Zoro napisal/-a:Živjo,
Hvala vsem za odgovore in informacije, v bistvu pa v grobem potrjujete to, do česar sem tekom enoletne raziskave prišel tudi sam. Za mojo pot (z družino, torej jaz, žena in dva otroka bomo prepluli sredozemlje, nato čez atlantik na karibe, potem po karibskem morju in nato se bomo odločali ali gremo čez bermude do azorov in nazaj domov, ali pa čez panamo in naprej) načrtujem torej naslenji "komplet":
- produkcijska jadrnica najmanj 45 čevljev (najbolj mi je všeč bavaria 46 ali pa b. oceanis 473)
- razsoljevalec,
- "bullbar" in na njemu vsaj 400W instalirane moči fotovoltaike
- windgenerator (ni nujno, še razmišljam) in pa vsaj 6kwh zalogovnika za el. energijo, beri baterije (to je 5X100AH na 12V)
- GPS
- AIS
- Radar
- Kratkovalovna SSB postaja (internetnega telefona najbrž ne bo, ker za "passage" je bolj uporaben SSB in Weatherfax, ko si ap enkrat blizu kopnega pa se bom raje na internet priklapljal preko 3g, edge, ipd.
- rešilni splav
- epirb
- dobra ribiška oprema:)
Torej več denarja mislim nameniti za kvalitetno opremo (navedena zgoraj), ki olajša bivanje na barku za 2 leti - to je čas našega potovanja (žena mi je dala ultimat, da mora biti na barki razsoljevalec:))
Ima kdo še kakšen predlog glede nujne opreme za tako pot?
Hvala in lp,
Borut
Borut,
Točno tako pot sen pred enim letom zaključil tudi jaz na Beneteau-ju 473.
Tvoj seznam je kar OK.
Pa pusti, da ti malo pokomentiram:
razsoljevalec,: Toplo priporočam. Obvezno vzemi takega, ki je "energy recovery" - moj je Spectra in rabi kakih 200W za dobrih 50l na uro. Če boš varčen boš lahko delal vodo samo s soncem. Jaz nisem vode natočil v barko dve leti in še več. To vodo tudi pijemo. Je malo praznega okusa - to smo reševali s Cedevito. Kupi si še dober filter. Ne samo ogljeni ampak tudi mikrobiološki in imej posebno pipo za pitno vodo. Mi smo pili vodo iz rezervoarjev in dve leti v tropih niti enkrat nismo imeli težav. Lahko ti dam kontakte, če hočeš.
- "bullbar" in na njemu vsaj 400W instalirane moči fotovoltaike: Jaz imam gor 2*245W celice od Bisola (Slo proizvodnja) Sedaj imajo celo malo močnejše module. Definitivno priporočam. skoraj dve leti se nisem priklopil na elektriko. A sva bila v glavnem le dva na barki. Nujno je imeti dober MPTT kontroler. Pojdi na Stal kupit kaj dobrega - fantje ti bodo znali tudi svetovati. Sem raje vzel pri njih, kot pa preko neta - ni bilo drastične razlike v ceni.
- windgenerator (ni nujno, še razmišljam) in pa vsaj 6kwh zalogovnika za el. energijo, beri baterije (to je 5X100AH na 12V): Jaz nimam veternega generatorja in ka ne mislim kupiti. Sidrati želiš tam, kjer ne piha preveč. Torej ti ne bo delal dosti energije, ko pa piha je pa zverina glasna. Pa še lahko ti zasenči celice. Raje bi dal tretjo celico kot wind generator. Baterije: Jaz imam suhe (AGM) in sem izredno vesel, da jih imam.
- GPS: itak ene par. Dober backup je tablica v vodoodpornem ohišju z Navionics kartami. Super za planiranje ali pa da pogledaš karto doli v kabini.
- AIS: Se strinjam, ga imam in definitivno priporočam, Seveda aktivnega, da tudi oddajaš. "Ta veliki" te potem upoštevajo in se ti prekooceanke poraviloma lepo izogibajo na nekaj milj.
- Radar: Ja, jaz sem z njim zadovoljen. Imam broadband radar in je super, ker nič ne seva (manj kot mobi). Je zelo uporaben tudi pri sidranju, ker lahko točno vidiš kje je kakšna luknja na sidrišču in koliko si oddaljen od obale ali sosedov - prevsem ponoči je zlata vreden. Seveda tudi za odkrivanje ploh. A pri pasažah ga za velike ladje ne rabiš tako zelo, ker imajo one AIS in jih itak vidiš, malih čolnov in jadrnic pa večkrat ne zazna, ker so manjše od valov. Če pa nastaviš preveliko občutljivost ti bo pa piskal alarm vsahih par minut, ko se bo kak večji val podrl v bljižini. Vseeno priporočam, če ti budget dopušča. Je pa opcijsko za topla morja, kjer ni megle.
- Kratkovalovna SSB postaja (internetnega telefona najbrž ne bo, ker za "passage" je bolj uporaben SSB in Weatherfax, ko si ap enkrat blizu kopnega pa se bom raje na internet priklapljal preko 3g, edge, ipd.
Jaz imam SSB sprejemnik (za vreme) a mi stvar ni nikoli delala. Morda je kaj narobe z anteno, ozemljitvijo ali mojim znanjem. Imam pa satelitski telefon. Ni tako drago, kot izgleda na prvi pogled. Če boš imel splav lahko telefon vzameš s seboj in pokličeš kogar hočeš. SSBja ne moreš vzeti na splav. Če si pa radiamater je seveda druga zgodba, ker opremo poznaš in znaš uporabljati. Za Karibe je meni bolj kot 3G ali Edge (ki je v Evropi super rešitev) prišla parv dobra antena za Wifi. A stvari se v par letih lahko spremenijo.
- rešilni splav: Ja normalno.
- epirb: Ja normalno
- dobra ribiška oprema:) Beseda "dobra" je odveč. Če boš imel palico glej, da bo zelo kratka, sicer boš imel same težave z njo. Se pa da čisto spodobno loviti tudi na navaden laks in kos elastike za ublažitev sunka, ko riba prime. Glej, da bo oprema močna. V Sloveniji nisem dobil dobre opreme (vrtljivke so se trgale kot za šalo). Kupi to recimo na Kanarskih. Ceneje in bolj primerno ribolovu na oceanu.
Dodatno:
Jadra: Priporočam manjše prednje jadro. Jaz sem 140% genovo pospravil takoj, ko sem prišel v Karibe in je dve leti nisem niti enkrat uporabil. Working jib recimo 95% je prava stvar.
Naredil sem tretjo krajšavo na gl. jadru - verjetno ne bi rabil. Ko toliko piha pač glavno jadro zložiš in jadraš jamo na jib ali storm jib. 473 gre super tudi v veter samo na flok (z zložljivim propelerjem).
Viharno prednje jadro: priporočam. Jaz imam "solent stay" - še eno zajlo za storm jib.
Gennaker: Ga imam, a ga razen v sredozemlju nisem uporabljal. Po mojem je škoda prostora na barki in denarja za to. Raj eimej kako "igračo" za otroke recimo napihljiv kajak.
Špinaker: na nimam in ga ne pogrešam. Računaj na to, da boš večino časa vozi sam (ali žena sama), medtem ko bo drugi spal. Nočeš se ukvarjat s špinakerjem. Si pa nabavi tangun za genovo.
Jaz imam dva in sem velikokrat z vetrom vozil tako, da daš genovo na eno stran, jib na drugo stran, oba na tangune, glavno jadro je zloženo in gre super. Easy za avtopilota in posadko, nič ne opleta in plahuta, ko te val zaziba.
Propeler: Imam zložljiv propeler in to se mi zdi super zadeva. Doda skoraj en vozel hitrosti. Bolje investiraj v to kot v špinaker.
Alternator. Jaz imam dva (en je na dodatnem jermenu) in če že imam prižgan motor mi ne manjka elektrike - pa še backup imaš, če eden crkne.
Zdaj pa še bolj važne stvati od jader in propelerja:
Kako boš pral perilo. Midva imava kamping pralni stroj (100€), dela na inverter (cca 200W) , a nima grelcev, ima pa centrifugo. Toplo priporočam. Čeprav boš imel malo obleke boš pral brisače in rjuhe, ...
Pralnice so dokaj redke in kar drage, pa še s čolničkom boš vlačil cunje na obalo in nazaj. Ni lepšega, kot to, da pelješ sveže opran kup perila na barko, ko te zalije na čolničku in ti zmoči dragoceni tovor.
Sidro: Investiraj v odlično sidro nove generacije. Verjetno boš ves čas na sidru. Zakaj bi slabo spal in vsakič cvikal, če ti bo sidro držalo. Jaz imam za Oceanisa 473 Rocno 33.
Dinghi (po svetu čolniču rečejo dinghi - in če rečeš byboat te gledajo kot tele. Byboat je čisto Jadranski izraz Hrvaško/Slovensko/češki). Na Karibih je krasno, če imaš RIB, ki glisira, ko ste vsi v njem in imaš še nekaj prtljage. Razdanje so večje in ni redko, da se voziš nekaj milj daleč na obalo. Barka je tvoja "hiša", dinghi je tvoj "avto". Jaz ima Walker Bay 310 in sem zadovoljen z njim ker je tudi jadrnica in ker ga lahko krasno veslaš. A ne glisira zardi izpodrivne oblike trupa. Standard na Karibih je 10 do 25 konjev in 310 do 240 cm RIB. So pa s tako zverino same sitnosti. Težak za vleko, še težji za dvignit na palubo, težak motor (ko montiraš motor računaj na to, da te zibajo valovi), pa še ker je tako super ja priljbljena tarča lokalnih kradljivcev.
Žar: priporočam. Jaz imam plinski žar, ker je to enostavno. Eni prisegajo na oglje - ki res da boljše kulinarične rezultate, a je precej težje vzdrževati na krovu suho oglje, pa še precej svinjarije lahko narediš. Ker je plin enostven žar velikokrat uporabljam. To razbremeni kuhanje v barki, kar je v vročini dobrodošlo.
Senca: Bistveno, da imaš dobro senco. Po možnosti tudi možnost senčenja od strani. Sonce je v tropih tvoj sovražnik in želiš si goste sence, ne pa kožnega raka.
Prtljaga: vzemi čim manj, po poti, ki jo opisuješ se dobi za kupit vse kar rabiš in to večinoma po boljših cenah kot doma. Dosti krajev pa je "duty free" cona. Itak pa lahko vse naročiš z neta. Jasno pa rabiš orodje za vzdrževanje barke in bistvene rezervne dele - predvsem za pasaže.
Če hočeš še moje mnenje o barkah, ki si jih omenil (upam, da nisem odprl pandorine skrinjice):
Meni se zdi Oceanis precej bolje in boj premišljeno narejena barka za življenje na njej kot Bavarija. Detajli, ki štejejo so recimo to, kje je impeler, kje je lociran Racor filter, kako je dostono vse, kar je morebiti treba popravit, kakšna je kakovost cevi in objemk na njih, kako debele so pripone, koliko je debel trup, ...
Za čarter ali dopust na Jadranu mogoče to ni tako važno, a Oceanis ima neko robustnost, ki veliko šteje na visokem morju.
Sicer pa: Pojdi. Ne čakaj, da bo barka 100% zrihtana, ker ne bo nikoli. Jaz sem elektriko delal na poti doli po Jadranu, stopnice na jambor sem montiral že v Karibih na sidru itd. Po dveh letih barka še vedno ni bila 100% gotova, a jaz sem preživel dve čudoviti leti na Karibih namesto v marini, kjer bi sestavljal "najboljšo barko na svetu". V Španiji in na Kanarih imaš bobre mojstre za sprejemljivo ceno, ki to lahko naredijo kaj, kar si pozabil.
Manj je velikokrat boljše, ker tisto, česar nimaš se ti ne more pokvariti.
Dober veter.
Lep pozdrav, Tomaž.
Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/