Burja

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Burja

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Avg 21, 2013 16:24

Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Če Avg 22, 2013 00:26

ne vem kaj bi napisal na to..... a napišem lahko le to, da je bilo oba dni prav lepo jadrat..... je pa res, da vidiš ob takšnem vremenu vse mogoče.....žalostno..... iz Visa do uvale Kokola pri Frapi in od tam do Murterja v dveh je bilo jadranje zelo lepo....
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
Uporabniški avatar
pajer1
Admiral
Prispevkov: 5969
Pridružen: Ne Dec 16, 2007 17:39
Kraj: Ljubljana, Marina Umag

OdgovorNapisal/-a pajer1 » Če Avg 22, 2013 06:45

.

Za ene smrtno nevarno, za druge, lepo za umret!

Potem pa razumi narod s kakšnimi odgovornostmi se odpravlja na prostočasne dejavnosti.
Če te vzorce prenesemo z morja na kopno, vidimo, da tudi grajski hrib v LJ, povzroči v lepem in mirnem vremenu nemalo težav posameznikom. Taka lepa, "fancy" obuvala so že v lepem neprimerna za vsak hrib, (žulji, spodrsavanje.....), kaj šele v spremenjenih razmerah. Skratka neprimerna oprema v slabših pogojih sili posameznike, da se morajo dokazovat oni in tehnika. Dostikrat so to posamezniki, ki za to sploh niso plačani. OK, o tem bi se napisal roman.

Skratka, nevarnost je toliko manjša kot jo poznaš in obvladaš.

LP

.
pajer 1

Kdor misli, da ne zna molit, naj gre na morje!
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 22, 2013 09:16

pajer1 napisal/-a:.

Za ene smrtno nevarno, za druge, lepo za umret!

...

Skratka, nevarnost je toliko manjša kot jo poznaš in obvladaš.

LP

.

In za to, da jo poznaš in obvladaš, potrebuješ izkušnjo, saj samo povedane ali prebrane zgodbe brez izkušenj sploh ne doumeš.

Tako je pretirano varovati - kogarkoli - tako, da ne more pridobiti za zrelo presojo potrebnih izkušenj, lahko usodno tako za posameznika kot - če se to uzakoni in prisili v izvajanje takega zakona - za civilizacijo.

Navtika, gore in podobne 'tvegane' dejavnosti so nekatera od področij, kjer je mogoče dobiti izkušnje, na osnovi katerih potem lahko presojaš tveganja.

Sicer pa sem že velikokrat rekel in že nekajkrat najbrž tudi napisal, da je življenje smrtno nevarno. Upam, da ga ne bo kdo že za mojega življenja zato prepovedal.



Med drugim si omenil, kako so nekateri ljudje obuti za sprehod na Grad. Pa zna biti še večji problem, da je večina meščanov navajena hoje samo po ravni, gladki, trdni podlagi - in potem ni problem samo obutev, ampak tudi trdnost gležnja, način hoje...

Naši davni predniki so po vsakem terenu in vsakem vremenu hodili bosi in njihove noge - in način hoje - je poskrbel za to, da so bili tudi pri hoji in teku v brezpotju razmeroma varni. Celo tedaj, ko je bilo treba pred kom ali čim bežati.

Jaz hodim skoraj vse leto in ob vsakem vremenu bodisi v Teva sandalih ali Five Fingers copatih. Teva je uporabna tudi za zmerno plezanje - če veš kaj delaš - Five Fingers pa moram še preizkusiti (z zanašanjem na trden rob podplata na drobnih stopih namreč ne gre, najbrž bo treba za to spet izuriti stopalo).

Ampak ne enega ne drugega ne upam obuti na 'božjo pot' v sezoni na Triglav, ker me bo po eni plati posnemal kdo, ki nima izurjenih gležnjev, po drugi plati pa kaznoval kdo, ki nadzira spremljanje zakonov, napisanih na povprečnega meščana, vajenega samo gladkih poti.

Pa ne da za v hribe nimam toplejše in trdnejše obutve. Imam, ampak večino časa je na ali v nahrbtniku.

Pa če se vrnem nazaj na morje...

Če se s plovilom, ki je temu kos, izuriš tudi v vožnji v težjem vremenu, boš sam lažje presojal in boš mnogo varnejši v okoliščinah, ki bi bile brez take izkušnje ne le tvegane, ampak lahko tudi usodne.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
inspiron
Viceadmiral
Prispevkov: 483
Pridružen: Ne Avg 05, 2012 12:37

OdgovorNapisal/-a inspiron » Če Avg 22, 2013 11:21

Marjan Tomki napisal/-a:Ampak ne enega ne drugega ne upam obuti na 'božjo pot' v sezoni na Triglav, ker me bo po eni plati posnemal kdo, ki nima izurjenih gležnjev, po drugi plati pa kaznoval kdo, ki nadzira spremljanje zakonov, napisanih na povprečnega meščana, vajenega samo gladkih poti.


Pravilno, da ne 'upas'.

Pred leti smo sli s prjatucki na Triglav cez Baumbergovo (Plamenice) in prisli gor na zahodni strani (ne po bozji poti). Tik pred vrhom smo se iz popolne opreme preoblekli v 'ceske planince' - majice brez rokavov (wifebeaterce), oprijete kratke hlace, navadne sandale + 1x Teva (takrat so ravno prisle v Slo). Tako, za stos. In prikorakali na vrh.

Iz najprej grdih in ocitajocih pogledov in pritajenega mrmljanja je stvar v 15 minutah eskalirala v glasnejse medsebojno pogovarjanje o neodgovornosti in naraslo v direktno konfrotacijo o neodgovoprni mladini, prijavi na policijo ter celo GROZNJAH! Odgovarjati nismo upali, smo bili se 'prezeleni'...

K nasi 'sreci' se je potem na hiro zacela kuhati nevihta in smo se seveda preoblekli/preobuli nazaj ter jo svignili proti dolini!
gornik
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: Pe Jun 22, 2007 17:17
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a gornik » Pe Avg 23, 2013 00:58

No, no, uporabljajmo točna imena. Bambergova in Plemenice!
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Ne Dec 01, 2013 21:11

BURJA piha neumorno :shock:
Slika
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Po Dec 02, 2013 19:25

V sredo bo verjetno ponehala, BURJA, jo imamo kar dovolj, skoraj tri tedne v mesecu dni že brije :evil:
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » Če Jul 24, 2014 16:37

Zadnje štiri mesece lahko na prste ene roke preštejemo kolikokrat je pihala burja in dokler ne bo konkretno zapihala se tudi vreme ne bo ustalilo, žal, zato pa tako čudno poletje, če mu sploh lahko rečemo poletje. :(
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1165
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

OdgovorNapisal/-a igorb » Ne Jul 27, 2014 20:22

prvo pade dež,potem je 3 dni jugo,po jugotu pride burja,ma važno da piha,kaj boš jadral v brezveterju.
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4649
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a alesjo » To Jan 17, 2017 10:40

:) Nekaj rekordov pihanja gospe Burje:

Zanimivosti in rekordi

Izmerjene najvišje vrednosti hitrosti vetra na posameznih predelih Jadranske obale:

Trst: 205,5 km/h (29. oktober 1994),
Krk: 248,4 km/h (29. oktober 1994),
Split: 174,6 km/h (29. oktober 1994),
Makarska: 250,2 km/h (26. januar 1996),
Črna Gora: 154,4 km/h (5. januar 1978).
Ajdovščina (šempas): 301,2 km/h (1. november 2010).

Danes tudi lepo piha, ampak samo malo nad 120 km/h
:wink: , rekord pa je v Vipavski dolini :)
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Jan 17, 2017 19:52

Bil danes v Istri. Situacija je bila sledeča:
Na Kozini temp -3. Že na Črnem kalu se je videlo penasto in razburkano morje in pršec nad vodno gladino. Po izhodu iz tunela Dekani, se je temeratura nekaj dvignila (+ 3). V Kopru na OMV, zraven Mercatorja prvič izstopim iz avta. ŠOK!!! Pih kt pr norcih.
Hitro nadaljujem proti Dragonji. Temperatura se bistveno ne spreminja. Kaže se sonce. Ob 11-ih prispem v Červar. Vsi v zaprtih prostorih. "Kažu, da puše!" A vetra maximalno 10 vozličev. :roll: So pač razvajeni. Morje mirno. Tudi na obzorju ni videti nekega vala, za razliko od pogleda iz mejnega prehoda Dragonja, proti Bernardinu, kjer je bilo vse penasto.
Povzetek. Tex definitivno ne laže! Grem na pomol, kjer je efekt mraza sicer nekaj večji, a je vzdržno. Morje ima 7,5 stopinje, ribe plavajo v kapah! :)
Nazaj grede se ustaviva v Sv.Antonu, kjer tako piha, da avto ne upam pustiti pred gostilno, ker letijo deli strehe naokrog. :shock:
Po poti proti Ljubljani, začne pri Divači snežiti, preko Čebulovice, se zgodba stopnjuje. V Postojni pride še teta megla, a gre brez težav. Previdneje, pač. V Logatcu ni več sledu sneženja. Ko pridem do Vrhnike, po radiu že sporočijo, da pri Postojni vse stoji! Kak Romun je spet z letnimi gumami napravil štalo :roll: Jbg. Jaz sem skoraj doma. :wink:
Me je pa strah, da se od Novigrada do Poreča podražijo vezi, kajti to je kot ob ekvatorju. Večno poletje :!: :lol: :lol: :lol:
Veste kaj pravijo v Červarju? "Bura, šta je to?"
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
polanc
Admiral
Prispevkov: 9292
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » To Jan 17, 2017 20:58

Mate kako bojo zame dol,ker jaz se v marin ne znam obnašat,pa sem raj sred morja haha parkiran.?
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » To Jan 17, 2017 21:10

Imamo, sam cena je ista kot v marini... Lahk si pa na sidru za pol cene... Lokacija pac svoje zahteva :lol:
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
mrdaco
Kontraadmiral
Prispevkov: 325
Pridružen: To Mar 27, 2012 15:04

OdgovorNapisal/-a mrdaco » Sr Jan 18, 2017 08:25

In so že kaki podatki. Je padel spet kak rekord? v enih novicah sem prebral, da so na Krškem mostu izmerili 208 km/h. Kako je na Paškem?. Pismo spet me skrbi, da nam ni kaj odpihnilo. Predlani ko so padali rekordi je del strešnikov ležalo na tleh. Itak pa me skrbi, kaj bo z vodo ko prvič pridem dol, če niso cevi popokale.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gosta