kvaliteta motornega olja

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

borro
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: So Sep 05, 2009 17:33
Kraj: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

kvaliteta motornega olja

OdgovorNapisal/-a borro » Sr Feb 11, 2015 12:58

Dragi morjeplovci,
mene pa zanima kako malo bolj laično pravzaprav prepoznati kvalitetno olje...
Predno me "opredalčkate" za skopuha, naj povem da na svojo barko kljub njenim letom dajem kar se da dobro opremo in preventivno vzdrževanje, ampak vsake toliko časa se mi pa zdi, da te na vsakem koraku kar malo nategujejo... Zakaj to pišem:
Danes sem zopet delal povpraševanje po servisnem materialu mojega motorja, kjer je fiter olja 18€, filter goriva 15€, itd.... potem pa zopet šok....5l olja - 60€
Zdaj me pa zanima, ali je to olje dejansko toliko boljše od npr Quarz, katerega cena je cca 20€ ali pa celo od pazi !! W5 - Lidl,
....ja v Lidl-u prodajajo olje 15w40 po 16€/ kanta...
Ali kljub temu, da mi volvo priporoča to olje, moj 22 let star motor na barki to res potrebuje, kajti dvomim, da je W5 danes kaj slabši od najboljših olj pred dvajsetimi plus leti, s kakršnimi je bil takrat motor sestavljen...
Kar se mene tiče, mogoče ista tovarna glede na globalizacijo dopoldan polni modre, popoldan pa črne kante..
Navsezadnje je volvo penta praktično traktor-motor, kamor pa nekateri kmetje malodane kuhinjsko olje zlivajo...
https://t.me/pump_upp
Bavarko
Admiral
Prispevkov: 728
Pridružen: Ne Maj 01, 2011 18:46

OdgovorNapisal/-a Bavarko » Sr Feb 11, 2015 14:50

Če stranka ne izrazi želje po originalu, dam olje od Shell-a. Uporabljam Shell Rimulla 15W40.
Nakjučna stran:
http://www.olje-direkt.com/motorna-olja ... 5w-40.html
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Sr Feb 11, 2015 15:31

Jaz imam tudi Rimulo... pa še malo ceneje jo dobim :wink:
polanc
Admiral
Prispevkov: 9291
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Sr Feb 11, 2015 16:33

Ko je motor ogret je vsako olje za normalne obremenitve OK.Pri zagonu pa kvalitetno olje hitreje namaže vitalne dele.Posebno je to pomembno za motorje ki imajo turbine..
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Feb 11, 2015 17:03

H2O, poglej si navedene številke za olje, pa da boš malo kolcal, ko boš servis delal :D

Tudi pri meni je "Rumula" :D
SlikaSlika
“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Slimoz
Poročnik bojne ladje
Prispevkov: 72
Pridružen: Ne Maj 20, 2012 09:37
Kraj: Kranj-Turanj

OdgovorNapisal/-a Slimoz » Sr Feb 11, 2015 18:55

Rimula 4 za ta motor čisto v redu,jo imaš po 22eur v agromehaniki,vem da tam serviserji dajejo to olje v skoraj vse novejše Deutze(traktorje).
kok-pit?
Viceadmiral
Prispevkov: 417
Pridružen: Pe Mar 08, 2013 20:27

OdgovorNapisal/-a kok-pit? » Sr Feb 11, 2015 21:19

Znanec je leta 96 – 97 kupil nov avto VW Sharan TDI. Po preteku garancije, mu je(bo) avto servisiral prijatelj = cena. V kakšnem tednu po prijateljevem servisu, je ugotovil, da mu mašina žre olje!? Prej nič, zdaj pa. In to kar precej! Avto je odpeljal na servis, kjer ga je dotlej servisiral, in povedal, kaj se dogaja. Mehanik mu je zamenjal olje s takim, kot ga je uporabljal do tedaj. Kot da bi odrezal, so minile opisane težave. Kot da bi se mašina navadila na točno določeno olje?
Ni to ¨marine¨ motor, a vseeno.
Roman 1
Admiral
Prispevkov: 2017
Pridružen: Ne Jun 01, 2008 20:15
Kraj: Novo mesto, Klimno

OdgovorNapisal/-a Roman 1 » Sr Feb 11, 2015 22:06

Sicer se ne spoznam na olja, ki jih omenjate, me pa vseeno zanima, če res v agrotrgovinah kupujete olje za barke? Verjetno je le treba marine olje nalit, da ima kakšne adetive za neprijazno okolje v katerem deluje?
Če sem pravilno informiran so 5W olja namenjena za boljše mazanje pri nižjih temperaturah kot 15W. Po tej logiki je nesmiselno nalivat dražja 5W olja v plovila, saj ne plujemo v ekstremno niskih temperaturah. Je moje razmišljanje pravilno?
mirno morje
Uporabniški avatar
Tex
Admiral
Prispevkov: 8346
Pridružen: Sr Mar 28, 2007 00:28
Kraj: Morje

OdgovorNapisal/-a Tex » Sr Feb 11, 2015 22:26

Olje lahko kupiš tudi pri čevlarju, važno je, da ima pravo specifikacijo !

V agromehaniki, oz kjerkoli, Shell Rimula 4 je kamijonsko olje, za dobro ceno...
Včasih sem nalival notri mobil delavac, vendar,ko sem ga potreboval ga ni bilo, in tako sem prešel na Shell, ki ga imajo povsod...
SlikaSlika

“There’s no point having a boat if you don’t use it!”
Uporabniški avatar
Marcel_Mastnak
Admiral
Prispevkov: 4013
Pridružen: So Jul 31, 2010 22:06
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a Marcel_Mastnak » Sr Feb 11, 2015 22:40

'Roman1' 5W je blagovna znamka olja v lidlu :) sicer pa je bilo govora o gradaciji 15W-40 kolkr sm razumel... Pogledaš na originalno olje katere standarde ima in potem poiščeš olje katerekoli znamke ki ima isti standard in ga vliješ... Je pa res da enega zna mal več popit drugega majn ampak tak al tak če rečemo malo karikirano v ta motor lahko vliješ tudi onga iz friteze :D
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4389
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Sr Feb 11, 2015 23:19

Pri meni lahko dobite Shellovo navtično Rimulo, po ugodni ceni. :wink:
https://medisken.si
Daki

OdgovorNapisal/-a Daki » Če Feb 12, 2015 08:55

15W40 je navadno mineralno olje. Jaz uporabljam Valvoline 10W40. Je polsintetično olje in je dosti boljše. Kupim ga v Eurotonu za okoli 35 eurov za 5 litrov. V raznih trgovskih centrih pa olja ne kupujem, ker mi je škoda motorja.
al

OdgovorNapisal/-a al » Če Feb 12, 2015 09:11

Nisem strokovnjak na tem področju a iz več koncev so mi svetovali, da naj bo olje mineralno.
Imam Yanmar 4jh3te.
borro
Kapitan bojne ladje
Prispevkov: 140
Pridružen: So Sep 05, 2009 17:33
Kraj: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a borro » Če Feb 12, 2015 09:29

No evo, hvala
Rimula naj bo... :D
+/- 5€ ni problem, ampak 40€ razlike je pa absurd....
Imam pa ob tem še podvprašanje, in sicer me zanima, kje najdete ekvivalentne šifre oz art. nr. za vse filtre, kajti tudi ti sigurno pašejo poleg mojega volvota na sigurno še kakšnega tomo vinkoviča.

Kar se kvalitete olj tiče, se strinjam, da mora biti kvaliteta, ampak sem pa ob vseh teh združitvah koncernov in globalizaciji mal skeptičen do tega, ali je razlika v kvaliteti vsaj približno premosorazmerna razliki cene, ali plačujemo brand, kajti kot ste sami napisali , če so gor napisani standardi, bi to moralo biti tako.... kot pri vseh drugih artiklih..

lp B
https://t.me/pump_upp
Uporabniški avatar
H2O
Admiral
Prispevkov: 7546
Pridružen: Po Apr 02, 2007 09:52

OdgovorNapisal/-a H2O » Če Feb 12, 2015 10:06

borro napisal/-a:kje najdete ekvivalentne šifre oz art. nr. za vse filtre

Na netu. Vpiši v Google številko svojega filtra, pa boš našel alternative.

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov