Neurje Korzika, veter preko 100 vozlov

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Rok-11
Admiral
Prispevkov: 1195
Pridružen: Ne Avg 17, 2008 09:58
Kraj: Ljubljana, Ribiška vasica - It.

Re: Neurje Korzika, veter preko 100 vozlov

OdgovorNapisal/-a Rok-11 » Po Okt 03, 2022 18:40

Ufff, ja, sila vetra je tisto, česar me je strah.
Omenjeno nevihto na Murterju sta na barki preživela moja starša, na sidru, na severni strani otoka oz ob obali. Še dobro da sidro v tistih krajih dobro drži in je barka ostala (skoraj) na mestu. A sila vetra... je ukrivila RF nosilce solar panela za skoraj 50 stopinj... SIdrno vrv oz snubber je skoraj pregulilo na sidrnem vodilu...

V taki situaciji zaradi sile vetra nimaš na barki kaj narediti v tistem trenutku, z izjemo mogoče vožnje v veter z motorjem, da se razbremeni silo na sidro/vrvi. A tudi to deluje samo če je motor res motor in ne POMOŽNI motor, kot je na številnih - predvsem starejših - jadrnicah. Zato tudi mene čudi kar vidim na teh posnetkih - ljudje gledajo od daleč prihajajoči zid vetra in vode - pa nič kaj ne storijo v tistih par minutah časa...
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2760
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: Neurje Korzika, veter preko 100 vozlov

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » To Okt 04, 2022 08:49

Mogoce se slisi cudno, ampak moje mnenje je, da bi moral vsak pomorc posebej pa jadralec vsaj enkrat najebat v nevihti. Govorim cist iz svoje izkusnje, ker sem to dozivel. Ceprav je blo precej jebeno, pa sem se naucil nekaj zelo pomembnih stvari. Spoznal sem sebe in jadrnico kako delujeva v taki situaciji. Na lastni kozi sem obcutil kaksna igraca sta oba ko res konkretno pihne. Da ne omenim, da v realni situaciji preizkusis kako teorija deluje v praksi, potem pa o 100x premleti situaciji v mislih in debatah ocenis kaj si naredil dobro, in kaj bi blo treba drugic bolje. Od takrat se bolj gledam vreme in spostujem naravo. Pa malo bolj zaupam sebi in moji francozinji. Sva kar usklajen par 8)
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

Re: Neurje Korzika, veter preko 100 vozlov

OdgovorNapisal/-a polanc » To Okt 04, 2022 16:48

No tam pri jadrnicah sem opisal mojo izkušnjo pri Orebiču..z 9 konji barke 8 m nisem mogel obrniti v veter..letvice iz gl jadra so poletele ko nič ven,ni se videlo do premca zarad neurja..pa 2 šoloobvezna otroka pa ŽAL nisem takrat dojel,kaj in kako in tudi jopičev nismo imeli na sebi..Hvala Bogu nam je šenkal življenja takrat in nas pazil..sicer..
Uporabniški avatar
igorb
Admiral
Prispevkov: 1164
Pridružen: To Dec 07, 2010 17:43

Re: Neurje Korzika, veter preko 100 vozlov

OdgovorNapisal/-a igorb » To Okt 04, 2022 23:05

V Nerezinah je zivel Barba Tonči ,ko so pripeljali pred par leti v Nerezine najstarejšo obnovljeno barko je bil častni gost ,imel je pomorsko knjižico kjer je bila njegova slika na barko je šel z mislim da 12 ali 14 leti,takrat je bila ta barka brez motorja, od njega sem se naučil : "vjetar je uvijek tvoj prijatelj,ali ne možeš protiv njega moraš ga poštivat i uvijek če te spasit ako ga poštuješ."
še sedaj ko imam cca 60 let nisem prepričan da vse delam prav v življenju in na morju,sile narave so velike mnogo večje od človeka.
jeba je ker ni poti nazaj,ali kot je rekel ribič Dino ki je barko polno turistov zapeljal naravnost v nevihto,:"ako za 30 minuta ne vidite sunce vračam novac"
in barka je zapeljal direkt v fronto,zid dežja kot v filmih,siva gmota kjer ne vidiš nič,če bi v holywodu to videli,bi bilo v več filmih,nikoli ni dal denarja nazaj ker je zmeraj posijalo sonce.
thats life
in mirno morje
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2530
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

Re: Neurje Korzika, veter preko 100 vozlov

OdgovorNapisal/-a motorni » Če Okt 06, 2022 00:25

Hm, ko sva midva zaplula v nevihto, je trajalo vsaj eno uro, da je šla mimo. Motor na 2200, več ga nisem gnal, hitrost pa je bila od 0 do 2 vozla. Jadrnica y33, motor 30 konjev. Imela sva ravno zvita jadra, veter je pa narasel do 44 vz.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gosti