Tlak v puški za ribolov

Vse o ribolovu s kopnega, plovila ali podvodnem ribolovu. Dodate lahko tudi primerne lokacije in vaše izkušnje.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Traxx
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Avg 15, 2016 12:54

Tlak v puški za ribolov

OdgovorNapisal/-a Traxx » Po Avg 15, 2016 13:05

Živjo
Sem novinec na forumu,pa rabim Vašo pomoč.
Kakšen tlak v puški za podvodni ribolov je potreben za normalno delovanje
in kdaj jo je potrebno polniti. Potrebujem pa tudi pumpo ,oz. nastavek za pumpo.
Hvala za odgovore in LP
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1140
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Po Avg 15, 2016 17:01

Traxx .. boš pa moral kaj več povedati o modelu in velikosti puške če hočeš točen odgovor.. najbolj pametno pa je, da puško (po tvojem pisanju sklepam, da so jo dobil in nimaš pojma o tem) odneseš na kakšen servis, kjer ti jo bodo pregledali, kaj zamenjali in prodali kar rabiš. Le če ne bo predrago.. ker nove so od cca 80 do 120 EUR odvisno sicer od znamke.. sicer je za amaterje nekje najboljša Mares mini sten (dolžine cca 50 cm).. dobra je tudi Cressi sub-ova podobne dolžine. Večje 70 in več so preveč nerodne za obračati in polniti, ta male cca 35 cmk so pa prešvoh za kakšno večjo ribo... poleg nove mislim, da dobiš še NAVODILA, ki si jih OBVEZNO preberi, pumpo, vrvico, puščico in eno ost ter plastičen pripomoček za napenjanje, ki je ponavadi tudi pripomoček za odviti čep ležišča, kamor priviješ pumpo .. ti pa priporočam, da kupiš še najmanj ene pametne rokavice, da boš iz osti lažje snemal ribe (se ne zbodeš z kostmi ribe in jo lahko trdneje primeš - se ne drsi) in en nožek z rezilom cca 10 do 15 cm, pa mrežo ali zajlico, kamor boš dal ulov, da se ne rabiš vračati za vsako ribo posebej na obalo. Pa kakšno puščico/sulico si še dokupi in nekaj osti s tri in pet bodicami (jih je lepše naprožiti ker si pomagaš z vsemi prstmi.
Sicer pa se puške na zrak polni "na terenu" po številu polnitev pumpe.. se pravi, da če jo sprazniš do konca (počasi, da ti ne vrže vsega olja ven iz komore) jo nato pumpaš od 150 do 350 krat. Zlata sredina je cca 250 -govorim po spominu... sicer pa probaš v vodi (OBVEZNO V VODI IN NIKOLI, PRAV NIKOLI NE STRELJAJ IZVEN VODE KER SE BOŠ UBIL ALI BOŠ UBIL KAKŠNEGA DRUGEGA).. puščica ti mora iti skoraj do konca vrvice dokaj ravno, na pa da ti na pol poti "pade" dol. Pa tudi ko jo napneš/naprožiš, ti mora puščica lepo zdrsniti v puško, ne pa da se zvija in da se preveč matraš.. mogoče 20 do 50 x pumpanj, lahko pa probaš vmes in vidiš.. je ni pa teba polniti naprimer en teden ali več, če imaš povprečno 20 strelov na dan. In dopolniš jo po potrebi, ko vidiš da je "švoh"..
Zaradi "nošenja" rib s seboj v mreži ali na zajlici (poglej kakšen posnetek na youtubu) ti le te s bodicami v plavutih in repu drsajo in zbadajo po stegnu kar nato peče in boli.. zato so priporočljive vsaj hlače iz neoprena.. še bilje pa je če si nabaviš shorty iz neoprena, da si zaradi sonca in opeklin zaščitiš še hrbet... pa dobra silikonska črna maska (da ni odbleska) vedno prav pride.
In dobra puška ima tudi zaklop/valovalo, da ti ne ustreli sama ali da jo "zakleneš/zaklopiš" če prideš v bližino drugih plavalcev.. nekatere imajo pa tudi "stikalo" za jakost izmeta.. ali na full moč ali na pol moči.
Pa še kaj bi se našlo.. mogoče me še kdo popravi in kaj doda.. Pa mirno roko in morje in dober pogled.. Pa nikar ne streljaj v kalni vodi in če ni vidljivost vsaj 5 m.
Traxx
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Avg 15, 2016 12:54

OdgovorNapisal/-a Traxx » Po Avg 15, 2016 18:32

O,sem mislu da ne bo nič odgovora. Hvala res za tako obširno pojasnitev. Puška je Mares medi sten 70. Žal,pumpe ali nastavka nimam. Kje se jo da kupiti?
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1140
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Po Avg 15, 2016 21:22

Tako sem imel tudi jaz.. pa se mi zdi da sem jo enkrat preveč nafilal in je spustila zrak..potm pa so mi tako pokvarjeno še ukradli iz avta... no se nisem sekiral, ker mi tudi ni "ležala".. je namreč precej okorna/nerodna pri obračanju, domet pa je nekako isti kot pri Mini sten-u. Ja pumpa pa mi je ostala, tudi navodila verjetno še imam, a moram oboje najti nekje v garaži alina podstrešjui. Ko najdem pumpo ti sporočim in se bova zmenila za dostavo.. seveda pa ti bom pumpo podaril. evo zdaj pa grem v iskalno akcijo..
Traxx
Poddesetnik
Prispevkov: 3
Pridružen: Po Avg 15, 2016 12:54

OdgovorNapisal/-a Traxx » To Avg 16, 2016 07:57

O,hvala.
Tudi za kakšno pivce in kavico za trud pri iskanju se bo našlo.
Mathias Barbarosa
Poročnik fregate
Prispevkov: 60
Pridružen: Pe Jan 23, 2015 20:18
Kraj: Od Trsta do Devina

OdgovorNapisal/-a Mathias Barbarosa » Sr Avg 17, 2016 13:05

Imam Mares Ministen ampak ne lovim rib. Pišem na podlagi izkušenj brata.
Če si začetnik, napolni z manjšim tlakom. Verjetno boš na začetku tako ali tako lovil manjše ribe na blizu. Če si malo neroden, boš hitro zadel kakšen kamen namesto ribe. Z manjšim tlakom bo škoda manjša. Osti z več bodicami ti bi v tem primeru hitro povilo. Pri uporabi osti z več bodicami in visokim tlakom je tudi velika verjetnost, da boš manjšo ribo prepolovil. Torej začni z malim tlakom potem pa po potrebi postopoma zvišuj.
Sulice in osti za to puško ne bo problem dobit. Imajo jih praktično v vsaki trgovini tudi na hrvaških otokih.
Za napenjanje sulice z eno ostjo ima (oziroma bi morala imeti) ta puška poleg nastavek, ki ga natakneš na ost, da lažje potegneš.
Pa res prvo pazi na svojo in varnost drugih. Srečno.
plagiator
Kontraadmiral
Prispevkov: 330
Pridružen: Ne Sep 07, 2014 14:30
Kraj: Maribor - Pašman

OdgovorNapisal/-a plagiator » Sr Avg 17, 2016 15:40

Sam imam Cressi sub 70 cm, zgodilo pa se mi je, da naenkrat ne prime več puščice noter. Sem lansko leto izpustil zrak, napumpal nazaj sedaj pa to. Ali je mogoče sklepati iz tega kaj bi bilo lahko narobe? Snel spredaj nastavek cevi, puščico prime v tisto pušo odznotraj zelooo, le ta pa se odzadaj ne zatakne.
Če ni v moji moči da ti pomagam, ti tudi slabega ne želim
aleks09
Admiral
Prispevkov: 1140
Pridružen: Po Jul 12, 2010 20:15
Kraj: kras

OdgovorNapisal/-a aleks09 » Sr Avg 17, 2016 20:51

Evo.. končno našel.. ne v garaži, ne na podstrešju.. ampak v Červarju.. poleg pokvarjene puške 😠... pa gre tudi moja na servis.. verjetno v Trst v trgovino Bignami.. razen,če ne dobim boljše variante.. sicer se mi ne mudi ker imam še dve delujoči.. v glavnem Traxx lahko mi na ZS pošlješ naslov ali daš telefonsko,da te.pokličem v nedeljo ali ponedeljek, ko pridem domov..navodila pa so se žal zgleda zmočila in se zlimala in so neuporabna ter posledično v smeteh 😤.. mogoče pa kaj dobiš na spletu ali jih ima kdo drug..
piko
Kontraadmiral
Prispevkov: 232
Pridružen: Sr Maj 26, 2010 09:23

OdgovorNapisal/-a piko » Če Avg 18, 2016 07:44

živijo,

odličen serviser za te vrste pušk je v Ljubljani na Galjevici- Matej.
če kdo želi številko naj mi javi na zs.

piko
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Sr Avg 24, 2016 07:47

ročno pumpo se da kupiti posebej.. obstajajo nastavki tudi za polnjenje preko kompresorja za jeklenke...
Tlak lahko varira obstaja pa tabela za to...

Pred nekaj leti sem naredil program za android za elastike + tabela za pnevmatske puške ...

Tukaj je tabelca.. torej če imaš ministen in želiš 30 atmosfer potem moraš 310x z ročno pumpo natlačit puško..

Slika
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Sr Avg 24, 2016 16:32

plagiator napisal/-a:Sam imam Cressi sub 70 cm, zgodilo pa se mi je, da naenkrat ne prime več puščice noter. Sem lansko leto izpustil zrak, napumpal nazaj sedaj pa to. Ali je mogoče sklepati iz tega kaj bi bilo lahko narobe? Snel spredaj nastavek cevi, puščico prime v tisto pušo odznotraj zelooo, le ta pa se odzadaj ne zatakne.


To ti je šel plastičen del na batu.. lahko pa ti je rja pojedla tisti konus na puščici, ki se naleže v bat.. Eno in drugo se da kupiti..
Če boš menjal plastičen del v na batu.. potem najprej sprazni zrak iz puške.. in šele na to odvij glavo in potegni batek iz puške..
Uporabniški avatar
peterv6i
Admiral
Prispevkov: 1090
Pridružen: Po Okt 26, 2009 15:42
Kraj: Izola
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a peterv6i » Sr Avg 24, 2016 16:33

S pnevmatsko puško nikoli ne streljamo na suhem ker se bo polomil batek ali pa amortizer.. Kadar je puška v vodi takrat bat izpodriva vodo, ki je v cevi + puščico.. Če pa sprožiš na suhem je pa druga zgodba..
Uporabniški avatar
motorni
Admiral
Prispevkov: 2541
Pridružen: Po Maj 14, 2007 00:04
Kraj: Zagorje

OdgovorNapisal/-a motorni » Sr Nov 16, 2016 20:06

Ja, meni se je še v vodi po 25 letih uporabe enkrat razletela. Tisti aluminijasti del na koncu je šel v franže, bat pa je skupaj s puščico in vsem zrakom priletel ven.
Sedaj imam pa miniministen za ugorje v luknjah in gumarco za ostalo.
__________________
lp
motorni

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov