"Zajla" volana

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a boris1 » Pe Apr 10, 2020 08:36

Če jemlješ hidravliko vzemi Ultraflex
LP
Boris
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Pe Apr 10, 2020 08:57

boris1 napisal/-a:Če jemlješ hidravliko vzemi Ultraflex


O tem se vedno lahko razvije diskusija. Eni zagovarjajo Ultraflex, drugi Baystar, tretji Seastar, itd. Jaz potrebujem zadevo za motor moči 60KM, torej je za 80KM čisto dovolj dober. Max hitrost čolna je okoli 30 vozlov, jaz se itak vozim nekje do 22 vozlov. Na trgu je kar nekaj proizvodov v rangu med 400 in 600€ in verjamem, da so več ali manj vsi v redu.
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a boris1 » Pe Apr 10, 2020 09:06

Odločitev je tvoja
LP
Boris
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Pe Apr 10, 2020 09:12

Evo,

italijanska hidravlika Mavi.
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Apr 10, 2020 09:39

Zdaj ste pa mene kar prestrašili glede zajle... :? Volan na mestu in pri majhnih hitrostih (boja, pomol, sidranje) obračam povsem mehko, z mezincem, pri večjih hitrostih pa je dokaj trd (kar mislim, da je normalno).

Kako preveriti, če je še v redu, da mi ne pokvari dopusta?
boris1
Admiral
Prispevkov: 787
Pridružen: Sr Jan 09, 2019 11:28
Kontakt:

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a boris1 » Pe Apr 10, 2020 10:29

Stopi napisal/-a:Zdaj ste pa mene kar prestrašili glede zajle... :? Volan na mestu in pri majhnih hitrostih (boja, pomol, sidranje) obračam povsem mehko, z mezincem, pri večjih hitrostih pa je dokaj trd (kar mislim, da je normalno).

Kako preveriti, če je še v redu, da mi ne pokvari dopusta?


Običajno zajla postane trda. To je prvi alarm.
Res pa da zajla odpove tudi ko je čisto mehka. Po navadi zaradi slabega spoja med gibljivim in fiksnim delom.
LP
Boris
tomaz_slo
Admiral
Prispevkov: 2310
Pridružen: Če Mar 25, 2010 15:28

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a tomaz_slo » Pe Apr 10, 2020 11:13

Ker nimam hidravlike, me iz firbca zanima kaj se zgodi z motorjem, če daš roko dol s krmila? Ali vedno ostane v takem položaju kot prej, ali se lahko sam premakne?
Uporabniški avatar
jozko
Admiral
Prispevkov: 1816
Pridružen: Ne Apr 07, 2013 10:57

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a jozko » Pe Apr 10, 2020 17:11

Pri vgrajenem motorju in z pogonu, se volan samostojno načelno ne premika, kako deluje hidravlični volan pri izvenkrmnem motorju pa nimam izkušenj :idea:
Prijatelje bolj cenim po tem, koliko preplujejo in ne po tem, kako veliko barko imajo!
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Pe Apr 10, 2020 19:27

Če maš kak konkretn motor (izvenkrmnik) in na hitro dodaš gas ti lahko obrne tud volan. Merc tower6inline ko je na stojalu in suneš gas ti ga zbije z rok če nisi pripravljen. Tud 4cilinderski ampak mal majn. Novejši pa imajo (sploh 4taktni ) antivibracijske gredi ki se vrtijo v nasprotno smer da tudi izničijo vrtilni moment glavne gredi.
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Pe Apr 10, 2020 19:52

tomaz_slo napisal/-a:Ker nimam hidravlike, me iz firbca zanima kaj se zgodi z motorjem, če daš roko dol s krmila? Ali vedno ostane v takem položaju kot prej, ali se lahko sam premakne?


Logično bi bilo, da se ne zgodi nič (ostane v istem položaju), saj, če se volan ne obrača ni pretoka tekočine skozi hidravlični sistem.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4827
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a kocka » Pe Apr 10, 2020 21:21

Stopi napisal/-a:Zdaj ste pa mene kar prestrašili glede zajle... :? Volan na mestu in pri majhnih hitrostih (boja, pomol, sidranje) obračam povsem mehko, z mezincem, pri večjih hitrostih pa je dokaj trd (kar mislim, da je normalno).

Kako preveriti, če je še v redu, da mi ne pokvari dopusta?


Pri hitrosti postane trd zaradi upora noge, ko zavijaš jo upor vode potiska nazaj. Ko stojiš oz. Gres počasi je pa čisto brez upora. Problem je ko postane trda, ko stojiš, takrat menjas, ker bo šla slej kot prej.
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5985
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Apr 10, 2020 21:39

Motor hidravličnega volana ne more premaknt, ker je mehanizem tako narejen, da to sploh ni možno. 8 batkov in vsak oddela samo del obrata, tako da olje v teh modernih helmih ne more obrnt volana, tudi če bi nepovratni ventili popustili.

Hidravlični volan omogoča na istem hidravličnem krogu enega, dva, tri tudi 10 volanov, če bi blo treba, pumpo za avto pilot in podobno. Da to vse deluje je pogoj, da je edina stvar, ki se v krogu premika, motor.
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.
Uporabniški avatar
Stopi
Admiral
Prispevkov: 723
Pridružen: To Maj 26, 2015 16:42
Kraj: Ljubljana

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Stopi » Pe Apr 10, 2020 21:42

kocka napisal/-a:Pri hitrosti postane trd zaradi upora noge, ko zavijaš jo upor vode potiska nazaj. Ko stojiš oz. Gres počasi je pa čisto brez upora. Problem je ko postane trda, ko stojiš, takrat menjas, ker bo šla slej kot prej.


Torej, dokler je čisto mehek volan na mestu, je še vse OK?
Uporabniški avatar
Wisdom
Viceadmiral
Prispevkov: 542
Pridružen: Sr Jul 22, 2015 14:58

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a Wisdom » Pe Apr 10, 2020 22:32

AEgir napisal/-a:Motor hidravličnega volana ne more premaknt, ker je mehanizem tako narejen, da to sploh ni možno. 8 batkov in vsak oddela samo del obrata, tako da olje v teh modernih helmih ne more obrnt volana, tudi če bi nepovratni ventili popustili.

Hidravlični volan omogoča na istem hidravličnem krogu enega, dva, tri tudi 10 volanov, če bi blo treba, pumpo za avto pilot in podobno. Da to vse deluje je pogoj, da je edina stvar, ki se v krogu premika, motor.


Preprosti hidravlični volani nimajo nobenega motorja v sistemu, vsaj po shemi sodeč ne, pa tudi po tehničnih specifikacijah nisem nikjer zasledil, da je za delovanje potrebna dodatna mehanska energija.

Slika
Vir: http://www.ultraflexgroup.com
Uporabniški avatar
AEgir
Admiral
Prispevkov: 5985
Pridružen: Če Okt 04, 2012 20:29

Re: "Zajla" volana

OdgovorNapisal/-a AEgir » Pe Apr 10, 2020 22:35

Na sliki, ki si jo prilepil je motor skrajno desno.

Lahko imaš tudi tako:

Če bi olje v sistemu lahko zavrtelo volan pol bi zgornga vrtel pa bi se namesto motorja premikal spodn volan.

Slika
Finally, give that old outboard a hug—everyone needs some love now and again.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 13 gostov