Vreme te dni

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

samodaje
Kapitan fregate
Prispevkov: 123
Pridružen: Po Feb 17, 2020 13:47

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a samodaje » Ne Avg 06, 2023 22:31

Gledam dhmz pa je tudi aladin kar zadel tramontano
Slika
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 06, 2023 22:50

Zanimivo je pri tramontani razmerje med vetrom in sunki. Če je pri burji 1:2, je, kot kaže graf, pri tramontani 1:3.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marchi » Ne Avg 06, 2023 22:55

Sva zdajle govorila z Alesijem in pravi, da sta z mornarko pridrajsala do Gradeža, kjer vedrita, varno, na sidru, pred marino San Vito, v mirni vodi. Piha zmeren severnik. Sta ok.
Situacijo z vetrovi v Tržaškem zalivu je opisal, kot "še ne videno", saj se je vse mešalo od juga, levanta, burje, tramontane. Ker je veter hitro spreminjal smer, valovi pa reagirajo z zakasnitvijo, je bilo kot v pralnem stroju. Ob močni tramontani so prihajali visoki valovi z vzhoda. Skratka, nahajala sta se sredi štale in ni bilo možno pluti proti severu. Samo z valom na zahod. Vplutje v Gradež je bilo zaradi bočnih valov tudi zahtevno, a sta zadevo ukrotila. Mogoče mi pošlje še video, ki ga je uspel posneti.
Ob priliki pa skicirava zadevo skupaj z vsemi vetrovi in valovi, da se kaj naučimo.

Za jutri dopoldan je napovedan ugoden veter za jadranje do cilja, Devina.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5124
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Po Avg 07, 2023 06:45

Alesjo in Jadranka SREČNO!!!
Sem pomislil, da bi od Palome še uspel priti za Gradež. Me veseli, da ti je uspelo.

Sem že doživel podobno situacijo, ko mi je na plovbi iz Benetk na barki odtrgalo bočna okna na desni strani. Skril sem se malo južneje v reko Tilment pod Lignanom. Sem poskusil enkrat ob drugi priliki pa mi ni ratalo zaradi globine, ker je naneslo na vhodu precej materiala. Sem imel takrat očitno veliko srečo.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 715
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Lure » Po Avg 07, 2023 12:10

Mi smo se v marini 6 tednih na srednjem Jadranu lepo izogibali nevihtam (samo enkrat nas je oplazilo na Biševu). Parkrat smo se malo skrivali pred jugom, sedaj na povratku pa preživeli prvo nevihto v marini Veli Iž dva dni nazaj (močan naliv, sunki do 40vz).

Nocoj pa smo na Unijah v zalivu Vognišča dobili eno večjo dozo. Takole je izgledalo ob prihodu nevihte:
Slika

Mi smo bili zasidrani v cca 7m globine z 40m verige, pri sidranju se je sidro "polanc" zakopalo v smeri proti zahodu. Tik pred nevihto se nam je dosti blizu na desnem boku zasidrala jahta Absolute 52, sicer z Ultra sidrom, ampak se mi je zdelo da niso spustili kaj več kot 20m verige. Desno od njih pa je bila ena jadrnica vezana na kopno, z bokom izpostavljenim na sever - ne najboljša izbira.

Ko je pihnilo cca 25vz tramontane sem prižgal motor, kot vedno v nevihti. Vse nas je obrnilo za cca 120stopinj. Potem pa je prišel prvi sunek 55vz. Takrat se je moja veriga šele popolnoma raztegnila (verjetno pa se je tudi sidro obrnilo in ponovno vkopalo, po gps sledi bi rekel max 2m od prejšnje lokacije), položilo nas je bočno in letel sem proti jahti s prekratko verigo, zato sem z motorjem pomagal v smer proti mojemu sidru. Jahta je končno začela spuščati verigo, delno jih je pa tudi odneslo, da niso bili več nevarnost zame.

55vz sunki so bili ene trije v par minutah, potem ie začela drobna toča. Nadel sem si plavalno masko na obraz in mi je bilo žal da nisem oblekel neopren rokavic, saj mi je fajn špikalo prste na volanu. Na srečo je bila toča samo par minut in drobna.

Jadrnica vezana na kopno je bila skoraj na obali, so precej popustili vrvi da jih je neslo vzdolž obale. Vsaj tri barke so odpeljale ven na odprto, ker jim je verjetno popustilo sidro. Potem je dež ponehal, veter je šel na znosnih 12-15vz in vezani na kopno so se odločili da gredo ven. Ko so dvigovali sidro, so izvlekli še sidro od jahte, ki je očitno ob popuščanju pobralo njihovo verigo.
Slika

So rabili kar 5 minut da so zadevo rešili, medtem je jahto odneslo tik ob katamaranu in zraven manjše jadrnice. Zanimivost: na sliki desno so dve italjanski jahti in ena Hanse 55feet, vse samo na enem sidru in vezane bočno - mirno so preživeli vse udarce vetra. Vsekakor nekaj kar ob nevihti ne bi priporočal.

Vmes se je ena 50feet jadrnica hotela vsidrati pred nami. Najprej je izgledalo da so položili dosti daleč pred mano in sosedom, ki je bil vzporedno in levo, potem pa se je hitro videlo da jim sidro sploh ne drži, saj so v 5min bili na dolžino do mene. Po opozorilu da prihaja čez 15min nova pošiljka in da jim sidro očitno ne drži, so vendarli pobrali sidro. Ampak potem so najprej hoteli sidro položiti na soseda in jih je gospa komaj pregnala. Prestavili so se točno nad moje sidro in spet hoteli spuščat - sem jih začel na polno nadirati z Go Away, ker je bilo tik pred tem da pihne. Končno so obupali in ko je spet udarilo 35vz iz nove celice so se ob mojem boku vozili ven iz zaliva.

Druga doza je bila zmerna, samo 35vz sunki, tako da smo samo opazovali dogajanje.

Vse skupaj je trajalo cca 2uri, hitrosti vetra se vidijo tukaj:
Slika

Sidro smo komaj izvlekli - mi je kar premec potopilo ko sem prišel nad njega. Sem z bowthrusterjem levo-desno malo razmajal in z vožnjo naprej končno izkopal mojega "zlatega polanca" (27.5kg kopija Mantus, narejen by @polanc). Na koncu pa še presenečenje: gambet je bil na ročici v kontra smer in par členkov verige zataknjene med gambet in ročico. Izgledlo je kot en vozel iz verige okoli ročice. Sem sidro s čakljo prijel za lok, hčer pa je spustila verigo par metrov in se je obrnilo okoli in samo razvezalo, ko ni bilo več sile na verigi. Sicer je pa ročica sidra popolnoma ravna in gambet tudi nepoškodovan.

Za konec pa še to: Weather&Radar (ki ga z veseljem plačujem ker mi pošilja opozorila za trenutno lokacijo uro pred nevihtam) je tokrat kazal da bo premikanje bolj od zahoda proti vzhodu, kot je vidno na tej sliki pred nevihto:
Slika
Dejstvo pa je da se je ta celica premikala bolj v smeri SZ-JV in je potem letela še nad Lošinj in južno. To sva s hčero tudi opazila saj se je shelf cloud iz prve slike na zunanjem robu premikal zelo južno. Nauk: tudi vremenski radar in predikcije ne morejo prevideti hitre spremembe poti, tukaj bi rekel vsaj za 60 stopinj.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9296
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a polanc » Po Avg 07, 2023 13:29

Zelo sem vesel ,da ti moje sidro tko lepo drži,pa je barka precej težja od moje.Ti imaš 10ko ketno če prav vem jaz 8ko.Naj vas vedno varuje..
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6973
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marchi » Po Avg 07, 2023 13:54

Lure, hvala za zapis. Klasično dogajanje na sidrišču ob neurju. 2 orjeta, 2 krožita, 3 izplujejo, 1 sidro drži. Bravo Polanc/Mantus!

Mantus, Rocna, Vasi ipd. sidra novejše generacije z ostro špico, varovalnim lokom pred prevračanjem in z veliko površino "lopate", so tisto pravo! Pa prava teža, da ga ne premetava kot perešček.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2277
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a CAR » Po Avg 07, 2023 14:32

Najbolj varno in najodgovornejše je biti ob taki napovedi v marini, seveda če se da. Jaz prakticiram, v kolikor objavijo opozorilo Nevera, da se vežem v marini (pa še to pri 70 knots ni 100% varno, kar sem lahko videl letos), če pa objavijo opozorilo Neverin pa v zelo zaščitenem zalivu z veliko verige in prostora.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
Uporabniški avatar
Lure
Admiral
Prispevkov: 715
Pridružen: Če Nov 06, 2008 18:58
Kraj: Ljubljana - Izola

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Lure » Po Avg 07, 2023 16:40

@polanc, ja kasneje sem šel na 10mm verigo, ker je bila 8mm prelahka. Tako da se zdaj zlati polanc sveti rostfrei verigi. :D

@CAR: sem razmišljal o Mali Lošinj marini, pa vem da se pri burji in tramontani naredi kar vala dol po zalivu in potem me taka marina nič kaj ne mika. Ko enkrat zaupaš svojemu sidru je vsak zaliv, ki je zaprt za severne in zahodne vetrove skoraj boljša opcija
andrejv
Admiral
Prispevkov: 737
Pridružen: Pe Okt 30, 2009 21:38
Kraj: Ljubljana, Koper

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a andrejv » Po Avg 07, 2023 17:38

Jaz sem to isto nevihto preživel v Artatoreju na Lošinju. Pri nas je padala kar lepa toča, velikosti manjšega oreha. Po toči je prišel sunek, meni je izmerilo do 37 vozlov. Nekaterim je sidro popustilo, večini ne. Ena jahta se je naslonila na katamaran za sabo in je tam bila kar nekaj časa, se mi zdi da jih je potem rešil seahelp. Jaz sem sidro lahko dvignil brez težav.

Slika

Takole je prihajal oblak.

Slika

Toča

Slika

Na fb morjeplovcu sem objavil tudi video:

https://web.facebook.com/reel/256868400461329
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4655
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » Sr Avg 09, 2023 09:51

En posnetek iz tržaškega zaliva 6. 8. tu se je še dalo nekaj posnet, nekaj sekund kasneje pa je bila vidljivost na nuli.
https://www.facebook.com/10000904962852 ... 7792567257
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Sr Avg 09, 2023 15:14

Zanimivo, koliko vode je vrglo v stratosfero med erupcija vulkana lani januarja. Članek na Nasini strani marsikaj pove o tem dogodku. Glede na vse raziskave bi znal ta dogodek vplivati na vreme na celi obli,,,

Še več znanstvenih člankov pa na:

https://eos.org/articles/tonga-eruption ... of-warming

https://www.space.com/tonga-volcano-plu ... ed-climate

https://earthenvironmentcommunity.natur ... ee-decades

https://phys.org/news/2023-01-tonga-eru ... ature.html
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Če Avg 10, 2023 23:07

alesjo napisal/-a:En posnetek iz tržaškega zaliva 6. 8. tu se je še dalo nekaj posnet, nekaj sekund kasneje pa je bila vidljivost na nuli.
https://www.facebook.com/10000904962852 ... 7792567257

Na linku pravi, da ni več videa... Več o povezavah na slike, članke in video na FB in o tem, zakaj (nekatere? vse?) čez nekaj časa nehajo delat, bo najbrž bolje nadaljevat v temi o vstavljanju slik v članke na tem forumu.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
alesjo
Admiral
Prispevkov: 4655
Pridružen: Ne Nov 04, 2012 12:16
Kraj: kras

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a alesjo » Pe Avg 11, 2023 08:56

Sem opazil tudi jaz, čeprav je posnetek še vedno tam :shock:
https://www.facebook.com/10000904962852 ... 7792567257
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Vreme te dni

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Avg 11, 2023 13:33

Aleš, poskusi namesto naslova videa prilepiti naslov FB strani, kjer je ta video?

Meni nekaj dni pozneje iz članka v temi Gradiško jezero še vedno dela povezava na galerijo, kjer so slike, in tam se slike vsaj doslej še pokažejo. Pravzaprav bom tu ponovil povezavo na to galerijo: klik

Tako bi lahko delalo tudi pri tebi, če daš povezavo na članek ali FB stran, kjer je video, namesto neposredno povezave na video.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost