5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Avg 06, 2023 16:13

aaaaaaaaato vse preveč komplicirate in mislite de morte vse sami.Stvari je treba prej prpravt,de lahko vsak sidra ,k ma 2 podatka..
Jaz imam ketno označeno..pol metra je na oddaljenosti 20 m poštrihana z belo barvo.Moja žena, ki sploh ni tehnični tip, ima 2 podatka.Prvič da spušča sidro z vinčem do bele,če ji izrecno ne povem drugače in drug podatek,ko bom na mestu za sidrat ji z roko, ki ima dlan obrnjeno z palcem navzdol pokažem da začne z spuščanjem.
In..ko sva blizu lokacije gre žena brez besed spredaj,odpre sidrni pokrov in vzame v roke komando za vinč.Pol je tiho in čaka ,da vidi mojo roko z palcem na dol...drrrr dela vinč, dokler ne zagleda bele pol metra ketne,nato pospravi komando pod pokrov,zapre pokrov in se vrne k meni v kokpit..To pa bremze pa kuplunge pa lalali lalala...ustavte se..
Mi2 nimava nobenih kričanj pa vprašanj,že sedaj je jasno kako bova čez 4 tedne sidrala v Vrsarju al pa v Umagu..Ni filozofije,ni vprašanj ni babjega ropotanja..vse u nulo..
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Avg 06, 2023 16:17

Modro morje
Različne moči vinčev imajo tudi različno hitrost potovanja verige..Jaz sem imel 750 w vinč na 6,3 tonski barki prej in 22 kil sidro pa 8co ketno in je vse lepo delalo samo ketna se je dvigovala počasneje kot na tej barki sedaj.Kilovat vinč ,27,5 kil sidra in 8ka ketna.1,5 kw vinč pa hitreje dviga ketno,ni pa polovico močnejši od kilovatnega.
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a samodaje » Ne Avg 06, 2023 18:33

Pri nas je zena na krmilu in na gasu. Jaz spuscam vinč brez motorja in ji z roko kažem kdaj naj da v vzvratno ali v neutralno. Pri spuščanju imam raje ročno, ker je hitrejše, sploh če ciljaš zaplato mivke sredi trave.
Pri dviganju ji z roko kažem kam naj usmerja barko medtem ko jaz kontrolirano dvigam verigo ko le ta ni napeta(enako pri vezanju na bojo).
Verigo imam z barvanimi plastičnimi zatiči označeno vsakih 10m. Ker pri hitrem spuščanju zatiče hitro spregledaš imam pred zatiči pobarvane 0.5m verige. Na loputi imam nalepko s kodami koliko m je vsaka barva zatičev.
Če sem sam imam daljinca, da lahko iz kokpita spuščam/dvigam sidro.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a polanc » Ne Avg 06, 2023 21:01

jaz sem barval ketno z barvami po abecedi
B-ela 20 m
M-odra 30 m
R-umena 40 m
Z-elena 50 m
Za konec 60 in 65 m pa opozorilno R-dečo
tko, da se spomnem še kasneje, kaj katera barva pomeni.
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a andrejv » Ne Avg 06, 2023 22:21

polanc napisal/-a:jaz sem barval ketno z barvami po abecedi
B-ela 20 m
M-odra 30 m
R-umena 40 m
Z-elena 50 m
Za konec 60 in 65 m pa opozorilno R-dečo
tko, da se spomnem še kasneje, kaj katera barva pomeni.



Jaz sem ubral drugacno taktiko. Pobarval sem vsakih 10 metrov ketno za en meter z rdeco, cez pa rumene krajse del ke. En rumen za vsakih 10 metrov. Torej pri 30 metrih je bilo rdece/rumeno/rdece/rumeo/rdece/rumeno/rdece. Samo prestejes rumene pasove in ves koliko metrov je.

In zeni ali hcerkam sem samo rekel, toliko metrov hocem. Ko je bilo dovolj metrov so ustavile.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 06, 2023 23:21

Meni pa ni všeč, da človek bulji v ketno namesto, da bi opazoval kako pada sidro, kako se giblje barka ipd.
1kw vinč spušča ketno pribl. 1m/s. Torej šteješ do 20 in je :idea: 20m :lol:
Pa ker sem len, še malo poenostavim. Ko sidro takne dno, spustim še toliko ketne, da je kot na dno, dovolj majhen. V 5m globine spustim npr. pol kupčka ketne t.j. 25m. Če jo en mali kupček pustim v sidrniku, jo je v vodi 40m in 10m rezerve.
Manj kot 25m za čez noč nikoli ne spustim. Manj kot 40 za močan veter tudi ne. Malo rezerve, pa je vedno dobro za psiho, čeprav ni najbolj pametno med štalo se ukvarjat z verigo, ker takrat snubber opravlja svoje delo in moraš zaupat sidru. Torej ob močnem vetru 45m ketne in zaključen manever.
Ne me farbat ..... pravi ketna :)
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2785
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Ne Avg 06, 2023 23:32

Pri NT sem videl daljinca za dvig/spust ketne, ki meri in prikazuje hkrati tudi koliko ketne je zunaj. Uporabno precej. Je pa zadevo razvil sam kot jo tudi proizvaja. Cestitke 8)

Ni sicer nujno potreben pripomocek ampak nekoc ko bo barka postimana do konca, bi bilo pametno tudi v kaj takega investirat
CAR
Admiral
Prispevkov: 2277
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a CAR » Po Avg 07, 2023 10:19

Quick digitalni števec (cca 200 eur) pa je vse rešeno
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Darh
Admiral
Prispevkov: 1179
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a Darh » Po Avg 07, 2023 10:58

Kaj prakticirate, oz je optimum.
Daljinc z stevcem, ki si lahko za krmilom in delno resujes zadevo, ali spredaj pri sidru talne komande, ali kaj?
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 715
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a Lure » Po Avg 07, 2023 12:15

BR1 brezžični modul okoli vratu. Proizvaja NikolaT
Uporabniški avatar
Grega295
Admiral
Prispevkov: 3226
Pridružen: Ne Apr 04, 2010 21:50

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a Grega295 » Po Avg 07, 2023 15:20

Želel sem imeti dvoje komande; ene žične spredaj in ene brezžične.

Brezžične se mi niso obnesle; enostavno je bilo včasih tako, da je bila zakasnitev med tem ko stisneš gumb in vinč reagira prevelika; zgubiš zaupanje. Daljinske niso bile od NT (Harpoon); kot sem bral je prednost teh v tem, da te zakasnitve ni.

V drugo sem se odločil za žične in s števcem verige. Ker imam manjšo jadrnico z argolo, sem komande montiral pri vhodu; da imam na dosegu gas, krmilo in upravljanje vinča. Seveda gor še ne gre iz kokpita, ker se veriga nalaga v piramido in jo je treba sproti podirati.

Za števec verige je potrebno montirati magnet in senzor magneta v ohišje vinča in brbotin (ponekod je to serijsko), pa če gre za žične, še kabel.

Slika
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2785
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Po Avg 07, 2023 16:34

CAR napisal/-a:Quick digitalni števec (cca 200 eur) pa je vse rešeno


Kaj točno imaš v mislih?
samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a samodaje » Po Avg 07, 2023 17:50

Jaz imam oboje, zicne spredaj od prej, pa daljinca sem si dodatno namontiral na rele od vinca in nima nobene dodatne zakasnitve.
Uporabniški avatar
modro morje
Viceadmiral
Prispevkov: 366
Pridružen: Ne Jan 21, 2018 11:54
Kraj: Ljubljana - Krk

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a modro morje » Po Avg 07, 2023 18:51

Jaz sem pri NT kupil eno tripoložajno stikalce z vzmetjo, evo tuki slika, na desni zraven instrumenta. Zvezal na rele, ki je v salonu pod stikalno ploščo. Na sredini stikala je nevtrala, gor dviguje, dol spušča vinč. Tako lahko iz kokpita dvigujem in spuščam, zraven krmila in ročke za gas. Stalo je pa kakih 16 eur leta 2018.
Barve na verigi vidim iz kokpita. So pa v barvah semaforja: 10m rdeča (premalo), 20 rumena (srednje), 30 zelena (v glavnem ok za globine 5-8m), nato se pa ponovi rdeča in tako naprej. Barve akrilne v spreju, praviloma obnavljam vsako leto, dolžina oznake kakih 50-60cm. Ketna dolga okoli 65m, kupljena v Tramontani, pocinkana. Tik pred sidrom, kak meter prej, mam vse tri barve na kupu, da vem, da je sidro skoraj zunaj. Pri sidranju delam vse sam, ne rabim pomoči. Vozim počasi rikverc. Ko dosežem ustrezne metre, stečem na premec in tam namestim pripravljeno vrv kot sidrni amortizer (vezana na bitve), da prevzame silo barke, ki tišči nazaj, še preden jo vinč prevzame. Spredaj pri vinču imam samo dve običajni "nožni" stikali.
Slika
Navigare vivere est.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2277
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: 5 in pol dnevni izlet Krk - Losinj

OdgovorNapisal/-a CAR » Po Avg 07, 2023 20:41

1stofficer napisal/-a:
CAR napisal/-a:Quick digitalni števec (cca 200 eur) pa je vse rešeno


Kaj točno imaš v mislih?


Tole imam jaz.

https://www.svb24.com/en/chc1203-contro ... unter.html
You can't control the wind, but you can adjust your sails.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov