trapezni in sinusni inverter

Vse o opremi motornih plovil in jadrnic, tehnični nasveti v zvezi z opremljanjem plovil, prikolice za prevoz plovil, stojala za zimovanje plovil...

Moderatorji: moderator2, cibro, moderator

Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 14, 2012 22:34

Ja itak, sem že napsial, da inverter mora z lahkoto zagnati vsak elektromotor, ki je v njegovem rangu moči... Ne rabiš zadeve podvajati, pa nekaj množiti s 3 za zagonski tok!!! To enostavno ni res, ker vsi inverterji peljejo vsaj dvokratnik nazivne moči v špici, torej v tem primeru pri zagonu. Za primer ti bo inverter 1000W zagotovo zagnal vse elektromotorje do moči 1000W, običajno pa ni problema tudi s tistimi preko 1000W... Naprimer kakšen sesalec, kotna brusilka in podobno...
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » To Avg 14, 2012 23:16

Se strinjam, samo odvisno kaj kupiš, to je kot zvočniki za PC z računalniškimi watti, ali pa nekaj konkretnega z realnim RMS watti, če bi vedno držalo to kar proizvajalec deklarira bi bilo super, tako imaš pa veliko različnih standardov in klasifikacij, da so na koncu vsi zmedeni. Kvaliteten inverter pa definitivno zdrži zagonski tok za katerega je deklariran in še več, brez problema in drži to kar si napisal.

To je kot bi primerjal, čankšlang, z Hilti, Festool, Makita itd,...., kdor je imel oboje v rokah ve o čem govorim.
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Avg 15, 2012 17:03

Gaso, se strinjam, tudi ponavadi je tako... Vendar... Ma hudimana, zakaj je tukaj vedno ta "but"... :evil:

Evo moj primer:
Kupil sem inverter, seveda ni pravi sinus, plačal pa sem ga v SLO trgovini natančno 98 EUR. Na njem piše 1000 W in pa obremenitev v špici 2000 W. Prinesem domov, gledam to čudo, kako je narejeno in od zunaj izgleda kar simpatično. Zraven so kabli s kleščami za priklop na kleme, seveda priviti na bananske vtikače in kabli dolgi po 2 metra, vsak 10mm2. Nekako mi ni jasno, kako bo po tem kablu tekel tok 150 A, pa vendar vseeno malo poeksperimentiram... Vklopim na avto, vžgem avto, da akumulator ne krepne in poskušam. Bormašinca teče brez težav, mala fleksarica FI 115, nima težav. Vse to je v rangu 500 do 700W. Poskusim sesalec s 1200W in takoj inverter vrže ven in javi ERROR. Haha, itak mi je jasno kje je problem, kabli in krokodili na klemah pa so med tem že pošteno vroči!

In sledi malo demontaže... Ohišje razkuplam, direktno na plošči potegnem ven vse kable za vklop, kontrolo, kontrolne lučke za delovanje, napako... Vse to zvežem na konektor, ki sem ga dodatno montiral na ohišje... No, pa je šla garancija! :evil:
Sledi predelava močnostnega dela dovoda energije. Najprej eleminiram bananske vtikače, znotraj pa vidim, da so od bananc do plošče prispajkani kabli po 2 x 16mm2 za plus in enako za minus... Seveda takoj sledi razspajkanje tega sranja, najdem kabel 70mm2 v črni in rdeči barvi, krasno. Malo izolacije odstranim in naredim Y z dvema kitama, torej vsaka nekje po 35mm2. Seveda je to še vedno preveč za prispajkati, zato kablu del žičk pocvikam, tako da ga dobim v luknje za spajkanje na tiskanem vezju. Tako na oko bi rekel, da imam sedaj zadnjih 5 mm dolžine kabel 2 x 20mm2, potem naprej gre 2 x 35mm2 nekaj centimetrov, potem pa že rata lepo izoliran 70mm2. Tale Y lepo poizoliram s termo bužirko. Enako naredim še z minus polom, le da je kabel tokrat črn. Tiskano vezje je na debelo pospajkano od vhoda do močnostnih tranzistorjev, vendar jaz to še malo podkrepim z izdatno količino lota. Ziher je ziher! :D

Vse skupaj nesem za vikend na barko in montiram v motorni prostor zraven polnilca na nosilec. Sledi malo zajebancije z dovodnimi kabli, ki so seveda 70mm2 in dolgi vsega 2 metra. Pozitivni je nekaj krajši, negativni pa mora do shuntu za battery monitor, zato ga je polna 2 metra. Iz kontrolnega konektorja, ki je nastal doma potegnem 2 UTP kabla do omarice z elektriko v notranjosti barke, montiram kontrolne diode in stikalo. Od izhoda (schuko vtičnica na inverterju) potegnem še en kabel na direktno omrežje barke, tako da bo 230V povsod! Juhhhuuuu končano, sledi le še preizkus.

Vklopim inverter, battery monitor pa takoj nastavim na tok, ker me matra firbec, kaj bo delalo z akuji. Motor ne teče, akuji so popolnoma polni, kapaciteta je 300 Ah! Pa začnimo, po vklopu je poraba v prostem teku inverterja 1,1 A. No ja, to ni tako malo, spet po drugi strani pa recimo temu 15W, to je kar normalno in ne vem koliko boljših obstaja! Potem sledi priklop 100W žarnice, seveda sveti brez težav, tok pa skoči skoraj na 10 A. Zelo sem zadovoljen! Vklopim vrtalko, dela kot nič. Vklopim malo fleksarco, dela kot nič. Malo me ima, da priklopim original bojler na barki. Na grelcu piše 1200W, jah nič, poskusim! Priklopim stikalo bojlerja, napetost se na števcu sesede pod 200V, vendar že v sekundi je nazaj na 220V, ne more pa na 235V, kar je nekako normalno za ta inverter... Bojler greje, tok ki teče iz akujev pa dosega vrednosti med 115 in 120 A. napetost akujev pade na 11.9V kar ni slabo glede na divjo porabo! Tako pustim 10 minut, nobene napake, inverter pa je kar za 20% preobremenjen glede na tovarniške podatke!!! Poskusim še sesalec, ki je doma metal ven... Takoj skoči in nobenih problemov! Naslednji vikend sem si prinesel še drugi sesalec, tokrat 1600W, samo da preizkusim! Normalno ga zažene, ne javi napake!!! Napetost se seveda sesede na 180V, vendar pa zraste takoj nazaj na okrog 230V, poraba toka med sesanjem pa je nekje dobrih 100A.

Upam, da ni prenadolgo napisano in da ni predolgočasno. Sem poskusil napisati malo smešno, da bo sploh kdo prebral. :wink:

Zaključek? Ni nujno, da je poceni kitajček slab, tale je z minimalno predelavo postal vrhunski!!!
sly
Kapitan
Prispevkov: 158
Pridružen: Ne Avg 08, 2010 22:17
Kraj: Krško

OdgovorNapisal/-a sly » Sr Avg 15, 2012 21:53

@admin

Lep opis predelave.

Jaz imam s kitajčki do sedaj mešane izkušnje. Navadil sem se predvsem na to, da priključujem precej manjša bremena, kot je navedena moč na škatli. Mogoče bi tudi pri meni malce predelave pomagalo 8)

Sam se pogosto sprašujem, kako se znebiti porabe v "idle" načinu. Po domače povedano, ne da se mi vedno mislit na to ali je inverter prižgan ali ne. Če porabnik na 230V troši, naj dela, če tega ni, naj poraba pade na nekaj 10mA, kar prenese na daljši rok vsak akumulator.

Ima kdo kakšne izkušnje v tej smeri??

Lp
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Pe Avg 17, 2012 00:45

Glede toka v mirovanju... Poskusi izmeriti kak inverter od Mastervolta, ki stane 10x toliko, kot moj, pa bo rezultat slabši... Nekateri "hočejo zase" celo več amperov! :shock:

Je pa res, lepo bi bilo, če bi se sam znal dati v nek popolni stand-by, vendar to verjetno ni enostavno, če hočeš na izhodu kljub temu imeti napetost 230V... Močnostni tranzistorji morajo nekaj premlevat, da zgenerirajo nek kvazi sinus... :wink:
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Pe Avg 17, 2012 07:36

Za hladilnike je NT opisal, da termostat hladilnika lahko vklaplja-izklaplja že priklop inverterja - seveda, če je na njem le hladilnik. V tem primeru je poraba na inverterju takrat, ki je termostat izklopil tudi inverter, nič.

Možne so tudi druge podobne rešitve (klima...), ampak so pomerjene na posamezni problem in niso splošno uporabne.

Za splošno rešitev za namen da bi bil inverter izklopljen v času, ko na njem ni bremen, in bi vendar zaznal na novo priklopljeno breme in se vklopil, ko bi se vklopilo/priklopilo breme, pa še nisem slišal.

Teoretično bi se sicer moralo dati, recimo da imaš v mirovanju majhno napetost na sponkah (oziroma vtičnici...), in ko ugotoviš, da je stekel tok - vklopljeno/priklopljeno... breme, izklopiš tipalno napetost in vklopiš inverter na ful. Ko teraš inverter pa zaznavaš tok in če ta pade na nič, spet preklopiš na tipalno napetost.

Problem pri tem je recimo, kaj če imaš zelo majhen porabnik, katerega tok je pod pragom, za katerega tak mehanizem vklopi inverter, pa recimo da nekdo meri napetost na sponkah z galvanometrom in najde recimo 1,5 V DC, potem pa senzor ugotovi, da je stekel tok in pošlje čez 230 V in ti skuri instrument... in še kaj podobnega bi se našlo. Robni pogoji - tam, kjer en pojav ali proces prehaja v drugega - so vedno zanimivi in to je eno od mest, kjer je verjetno doma Murphy.
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Uporabniški avatar
Gaso
Admiral
Prispevkov: 1480
Pridružen: To Dec 09, 2008 09:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Gaso » Pe Avg 17, 2012 19:15

Se strinjam, da ni nujno kitajska roba zanič, je pa velik procent kitajčkov zanič, saj tudi jaz kdaj pa kdaj kupim kaj kitajskega, recimo z razno računalniško opremo ni problema, ker je itak vse kitajsko od Appla, pa to Acer-ja in je čisto vseeno kaj kupiš, nobena firma ne proizvaja ničesar razen plastike, pa še to podizvajalci delajo. Drugo pa je pri orodju, ali kaj drugega, tu nekako imam z kitajčki slabe izkušnje, saj verjamem da se da zrihtati zadeve, samo moraš pa že malo inženirja biti, večina pa to ni in hoče kupit gotov proizvod, da dela, čeprav tudi cena ni nujno kvaliteta. Najbolje, je kakšne izkušnje poslušati, npr. jaz z Victron inverterjem nimam nobenih problemov, lepo deluje, vklopim pa ga ko ga rabim, na plošči z stikali. Večinoma pa imam vse 12V, tako da bolj malo deluje, ostalih Quick, Mastervolt, .... in drugih znanih pa nisem testiral, tako da ne morem nič konkretnega povedati.
polanc
Admiral
Prispevkov: 9295
Pridružen: Če Dec 04, 2008 21:00
Kraj: sevnica

OdgovorNapisal/-a polanc » Pe Avg 17, 2012 21:41

Dobr napisano Admin,v Balvanidi je grmelo le pol sesalca a? :lol:
LP Iztok
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8817
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » To Avg 21, 2012 19:58

polanc napisal/-a:Dobr napisano Admin,v Balvanidi je grmelo le pol sesalca a? :lol:
LP Iztok


Haha, ma niti pol sesalca ni blo... Bo treba drugo leto zadevo "podebljat"! :wink: Z Matejcem že razmišljava, da bo treba naslednje leto zveneti v stereo tehniki, torej 2 aktivna boxa! :shock: Pa da vidimo, če bo kitajček še vedno peljal... :wink:
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » To Avg 21, 2012 20:20

admin napisal/-a:.... Z Matejcem že razmišljava, da bo treba naslednje leto zveneti v stereo tehniki, torej 2 aktivna boxa! :shock: Pa da vidimo, če bo kitajček še vedno peljal... :wink:



Kitajc bo že peljal. Ampak me je stra, da se bo tudi polovica morjeplovcev ODPELJALO v sosednji zaliv :P
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Matejc
Admiral
Prispevkov: 2592
Pridružen: To Maj 19, 2009 22:01
Kraj: SLO - HR, skratka EU

OdgovorNapisal/-a Matejc » Sr Avg 22, 2012 07:52

Dej kr en ne bod penzič!!! K drugi niso!!
Sm jo prpelu da bo kuhala kt mami, pa je pila kt ati...
Uporabniški avatar
kr en
Admiral
Prispevkov: 6703
Pridružen: So Nov 22, 2008 21:20
Kraj: From sea to sky
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a kr en » Sr Avg 22, 2012 08:56

Matejc napisal/-a:Dej kr en ne bod penzič!!! K drugi niso!!

Matejc, sej jst sm u tisti drugi polovic, k ostane :lol:
"..Jer ovi ljudi normalni, tako su mi dosadni..." Jasmin Stavros
Uporabniški avatar
Marjan Tomki
Admiral
Prispevkov: 6224
Pridružen: Sr Nov 03, 2010 21:30
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Marjan Tomki » Sr Avg 22, 2012 10:24

V mojem priročnem nahrbtniku (kjer je vse živo...) sta vedno tudi dva čepka za ušesa, če je kje zanje 'prehuda galama' :wink: .

Res pa je tudi, da - ko je živela pri nas ena kuža, nisem uspel najti čepkov za njena (še veliko ostrejša. in hkrati na hrup občutljivejša) ušesa :cry:
Correct me if I am wrong, please.

Če bi se dalo upravljati starejše prispevke, bi bila kazala ažurnejša, v mnoge članke vrnjene slike, popravki vnešeni v izvirne članke in s tem vsebina pravilnejša in preglednejša...
Matter
Kapitan korvete
Prispevkov: 105
Pridružen: Po Avg 24, 2009 17:04

OdgovorNapisal/-a Matter » To Avg 28, 2012 22:42

Nikola Tesla napisal/-a:
u-r-o-s napisal/-a:...Na barki mislim da bi celo lahko bil tale. LG 32LV2500...

Na LG o LG 32LV2500 SAMI PRAVIJO:
da je to 32"LED LCD TV, Smart Energy Saving, 1080p Ready, USB DivX HD, Intelligent Sensor...
Torej TO NI LED TV ampak je LCD z LED osvetlitvijo !!!

Zakaj sem zapel glede tega?
Ker vas na žalost večina ne pozna razlik in ker gre pri LCD z LED osvetlitvijo za dejansko zavajanje NEINFORMIRANIH kupcev in posledično zlouporabo kakovosti, ki jo nudi pravi LED zaslon.

Upam, da Morjeplovci sedaj veste kaj je kaj in zakaj so se zadne čase LCD TV tako zelo pocenili. Verjamem pa, da bo kljub temu kdo še vedno rekel, da je zanj itak dober in je važno samo da je pocen. No hotel sem povedat, da tudi to ne drži, ker ko potegneš črto za TV, ki deluje samo na 230V in za inverter vidiš, da si slabo kupil za več denarja.

Pa še to v dosti primerov, ko napajaš TV z trapeznim inverterjem so na zaslonu vidne motnje v obliki ravnih črt dostikrat pa se to sliši tudi na zvoku. Da ne govorim o motnjah na VF in da navtex niti SSB pa Sail Mail ob takem inverterju na plovilu ne deluje!!

LP NT


Nikola, tule pa mislim, da si rahlo usekal mimo.

Popolnoma vsi, od prvega do zadnjega LED Tvja na trziscu, imajo LCD matriko. Nobene razlike ni, ce pise LED LCD Tv ali le LED Tv. LED oznacuje le osvetlitev LCD matrike. Obstajata pa dve vrsti - Edge in Full. Full je bistveno drazji, ledice po celotni povrsini. LED matrika v smislu sobnega tv ne obstaja. Na voljo je LCD ali Plazma.
Druga stvar je OLED zaslon - organic led, ki ga poznamo iz top mobitelov. Tu osvetlitve zadaj sploh ni. Zal pridejo v masovno-dostopno prodajo kot Tv zasloni sele cez leto, dve.

Tudi ne drzi, da LCD ekran ne more slediti hitrim premikom. To je pestilo zgodnje modele izpred let in mogoce se delno najcenejse primerke.. Potem bi bilo enako tudi pri omenjenem Tvju, saj gre za LCD osvetljen z LED ;)

Vpisite LED TV v Wikipedijo.

Tehnicna primerjava Tvja z linka kot primer 32' Philips Lcd, podobna cena:

Kontrastno razmerje pri Enoxu je 10.000:1
Philips LCD, 100.000:1
Odzivni cas Enox 3-5 ms
Philips 2 ms
Svetilnost Enox 300 cd
Philips 400 cd
...

Razlike so oogromne. Pa je Enox kao LED. Enox je eden največjih možnih jajc kar se tiče ekrana. Sobnega TVja podobnih tehničnih karakteristik že 5 let ni na policah.
Tudi zato sva se z bratom odlocila za 210V Tv in ne 12V. Enostavno nisva nasla primerljivega, glede na ceno, z sobnimi. Edini plus je manjsa poraba.

Z noname (20€) 150w trapeznim inverterjem deluje popolno. Poraba 26' zaslona je 35W.


Lp
Nazadnje spremenil Matter, dne Sr Avg 29, 2012 08:52, skupaj popravljeno 10 krat.
Uporabniški avatar
heron
Viceadmiral
Prispevkov: 535
Pridružen: So Avg 25, 2012 14:03
Kraj: Žabnica
Kontakt:

inverter na stand by-u

OdgovorNapisal/-a heron » Sr Avg 29, 2012 00:24

Inverter, ki ne porabi skoraj nič elektrike kadar na njem ni porabnikov obstaja.

Jaz sem takega kupil v trgovini Stal v Ljubljani.
Princip pa je tak:
Ko tok (A) pade pod neko majhno vrednost (ki jo lahko nastavljaš z majhnim potencijometrom) se inverter avtomatično izkljuci. Pribljižno enkrat na sekundo pošlje zelo kratek impulz in "pogleda", če naleti na kakšno porabo.
Če ni nič, ostane izključen.
Če je kak porabnik - potem pa se vključi.

Pri uporabi te funkcije je malo hecen občutek: Ko vklopiš na primer mikser nastane majhna zamuda (sekunda) preden se le-ta res vklopi.
Sploh ni moteče, ko se na to navadiš.
Bolj moteče je, da v stand-by načinu inverter vsako sekundo naredi zvok TIK. (sliši se preklop releja ali nekaj podobnega). Podnevi je slišiš, ponoči pa je včasih moteče in jaz ga pač izklopim.
Lep pozdrav, Tomaž.

Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov