primerni zalivi za nočitev

Dodajte kraje in zanimivosti, ki jih je vredno obiskati. Opišite vaše "rute", sidrišča in restavracije...

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator, kr en

Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Dec 27, 2009 12:32

Od teoretično desetih mooringov, so nekje štirje primerni za jadrnice z večjim vgrezom. Vsako leto je tam privezana kakšna "štiridesetica" ali večja. Zanimivo pa je, da je globlje bolj v notranjosti. Na začetku je ob pomolu cca 1 meter, ampak hitro pada. Tako, da je pet metrov od pomola že kake štiri metre. Če imaš daljšo pasarelo, nikakor ni težav. Zadnji trije mooringi pa so sploh dovolj globoki. So bile že preko petnajst metrov tam privezane.
Edina slabost je, da privezi niso ščiteni z valobranom. Normalni vetrovi ne delajo težav, ker je lučica uspešno zaščitena s svojo lego. Le kakšen Azimut, ki glisira čisto blizu, naredi malo rock n rolla. Ampak, če ni gužve in je med barkami malo distance sploh ni težave.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
MarjanT
Admiral
Prispevkov: 911
Pridružen: Pe Sep 14, 2007 12:51
Kraj: Sežana

OdgovorNapisal/-a MarjanT » Ne Dec 27, 2009 16:24

Pridružujem se mnenju Kr enga, o vzrokih za pisanje člankov. Res je dolgčas ob takem vremenu.
Murter verjetno poznamo vsi. Preko mosta je povezan s kopnim, tako da je na njem malo več življenja, kot na bolj odročnih otokih. Če hočemo prenočiti ob mestu Murter, izven marine, se lahko zasidramo v zalivu pred mestom. Vsaj letos ni kasiral nihče. Voda tam ni ravno najbolj čista, a za ogled mesta to ni tako važno.
Če pa plujemo mimo otoka, priporočam postanek v zalivu Koširina. Ob zalivu je avtokamp. Morje je čisto, dno mivka. Zaliv je odprt za jugo, tako da ob poletnem maestralu nudi kar lepo zaščito. Pred par leti smo se tam skrili pred premočnim maestralom in tam v miru tudi prenočili. Od takrat imamo tam obvezen postanek, vsaj za dnevno kopanje. V kampu ni trgovine, tako da s svežim kruhom ne bo nič, razen če se ti da sprehodit po vročini na drugo stran otoka. Tudi tukaj še ni koncesije.

Pogled na zaliv iz avtokampa

Slika

In še pogled iz plovila

Slika
Jadranje je odklop
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Po Dec 28, 2009 11:20

Uvala Vodenjak
je moje skoraj obvezno prenočišče, kadar grem iz Istre na dopust, "dole, južnije". Nenaseljen zaliv se nahaja na južnem delu otoka Iž. Otok IŽ je gosto zaraščen in stalno naseljen otok, vendar v tem delu ni v bližini nobene hiše. Zaliv je poznan večini morjeplovcev, je daljši a ožji. Sidra se na globini 10-12 m, ker je obala strma in se je nato priporočljivo vezati s krmo na obalo. Pustite drevesa na miru, saj je veliko dobrih skal ob obali, na katere je možen privez. Voda je 5m od obale globoka vsaj 4m, če ne več, zato lahko privežete tudi večje jadrnice. Voda je v zalivu čista in modro zelena. Kopanje je možno, če le kakšen čarterist ne izpusti fekalij v vodo oz. nima direktnega izpusta v morje, kar sem doživel lani. Gužva je velika v zalivu in pred zalivom, kadar so vremenske napovedi dobre. Pred zalivom je majhen otoček, ki dobro služi kot zaveterje pred maestralom. POZOR! Med obalo in otočkom je ob plimi viden prehod v širini cca 10 m, vendar je tu greben, na katerega lahko nasedete. Sploh je ta greben lepo viden s špičastimi vrhovi ob plimi. Na drugi strani otočka je tudi globoka voda in seveda čista, zato so tam sidrane večja plovila, tudi nad 20m.

Uvala Vodenjak

Slika

Privez na obalo s krmo

Slika

Prehod med obalo in otočkom kjer so vidne čeri ob oseki

Slika

Možnost sidranja za otočkom

Slika

LP
:wink:
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Po Dec 28, 2009 14:50

Uvala Nozdra Kaprije
Upam, da nisem šel predaleč. Vsako leto nekako preskočim otoke okoli Šibenika, ker se mi niso zdeli nekako zanimivi. Letos pa sem se srečal z našim Gregorjem.n. na Kaprijah in potem sem se skril v varno zavetje Uvale Nozdra, ki se nahaja na južnem delu Kaprij. Uvala Nozdra je lepa uvala, ki pa je žal odprta na jug, proti drugim vetrovom pa je lepo zaščitena. Vendar če piha jugo, se lahko skrijemo v marino v Kaprijah ki je tako nekako "čez hribček", kajti v iz zaliva je tudi peš pot po kateri lahko v dobrih dvajstih minutah pridemo v idilično vasico Kaprije po nakupih ali zvečer "u život".
V uvali sta dve konobi. Prva večja ima manjši pomol a ima boje za svoje goste. Druga, ki ima ime po uvali pa ima večji pomol, zato ti za eno večerjo nudijo tudi privez z muringom. Elektrike ni, ker tudi konoba uporablja agregat. So zelo domači in izredno prijazni, hrana pa ima odličen okus in zmerno ceno.
Drugače pa lahko v uvali sidrate na sredini, kjer je globina kakšnih 10m, ter levo od konobe, če gledaš proti njej. Nihče ti ne bo rekel ničesar in tudi nič se ne plača. Voda je čista in lepa, tako, da je primerna za kopanje.

Uvala Nozdra na Kaprijah s svojo čisto vodo

Slika

Pantonski pomol z muringi pred konobo Nozdra

Slika

LP
:wink:
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"

...........................................................(J.H.)
jadralec-mihy
Kontraadmiral
Prispevkov: 261
Pridružen: So Dec 26, 2009 13:43

OdgovorNapisal/-a jadralec-mihy » To Dec 29, 2009 18:26

zanimivo
upam da bo še kdo kaj več napisal
jaz sem našel edino lep zaliv sv. mara na vrhu raba z pomolom, čisto vodo in lepo obalo.
pa zanimivi so postanki ob vojaških bazah na dugem otoku in ostalo.
to bo to
:(
Roadracer
Kapitan
Prispevkov: 167
Pridružen: Po Feb 01, 2010 11:24
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Roadracer » So Feb 20, 2010 12:26

Da pripomorem še jaz s svojim znanjem. Ker sva bila omejena z majhno jadrnico precej dobro poznam okolico Vrsarja. Naredil sem kar zemljevid (Upam da bo delovalo).
Zemljevid na Google maps

Tak zemljevid bi morali imeti skupnega in bi vsak lahko kaj dodal.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Feb 20, 2010 17:54

Osebno se v Limskem nisem nikoli sidral, ker piše na kartah, da je prepovedano za plovbo. Ali se je kaj spremenilo? Roadracer malce pojasni.
LP

Editirano 19.1.2014

Od leta 2013 Ni prepovedi vplutja v fjord LIMSKI KANAL !


Moderator
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » So Feb 20, 2010 17:58

V limskem je dovoljena plovba do rezervata kjer se začne školjčišče,potem grejo pa naprej samo še turistične ladje.Bi pa priporočal ogled tudi jame kjer so snemali film - Vinetu.
Ure dnevi leta tečejo....
Roadracer
Kapitan
Prispevkov: 167
Pridružen: Po Feb 01, 2010 11:24
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Roadracer » So Feb 20, 2010 21:14

bolid napisal/-a:V limskem je dovoljena plovba do rezervata kjer se začne školjčišče,potem grejo pa naprej samo še turistične ladje.Bi pa priporočal ogled tudi jame kjer so snemali film - Vinetu.


Nikola, tako je kot je povedal bolid. Plovba je dovoljena do rezervata, ki se nahaja čisto na koncu kanala.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5111
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » So Feb 20, 2010 22:41

Fantje dejansko nisem upal tja not, ker smo okoli 1996 jadral malo pred sidriščem, ki je bilo prej omenjeno. Policija nas je pregnala z opozorilom, da v kanalu "nije dozvoljena plovba i da kanal počinje odmah od prvog rta".
Tako nisem nikoli niti kogarkoli poznam, tam niti slučajno plul in smo se raje peljali naprej do Novega Grada, ta del pa pustili neraziskan.
LP
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Ne Feb 21, 2010 09:08

Nikola Tesla jaz isto. To področje je bilo tabu.
Ampak kolikor se mi zdi velja prepoved vplutja kmalu na začetku, vsaj včasih je bilo tako. Je pa desno ob vhodu v fjord pred marino in kampom Valalta miren zaliv Soline za sidrat. V NOTJANJOSTI JE ZELO PLITEV!

Editirano 18.1.2014
Zaliv Soline pred avtokampom Valalta - od leta 2010 PREPOVED SIDRANJA !
Nazadnje spremenil kr en, dne Ne Jan 19, 2014 17:58, skupaj popravljeno 1 krat.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Original-One
Viceadmiral
Prispevkov: 482
Pridružen: Po Maj 25, 2009 21:56

OdgovorNapisal/-a Original-One » Ne Feb 21, 2010 18:01

Zdravo!

Mene pa zanima, če kdo ve, kje se lahko vežeš na smokvici na kornatih?

Pred leti vem, da si se lahko samo na pomolu, kjer je tudi gostilna. Sedaj pa malo gledam na google maps slike, pa vidim, da so še eni pomoli pri nekih novih apartmajih?

Lep pozdrav
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Ne Feb 21, 2010 21:13

Ker je ta del bil zame tudi nek "tabu" sem se vseeno lani konec septembra odločil, da si zadevo bližje pogledam, saj sem smatral, da je v tem času manj turističnih plovil, ki prevažajo trume turistov.
Ker poznam uvalo Sv. Križ (prva uvala) in naslednja pred kampom uvala Soline, sem se ojunačil in počasi zaplul mimo marine Valalta in naprej v kanal. Razen gostega rastja ni ničesar "užitnega". Plovba v kanal je dovoljena s hitrostjo 6 Kn, malo naprej po kanalu so dve ali tri male uvale, ki so bolj primerne za manjše čolne, nikakor pa ne za plovila nad 10m. Ko prideš do prvega školjčišča na levi strani cca 1 Nm ob vhoda je rumena boja. Do te boje je dovoljeno za vsa plovila, naprej pa samo za turistične ladjice s koncesijo. Kdor gre naprej gre na lastno odgovornost in naj ima denarnico kar v kokpitu :wink: .
Moje mnenje je, da kdor še ni bil s svojo barko v LK ni nič zamudil. Verjetno je lepše pluti s turistično ladjo do konca ali pa LK obiskati s ceste.

LP
:wink:
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"

...........................................................(J.H.)
Uporabniški avatar
jutri pa res
Viceadmiral
Prispevkov: 533
Pridružen: Če Sep 25, 2008 22:08
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a jutri pa res » Če Jun 03, 2010 08:14

Seznam koncesionarjev za 2010, za vse, ki ponočujejo po zalivih...

http://www.alaris.si/NP/Cla282.htm
Uporabniški avatar
JanezJ
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 87
Pridružen: Če Avg 27, 2009 13:09
Kraj: Slovenj Gradec

OdgovorNapisal/-a JanezJ » Pe Jun 04, 2010 10:01

Jaz sem bil lani v juliju dvakrat v Limskem kanalu do rumenih boj pri školjčišču. Peljal sem se po sredini zaliva in niserm glisiral. So pa me prehiteli trije gliserji, ki so vlekli smučarje do boj in obračali trdo pri obali.
Malo pred koncem dovoljenega dostopa v zaliv je na levi strani urejen privez za par čolnov (globina na cca1-2m) in urejena pot do gusarske konobe in jame. Razgled na zaliv je lep in priporočam obisk.
Pri drugem obisku je bilo v zalivu še več smučarjev tako, da kontrole očitno niso pogoste.
Lp;
Janez

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 14 gostov