem.
Izpuščam sicer transfer iz Biograda v Vodice v četrtek čez dan, zvečer pa obvezno Gušte
Trenutno si zamišljam potek takole:
Petek čez dan kaka ura trninga - osvežitv nalog posameznikov na jadrnici pri delu z genakerjem, malo počitka, nato pa nočni štart pri 10 - 15 vozlih vetra v bok, po Komorici veter v porastu do 25 vozlov s tendenco obračanja desno in padcu do 15 vozlov pri Jabuki. Nato tako do Blitvenice, tam pa veter še pade pod 10
Glede na letošnje in pretekle izkušnje pa se še vse vetrovne napovedi Windy, Aladin, .... lahko spremenijo
Veliko vetra in mirno morje
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Nov 09, 2022 09:16

burjovc napisal/-a:...
Glede na letošnje in pretekle izkušnje pa se še vse vetrovne napovedi Windy, Aladin, .... lahko spremenijo

Seveda, vreme je kaotičen pojav in tisti, ki se vsaj malo razumejo nanj, to vedo...

Sicer vedno najprej in ves čas gledaš okolico (polančev nasvet); ampak vzpon na kak hrib, kadar se da, pove, kaj je za obzorjem. In potem pa pride tudi satelit za gibanje oblakov prej tistega dne, pa radarska slika padavin za gibanje padavin, šele potem pa modeli kot aladin ipd..
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Jan 06, 2023 12:37

Burjovc, ti si pri Loka Timing, ampak vas je bilo najbrž več jadrnic na tej regati (Karpo in po imneu skperja sodeč tudi ELAYA).

Na kateri si bil ti?

Rezultati s časi so pa tule.

Okrog desete ure, kake 2,5 ure pred naslednjimi je bila na cilju pri Vodicah 26 m jadrnica WAY OF LIFE. Karpo in Elaya sta prišli okrog 15. ure.

Mi smo okrog desete ure še "orcali" od Jabuke proti Blitvenici in gledali, kako se v bližini kuha nevera.

Mene so takoj po štartu poslali spat (ker znam spati kadarkoli, da bom lahko zamenjal tiste, ki jih bo od zaspanosti pobiralo). Tako sem nekaj problemov opazil šele zjutraj, ko so me prebudili, in smo potem enega odpravili takoj (in bilo od tedaj dalje "po mlinčku" ves čas za 2kn hitrejši), drugega pa smo opazili in odpravili šele ko je bilo zaradi bližnje nevere treba krajšati jadra. Vse skupaj nam je do tedaj vzelo precej hitrosti in smo tako za primerljivimi zaostali vsaj dodatne tri-štiri ure; od tedaj dalje pa za primerljivimi jadrnicami nismo več zaostajali.

Nasprotno: šibnil nas ni nihče več, v naslednjih cca 10 urah smo zaostanek za večino primerljivih zmanjšali za kako uro in že v mraku in temi med otoki pred Vodicami smo kakih 5 ali 10 jadrnic, ki so nas prej šibnile in ušle naprej, spet dohiteli in prehiteli. Večina primerljivih je prijadrala skozi clij okrog 19. ure, mi pa nekaj (kar precej) čez 21. uro.

Nauk pa je, da bi si bilo - če se le da - dobro vzeti kak dan (ko piha - naš dan za transfer ni bilo ugodnega vetra za to), ko bi lahko preizkusili vse, kar ne dela in imeli čas tudi, da se vrnemo v marino, da poštimajo, če treba. Če se ne da in posadka pride na krov zadnji hip, pa časa za preizkušanje ni in je treba vzeti zakup, da se zlahka zgodi tako kot tokrat nam, da nas je to stalo tiste tri dodatne ure zaostanka.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
burjovc
Viceadmiral
Prispevkov: 391
Pridružen: Če Nov 22, 2007 19:58
Kraj: Ta domač

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a burjovc » Po Jan 09, 2023 13:51

Bil na ELAYI, Elan E5
Po štartu v prvi vrsti in dosti prerivanja z večjimi barkami smo bili med prvimi 15-timi do vzhodnega roba otoka Žirje, malo po tem pa smo imeli težave z genakerjem, kar nam je v trenutku vzelo cca 2 milji v primerjavi s konkurenco.
Nekaj smo pridobili s hitrimi manevri v zavetrju Jabuke, na poti proti Blitvenici pa so nekako pridobivale jadrnice na desni strani polja, očitno so prej dobile več vetra, pod ugodnejšim kotom.
25-to mesto skupno in tretje v ORC razvrstitvi pa je zadovoljiv rezultat glede na konkurenco
KARPO je bil nekaj minut in tudi mest pred nami. Vem da zasluženo, saj sem na njem jadral 10 let
Pod zavihkom "KARPO" v prejšnjem prispevku se skriva zbornik JK Lokatiming katerega si je vredno ogledati.
Veliko vetra in mirno morje
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Jabuka 2022

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Po Jan 09, 2023 15:03

Saj zato sem dal povezavo tja :mrgreen: , samo pozabil sem povečat črke, da bi bolj vpadla v oči, zdaj jih pa tam ne morem :oops:

Torej Karpo (in LokaTiming).

Na štartu smo bili mi prav dobri in tudi genaker je bil na jamboru med prvimi, potem pa se je postopno večina - zaradi nesklopljivega propa in prestave v "rikverc" za dva vozla hitreje zgnetla naprej, pa meni ročka menjalnika ni padla v oči preden so me poslali spat, ostalim pa ni bilo jasno, zakaj barka ne gre.

Ko si omenil, da ste se dobro izmotali iz zvrtinčenega vetra za Jabuko sem opazil, da sem pozabil v seznamu med našimi "grehi" omeniti tudi, da s(m)o zavili preblizu okrog Jabuke, kar je pomenilo, da smo se - nasprotno od vas - s še kako jadrnico, ki ga je enako polomila - vsaj kake pol ure lovili po vrtinčenju vetra, ki ga tako blizu za otokom nekaj časa nismo uspeli predvidevati ali se dovolj hitro odzivati nanj.

Posamezniki smo se iz tega gotovo marsičesa naučili, vprašanje pa je, če se nas bo približno ista ekipa dobila skupaj z isto barko na naslednji Jabuki in potem znala priti s štiri ali več ur krajšim zaostankom v cilj, da poskusimo v praksi uporabiti to, kar mislimo, da smo se naučili.

Povezava na stran prireditelja - žal ni objavljenih sledi za 19. Jabuko, ko za prejšnja leta so; morda je to kaj povezano s tem, da niso imeli trackerjev za vse jadrnice.

Časi prihoda vseh jadrnic v cilj - v html obliki je znatno več podatkov.

Posebno spoštovanje imam pa do FIRST 27SE, ampak ker se je bilo treba razmeroma zgodaj vrniti v Biograd n.m., jih takrat nisem uspel uloviti in povprašati, kako je to šlo njim...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: Zflorjanc in 2 gosta