Jadranje v nevihti, 29.7.2013

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Jadranje v nevihti, 29.7.2013

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 04, 2013 16:44

Na poti iz Medulina v Caorle (vzhodno od Benetk) sva, v nedeljo, z Bojano noč prespala na boji pred Črvarjem oz. kampom Solaris, kjer sva se oglasila pri naših. Plan je, da prideva v Caorle najkasneje do torka zvečer.
Zjutraj standardna procedura načrtovanja poti, pregled vremenske napovedi, zajtrk in preverba rapoloženja posadke.

Vremenska napoved DHMZ za pon. 29.7., opozorilo, nevihte na severnem Jadranu, zgodaj popoldan. Sicer pa slab južni veter in soparno vreme. V torek izboljšanje vremena. Logična odločitev, počakajva na torek. Po obilnem zajtrku naju vseeno zamika, da bi odrinila do 35nm oddaljenih Caorel. Preverim še ilmeteo napoved za Caorle. Nevihte napoveduje šele za 22. uro. Hm. nekaj neskladja v napovedih. Pregledam še Aladina in tam napovedane padavine. Popoldan naj bi nekaj padalo ampak v manjših količinah. Bojana bi rada čimprej prispela v Caorle vendar se boji neviht, razumljivo.

Zelo pomembno se mi zdi, da vremensko napoved pregledava skupaj, zato da oba veva kaj in kako kaže in da ni skritih informacij, hote ali nehote. Tudi običajno ob "delikatnih" napovedih s posadko prakticiram skupen ogled vremenske napovedi.

Bojana vpraša: "Kaj bi naredil če bi bil na jadranju s fanti?"
Odgovorim brez ovinkarjenja: "Odrinili bi, kot smo dolgi in široki!" :lol: "Glej, DHMZ opozarja na popoldanske nevihte, Ilmeteo pa ne. Torej lahko da bo, lahko da ne bo. Vreme se kuha že dolgo časa in na vse morava biti pripravljena."
Bojana: "Potem pa pojdiva, čimprej, da prideva še pred večerom."

Hitro se odveževa in dvigneva jadra, vedar vseeno tudi motorirava. Pot je dolga cca 6 ur in rada bi bila čimprej v Caorlah. Morje je mirno, piha 7 vozlov SW, vroče je. Vidljivost je slaba.

Slika

Posadka meditira.
Slika

Dobro napredujemo ......... Ves čas spremljam nebo nad zahodom, če bom kje opazil nastanek nevihtnega oblaka, takega klasičnega, cumulonimbusa.
Slika

O oblačku, cumulonimbusu ne duha ne sluha. Seveda ne, če smo pa praktičnmo že v njem. Mogoče se nakovalo vidi z Marsa :roll: . Verjetno je veeeliko!!!
7 milj pred Caorlami, ob okrog 16h, se nebo na W in NW in šit, tudi na NE stemni in nebo se zapre z vseh strani 1. in 2. kvadranta.
Pogled proti Caorlam, kjer smo še pred minuto videli že mestece zgleda nekako takole....
Slika
(se opravičjem, nekaj slik sem si sposodil iz drugih poročil o neurju 29.7., sam nisem bil v vlogi fotografa).

Nad Caorlami opazim peščeni vrtinec. Pokličem Bojano in ji povem, da se pripravlja na nevihto z močnim vetrom.
Takole nekako so fotografi zabeležili dogajanje v Piranu. Midva sva se nahajala tam nekje, kjer človek, ki to opazuje reče "Tam pa res ne bi bil rad" ali pa "Upam, da tam ni nikogar". Ja je tam nekdo, midva. :?
Slika

Panika me ne grabi, srce pa vseeno malce pospeši. Ravnam po občutku in izkušnjah.
Zrolava genovo. Med tem, ko rolava, do naju že pridejo prvi močni sunki vetra. Cca 30+kt. Težko rolam jadro. Stečem na premec in tam vlečem roll, Bojana mi asistira v kokpitu. Uščipne me v križu :evil: . Ni hudo vseeno pa le s težavo zrolam jadro. Upam, da se ni oglasil Murfy.
Bojano pošljem v notranjost po varnostni pas. Malo me debelo pogleda :shock: :shock: :shock: in naredi kar ji rečem.
Med tem zrolam še glavno jadro.
Motor teče na 2500 obratih. Ne morem da ga ne bi pustil prižganega. Vem, da ni najbolj pametno ampak tank je poln in upam, da se vsedlina ne dvigne.
V podpalubje zmečem vse brisače in ostalo kramo in pospremim Zojo (pes) po stopnicah.
Pospravim še bimini. Sprayhood pustim, ni več časa. Piha že zelo močno. Vetromer mi neha kazati jakost. Pa saj me niti ne zanima koliko piha, kar bo prišlo nad naju, bo, pomembno je da se dobro pripraviva.
Čoln sem privezal že pred izplutjem, za vsak slučaj, če bo štala.
Slika

In je štala! :shock:
Oblečem varnostni pas in se privežem na držalo na konzoli krmila. Na krmi zaprem še dve varostni priponi (vrata v bazen :lol: ) in izklopim avtopilota, ker hočem sam prevzeti vajeti in mu tudi ne zaupam v tako močnem vetru in valovih. Ulije se kot iz škafa, dež me bode po obrazu. Vidljivost je zelo slaba.
Z valom se borim tako, da zapeljem pravokotno nanj. Iščem še najbojši način. Gledam GPS, hitrost iz 6,5 pade na 1,0 kt. Psiha mi pravi "pojačaj motor", razum pa "ne bo pomagalo".
Spomnim se na tisto "barka bo našla svojo pot" in res, rahlo obrnem od vetra in tisti kvadratni meter jader in motor naredijo svoje. 45° na val in veter zdrvimo 7,0 kt.
Ozrem se okoli. Pogled je prav takšen, vidljivost je zelo slaba.
Slika
Slika

Ko tako sedim za krmilom, pripet z varnostnim pasom in s hrbtom obrnjen v veter, zaščiten z dobro pelerino se zgodi trenutek "za posvečene". Narava je neusmiljena pa vendar prizanesljiva in nekaj trenutkov po tem, ko sem barko in posadko pripravil na težke razmere, se umirim in se počutim povsem varnega, pa čeprav barka vsake toliko močno zarije v val in voda špricne visoko čez palubo. Pogled naokoli je čudovit, s prizori penečih valov s katerih vrhov veter odnaša kaplje in s simfonijo vetra, ki v neenakomernem ritmu brije vse naokoli. Narava divja in kaže svojo moč in jaz ji ne kljubujem ampak sem del nje, z njo sobivam. Poezijo zmoti strela, ki useka nekaj milj spredaj. Z eno roko držim krmilo, z drugo pa se držim ograje. Z nogami sem trdno uprt v rob klopi. Po udaru strele roko z ograje prestavim na plastiko. Če v nevihtah ne bi bilo strel, bi se brez razmisleka še enkrat podal na ali bolje rečeno v veličastno predstavo narave.

Medtem val jača, skušam ohranjati smer proti cilju, ker bo bližje obali val manjši. Barka skače med valovi. Kar naenkrat zapiha iz NE smeri. Aha zdaj bo pa še malo z desne, si mislim. Ja tale nevihta ima pa več celic si mislim in je zgleda zapihalo iz vzhodne celice. Ok si rečem, zdajle mi je vseeno kam plujem, samo da je čimbolj "udobno" in da nas čimmanj razmetava ter da ohranjam neko hitrost.
Kar naenkrat zapiha iz tretje smeri. Nisem več prepričan kam plujemo, vem samo, da smo dovolj daleč od obale, da smo vsaj glede tega varni :lol: . Torej veter se obrača in piha takorekoč z vseh smeri.

Ja pajade! Ko sem v marini pogledal na track, ki ga je zabeležil gps, sem začuden odkril tole
Slika

Ko je bilo najhuje in ko sem se "boril" z valovi, me je očitno val tako obrnil, da sem zaplul v popolnoma drugo smer. Veter je očitno bolj ali manj pihal iz iste smeri. Spomnim se le, da sem v nekem trenutku pogledal na kompas, ki ni kazal prave smeri in sem obrnil v pravo smer. Pred tem pa sem krožil kot Boeing pred pristankom :lol:

Bojana je celo uspela narediti posnetek v notranjosti, med tem ko se je barka nagibala v svoje ekstreme.
Slika
"poravnana" verzija zgornje fotke
Slika

Ko je veter malo popustil, so začele sikati strele. Tega me je bilo bolj strah, kot neurja. Vse skupaj je trajalo dobre pol ure, potem pa je deževalo še kar nekaj časa. Bližali smo se obali in morje se je dobro umirilo. Bojana se je opogumila in naredila tole fotko po bitki. Kapitan in barka oprana, kot že dolgo ne.
Slika

Na slovenski obali je vse skupaj zgledalo takole
Slika

Slika

Na poti sva še eno uro srečevala blazine in napihljive zadeve, ki jih je veter odnesel s plaž v Caorlah in okolici. Prizor je bil videti kot pokopališče blazin ipd.

Vse skupaj se je dobro končalo in ob 18h sva pristala v Caorlah, na mirnem privezu. Bojano je med neurjem skrbelo zame, mene je skrbelo za njo in na koncu sva oba v smehu spila šilce pa pivce pa še eno pivce... :lol: :lol: Razložil sem ji, da je bogatejša za izkušnjo, s katero se bo lahko pohvalila pri vseh jadralskih kolegih in tudi drugače je to življenjska izkušnja, ki je vredna več kot marsikaj virtualnega, kar nas obdaja.

Posledica neurja je bil uščip v križu, zgubljen bokobran in začuda zgubljena VHF antena, ki jo je utrgalo skupaj s konektorjem :shock: Sam sem ga zalotal, privijačil in zatesnil z bužirko. Zdaj je bil na vrhu jabora samo štrleč kabel. Zadevo sem saniral v mairni, kjer sva ostala na obisku pri prijateljih 3 dni. Moral bi tudi pritegniti jambor, ker je bil popuščen in se je mogoče ob padcu z vala močno stresel in "odvrgel" anteno. Kaj pa vem? Strela, kolikor vem, ni udarila v jambor.
Malo mi je strgalo tudi glavno jadro, zrolano. Tisti del, ki ni ojačan a vseeno gleda iz jambora. Je pa jadro staro 10 let, tako da je material verjetno že utrujen. Za podobne primere bom moral razmisliti o viharnem jadru.

Slika

Jadra gor jadra dol. S pomočjo motorja in 1m2 jadra, sem v neurju stroril, kar sem lahko storil v solo izvedbi, Bojana je še del družine, pes še lula in kaka :lol: :lol: , barka pa nemo čaka na naslednje dogodivščine.

lp Stormy Marchi
Nazadnje spremenil Marchi, dne Če Jan 22, 2015 13:16, skupaj popravljeno 21 krat.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 04, 2013 18:16

:lol: :lol:
Bojana je prebrala tale zapis in se z vsem strinja, samo pravi da naj smeške :lol: zamenjam z :evil: ali :roll: ali :shock: !

:lol: :lol:
Uporabniški avatar
hrast
Viceadmiral
Prispevkov: 404
Pridružen: Če Mar 20, 2008 12:51

OdgovorNapisal/-a hrast » Ne Avg 04, 2013 18:16

Marchi, z odliko si izdelal novo lekcijo šole za pomorce v živo. Jaz pravim temu lekcija iz enajste šole. Sicer pa, dobre mornarje dela le morje. Čestitam tudi posadki!



LP hrast
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 04, 2013 18:24

O Hrast, hvala, hvala! Res sem vesel, da sem to doživel in obvladal situacijo, pa naj se še tako samovšečno sliši ampak, kot praviš, praksa je praksa in vsaka izkušnja je del kaljenja morjeplovca.

:lol: Sem popravil datum, da ne bi kdo mislil, da za 27.9. preroško napovedujem kakšno hujše neurje.. :lol:
Uporabniški avatar
frikmusic
Admiral
Prispevkov: 653
Pridružen: Po Dec 14, 2009 15:53
Kraj: Ljubljana-Volme Kamenjak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a frikmusic » Ne Avg 04, 2013 18:32

Marchi kapo dol tebi in posadki, spet odlicen prispevek. Kdor je bil ta dan na vodi ve da je bila stala :shock: sam sem pomagal jadrnici ki ji je spustilo sidro -pol ure drame :oops:

Frik
Frajtonerca je prava stvar...
sodnick
Kapitan
Prispevkov: 151
Pridružen: To Maj 08, 2012 14:25
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a sodnick » To Avg 06, 2013 15:01

Marchi. Doživet zapis, lepo.

Sem dvakrat prebral in fantaziral, kako bi v taki situaciji odreagiral sam. Če sem prav razumel si zrolal obe jadri in se boril samo z motorjem. Kljub temu si na koncu napisal da si imel cca 1m2 jader. Zanima me kakšno si imel dejansko stanje jader med nevihto?

Hvala za pojasnilo.
LP, Sodnick
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2013 15:17

@Sodnick
Jadra so roll, tako da glavnega ni mogoče povsem zrolati oz. se ga vsaj nisem nikoli trudil, ker je na koncu ojačan del, ki je predebel, da bi ga stlačil v jambor. Torej v neurju sem imel prižgan motor, ki je tekel na 2500 obratih in se ga nisem več dotikal in pa cca 1m2 ali manj glavnega jadra, ki je gledal iz jambora. Ker sem bil v kokpitu sam, se nisem več upal dotikati jader. "Udobno" sem se namestil za krmilom, se privezal in krmaril kakor mi je narekovalo vreme.

Že takoj zatem sem pomislil, da bi bilo nujno imeti viharno jadro in izklopjen motor. Moraš pa tudi viharno jadro hitro namestiti.
Dogajanje na zahodu sem spremljal ves čas. Ko se je začelo temniti, je minilo cca 10-15 minut, ko so udarili prvi refuli vetra. Za izkušeno in več številčno posadko je to več kot dovolj časa za pripravo barke in opremo posadke, če se kje kaj ne zalomi. Midva sva porabila vsaj 5minut, da sva zrolala samo sprednje jadro, potem pa sem sam postoril najnujnejše in ko razmišljam za nazaj, bi viharno jadro natikal v že zelo močnem vetru.
Nazadnje spremenil Marchi, dne To Avg 06, 2013 16:18, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Nevihta 29.7.2013 - stormy Marchi :)

OdgovorNapisal/-a H2O » To Avg 06, 2013 15:25

Marchi napisal/-a:Bojana je še del družine

Dobro si jo odnesel :wink: . Moja družina je ob podobni piz.ariji poslala k vragu mene in barko in sem jih komaj prepričal, da so šli spet z mano na barko :evil: . Obljubit sem moral, da bomo v bodoče pluli samo takrat, ko bo Aladin bel ali zelen 8)
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Nevihta 29.7.2013 - stormy Marchi :)

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2013 16:50

brane40 napisal/-a:
Marchi napisal/-a:Bojana je še del družine

Dobro si jo odnesel :wink: . Moja družina je ob podobni piz.ariji poslala k vragu mene in barko in sem jih komaj prepričal, da so šli spet z mano na barko :evil: . Obljubit sem moral, da bomo v bodoče pluli samo takrat, ko bo Aladin bel ali zelen 8)


:lol: :lol: :lol:
Mojo sem pred tem peljal na Krvavec v adrenalinski park in zgleda je nekaj adrenalina še ostalo, tako da se je kar dobro držala. Pa še sama je bila del odločitve, da greva, tako da je bila del zgodbe že od začetka :lol:
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Avg 06, 2013 17:36

Dobro Marchi. Važno, da si ohranil mirne živce in da zaupaš v opremo. Takšne situacije so skrajno zoprne, a žal sestavni del navtike. Pizdarija je, ko čakaš in ne veš kdaj bo pojenjalo. :x
Jadralci ste na boljšem, ker s skrajšanim jadrom barko stabiliziraš in čakaš, nas pa goni levo, desno, kot mlade mačke. AMPAK! Smo pa ta čas na suhem. :P
Še enkrat pohvale, za lepo, bralcu simpatično, opisano dramo.
Mi smo bili v marini in se držali za bimini, da ga ni odpihnilo. Dobro, da ima Tex čez 100 kil. :lol:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2013 18:14

Se je splačalo malo potrpeti 8)
Slika
:lol:

Reportaža iz Caorel pa še sledi, kot nadaljevanje potopisa Benetke 2012.
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » To Avg 06, 2013 18:43

Slika tebi za plovbo in opis ter obema mornarkama za to, da kot kaže, nista izgubili veselja :wink:

Pogled na 'Google zemljevid' tega prodročja (prase od povezave ne pokaže niti ne izračuna poti, ki jo sicer pokaže in izračuna maplabs).


Slika
Povezava pod sliko je na shranjene slike padavin (vremenski radar Lisca) s tega dne od 17.30 do 18.10 UTC.

Menda v tem času zaradi preveč zahtev ni bil dostopen strežnik ARSO, pa je avtor tega bloga posnel radarske slike padavin dela časa, na katerega se nanaša Marchijeva zgodba.

Slika
Svarilo z naslovom "To zna biti zares nevarno!" z zgornjo sliko je bilo objavljeno tistega dne okrog enajste ure dopoldne.
"To zna biti zelo nevarno," je za Regional dejal vremenoslovec Valter Grizančič. Danes bo še prisotna huda vročina, od popoldneva do jutri zjutraj pa so na vidiku tudi nevihte in te bodo lahko zelo močne.

Ob nevihtah bodo možni močnejši nalivi in sunki vetra, lahko se pojavi tudi toča. Možni so močni sunki vetra na morju. Izključiti ne gre pojava vodnih in zračnih tromb na celotnem območju severnega Jadrana.


Ampak takrat je bil Marchi najbrž že precej daleč na poti...
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » To Avg 06, 2013 18:59

Marchi napisal/-a:Se je splačalo malo potrpeti 8)
Slika

A to je Bojana? Mene spominja na Nadijo Bičkovo :wink:
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » To Avg 06, 2013 19:47

.

Bravo kapitan!

Ko je mene "presenetila" podobna zadeva, sem si zapomnil tole.

Takoj na začetku nevihte, pa do konca nevarnosti, je prevladovalo v glavi samo kaj ne smem narediti.
Tisto kar sem počel sploh ni bilo pomembno. Zanimivo!

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6955
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

OdgovorNapisal/-a Marchi » To Avg 06, 2013 19:51

pajer1 napisal/-a:.

Bravo kapitan!

Ko je mene "presenetila" podobna zadeva, sem si zapomnil tole.

Takoj na začetku nevihte, pa do konca nevarnosti, je prevladovalo v glavi samo kaj ne smem narediti.
Tisto kar sem počel sploh ni bilo pomembno. Zanimivo!

LP

.


Super! Spontane reakcije in trezno razmišljanje. Bravo pajer!
Vseeno rabiš nekaj preplutih milj, da odreagiraš na tak način, ker začetnik bi bil verjetno spontano paničen in posledično tudi trezno ne bi razmišljal.

brane40 napisal/-a:A to je Bojana? Mene spominja na Nadijo Bičkovo :wink:


Od vsega šoka se je ženka pomladila in na kopnem kar zacvetela :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti