Z hrvaško registrsacijo v SLO
Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1
Z hrvaško registrsacijo v SLO
Se da z hrvaško zastavo pripluti v SLO ? Bi dal barko čez zimo v Izolo.
Danes so mi v lučki kaptaniji v Vodicah rekli, da imam vpisano samo območje plovbe 3. To je samo hrvaška obala. Tudi zavarovanje je samo za tam.
Ve kdo kaj narediti da se izognem tem birokratskim zadevam ?
Danes so mi v lučki kaptaniji v Vodicah rekli, da imam vpisano samo območje plovbe 3. To je samo hrvaška obala. Tudi zavarovanje je samo za tam.
Ve kdo kaj narediti da se izognem tem birokratskim zadevam ?
Sem malo pobrskal
Takole piše v Pravilniku o brodicama i jahtama
"Članak 17."
(1) Brodica ili jahta ovisno o svojoj veličini, konstrukciji i drugim tehničkim karakteristikama može ploviti u sljedećim području plovidbe:
1. Područje plovidbe I – obuhvaća medunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su pristupačne s mora
U području plovidbe I može postojati sljedeće ograničenje:
Ia – do 20 Nm od obale kopna ili otoka
2. Područje plovidbe II – obuhvaća medunarodnu plovidbu Jadranskim morem
U području plovidbe II može postojati sljedeće ograničenje:
IIa – do 12 Nm od obale kopna ili otoka
3. Područje plovidbe III – obuhvaća plovidbu unutarnjim morskim vodama, vodama koje su pristupačne s mora i teritorijalnim morem RH, a za ribarske brodice duljine veće od 7 metara i zaštićenim ekološko-ribolovnim pojasom Republike Hrvatske (ZERP).
U području plovidbe III mogu postojati sljedeća ograničenja:
IIIa – do 6 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIb – do 3 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIc – do 1 Nm od obale kopna ili otoka
4. Područje plovidbe IV – obuhvaća plovidbu lukama, zaljevima, rijekama hrvatskoga Jadranskog slijeva u granicama do koje su one plovne s morske strane, te Prokljanskim jezerom.
(2) U području plovidbe iz stavka 1. ovoga članka lučka kapetanija priznata organizacija može ograničiti plovidbu brodice ili jahte u određenim vremenskim uvjetima odnosno za određeno vremensko razdoblje.
(3) Ograničenje iz stavka 2. ovoga članka mora biti naznačeno u Dozvoli za plovidbu brodice ili Svjedodžbi o sposobnosti jahte za plovidbu.«
Takole piše v Pravilniku o brodicama i jahtama
"Članak 17."
(1) Brodica ili jahta ovisno o svojoj veličini, konstrukciji i drugim tehničkim karakteristikama može ploviti u sljedećim području plovidbe:
1. Područje plovidbe I – obuhvaća medunarodnu plovidbu svim morima i vodama koje su pristupačne s mora
U području plovidbe I može postojati sljedeće ograničenje:
Ia – do 20 Nm od obale kopna ili otoka
2. Područje plovidbe II – obuhvaća medunarodnu plovidbu Jadranskim morem
U području plovidbe II može postojati sljedeće ograničenje:
IIa – do 12 Nm od obale kopna ili otoka
3. Područje plovidbe III – obuhvaća plovidbu unutarnjim morskim vodama, vodama koje su pristupačne s mora i teritorijalnim morem RH, a za ribarske brodice duljine veće od 7 metara i zaštićenim ekološko-ribolovnim pojasom Republike Hrvatske (ZERP).
U području plovidbe III mogu postojati sljedeća ograničenja:
IIIa – do 6 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIb – do 3 Nm od obale kopna ili otoka;
IIIc – do 1 Nm od obale kopna ili otoka
4. Područje plovidbe IV – obuhvaća plovidbu lukama, zaljevima, rijekama hrvatskoga Jadranskog slijeva u granicama do koje su one plovne s morske strane, te Prokljanskim jezerom.
(2) U području plovidbe iz stavka 1. ovoga članka lučka kapetanija priznata organizacija može ograničiti plovidbu brodice ili jahte u određenim vremenskim uvjetima odnosno za određeno vremensko razdoblje.
(3) Ograničenje iz stavka 2. ovoga članka mora biti naznačeno u Dozvoli za plovidbu brodice ili Svjedodžbi o sposobnosti jahte za plovidbu.«
Lučka kapetanija da dozvolu , pitao sam kapetana u Vodicama a on je rekao: da bi mogao napustiti Teritorijalno more RH , moraš promjeniti granicu plovidbe iz III u IIa , a to znači da na brodu moraš imati :
-zvučni alarm za kaljužu
-prijenosni protupožarni aparat
-prsluk za spašavanje sa zviždaljkom i samoplačim svjetlom ( za onoliko ljudi koliko piše u plovidbenoj)
- kompas i dalekozor
-kolut za spašavanje (1 kom)
-kruta splav za spašavanje ili pomoćni čamac(gumenjak , bajbot) -kutiju prve pomoći -navigacijske karte
a to sve skupa dođe :
-pregled 400 kn
-državni biljeg 70 kn
-nova plovidbena 20kn
-zvučni alarm za kaljužu
-prijenosni protupožarni aparat
-prsluk za spašavanje sa zviždaljkom i samoplačim svjetlom ( za onoliko ljudi koliko piše u plovidbenoj)
- kompas i dalekozor
-kolut za spašavanje (1 kom)
-kruta splav za spašavanje ili pomoćni čamac(gumenjak , bajbot) -kutiju prve pomoći -navigacijske karte
a to sve skupa dođe :
-pregled 400 kn
-državni biljeg 70 kn
-nova plovidbena 20kn
Saj to ni samo Hrvaška posebnost. Isto je v Sloveniji.
Odvisno od registracije imaš omejeno območje plovbe.
Jaz še nisem imel sekstanta in EPIRBA in nisem mogel registrirati za oceansko območje ampak le za odprto območje. Ko sem to končno dobil, sem moral preregistrirati z vsemi stroški od ponovnega pregleda, ki ga za mojo dolžino ne dela več kapetanija ampak pooblaščeni zavodi (300 in. Več eur samo za pregled)
Vsako območje plovbe ima predpisano obvezno opremo in predpisane minimalne konstrukcijske in plovne lastnosti.
S traktorjem ali kolesom tudi ne smeš na avtocesto.
Odvisno od registracije imaš omejeno območje plovbe.
Jaz še nisem imel sekstanta in EPIRBA in nisem mogel registrirati za oceansko območje ampak le za odprto območje. Ko sem to končno dobil, sem moral preregistrirati z vsemi stroški od ponovnega pregleda, ki ga za mojo dolžino ne dela več kapetanija ampak pooblaščeni zavodi (300 in. Več eur samo za pregled)
Vsako območje plovbe ima predpisano obvezno opremo in predpisane minimalne konstrukcijske in plovne lastnosti.
S traktorjem ali kolesom tudi ne smeš na avtocesto.
Lep pozdrav, Tomaž.
Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
Heron je nazaj z druge poti po svetu in že težko čakam na naslednji odhod.
Takrat se bo vrnil tudi dnevnik na: www.sailmala.com/heron
Ali občasno blog v Angleščini na: www.heronsailing.blogspot.com/
To, da obstajajo različna območja plovbe je docela logično; ker so različni pogoji za plovbo, so različni pogoji tudi za plovila, prav tako pa tudi za potrebno opremo, ne nazadnje tudi za posadko.
Bistveno teže pa razumem poizkus zgolj administrativnega omejevanja na nacionalna morja. Glede na to, da se teritorialne vode R Hrvaška, na primer z R Slovenijo neposredno dotikajo, pri tem pa se morska meja dotika kopenske, iz tega vidika ne vidim razloga, zakaj za prehod meje nebi bilo mogoče uporabiti plovila, ki spada v katerokoli kategorijo plovnega območja. Torej, če se plovilo uvršča na primer v kategorijo IIIc, bi to pač pomenilo, da se mora držati obalnega dela znotraj pasu 1 Nm, pa naj bo to v R Hrvaški ali R Sloveniji, če glede na opremljenost in področno zakonodajo tudi v našem pravnem redu velja zanj enaka omejitev (vsekakor bi bilo koristno in zaželeno, če bi se vsaj osnovna privila med državami na nivoju EU poenotila).
Bistveno teže pa razumem poizkus zgolj administrativnega omejevanja na nacionalna morja. Glede na to, da se teritorialne vode R Hrvaška, na primer z R Slovenijo neposredno dotikajo, pri tem pa se morska meja dotika kopenske, iz tega vidika ne vidim razloga, zakaj za prehod meje nebi bilo mogoče uporabiti plovila, ki spada v katerokoli kategorijo plovnega območja. Torej, če se plovilo uvršča na primer v kategorijo IIIc, bi to pač pomenilo, da se mora držati obalnega dela znotraj pasu 1 Nm, pa naj bo to v R Hrvaški ali R Sloveniji, če glede na opremljenost in področno zakonodajo tudi v našem pravnem redu velja zanj enaka omejitev (vsekakor bi bilo koristno in zaželeno, če bi se vsaj osnovna privila med državami na nivoju EU poenotila).
Lep pozdrav.
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov
