V Los Angelesu zaradi prenatrpanosti urgenc in intenzivnih enot, nekoga, ki se je poškodoval v prometni nesreči, ga je kap, infarkt ... sploh ne vozijo več na urgenco, v kolikor na samem mestu nezgode ne vzpostavijo povratka življenjskih funkcij. Torej, recimo da ima rešilec 5 min vožnje do prve urgence. Nekoga bi strpali v rešilec, prižgali luči in sirene ter ga oživljali med vožnjo ... saj vsaka minuta šteje. Tega v LA ni več, ne vozijo ... samo proglasijo te mrtvega na kraju nesreče, če oživljanje ne uspe. Več:
Klik!V Bergamu pa je bilo še nekaj korakov huje (ampak LA bo hitro tam) - je prišlo do tega, da so se prenapolnile intenzivne enote in je zmanjkalo respiratorjev in intenzivistov. To ali te dajo na respirator ali ne, je bila starostna meja - 65 let. Če je nekdo rabil predihavanje in bil star 66 let, so te pustili umreti. Več:
Klik!Vse zgornje podatke se zlahka preveri na spletu in teh realnih scenarijev se bojijo vse vlade po svetu (od malih do večjih držav). Zadostne kapacitete intenzivnih enot so zadnja domina, ki se jo je večina družb / držav po svetu odločila braniti ne glede na gospodarske žrtve.
In ja, obenem pa je spodrsnilo na številnih drugih področjih - npr. odpovedani so bili vsi ne-nujni zdravniški posegi vključno z diagnostiko in to breme bo družba še nosila.
Zorkestrirati vse ukrepe, da je skupne škode najmanj, je ključni izziv te krize in rabili bi sposobne
sposobne multidisciplinarne šahiste, ne pa narcisoidne politikante. Zakaj bi pa sposoben posamzenik šel v politiko, je pa lahko že ločena tema.
H2O napisal/-a:Rizične bi bilo treba zaščitit pred okužbo (izolirat), ostalim, ki jim koronavirus ni (življensko) nevaren pa pustit, da normalno živijo in delajo naprej.
Ja, rizične bi bilo treba zaščititi, podobno kot je NBA zaščitila svoje igralce (omejitev stikov, redni PCR testi igralcev in spremljevalnega osebja).
Kaj točno pa pomeni "normalno živeti in delati naprej" je pa že lahko stvar diskusije (in različnih mnenj). Če to pomeni opustiti vse ukrepe (če se živi "normalno", je pač vse normalno - enako kot pred krizo, nobenih ukrepov), se težko strinjam, razlage pa zgoraj.
Glede tega komu koronavirus ni nevaren, pa si poguglaj "
long covid". Pa izberi kredibilne vire.
H2O napisal/-a:Že ves trdim, da je koronahisterija ena največjih manipulacij, kar jih je kdaj bilo.
Sem danes bral, da bo Tajska najbrž popolnoma prepovedala vstop turistom, do nadajlnjega. Govoril z enim, ki živi v Londonu - je stanje zelo podobno temu pri nas (odprte samo najnujnejše trgovine itd.). H2O, me zanima teorija, kako je nekdo nategnil praktično cel svet (-> manipulacija), kajti v celotni zgodovini človeštva takega natega še ni bilo?