Hitrost vašega plovila

Vse o gumenjakih

Moderatorji: moderator2, moderator, MareC, janadino

Uporabniški avatar
Piki
Admiral
Prispevkov: 2206
Pridružen: To Avg 28, 2007 21:45
Kraj: Ljubljana-Opatija

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a Piki » Sr Sep 05, 2018 15:30

Eden je na nekem ameriškem forumu napisal, da mu gre ta kombinacija, ko je sam 23 mph (20 vozlov, 37 km/h), drugače pa 19 mph (16,5 vozla, 30.5 km/h). Tole zadnje je sicer prepočasi, da bi bilo za dve osebi, prej bi rekel, da gre za obremenitev s tremi.
mikele
Viceadmiral
Prispevkov: 410
Pridružen: Ne Sep 18, 2016 16:40

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a mikele » So Sep 22, 2018 16:32

Arimar 520, Evinrude e-tec 60, jaz, žena in trije otroci (17, 15, 10 let) + vsa roba, max 30 nm/h, povprečna poraba cca. 5,5l/h.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a kasaudio » So Sep 22, 2018 18:33

Gre ko avion žre ko fajercajg.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
MareC
Admiral
Prispevkov: 3289
Pridružen: Če Mar 06, 2008 08:20
Kraj: Ljubljana... Otok

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a MareC » So Sep 22, 2018 18:35

mikele napisal/-a:Arimar 520, Evinrude e-tec 60, jaz, žena in trije otroci (17, 15, 10 let) + vsa roba, max 30 nm/h, povprečna poraba cca. 5,5l/h.


a ti misliš, da smo mi vsi IDIOTI al kaj , daj se umiri :twisted: :twisted:
bilo
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Jun 27, 2017 18:51
Kraj: Podkum - Bilo

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a bilo » So Sep 22, 2018 20:21

MareC napisal/-a:
mikele napisal/-a:Arimar 520, Evinrude e-tec 60, jaz, žena in trije otroci (17, 15, 10 let) + vsa roba, max 30 nm/h, povprečna poraba cca. 5,5l/h.


a ti misliš, da smo mi vsi IDIOTI al kaj , daj se umiri :twisted: :twisted:

Enko je puzabu napisat pred prvo petko ... ne mu zamert! :mrgreen:
Uporabniški avatar
franc5e
Admiral
Prispevkov: 1054
Pridružen: Če Maj 25, 2017 11:32

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a franc5e » So Sep 22, 2018 22:52

Hm, Zodiac futura S, 380 cm dolžine , motor Tohatsu 18 ks 2t, ena oseba in nekaj prtljage (20l goriva), 20 vozlov, mogoče bi lahko šlo več, meni je zadosti :)
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Ne Sep 23, 2018 09:58

mikele napisal/-a:Arimar 520, Evinrude e-tec 60, jaz, žena in trije otroci (17, 15, 10 let) + vsa roba, max 30 nm/h, povprečna poraba cca. 5,5l/h.

O enem od komentarjev tule; mikele je novinec na forumu in lepo je, da ga najprej vprašamo, kako je prišel do takih podatkov.

@mikele
Zanimalo bi me, če bi lahko dopolnil podatke za tvoj čoln (skupna masa, hitrost pri potovalki in namesto povprečne porabo pri potovalki)

    @tema Hitrost vašega plovila
    V to temo člani napišejo hitrosti svojih plovil tako, da je mogoče za svoj čoln ugotoviti, če je npr. v primerjavi z drugim s podobnimi lastnostmi tvoj OK, oziroma ali je mogoče - ali včasih treba - kaj ukreniti. Za to pa potrebujemo poleg dolžine čolna in moči motorja vsaj še skupno maso (čoln+motor+gorivo+ljudje+vsa roba) in - če daš porabo, pri kateri značilni hitrosti (največkrat tisti, s katero največ glisiraš, potovalka, često pa še pri max.).

    Za Arimar 520 z Google na hitro ne najdem mase čolna (naj bi snel katalog in iskal po njem), za Evinrude e-tec 60 mi najde da sta dvo- in tri- cilindrski, ki imata skoraj gotovo različni masi, velikosti tanka nisi omenil, ljudi lahko ocenim na ok. 300 kg, roba pa lahko vsebuje konkretno sidro z verigo ali pa mačka z vrvjo, lahko imaš tank za vodo ali pa ne... Brez skupne mase pa si je težko predstavljati, ali tistih 60 KM poganja skupno tono, tono in pol, dve toni.

    Poraba
    Kar zadeva porabo, je povprečna poraba na uro (načrpano na bencinski/število ur delovanja motorja) tudi ko je popolnoma točna, za kakršnekoli primerjave popolnoma neuporaben podatek. Običajno 60 KM motorji pri polnem plinu pokurijo 0,3-0,5 l na HP na uro (tisti od-do je odvisno ali je bencin ali dizel, dvo ali štiritaktni itn.), kar je za 60 KM 20-30l na uro; ampak ker nihče ne plove ves čas s polnim plinom, tudi to ni uporabno.

    Za primerjave je uporabna poraba pri določeni hitrosti. Recimo pri tvoji maksimalki: če greš 30 vozlov (NM/h) s polnim plinom, potem bi ti morala biti pri razvijanih 60 KM poraba na uro 20-30 l (ocenjujem, prava številka za račun je kaj zares pokaže tvoj merilec na motorju), oziroma med 0,7-1 l/NM (kar bi že bilo presenetljivo ugodno za maksimalko, in bi bilo še kako podvprašanje). Še bolj uporaben bi bil podatek, kako hitro največkrat glisiraš - in kolikšna je poraba tam, pri potovalki.

    Tvoj podatek o povprečni porabi 5,5 l na uro bi pa postal čisto razumljiv, če bi se izkazalo, da velik del časa ploveš počasi (recimo vlečeš panulo ali pa morda največ ploveš kje, kjer po izplutju nekaj NM ni dovoljeno glisirati in se tega držiš).
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Ne Sep 23, 2018 20:01

Kvarnerplastika g-370 + mercury 500 (letnik 72) gre 34mph pri 5500rpm. Lani sem imel motor dvignjen za 5cm visje in je slo cez 40mph vendar je bla voznja en sam manever ker je takoj potegnal zrak ko so bli valovi in start je bil porazn. Ce bi mel jackplate bi slo... poraba s tem setom za 34mph je od 7-15l/h odvisno od režima plovbe in valov.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5988
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 24, 2018 01:48

Aja taka velika razlika je če ga mal ven iz vode potegneš? zanimivo. Me zanima kako bi šel če bi znižal intake vode in površinca gor zmontiral.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Po Sep 24, 2018 06:42

Ja sej to je blo z alu propom. Ce bi dal gor inox chooper bi tud kavitiranje mogoce odpravo pa tud bolj bi znalo it ampak sem zakljuco s tem projektom in coln je tudi ze mislim da prodan in mora delovat tak da ga navadn uporabnik przge in pelje. Se pa ta upor pete v morju res neznansko pozna! V kombinaciji s padkeelom seveda. Ker nekje pri 35 je rahlo zaplesal coln ko je sel na smucko in tistih 5 mph je u trenutku dobil ampak sem v tistem enkrat nabasal val in me je pokonc postavlo in tam sem si rekel da bo za ta coln kr standardn rezim zadovoljiv. Adrenalin je hlapel iz mene :lol: sem komi strik na bitvo navezal na privezu... kakorkoli 30 brez tezav in ogrozanja za 40 mora pa vsaj kak meter zram se bit. To bomo pa v prihodnosti potrdil ali ovrgl.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Sep 24, 2018 08:58

Aja taka velika razlika je če ga mal ven iz vode potegneš? zanimivo. Me zanima kako bi šel če bi znižal intake vode in površinca gor zmontiral.


Menim, da je razlika ni tako velika, vsaj v tem rangu hitrosti ne. Tam nekje od 30 vozlov (34mph) naprej se stvari pričenjajo poznat, nato se z zviševanjem hitrosti poznajo čedalje bolj. Pri čolnu ki ima 20 vozlov potovalke in 30 vozlov max. je brezveze kupovat neke inox propelerje, dvigovat motorje in nevem kaj. Tam boš z razporeditvijo teže naredil največ in še zastonj bo.
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5988
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 24, 2018 10:34

Ja ma experimentirat je zmer fino čeprav je moja rekla, da me bo za jajca obesla enkrat če bom na dopustu eksperimentiral (kot sem to počel do zdaj). :mrgreen:

Mene zanima kako bi se obnesel površinski propeler na navadnem outboardu recimo 90 konjskem. Bi se res poznalo na zmogljivosti ali bi dobil samo rooster tail, ostalo bi bilo pa tam tam.

Enkrat bo treba površinca kupit in spelat intake vode pod peto oziroma v špico torpeda. :lol:


Medmrežna modrost pravi takole: This is a propeller on a boat, that is half in, half out, of the water. They provide more speed on light, fast boats.

Slika

Slika

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
kasaudio
Admiral
Prispevkov: 3950
Pridružen: Po Dec 13, 2010 08:32
Kraj: Ljubljana

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a kasaudio » Po Sep 24, 2018 10:57

Ne vem kaj si sicer predstavljaš pod "površinski propeler" na navadnem outboardu. Če uporabiš strica Googla, hitro vidiš, da prahih surface drive aplikacij na outboardih ni.

Kar ti preostane, je uporabit dober inox propeler, ki v splošnem dovoljuje več trima in tudi pri določenem deležu zajetega zraka kasneje izgubi oprijem kot aluminijski.

S tem v praksi pri hitrostih čolna v rangu 35-40 vozlov pridobiš 3 do največ 4 vozle na končni hitrosti. Ali je ta pridobitev na račun zmanjševanja preseka omočene pete motorja, ali na račun manjšega upora z zrakom pomešane vode pa ne vem.

Pri določenih outboardih je intake za vodo že speljan dovolj nizko, da v povezavi z merilnikom tlaka vode (ki je za moje pojme v tem primeru nujen) omogoča več trima kot je potrebno.

P.S.: Na zadnji sliki mislim da v igri ni outboard...
Xilinx Vivado HLx trainee
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5988
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 24, 2018 11:05

Ne, zadn ni outboard sam dobr zgleda. :)

Trim spreminja tudi kot pogona kar je nesprejemljivo. Kot pogona mora biti točno v nasprotni smeri tiste v katero bi rad potoval. Oziroma tako si jaz to predstavljam. Za dvigovat ven bi si omislil ali pa izdelal hidravličen jackplate z veliko hoda.

Na prvi sliki je površinc na outboardu, če se ne motim? Kolkr sm mal gledal je outboardov s takimi propi v ameriki kr precej sploh za dirkanje imajo vsi površince gor.



Pol mamo pa še tole..

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5988
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: Hitrost vašega plovila

OdgovorNapisal/-a AEgir » Po Sep 24, 2018 11:31

Pa da ne zapostavim Đonija, kot ga je mačeha brp.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: Bing [Bot] in 1 gost