AKUMULATOR

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4405
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Ne Apr 28, 2013 07:56

Kako in zakaj bi ločeval akuje v isti banki ne vem, kar pa se tiče polnjenja pa ni problem. Jaz imam diodni delilnik z 2 vhodoma za alternator in 3 izhodi za banke. Ampak to je kao zastarela metoda, tale CYRIX je zdaj IN. Ampak meni ta zastareli sistem zaenkrat dela. :wink:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
frikmusic
Admiral
Prispevkov: 653
Pridružen: Po Dec 14, 2009 15:53
Kraj: Ljubljana-Volme Kamenjak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a frikmusic » Ne Apr 28, 2013 08:37

Ko sem pred časom govoril z štromarčkom mi je nekaj razlagal o nekih šentih pa BMSjih itd. in da bi bilo mogoče dobro da ločiva AKUje v banki zaradi pretakanja energije ko so polni upam da sem si prav zapolnil. Imam tudi sončne celice 130w pa desulfator ne vem če je to pomemben podatek.

gregor.n ali imaš ti vezano tako da polniš banko z obema motorjema oz. če me razumeš rad bi imel vezano tako da jo polniš z levim alternatorjem če vozim samo z levim motorjem in ko vozim samo z desnim motorjem bi spet rad da mi polne vse batarije in tudi ko vozim z obema motorjema skupaj vse AKUje, NAJBOLJ pomembno pa mi je da ne grem spet KABUUUUM :!: :!: :roll: :roll:
Upam da nisem čisto zabluzil :shock:
Ali obstaja tak balanser ali kakor koli se temu že reče in kje to prodajajo :?:

Frik
Frajtonerca je prava stvar...
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6225
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Apr 28, 2013 23:25

Ena banka - recimo 12V - je definirana kot skupina vzporedno vezanih akumulatorjev - ki se polnijo in praznijo skupaj.

    Neželjeno pretakanje med njimi se omeji s tem, da so akuji v banki dovolj enaki, kar pomeni
      enakega tipa (in zato tudi tehnologije),
      enake kapacitete,
      enako stari,
      po možnosti tudi iz iste šarže (hkrati narejeni iz istih materialov...).
    Tako v kar največji možni meri brez zapletenih kontrolerjev dosežeš, da so vedno dovolj enako napolnjeni oziroma izpraznjeni, in da zdržijo, sprejemajo in dajejo enako tokove, obremenitve itn.

    Pri banki 24V velja še, da sta namesto vsakega aku iz prejšnjega odstavka zaporedno vezana dva - in je enako ali še bolj važno, da sta v zaporedno vezanem paru akuja dovolj enakih lastnosti - natančno enako kot je pomembno, da so vse celice v enem akuju dovolj enakih lastnosti.

    Pri taki banki so le vsi akumulatorji priklopljeni na polnjenje in breme brez kakšnih dodatnih zapletov in elektronike med njimi.

    Tam, kjer pa to ne drži (mislim da LiPO ipd. zaradi različnega hlajenja celic in različnih lastnosti pri različnih temperaturah), pa mora polnilec inteligentno polniti - tudi pri bateriji tako zaporedno vezanih členov, kakršna je sicer tudi en svinčev aku - vsako celico posebej. (Imam tak modelarski polnilec.)

    Ampak za dovolj enake svinčeve člene - kot so tovarniško celice v enem svinčevem akumulatorju - to ni potrebno, sicer ne bi mogli polniti 6 celičnih akujev v avtomobilih z enim parom žic tako, kot smo navajeni.

Gregorju polni en, drugi ali oba motorja
    Napisal je, da ima diodni delilnik z dvema vhodoma (alternatorja obeh motorjev vsak na enem) in izhodom za tri banke (domnevam štartno, delovno in tretjo morda za sidrni vitel ali premčni potisnik - bow thruster) - da je rešitev zastarela (verjetno so časi polnjenja daljši, kot bi bili z novejšo rešitvijo - cyrix ali podobno mikroprocesorsko krmiljenje - ampak dokler mu dela za zdaj ne namerava menjati.

    To ti je Gregor napisal tule :wink:


Kar zadeva ostalo, boš moral počakati koga od ostalih. Jaz vem dovolj, da razumem načrt ter razloge za posamezne rešitve, ne pa dovolj, da bi lahko naredil (in pravilno dimenzioniral elemente za) tak načrt. V glavnem vem, da ne vem dovolj.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4405
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Po Apr 29, 2013 00:04

Ja frik točn tko, 1.banka je zagonski aku levega motorja, 2. desnega in 3. servisna akumulatorja povezana vzporedno. Karkoli laufa vedno polni vse 3 :wink:
Ampak sigurno obstajajo modernejše variante, ki so bolj optimalne a tudi bolj zakomplicirane.
Moje načelo je, da na barko čim manj razne hi tech elektronike, senzorjev in podobnega sranja, beri problemov. :wink:
https://medisken.si
Uporabniški avatar
frikmusic
Admiral
Prispevkov: 653
Pridružen: Po Dec 14, 2009 15:53
Kraj: Ljubljana-Volme Kamenjak
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a frikmusic » Po Apr 29, 2013 19:59

No ker mi ni dalo sem danes poklical Alpin in se je naš član "matjazjan" kljub popoldanskim uram izven delovnega časa izkazal v najboljši luči :D
Ponudbo sem dobil takoj ko je prispel do računalnika "zelo korektno" z morjeplovskim popustom :D brez žicanja.
Založil me je z shemami, literaturo in jutri mi pripelje v LJ. robo ki jo potrebujem ker ima lih mimohod zelo zelo pohvalno.
Če ja taka praksa vedno lahko samo rečem kapo dol :lol: in želim mu "vam" veliko poslovnih uspehov.

Frik

Hvala gregor.n in Marjan Tomki za odgovore :D
Frajtonerca je prava stvar...
matej333
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: Sr Avg 01, 2012 07:50

Re: Cyrix 120A!

OdgovorNapisal/-a matej333 » Če Maj 09, 2013 17:38

cinki70 napisal/-a:
snwl napisal/-a:Fijuuuu - pri zastopniku za Slo dobil omenjen model za 41 € (cena vključuje DDV). :-)


pozdrav,

zastopniki za Slo so trije http://www.victronenergy.com/where-to-buy/?countryid=57 , lahko poveš pri katerem, ker en izmed treh je tudi v Kranju.

lp, T


http://www.alpin.si/
matej333
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: Sr Avg 01, 2012 07:50

OdgovorNapisal/-a matej333 » Če Maj 09, 2013 17:42

Nikola Tesla napisal/-a:Da ne bo pomote. Nabavljamo preko uradnih poti. Po moji zadnji nabavi je bila cena za manjši Cyrix (120A, ne 100A-pomota) neto 82€ -rabat.
Vsekakor naj kupuje kdor želi tam kjer hoče in kjer dobi ceneje samo prosim ne potem mene spraševat za nasvete in mi jemati časa. Imam dovolj dela z strankami, ki si moje pomoči zares želijo in ki jo zares potrebujejo in ki so za to navsezadnje pripravljeni tudi nekaj več plačatii, saj si zaradi časa in izjemno majhnih količin na majhnem ciljnem trgu ne morem privoščiti zapravljati časa z iskanjem bližnjic pri nabavi še posebej materiala majhnih vrednosti.
LP NT

Zakaj pa ga je dobil tako poceni pa sem tudi izvedel, ker sem klical prodajalca in ne bom komentiral.


NT malo pretiravaš!
Če imaš trgovino in te človek ki dejansko hoče nekaj kupiti kliče in pove kaj rabi ti poveš kaj on rabi itd. To je pač prodaja. Če te neko stvar prodajaš za 80 EUR in se ne kdo pozanima in drugje isto stvar kupi za 50 EUR mu ne smeš zamerit žal tako je....

Svetovanje je pa ob vsaki prodaji. Kot sem že rekel tudi jaz delam v prodaji pa imam vsak dan sigurno 10 strank ki se zanimajo pa ne kupijo pi jim čisto vse povem kaj, kako itd....

Pa če ne kupi nisem jezen na njega! Je malo otročje to...
matej333
Višji praporščak
Prispevkov: 37
Pridružen: Sr Avg 01, 2012 07:50

OdgovorNapisal/-a matej333 » Če Maj 09, 2013 17:45

snwl napisal/-a:Se moram oglasit in pojasnit še par zadev. Iz posta NT se čuti neko užaljenost? Lahko se opravičim ampak prej je potrebno razjasniti nekaj dejstev. Naj takoj povem, da sem mu poslal zasebno sporočilo okoli tega Cyrix releja v torek. In ko v sredo zjutraj pogledam na forum vidim, da je matej333 zadevo dobil zelo ugodno ( brez dodatnih dior, relejev, stikal,..), prav tako pa sem prejel od NT sporočilo, da zadevo ima na zalogi in jo lahko pošlje. Pred odločitvijo o nakupu sem povprašal še ata Googla. Ta mi da za SLO 3 zadetke - da je eden iz Kranja vem (napisal matej333) in tako mi ostaneta še dva. Pokličem prvega in mi pove ceno - 41 € (vključuje DDV). In kaj sedaj? Naj me peče vest, ker sem kljub poslanemu zasebnemu sporočilu NT odločil za nakup te cenejše variante?

PS:
To ni edini forum na katerem sodelujem. Prihajam iz vod IT-ja. In kdaj povprašam na kakšen forumu okoli kakšnih kompleksnih problemih okoli baz podatkov, GIS tehnologije,...in javi se specialist, ki predlaga eno rešitev problema. Naslednji dan se javi naslednji in na forumu zapiše varianto B. Odločim se za varianto B!!! Ali bi se po vašem mnenju moral opravičiti specialistu, ki mi je predlagal prvo varianto?
ZA KONEC:
Rad prebiram poste od NT - iz njih je takoj razbrati, da je stručko (čeprav včasim malce sarkastičen). In za dobrobit tega foruma in njegovega nadaljnjega svetovanja nam "amaterjem" - oprosti, ker sem te nadlegoval z ZS.


Lepo povedano!
Drugače pa še to, da javim malo, Cirix smo zmontirali, in za prvomajske smo se 4 dni pridno vozili in dela super!

Se pravi zvezan je samo Cryix in dal sem še glavno stikalo za dodaten akumulator in to je to.

Kot sem že rekel dela odlično!

LP
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8355
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Če Maj 09, 2013 18:27

matej333 napisal/-a:
Kot sem že rekel cirix dela odlično!

LP


Tako kot meni stikala :twisted: :twisted:
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
francelj
Admiral
Prispevkov: 1097
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » So Maj 11, 2013 20:23

Gregor, tudi jaz bi rabil napravo, ki bi zagotavljala polnjenje obeh bank, če teče katerikoli od dveh motorjev. Zdaj je zvezan levi alternator na eno in desni na drugo banko. V NTjevi shemi so narisane diode in pod njimi opomba, da mora biti alternator (regulator) temu prilagojen. Kompenzirati mora za padec napetosti na diodah, kar pa moja dva skoraj gotovo ne znata.

Kakšna pa je moderna rešitev?
Za dva motorja je tudi v NT shemi ni.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8826
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Ne Maj 12, 2013 00:10

Francelj, večje barke imajo vedno tako vezano, da en motor polni eno banko, drugi pa drugo... Ena barka je za štart (obeh motorjev!), druga pa za vse ostalo...
Vse druge vezave so trapaste in recimo 2 štartni banki sta totalna bedarija in samo kažejo na to, da tovarna ne premore niti enega štromarja, ki bi vedel vsaj osnove kot jih vem jaz, ki sploh nisem štromar... Žalostno!

V tvojem primeru bi lahko med banke dodal samo en pametni rele in je rešeno... Ko bo napetost dovolj zrasla med polnjenjem, bo rele vse skupaj povezal v eno banko in rešeno... Kontrolno žico dodaš na rele še iz kontakta, tako da ne bo banki povezoval med polnjenjem s polnilcem v marini, ob solaru in podobnem... Torej samo kadar je kontakt in ob enem dovolj visoka napetost na štartni banki...
francelj
Admiral
Prispevkov: 1097
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » Po Maj 13, 2013 22:15

Hoj Admin, hvala. Že iščem po netu pametne releje (Cyrix...) in kako bi jih uporabil pri dveh motorjih med obema bankama... Sasj je marsikaj napisano ravno v tej temi, v glavnem za en motor in dve banki, skoraj nič za dva motorja.

Nisem prepričan, da je vezava na barki taka že iz tovarne. Skoraj gotovo so kasneje dodajali tretji akumulator spredaj in ga vezali v servisno banko. Iz njega gredo nekaj krajši kabli do bowthrusterja, kot bi jih bilo treba vleči iz zadnjega konca.
Imam stikalo 0, 1,all,2, ki je vezano samo na uporabnike, ne pa tudi na zaganjalnike motorjev. Tudi če je je to stikalo izklopljeno, lahko oba motorja zaženem. Po padcu napetosti na posamezni banki sklepam, da se vsak zažene iz svoje banke.

Mah, naslednjič si bom v marini vzel dan za preučevanje kam gre katera žica in si bom poskušal narisati shemo.
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Maj 14, 2013 04:24

kolikor jaz vem, pa o teh stbareh nimam blage veze, je tretji AKU spredaj zgolj za potrebe Bowthrusterja. To pa le zaradi krajših žic in manjših izgub na vodnikih, ker je Bowthruster zelo velik trenutni porabnik.
In vse to je bilo verjetno predelano ob montaži Bowthrusterja.
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
francelj
Admiral
Prispevkov: 1097
Pridružen: Po Nov 26, 2007 21:09
Kraj: Brezovica

OdgovorNapisal/-a francelj » To Maj 14, 2013 19:51

Ja, tudi jaz mislim, da so takrat par stvari prevezali.
Zelo močno se mi zdi, da je sprednji akumulator res vezan v servisno banko, seveda pa je tam zaradi bližine bowthrusterja. To bi pomenilo, da se ob delovanju thrusterja velik tok pretaka iz sprednjega akuja, hkrati pa iz drugih akujev v servisni banki naprej do sprednjega. Sprednji bi bil torej neke vrste buffer ali kako se takemu vmesnemu zbiralniku reče.

Saj pravim, si bom vzel čas in sledil vsaki žici. Škoda, ker jih je večina črnih. Samo ob terminalih imajo barvne oznake :twisted:
Uporabniški avatar
snwl
Admiral
Prispevkov: 626
Pridružen: To Okt 26, 2010 14:26

OdgovorNapisal/-a snwl » Če Maj 16, 2013 12:40

...Don't take life too seriously . No one gets out alive! ...
...Never sail with a crew who can't sing!...

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov