Turistična taksa

Debata o obnašanju in pravilih na morju ter starih in novih zakonih, ki zadevajo navtiko.

Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1

Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Po Apr 12, 2010 20:24

Mogoče bi bilo res dobro ustaviti konje in jih malo spočiti :lol: , kar pomeni, počakajmo kaj bo in ne pišimo ter lepimo vsega povprek, kajti zadj je še mene zmešalo, ko sem mislil, da že nekaj vem. Sezona se bo začela in nekdo bo prvi, ki bo "nabasal" na potrdilo oz. vinjeto. Potem bomo vedeli na čem smo.
meni poteče 26.4. plovno dovoljenje za HR in ko bom šel na kapitanijo se bom detaljno o tem pogovoril.

LP
:wink:
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Sr Apr 14, 2010 22:55

Danes sem bil v Poreču in šel direktno do direktorja marine. Na vprašanje kaj točno se dogaja s takso in kako jo bodo obračunavali je dejal:

Tukaj je dopis Hrvatske Turističke Zajednice (in mi ga je pokazal), ki pravi:
- Marine v letošnjem letu, kljub napisanem Zakonu zaračunavajo paušal od 400 Kn.
- Marine zaračunavajo novi davek le v primeru, če je v marini charter firma s svojimi plovili, takrat se to zaračuna le njim.
- Vsem ostalim se davek oz. Turistična taksa ne zaračunava po novem ampak samo pavšal, po starem.
- Novih vinjet še ni, niti za charter, vendar za njih velja, da je dovolj potrdilo o plačilu TT.

Torej, očitno se lahko vsaj za letos oddahnemo in ne potujemo v Grčijo ob italijanskem škornju.

LP
:wink:
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Če Apr 15, 2010 09:29

Zdravo
Kaj pa dnevni gostje ?
In mi ,ki prestopamo mejo?
lp
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Če Apr 15, 2010 09:33

Val,
ne vem, verjetno pa isto kot do sedaj. Ne vem kako si plačeval do sedaj, vem pa da si moral plačati za plovno dovoljenje oz. vinjeto.

LP
:wink:
val
Admiral
Prispevkov: 1566
Pridružen: Po Sep 08, 2008 20:12
Kraj: Maribor-koper- Pula

OdgovorNapisal/-a val » Če Apr 15, 2010 09:35

Vinjeto tako ali tako.
Turistično takso sem plačal, samo če sem prenočil v marini.
lp
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Če Apr 15, 2010 09:42

Potem je najbolj verjetna razlaga, da ostane letos vse enko kot lani.
Najbolje bomo videli, kako bo, ko bo nekdo plačal, ko bo prestopil mejo.
Verjamem pa, da niti sami ne vedo, kaj bi radi!

LP
:wink:
MARKO1977
Viceadmiral
Prispevkov: 375
Pridružen: Pe Dec 18, 2009 12:46

kapetanija Izola

OdgovorNapisal/-a MARKO1977 » Če Apr 15, 2010 10:44

Danes sem neke dokumente urejal na kapetaniji, pa mi je prijazna ženska odgovorila, da ji ni čisto jasno kako z temi vinjetami. Zdaj laufam še v Pulo,pa vam sporočim kako oni pravijo. Saj me zanima kako je s plačevanjem TT na komunalnih vezih ali bojah
LP
zlatko83
Admiral
Prispevkov: 1644
Pridružen: Ne Maj 20, 2007 10:26

OdgovorNapisal/-a zlatko83 » Če Apr 15, 2010 14:29

Lani bi naj veljalo, ko nekje enkrat plačaš takso, je drugje ne rabiš več plačevat. To pomeni, da si v izhodni marini plačal takso za cel teden in konec. Žal v praksi ni bilo tako. Ponekod so upoštevali, drugod spet ne. Na boji sem pokazal potrdilo o plačani taksi, seveda mi je podjetnež zakasiral še enkrat. Kolegu na sosednji boji, pri katerem je bil podjetnež 2 minuti kasneje, pa je potrdilo veljalo in takse ni rabil plačat. Komu pa se ljubi sredi dopusta in sredi morja kregat z domorodci. Saj tako vedno velja njihova zadnja beseda.
Kako bo letos??? Nimam pojma. Enkrat plačam takso v hiši, bom še enkrat ob nakupu vinjete???
Naj hrvatje raje nastavijo puščice, kot župniki, pa bomo sami metali not, z veseljem, ne pa s slabim občutkom, kot je to sedaj :twisted:
Uporabniški avatar
Novinec
Admiral
Prispevkov: 2569
Pridružen: Pe Feb 15, 2008 22:41
Kraj: Sailing on the world
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Novinec » Če Apr 15, 2010 15:08

Zlatko to pa ne gre tako!
Plačat je potrebno večkrat, ker vsak glas šteje in z vsakim glasom je lahko turistična sezona slaba ali dobra. En človek, ki plača v apartmaju, marini, v nacionalnem parku in še na sidrušču, lahko pomeni "više turista" za Lipu našu".
Vsakič ko greš čez mejo te zavedejo in preštejejo. Če prešeteješ slovenske prestope je to cca 5.000.000 prestopov. nas pa samo 2 miljona.
Tako se broji sezona na hrvatski način!

LP
:lol:
borutjan
Višji praporščak
Prispevkov: 36
Pridružen: Ne Nov 16, 2008 20:16

OdgovorNapisal/-a borutjan » Sr Apr 21, 2010 16:26

Evo,včeraj sem kupil vinjeto v kapetaniji Pula-vse po starem.V Medulinu imam pa privez za barko.Podaljašal sem ugovor za godino dana,med drugim pa sem plačal tudi turistično takso 400 KN.Danes pa me že kličejo naj pridem nazaj z tem ugovorom in da mi bojo vrnili teh 400KN.Zanimivo!Gospa pa mi potem razlaga,da sa bom moral vsakič ko pridem k njim v lepo... prijaviti na kapetaniji.Potem kličem kapitanijo pa nič ne vejo o tem.
A je komu kaj bolj jasno?
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Sr Apr 21, 2010 16:53

Verjemi da ni nikomur več nič jasno, še najmanj pa hrvatom. Čez vikend sem tudi sam malo povprašal v kapetaniji v Biogradu, pa se je gospa samo prijela za glavo in dejala da še tisti ki so zakon sprejeli ne vedo kako bo, kaj šele ona. Tako da zaenkrat vse po starem. Bo pa zanimivo, ko se bodo nekega lepega sončnega dne, verjetno na višku turistične sezone, spomnili izvajati ta novi zakon in maltretirati navtične turiste. Balkan rulz. :evil:
lpg
Uporabniški avatar
kiaman
Kapitan fregate
Prispevkov: 111
Pridružen: So Apr 04, 2009 19:50
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a kiaman » Sr Apr 21, 2010 17:25

tole lahko dodam 8)
v tej številki revije more je avtor napisal, da bodo morale vse marine, ki so zaračunale 400 kun pavšala, to povrnit ( če bodo je pa odvisno od njih), ker one niso več tiste, ki so zadolžene za pobiranje takse, pač pa so to kapetanije :?: :evil: :!:
sicer pa grem v ponedeljek na rijeko pa sporočim kako je šlo 8)
live long and in prosper
jack
Štabni praporščak
Prispevkov: 38
Pridružen: Če Apr 15, 2010 23:09

OdgovorNapisal/-a jack » Če Apr 22, 2010 01:16

Na Hrvaškem velja nov način plačevanja turistične takse. :evil:

VSE JE JASNO KOT BELI DAN !!! :idea:

Turistična taksa se plačuje na kapitaniji ob vstopu v državo, kapitanija izda poleg plovne še eno vinjeto za T.T.
Vinjete za T.T. se lahko izdajo za obdobje 8, 15 , 30 , 90 dni ali 1 leto.

Cene vinjet spodaj !

Navtiki, ki prihajajo na dopust iz drugih držav morajo plačati vinjeto za nameravan čas bivanja na Hrvaškem, če ga prekoračijo pač ponovno na kapitaniji doplačajo novo obobje plačila takse.

Navtiki, ki imajo stalni privez na Hrvaškem pa morajo plačati vinjeto za t.t. za čas bivanja na plovilu.
Kdor ima namen v letu bivati na plovilu naprimer samo 14 ali 30 dni, bo pač kupil vinjeto za ta čas.
Kdor ima namen biti na plovilu samo preko poletja, v obdobju 3 mesece, bo kupil vinjeto za 90 dni.
Kdor pa na plovilu biva po dnevih, več kot 3 mesece ali skozi celo leto, mu ne ostane drugega, kot nakup letne vinjete.
Nakup vinjete je enako kot plačilo dosedanjega pavšala 400€, razlika je v občutno 2,5 x višji ceni,
UGODNO pa je to, da VINJETA VELJA V CELI DRŽAVI, tako da plačilo na drugih privezih ni potrebno ,
vinjeta pa se lahko kupi za krajše obdobje, za razliko pavšala, ki je bil nujen za 1 leto.

Komur so v marini že zaračunali pavšal za to leto 400 kn, mu bodo ta znesek vrnili.

Uprava privezov-marina mora vse nočitve gostov prijavljati policiji.
Nadzor opravlja Gospodarski inšpektor, ki ima dostop do podatkov o nočitvah in nakupih vinjet, tako bo lahko inšpektor po evidenci hitro poiskal kršitelje.
Verjetno bodo letos tako zgubljeni, da še zase ne bodo vedeli kaj šele za kršitelje. UPAM!
Kazen za kršitev znaša od 1000 do 5000 kn,(1000 kun se lahko izreče na mestu).

T.T. je enaka za domača in tuja plovila, za domače in tuje goste.

Letni pavšal za T.T. za plovila je do sedaj znašal 400 kn , sedaj pa je kar občutno dražji- od 1000 kn dalje.


Vremensko
razdoblje Iznos u kunama cca. EUR.

5 – 9 metara
do 8 dana 150,00 21 €
do 15 dana 300,00 42 €
do 30 dana 400,00 55 €
do 90 dana 600,00 83 €
do 1 godine 1.000,00 139 €

9 – 12 metara
do 8 dana 200,00 28 €
do 15 dana 350,00 49 €
do 30 dana 500,00 70 €
do 90 dana 650,00 90 €
do 1 godine1.100,00 153 €

12 – 15 metara
do 8 dana 300,00 42 €
do 15 dana 400,00 55 €
do 30 dana 600,00 83 €
do 90 dana 750,00 104 €
do 1 godine1.300,00 180 €

15 – 20 metara
do 8 dana400,00
do 15 dana500,00
do 30 dana 700,00
do 90 dana 850,00
do 1 godine1.500,00

Preko 20 metara
do 8 dana 600,00
do 15 dana 800,00
do 30 dana 1.000,00
do 90 dana 1.300,00
do 1 godine 1.700,00

Za podrobno seznanitev prilagam linke:

ZAKON O TURISTIČNI TAKSI HR. glej 3. , 13. , 14. , 28. člen
http://www.croatia.hr/Resources/Home/Za ... stojbi.doc

PRAVILNIK O VINJETI ZA T.T. ZA PLOVILA
http://www.mint.hr/UserDocsImages/nn-26 ... injete.htm

CENA VINJET ZA T.T. ZA LETO 2010
http://www.mint.hr/UserDocsImages/nn-38 ... sna-10.htm

Lep (drag) pozdrav.
Uporabniški avatar
Nikola T.
Admiral
Prispevkov: 5414
Pridružen: Ne Nov 29, 2009 21:12
Kraj: Lj.-Trzin-Izola-Devin
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a Nikola T. » Če Apr 22, 2010 08:00

Odlično pripravljeno. Hvala za trud.

Torej plačamo takso samo enkrat in to je to. Torej, ko z barko vpluješ v marino, na bojo, luko, kjer se plača privez ti tam ne smejo ponovno zakasirati takse. Sem prav razumel?
LP
Uporabniški avatar
gregor.n
Admiral
Prispevkov: 4409
Pridružen: Pe Apr 04, 2008 10:26
Kraj: Zanzibar
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a gregor.n » Če Apr 22, 2010 10:26

To že vse vemo,(linki so že nekaj strani nazaj) problemček je v tem, da še nihče ni mogel kupiti tele vinjete, ker NE OBSTAJA. (vsaj do 19.4. ni, preverjeno na kapetaniji). Nekateri smo jo že plačali v marinah, PO STAREM (400HK),drugim je bilo razloženo da jo še morajo, saj naj bi veljale te "ta nove" samo za čarter,..... vglavnem totalna zmeda!!!
In za piko na i, tejle zmedi, še uradni odgovor o izvajanju zakona:

Poštovani gospodine,

nastavno na Vaš upit obavještavamo Vas da cijeli postupak izdavanja vinjeta za brodice i jahte ostao je isti kao i prošle godine, jer od strane Ministarstva mora, prometa i infrastrukture nije potpisan ugovor kojim bi se regulirale promjene.

Srdačan pozdrav!


VSE JE JASNO KOT ČRNI DAN!!! :lol:

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost