"Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

Vreme na morju, njegove nevarnosti in lepote

Moderatorji: moderator2, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

"Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Sep 27, 2023 15:12

Ni toliko o vremenu, kot šolski primer kardinalnih oznak in "kardinalnih napak", zato dajem v svojo temo, da ostane za v učbenike.

Super poučni komentarji v originalnem članku (link spodaj)!

Slika
https://www.morski.hr/foto-video-sto-se ... -YX2-SKclA
Uporabniški avatar
1stofficer
Admiral
Prispevkov: 2759
Pridružen: Sr Maj 30, 2018 13:14

Re: "Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

OdgovorNapisal/-a 1stofficer » Sr Sep 27, 2023 17:02

Kardinalne oznake so malo tricky za se zapomnit, zato jih je treba vsake toliko malo ponovit. Js rad kljub vsem oznakam vseskozi gledam še na Boating HD in globinomer.

Zakaj so šli v tako vreme pa bi komentiral takole. Če ne greš ven, pač ni zaslužka. Zato se najbrž veliko tvega, izzide pa se ne vedno. Moj primer izpred nekaj dni. Z ženo sva bila na kratko na Sardiniji in si privoščila izlet s podobno ladjo. In glej ga zlomka napoved vremena je bila najprej dež z močnim vzhodnikom, nato pa samo še močan vzhodnik. Pričakoval sem, da bodo odpovedali plovbo - pa je niso, najbrž z razloga, ki ga omejam zgoraj. Meni je bilo sicer vseeno, žena je pa cvikala ko 100 mater (potem je šla vseeno zraven ker je taprav Gorenjec hehehehe). No, bilo je kar pestro, žgalo je od 25 do 40 vozlov. Na morju smo bili 7 ur in na odprtem večjih valov še nisem doživel. Parkrat nas je fejst razmetalo, vseskozi je med potniki lutal en od posadke ter spraševal če smo OK. Pluli smo veliko blizu obale, čeri kolikor hočeš. Js v tako ne bi šel nikoli in nikdar, vsaj ne s svojo 10m jadrnico in trenutnimi izkušnjami. Smo pa najbrž meli srečo, da je bil kapitan dober in izkušen. In je res bil z veliko začetnico, razen v enem kursu ko smo meli veter v bok ali v premec, je res vrhunsko krmaril med valovi. Tveganja pa ne bi komentiral...
Uporabniški avatar
hrošč
Admiral
Prispevkov: 1292
Pridružen: Sr Sep 08, 2010 17:32
Kraj: Ljubljana - Vrsar

Re: "Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

OdgovorNapisal/-a hrošč » Sr Sep 27, 2023 18:13

Pa niso tricky...gor sever, dol jug, ti dve sta lahki. Ena proti drugi - obe kazeta notri v isto tocko, sonce gre notri, notri..zahod. Vsaka v svojo, kazeta ven, sonce gre ven..vzhod. Tako sem si jaz zapomnil in je verjetno najlazje.
Uporabniški avatar
Marchi
Admiral
Prispevkov: 6954
Pridružen: Če Apr 17, 2008 11:08

Re: "Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

OdgovorNapisal/-a Marchi » Sr Sep 27, 2023 18:46

hrošč napisal/-a:Pa niso tricky...gor sever, dol jug, ti dve sta lahki. Ena proti drugi - obe kazeta notri v isto tocko, sonce gre notri, notri..zahod. Vsaka v svojo, kazeta ven, sonce gre ven..vzhod. Tako sem si jaz zapomnil in je verjetno najlazje.

Ja gor, dol je logično potem pa zgoraj V je recimo west ostane pa še east.
Iz oznake vedno prebereš dovoljeno pot, npr. west je prosta pot, east je plitvina.

Od komentarjev v članku glede plovbe nesrečne barke, bi se najbolj strinjal s tistimi, ki pravijo, da ga je burja in val zanesla pod oznako in s švoh motorji mi mogel nazaj v željeno smer. In tistimi komentarji, ki pravijo, da si je potrebno v takem vzeti veliko več gorvetrnega prostora in iti dovolj naokoli, da imamo rezervo, če nas veter, val odnese nižje.

Pa seveda se strinjam z vsemi, ki pravijo, da v takem vetru in valu potniška barka te velikosti nima kaj iskati zunaj. Mogoče jadrnica, ki ji je to naravno okolje, pa kakšna ribiška barka, kjer je trpežna posadka in močni motorji.
CAR
Admiral
Prispevkov: 2269
Pridružen: Sr Mar 26, 2008 19:54
Kraj: Ljubljana - ACI Supetarska draga - Rab

Re: "Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

OdgovorNapisal/-a CAR » Sr Sep 27, 2023 20:38

Lokacijo zelo dobro poznam, in domačini mi pravijo, da je kapetan hotel po notranji strani in s tem ubrati bližnjico. Je pa kar pihala burja takrat v kanalu. No zakaj je šel tam pa verjetno najbolje ve sam kapetan.
You can't control the wind, but you can adjust your sails.
NASA
Admiral
Prispevkov: 636
Pridružen: Sr Sep 11, 2013 15:07
Kraj: Dobrova pri LJ

Re: "Izkušeni se izogibajo plovbi po takem vremenu"

OdgovorNapisal/-a NASA » Sr Sep 27, 2023 22:29

Za zahodno kardinalno oznako si lahko pomagaš tudi tako, da v oznaki vidiš črko Z, ki naj pomeni plujem po zahodni strani

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost