Tramontana, 8.8.2008

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

bouton
Admiral
Prispevkov: 873
Pridružen: So Dec 22, 2007 13:41

Tramontana, 8.8.2008

OdgovorNapisal/-a bouton » So Avg 09, 2008 19:12

Slovensko obalo je 8.8.2008 ponoči prizadela močna tramontana.
Sledi nekaj fotografij, posnetih 9.2.2008 zjutraj v Strunjanu.
Na prvi pogled kaže, da so preživela plovila, ki so imela dobro urejene priveze na boji (velik betonski blok in predvsem DOLGA, TEŽKA VERIGA).

Pomol v Strunjanu (malo ga manjka...):

Slika

Napol potopljena pasara v Strunjanskem zalivu:

Slika

Nasedla gliserja:

Slika

Vsem prizatedim želim, da ne izgubijo veselja do morjeplovstva!

Bouton
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Ne Avg 10, 2008 23:46

Tudi v poreču je bilo hudo. 8.8. je ob 18.30 začela tranmontana z njo še dež, toča (cca 2-3 cm). Trajalo je cca 20 minut. Potem se je umirilo. In kot je bilo napovedano, je ob 00.10, 9.8. začela tranmontana svoj drugi pohod. Tokrat močneje in še bolj glasno. Za hip se je umirila in nato še huje, še močneje in takrat sem jo takšno res prvič občutil.
Posledice: V sami mestni marini smo jo odnesli kar dobro, kolikor vem, brez poškodb. Pri komunalnem vezu je bil poškodovan Bayliner iz slik in na vezu na rivi je bila potopljena yahta italjanskega državčjana (sterejšega cca 70 let ) in njegove žene. Gospod je yahto ( Fairline 46) slabo zavezal in pri drugem udaru tranmontane je želel popravit muring. Udar vetra je bil tako močan, da mu je barka ušla, muring je padel v vodo in barko je zasukalo vdesno. Pri zasuku je počila krmna leva vrv s katero je bil zvezan na obalo in yahta je udarila v rivo. Udarec je bil tako močan, da je počil trup in se je barka začela potapljati. Žena in mož sta v spalnih srajcah izkočila v aktivirala rešilni splav. Tako sta rešeila le sebe in ostala brez vsega. Ko je voda dosegla odprta stranska okna in zadnja vrata je potop trajal le še dve do tri minute.
Drugi dan so jo dvignili iz vode, ji izčrpali vodo, trup s potapljači zasilno popravili in jo "odšlepali" do Rovinja (vsaj tako je bilo rečeno) kjer jo bodo dali ven in jo... ne vem kaj bodo z njo.
Prilagam nekaj slik.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Želim vam, da se kaj takšnega ne naredi nikomur!

Lep pozdrav in mirno morje!
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"
...........................................................(J.H.)
zobar
Viceadmiral
Prispevkov: 447
Pridružen: Ne Mar 11, 2007 08:32

OdgovorNapisal/-a zobar » Po Avg 11, 2008 14:04

GROZZZZZA
Uporabniški avatar
Irena
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 73
Pridružen: Pe Nov 23, 2007 12:11
Kraj: Grosuplje

OdgovorNapisal/-a Irena » Po Avg 11, 2008 16:28

tudi v Umagu ni bilo prijetno!! dve uri straha ali bodo vrvi zdržale!!hvala bogu naše so!! res neprijetna izkušnja, pa vendar nas takih se učimo

lp

Irena
igor1
Kapitan fregate
Prispevkov: 122
Pridružen: So Apr 21, 2007 17:41
Kraj: Šentjur-Bunarina

OdgovorNapisal/-a igor1 » Po Avg 11, 2008 17:50

Tudi jaz sem bil 8.8. na morju vendar v bunarini.Zgledalo je zelo zelo grdo in odnesli smo jo k sreči le z nekaj kapljic dežja in malo burje.Hvala bogu,da je bilo tako malo.Tole kar vidimo v poreču,je pa prava KATASTROFA.
Bojan
Višji štabni praporščak
Prispevkov: 43
Pridružen: Po Jul 28, 2008 08:22
Kraj: Fram

OdgovorNapisal/-a Bojan » Po Avg 11, 2008 18:05

V Izoli v avtokampu je ruvalo drevasa in naredilo nenormalno škodo. Zjutraj ni bilo v morju nobenega plovila . Na bojah je bilo zvečer 6 čolnov. Zjutraj je bilo vse na skalah na obali , razbito,brez motorjev,odtrgana noga na gliserju,gumenjak v dveh delih,večji Bayliner na skali z takimi poškodbami, da PEČE . Vse skupaj, ko vidiš TI MINE.
Probal bom spravit gor kaj slik če mi bo uspelo.
Pa smo spet na začetku
rabuni
Viceadmiral
Prispevkov: 491
Pridružen: Pe Sep 07, 2007 11:04
Kraj: Rogaška Slatina

OdgovorNapisal/-a rabuni » Če Avg 14, 2008 16:33

OBUPNO!!!!
Veliko svarilo za vse nas so tele slikce. Včasih kar malo pozabimo na tramontano. Bonaca nas včasih preveč zaziblje v navidezni sen. Hvala za slikce!
"Dalmatino povišču pritrujena"
hmel
Višji štabni vodnik
Prispevkov: 21
Pridružen: Po Maj 26, 2008 22:09

OdgovorNapisal/-a hmel » Če Avg 14, 2008 20:48

tud jaz sem bil z družino v izoli in sem jo doživel na barko sicer je barka v marini pa kljub temu ni bilo prav nič luštno.bilo je res prav grozljivo.Petnajst minut prej tud sapice ni blo ob polnoči sem pa mislil da je sodni dan.Ko sem pogledal ven so b li jamborji jadrnic nagnjeni po moje kakih 40 stopinj kot bi jadrale nisem mogo verejet da je lahko tramontana tolk močna klub temu da se,m že doživel 5-6 tramontan v preteklih letih ampak niso ble tud senca tega kar je blo v petek.res grozno :?
Uporabniški avatar
mobil11
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 83
Pridružen: Sr Mar 21, 2007 21:17
Kraj: Bizeljsko
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a mobil11 » Če Avg 14, 2008 21:59

LP Zoran
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Pe Avg 15, 2008 10:08

Sem na morju in danes je v Poreču oblačno in sparčno, kar pomeni, da nekaj bo. Upajmo, da ne bo kaj hudega. Svoj odhod po Kvarneriču in njegovimi otoki bom prestavil za dan ali dva. Ziher je ziher. Vseeno pa hvala za opozorila.
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"

...........................................................(J.H.)
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Pe Avg 22, 2008 22:22

Takele tramontane na Jadranu niso nič nenavadnega.

Spominjam se ene podobne - najprej neverin, potem škontradura - ko smo v severni luki na Istu nekaj časa ležali z barko nagnjeno za 90 stopinj - za pomolom! Jambor je bil skoraj do vode od sile vetra...

Me pa čudi smer vetra v Poreču - tam kjer je potopilo tole barko na slikah, bi morala tramontana pihat skoraj z obale - le malo bolj z desne (gledano z obale).
A je bil mogoče kakšen drug veter?
Od kje je pravzaprav pihalo?
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » So Avg 23, 2008 22:11

Te slike so nastale na rivi, kjer so privezane večje barke v tranzitu. Takrat je pihalo in se bliskalo iz smeri Benetk.
"Morje je med vsemi opojnostmi najbolj opojno!"

...........................................................(J.H.)
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Ne Avg 24, 2008 08:12

Ja, saj lokacijo sem videl že iz fotografij - in ravno zato mi ni bilo jasno... Precej čudna smer vetra za tramontano v Poreču.

No ja, si bom zapomnil. Hvala!
dalvey

OdgovorNapisal/-a dalvey » Ne Avg 31, 2008 17:02

Tudi jaz pravim, da nas bonaca včasih preveč zaziblje in pozabimo daleč zunaj, da se v pol ure lahko vse obrne na glavo, vreme mislim.

Te slikce se res velja zapomniti, toda jaz še vedno trdim, da je treba za privez plovila uporabljati dobre vrvi in namesto ne-mornarskih vozlov, raje karabine ter dovolj verige na sidru.

Namesto skrbnega priveza gredo nekateri najprej proslaviti uspešno plovbo in pristanek, naslednje jutro pa po navadi flikajo ali pumpajo vodo. To nisem samo 1x videl.
Lp in mirno morje
Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Ne Avg 31, 2008 17:31

Sem še enkrat preveril - in glede na smer vetra v Poreču tole niti približno ni bila tramontana. Po smeri sodeč prej dokaj močan nevihtni udar.
Vendar vzemite tale komentar z rezervo - me ni bilo tam inu gibam na podlagi povedanega insvojega poznavanja Poreča in nj. okolice.

@Dalvey: Vreme se lahko obrne tudi bistveno prej. Predvsem če ne opazuješ neba. Namreč kdor gleda - in to tja kamor je treba - je vedno (no ja . naj bo 99%) pravočasno opozorjen.
Obrat pa lahko pride v 20 sekundah.

Pa še glede karabinov za privez; Nikar!
Razen na manjših čolnih - tam je OK.
Namreč problem je v tem, da zadeve zapete s karabinom pod veliko silo ne moreš razvezati, oz. sneti. Sile na vrveh pri "poštenem" vetru pa npr. na 8 m. barki komot presežejo 100 kg.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti