Jadranje v nevihti, 29.7.2013

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a mirante » To Dec 08, 2020 19:18

Na Jadranu nevihte redko trajajo več kot eno uro.
Če si blizu kakšnega zavetrnega zaliva, se skriješ tja.
Če si na odprtem in vidiš, da morje v okolici postaja belo, čimprej pospravi jadra in zaženi motor, ter z motorjem tistih nekaj minut najhujšega vetra pred nevihto ohranjaš pozicijo ali pa bežiš pred neurjem.
Ko se veter stabilizira, spet postopoma odpreš jadra - vetru primerno. V močnem vetru 40+ nima smisla jadrati v veter, ker tak veter dvigne tudi valove, ki te precej zaustavljajo in oprema zelo trpi.
Za glavno jadro priporočam izdelavo tretje krajšave, ki jo uporabljaš pri močnejšem vetru.
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a CAR » To Dec 08, 2020 19:35

Ko piha 40 me ni na odprtem ampak sem udobno v kakšnem zalivu/marini. Ko me je pa dvakrat dobila nevera in je bilo tudi do 50 sem pa preventivno vse pospravil, vključil motor, barko postavil tako da sem imel veter v krmo in pustil, da me je veter porival. Pomembno je, da si toliko oddaljen od obale, da te ne vrže na suho. enkrat sem dal celo v vzratno brzino, da me ni toliko porivalo.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Dec 08, 2020 19:44

1stofficer napisal/-a:
samodaje napisal/-a:Načeloma če imaš samo prednje jadro, bo barka težila od vetra in obratno, če imaš samo glavno bo barka hotela v veter. Poleg tega lahko glavno popuščaš v refulih, če imaš škoto pri roki, kar je s prednjim težje. Je pa na sprednjem lažje regulirati površino, če nima roll glavnega, tako da bo verjetno odvisno od barke do barke.


S prvim se lahko poljubno nastima povrsina kar je res fajn in priročno. Glavno pa ima samo 2 krajsavi in je precej jeba ko res potegne prek 30. Pač popuščaš ko je treba tako kot praviš. Sem pa ga že dal čist dol ker barke preprosto nisem obvladal. Zunaj je ostala samo še kak četrtina sprednjega in prižgan motor.

Skratka rabm še mal kilometrine, vsekakor pa vsaka ideja iz izkušenj pride prav :) Je pa nadvse zabavno se 'igrat' 8) 8) 8)

Kot praviš ti, da je fajn in priročno skrajšat in navit genovo, je fajn, ampak se mi je tudi zgodilo ko me je zajel hud nevihtni veter in genove ni bilo mogoče niti skrajšat še manj pa navit in sem z pol genove letel kot raketa dokler se neurje ni umirilo :wink: seveda sem imel veter v polkrmo, kar ni slabo z uhajanjem nevihti.
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Dec 08, 2020 21:27

Zakaj je nisi mogu navit? Sicer so sile res enormne, ampak pac fejst popustis uzdi, ali obrnes v veter pa se da navit. Res da frfota in ropota, pa fajn je met vozu na koncu uzde ;) Jaz sem se bolj matral z glavnim jadrom. Barko mece sem in tja gor in dol, jadro se napenja in ga ne mors premaknit ce je boom zategnjen. Ce ga sprostis, pa te lahko hitro pomete v kaksen kot ali bog ne daj v vodo ;)

Govorim o solo jadranju z avtopilotom. Ce ga nimas si pa sploh najebal
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Dec 08, 2020 21:34

1stofficer napisal/-a:Zakaj je nisi mogu navit? Sicer so sile res enormne, ampak pac fejst popustis uzdi, ali obrnes v veter pa se da navit. Res da frfota in ropota, pa fajn je met vozu na koncu uzde ;) Jaz sem se bolj matral z glavnim jadrom. Barko mece sem in tja gor in dol, jadro se napenja in ga ne mors premaknit ce je boom zategnjen. Ce ga sprostis, pa te lahko hitro pomete v kaksen kot ali bog ne daj v vodo ;)

Govorim o solo jadranju z avtopilotom. Ce ga nimas si pa sploh najebal

Ha, zakaj, ker ni bilo mogoče, je pihalo hudo, pa nič pilota in dve roki itd, je treba probat, pa se ne bi nič čudil, zakaj.
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Dec 09, 2020 00:14

Še moja dogodivščina. Z ženo sva bila na pol poti med Maunom in Istom. Nehalo je pihati, pa sva zvila jadra. Prvi sunek vetra je jadrnico položil za kakšnih 30 stopinj. Brez jader! Motor sem dal na 2000 obratov, normalno bi bila pri tem hitrost 5 vozlov. Obrnil sem direktno v nevihto, torej v veter, bo vsaj prej mimo. Hitrost je bila od 0 do 2 vozla, motorja nisem hotel preveč obremenjevati. Vmes sem videl 44 vozlov na vetromeru. Po uri in pol se je vse umirilo, v barki je bilo vse razmetano. Sedaj žena vedno še sama pogleda vremensko. Ampak vseskozi sem imel občutek, da bi barka prenesla še veliko več.
__________________
lp
motorni
Uporabniški avatar
Roberth1
Admiral
Prispevkov: 2042
Pridružen: Po Avg 15, 2011 20:32
Kraj: Kranj - Vraniči - Červar

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a Roberth1 » Sr Dec 09, 2020 05:54

Noben od tistih, ki ni dovolj hiter, da bi v vseh primerih ušel nevihti, ne uporablja nevihtnega sidra? V primeru večjega vala se mi zdi premec bolj primeren za val, kot krma.

Tudi v tistih do 45 minutah lahko tramontana naredi resen val.
https://vodovod-rh.si/
omas
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Po Avg 24, 2015 13:49

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a omas » Sr Dec 09, 2020 10:07

Nekje sem prebral da nekateri na Jadranu ko vidijo da prihaja nevihta zavijejo naravnost v njo. Češ da je prej konec.. Kako je s tem?
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Dec 09, 2020 10:18

Če ni zavetja, bi to naredil še enkrat.
__________________

lp

motorni
Darh
Admiral
Prispevkov: 1167
Pridružen: Ne Dec 30, 2018 09:26
Kraj: Tu bolje- Pula

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a Darh » Sr Dec 09, 2020 10:49

motorni napisal/-a:Če ni zavetja, bi to naredil še enkrat.

A res? Zakaj? Z jadrnico ja, kaj pa z motornim? Nevem lahko zaspis, nevihta se priblizuje, mogoce se ti je se sidro nekam zapelo, minute tecejo, nevihta pa tudi. Varnega pristana nimas v blizini, nevihta je pa ze pri tebi. Kaj sedaj?
Uporabniški avatar
evovii
Admiral
Prispevkov: 2735
Pridružen: Sr Nov 14, 2007 14:30

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a evovii » Sr Dec 09, 2020 11:12

Največji problem je ponavadi, ko se pripravlja nevihta vsi avtomatično bežijo v marine. Ker je nevihta hitejša te ponavadi potem ujame ravno pred marino in blizu obale, kar pa ni ravno ok. Jaz z jadrnico obrnem na odprto in čim dlje od obale, razen če si nekje med otoki in se lahko skriješ za otok.
Veter v laseh, travarca v zobeh ;)
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Dec 09, 2020 11:27

Jaz osebno ne bi jadral direktno v nevihto, temveč bi se ji skušal izogniti, če je na morju za to dovolj prostora.
Bolj varno je z motorjem pluti diagonalno na valove in ne direktno na valove.
Če greš v zelo močnem vetru direktno v valove in veter, te valovi zelo ustavljajo in je barka zaradi manjše (ali nikakršne) hitrosti manj maneversko sposobna in tudi valovi jo veliko bolj premetavajo kot pri plovbi diagonalno na valove.
Kadar v močnem vetru jadraš, to itak avtomatično narediš, ker direktno v veter ne moreš jadrati. V hudem vetru in valovih jadra dodatno stabilizirajo barko, vandar moraš jadra pravočasno vetru primerno pokrajšati.
Tudi če te močan veter preseneti, je bolje jadra takoj popustiti in jih pokrajšati, kot pa čakati in upati, da bodo jadra zdržala. Pri delu na krovu poskrbiš za primerno obleko in za svojo varnost (rešilni jopič, pas in trak).
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Dec 09, 2020 11:49

mirante napisal/-a: Pri delu na krovu poskrbiš za primerno obleko in za svojo varnost (rešilni jopič, pas in trak).

Kam daš pa ženo? :)
Med neurjem še nikoli nisem bil notri v salonu, med močno burjo recimo pa sem bil in in je 5x boljše kot zunaj. Sploh ne vejo, da se kaj posebnega dogaja, med tem kot ti štelaš jadra in loviš valove.
Uporabniški avatar
mirante
Admiral
Prispevkov: 625
Pridružen: Pe Dec 28, 2012 21:07
Kontakt:

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a mirante » Sr Dec 09, 2020 12:42

Žena ima dovolj izkušenj, da ve, kje je najbolj udobno :).
https://www.tepes.info/domov/jadranje/
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Dec 09, 2020 14:08

mirante napisal/-a:Žena ima dovolj izkušenj, da ve, kje je najbolj udobno :).


Čestitam, tako se štimajo stvari ja 8)

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti