Neurje Umag (3.8.2020)

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a DR76 » Po Avg 10, 2020 13:15

Morda še predlog z moje strani. Ni sicer neposredno povezan s tem primerom, je usmerjen nekoliko širše.

Tematika povezana s plovili je nedvomno specifično in nišno področje. Zajema pomorsko, civilno, zavarovalniško in upravno pravo, lahko celo kazensko. Prav tako gre za zelo različne jurisdikcije. Marsikatera odvetniška pisarna je sposobna takšnega zastopanja, ni pa vsaka optimalna izbira.

Za kakovostno zastopanje je pomembno, da redno delujejo na zadevanih področjih ter, da poznajo specifično tematiko. Prav tako koristi prisotnost v najbolj eksponiranih okoljih. V kolikor tega ni, stranka ni deležna optimalnega zastopanja, ali pa to predstavlja nesorazmerno veliko finančno breme za stranko.

Zaradi tega bi bilo nedvomno racionalno, da bi se našlo odvetniško pisarno, ali dve, ki bi izpolnjevali zgornje pogoje. Tako bi zainteresirani morjeplovci (skupnost) lahko bila deležna kar najboljše usluge.

V kolikor za to obstaja interes, lahko povprašam svoje kolege in kolegice ter tako najdemo kako rešitev v tej smeri.
Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Avg 10, 2020 13:19

Kot pravi @Mato.

Važno je tudi to, kar piše v pogodbi. Na tisto se bodo kot nasprotna stran na sodišču obesili.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Avg 10, 2020 13:32

DR76 napisal/-a:V kolikor za to obstaja interes, lahko povprašam svoje kolege in kolegice ter tako najdemo kako rešitev v tej smeri.

Interes najbrž že obstaja, ampak verjetno se bo zataknilo pri denarju. Bojim se, da bo interesa konec, ko bo treba dat pare na sunce. Sploh ker ne govorimo o drobižu. Odvetniki pač niso poceni.
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a DR76 » Po Avg 10, 2020 13:59

V primeru, da bi obstajala neka formalna skupnost morjeplovcev, potem bi bile seveda lahko odvetniška storitev za člane "zastonj" ob predpostavki, da se plačuje nek pavšal. Glede na to, da takšna skupnost ne obstaja, to seveda ni opcija. Prav tako bi bil tedaj zapisan pomislek o denarju, še kako na mestu. Tako zanovan koncept najverjetneje ne bi deloval.

Moj predlog je šel v nekoliko drugačni smeri. Šlo bi zgolj za neformalno priporočilo zaineresiranim, da je za usluge s tega področja, glede na njihove kompetence in možnosti, smiselno najemati xy odvetniško pisarno. V kolikor bi se tovrstne storitve dejansko koristile, bi se za vse bodoče koristnike progresivno izboljševala raven usluge, saj bi se specifično znanje koncentriralo. Strošek uslege bi vedno krila stranka sama (seveda vedno obstaja možnost individualnega dogovora o specifični obliki plačila).
Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a kr en » Po Avg 10, 2020 15:22

absolutno pametni predlogi. Sem zraven v prvem primeru in podpiram idejo oz. strokovno pomoč, ki jo je pripravljen ponuditi dr76.
Največji problem vseh takšnih in podobnih problemov, je, da je človek (človeček) sam proti "velikim".

iz istih razlogov podpiram obrtno zbornico kakršnakoli že je.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Avg 10, 2020 15:42

jaz tudi podpiram, naj nekdo predlaga nek pavšal ki naj bo neka konkretna vsota,da s tem denarjem lahko kaj naredimo,mislim da smo kot sneka skupnost mocnejsi in da lahko tudi pri zavarovalnicah dosezemo mogoce neke boljse pogoje za zavarovanje za vse nas.
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a H2O » Po Avg 10, 2020 17:39

DR76 napisal/-a:V primeru, da bi obstajala neka formalna skupnost morjeplovcev, potem bi bile seveda lahko odvetniška storitev za člane "zastonj" ob predpostavki, da se plačuje nek pavšal.

Pavšal je ponavadi še dražji, kot plačevanje po tarifi. Vsaj take so moje izkušnje.
Uporabniški avatar
DR76
Kontraadmiral
Prispevkov: 236
Pridružen: To Mar 25, 2014 06:28
Kraj: Ljubljana

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a DR76 » Po Avg 10, 2020 18:38

H2O napisal/-a:Pavšal je ponavadi še dražji, kot plačevanje po tarifi. Vsaj take so moje izkušnje.


Vse je odvisno od posameznega primera.

Kot sem zapisal, v danih okoliščinah sam ne vidim realne možnosti za tak način plačevanja, razen v kolikor se kdo za to dogovori individualno.

Moj predlog je šel predvsem v smeri, da se zaradi koncentracije specifičnih znanj in informacij, zmanjša potreba po urah za pripravo (zbiranje gradiv, njihovo preučevanje, stiki z eksperti posameznih področij, ipd.), ki se sicer zaračunavajo in predvsem, da se zagotovi kar čimbolj kakovostna usluga, kar pa je ključno za uspeh v postopkih. Daleč najdražji je namreč tisti postopek, v katerem nismo uspešni.
Lep pozdrav.
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a igorb » Po Avg 10, 2020 20:20

jaz sem to mislil kot nek prispevek,da se k temu resno pristopi in da ne bi vsi nekaj razlagali oz da ne bi razvodenelo
potem bi pac imeli kot clani nekega kluba ali interesnega zdruzenja vecjo moc in za to bi placevali dolocen prispevek ker vec ljudi ima vecjo moc ce so organizirani

lep pozdrav
jernejm
Kapitan
Prispevkov: 207
Pridružen: Ne Maj 31, 2009 11:11
Kraj: TupaTam

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a jernejm » To Avg 11, 2020 08:00

Nekateri so predlagali čimveč fotk poslikat, da boste imeli dovolj gradiva za pravdo. Štima.

Kaj bi morda jaz še naredil - šel bi poslikat ostale boje, magari s podvodnim fotoaparatom (al pa posnet s kakim gopro), da se vidi kakšni so ostali členi (ker pravijo da ste ga sami zamenjali) pri ostalih bojah. Ker če je povsod enak kos, pa če je pri ostalih bojah tudi enako nagnit/izrabljen, potem imate še en argument. In ko bi tole vse dokumentiral, bi vprašal upravnika boj, če lahko preverim vse boje. Jasno bi rekel da ne, najverjetneje bi šel pa sam preverit boje in menjavat izrabljene člene. Kar bi spet dokumentiral in imel še en precej dober argument za jim "stopit na rep".

Mi je sicer jasno, da ljudje ne maramo preveč da jim kdo okoli bark šnjofa in snema, ampak če bi recimo lastniku barke, ki te začuden gleda s plovila lepo razložil, da to preverjaš kvaliteto boj in izrabljenost materiala , bi po mojem šlo skozi. Je pa to treba narest v eni rundi na hitro, da LU tega ne prepreči. Če bi jaz bil na mestu LU bi že preverjal in zamenjaval izrabljene kose na vseh bojah. Ampak morda niso....
...ti krmi ga v valovih, ti brani ga v vetrovih...
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5977
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a AEgir » To Avg 11, 2020 11:37

Kdo pa pravi da imajo oni vsi enake gambete? Ravn tko grejo občasno pogledat in kar je res na koncu zamenjajo s tistim kar imajo pri roki.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
fakinx
Admiral
Prispevkov: 771
Pridružen: Pe Maj 16, 2014 20:34
Kraj: Celje

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a fakinx » To Avg 11, 2020 12:23

Nina,
Osebno se ne poznava, vendar naj vseeno izrazim sožalje ob izgubi barke. Vem, kako je, ko uspeš rešiti barko pred potopom. Pred, med in po dogodku. Na srečo, lahko bi se v mojem primeru končalo tudi drugače in bi na lastni koži izkusil, kako se vi vsi skupaj sedaj počutite. Vročo glavo, adrenalin, emocije in jezo postopno zamenja realnost trenutka in kolikor toliko trezen premislek čez čas pokaže pravo pot.

PRAVICE NE IŠČI NA SODIŠČU ker je ni in je ne bo. Na koncu boste (verjetno) razočarani ugotovili, da niste našli ne zadoščenja in ne pravice. Konec koncev, kaj pa bi bilo za vas zadoščenje? Denar za neko ocenjeno vrednost vaše barke minus neka amortizacija in kakšne pomanjkljivosti. Verjetno boste še pred tem vsaj enako ali višjo vsoto prelili na konto odvetnikov, sodnije, izvedencev, cenilcev..., ki se bodo vsi "mastili" na vaših žuljih. Briga njih za vas in vašo izgubo, še manj za "pravico". Nikogar! Zanima jih izključno zakon in vaša medsebojna pogodba. Če tam piše, da morate imeti npr. kasko, ste pečeni. Če piše, da me odgovarjajo za škodo ste morda malo manj pečeni, ker pogodba morda ni v skladu z njihovim OZ. Če ste se dogovorili in to tako piše, da se izrecno odpovedujete določenim določbam OZ, ste spet pečeni. Imejte to pred sabo, ko se odločate o sodni poti. Sodišča še pri najbolj enostavnih primerih spravijo zadevo na dnevni red po nekaj letih in prvo odločitev lahko pričakujete, če boste imeli srečo, v roku 5-7 let. Potem je tu še pritožba in odločanje na 2. stopnji, pa kakšna izredna pravna sredstva pa... Se vam res ljubi???

Po moje je prava pot, da gredo za vas drugi po kostanj v žerjavico. Dokumentirajte vse skupaj, opravite "diverzantski" pregled stanja ostalih boj na sidrišču, najamite odvetnika in spesnite kazensko ovadbo kateri predložite dokaze zoper odgovorne osebe LU. V kolikor njihovo pravosodje kolikor dobro dela in so kolikor toliko "naštelani", bodo zaradi povzročitve splošne nevarnosti in še česa ovadili, obtožili in (upaš) tudi obsodili odgovorne osebe. Magari privat firmo, ki je delala preglede in pisala poročila. Tae zadeve gredo nekoliko hitreje, predvsem pa niso na vaših (finančnih) plečih. Po pravnomočni obsodbi, če seveda do tega pride, imate možnost tožbe za odškodninsko odgovornost, pa krivde sploh ne rabite dokazovat.

Tako bi jaz, vi pa prespite, pustite si nekaj časa da se glave ohladijo, nato pa se odločite.
kr3mn1
Admiral
Prispevkov: 2526
Pridružen: So Jul 12, 2014 11:57
Kraj: Kranj / Pag(LUN)

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a kr3mn1 » To Avg 11, 2020 12:35

Da jaz prislonim svojo zgodbo, mogoče bo komu v pomoč ali poduk. Lansko leto sem preživel 2 hudi neurji na čolnu (v enem od njih je paletu in habibiju vrglo čoln na obalo, takrat sem kako miljo stran samo sem zvedel 2 dni potem šele), preoral betinski kanal s sidrom gor in dol, gledal kako je jadrnice skup nalagalo pred marino itd...po vsem tem sem šel na svoj vez, v lasti LU Novalja. Bil je petek 02.08., rojstni dan žene in lep dan. Za dopoldne je bila napovedana nevihta, ki je ni bilo cel dan.

Čoln je bil vezan na muringih, moja vrv je ležala na pomolu, ker so v torek ko naju ni bilo še nazaj, menjali eno leto stare vrvi (jaz sem imel svoj štrik do bloka pa so ga dali ven) Čoln je bil našponan 2 metra od pomola. Ob 9h zvečer je priletelo, pač neverin, ni prvič tako neurje, ne skrbim, ampak zazvoni telefon, klice kolega iz pristanišča, da mi je čoln vrglo na pomol. Kako...kaj...lepo prosim...? Priletim v pristanišče, čoln nabija v pomol, platforma otrgana, peta odlomljena, čoln 2 metra gor in dol. Skočim na čoln, se nekako zvaljam do premca in nekako centimeter po centimeter vlečem skladno z valovi čoln od pomola. Na 3 metre distance. Potem skočim s čolna, nekako splavam okoli pomola in rešujem sosedovo ženo, ki si je zbruhala notranje organe medtem s čolna privezanega ob nama. Sosed ni imel polomljene pete, ampak je hotel kontrat z motorjem in si je štrik navil okoli propelerja. Do jutra je ratal oglat zaradi nabijanja v pomol. Še naprej je bil en 6m gliser, ki ni dočakal jutra ampak je potonil.

Zutraj je bil moj čoln spet meter od pomola. Vrvi ki so jih pomenjali, so se stegnile za 4 metre. Pride direktor LU, pa se ene dva pajaca...kaj je Igor, tole je zavarovanje s strani LU? Me pogleda, sve iznad jednog metara vala je višja sila, a konop je kakav je. Mora jos da proradi. No, ni falilo veliko pa bi jaz njega proradil v nekaj.

In sem lahko sam plačal 8k za popravila. Kasko nisem imel. Isti dan popoldne so nazaj zamenjal štrike s starimi. Une bele plastične pa odnesli. Jaz ne verjamem nobenemu več. Sam si potegnem svoje štrike do bloka. Sem spraševal, če bi tožil, je toliko če-jev, da bi na koncu zgubil vez, plačal odvetnike pa nič dobil
kotulc
Kontraadmiral
Prispevkov: 295
Pridružen: Ne Jul 26, 2009 14:12

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a kotulc » To Avg 11, 2020 18:56

1m valovi na Jadranu vsekakor niso višja sila, za višjo silo mora biti dogodek nepričakovan in neprepričljiv. Ravnanje lastnika boje (ki boje komercialno oddaja), se presoja na podlagi skrbnosti dobrega strokovnjaka in ne povprečnega človeka (kateri lahko ne ve, da se določena vrv raztegne). Tako, da ni tako preprosto, da lastniki boj ne bi za nič odgovarjali. Ali se jih splača tožiti, je pa stvar odločitve posameznika.

V primeru, ki se je zgodil v Umagu, bi verjetno bilo pred vložitvijo tožbe smiselno pridobiti mnenje sodnega izvedenca (seveda pa to nekaj stane). Če bo mnenje sodnega izvedenca ugodno, bo tudi lažje doseči kakšno izvensodno poravnavo, če pa bo negativno (npr. da LU ni mogla predvideti, da bo do loma prišlo; da je šlo za nepričakovan in nepredvidljiv dogodek) je pa veliko vprašanje, če se splača iti v sodni spor. Seveda pa so tudi mnenja izvedencev različna in tudi sodni postopek je do določene mere nepredvidljiv.
Bouges Nina
Admiral
Prispevkov: 853
Pridružen: Po Jun 21, 2010 21:53

Re: Neurje Umag (3.8.2020)

OdgovorNapisal/-a Bouges Nina » To Avg 11, 2020 19:33

Primer Umag. V tem tednu bo narejeno poročilo o škodi, s strani sodnega izvedenca. Zadeva se je predala odvetniški firmi. LU ljubezensko pismo prejme naslednji teden. Baje se stvari v Umagu premikajo, kar se tiče varnosti. Preljube Alee nam to sicer ne bo povrnilo, a če je svoje boke žrtvovala za varnost drugih, je najbrž tudi prav.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gosti