Čoln brez izpita na hrvaškem
Moderatorji: moderator2, moderator, pajer1
Čoln brez izpita na hrvaškem
Pozdravljeni
Po našem zakonu naj bi smeli brez izpita voziti z čolnom do 3m in motorjem do 5ks. Zanima me če imam pravilne informacije.
Zanima me kako je z tem zakonom na hrvaškem za nas slovence. Smem voziti z takšnim čolnom kot pri nas na hrvaškem brez izpita. Po spraševanju znancev sem prišel do informacije da se ne sme voziti brez izpita? Kako pa je v primeru da bi dal gor električni motorček kot naprimer Minn KOTA Enduro 30(ima le 360w) in podobno? Ali se bencinski motor šteje enako kot električni motor?
Hvala za odgovor.
LP Matjaž
Po našem zakonu naj bi smeli brez izpita voziti z čolnom do 3m in motorjem do 5ks. Zanima me če imam pravilne informacije.
Zanima me kako je z tem zakonom na hrvaškem za nas slovence. Smem voziti z takšnim čolnom kot pri nas na hrvaškem brez izpita. Po spraševanju znancev sem prišel do informacije da se ne sme voziti brez izpita? Kako pa je v primeru da bi dal gor električni motorček kot naprimer Minn KOTA Enduro 30(ima le 360w) in podobno? Ali se bencinski motor šteje enako kot električni motor?
Hvala za odgovor.
LP Matjaž
Pozdravljen na Morjeplovcu
Zakoni so usklajeni, tako da mirne duše lahko pluješ z omenjenim čolnom. Pred leti so HR nekaj znižali mere in Ks, ampak so hitro popravili. Pa tudi kontrola na teh plovilih je zelo redka. Razen mogoče če loviš ribe, da pridejo pogledat za dovolilnico obenem še papirje za čoln. Priporočal pa bi , da imaš s sabo neko dokazilo da je čoln tvoj ali od kolega ali podobno, tako da se vidi da ni ukraden.
Lep dopust ti želim.
Ah ja, elektro motorček. Ti ne bo kaj dosti koristil. Že pri dnevnem maestralu boš imel probleme, plut proti vetru. Bi bil bolj slalom.
LP
Zakoni so usklajeni, tako da mirne duše lahko pluješ z omenjenim čolnom. Pred leti so HR nekaj znižali mere in Ks, ampak so hitro popravili. Pa tudi kontrola na teh plovilih je zelo redka. Razen mogoče če loviš ribe, da pridejo pogledat za dovolilnico obenem še papirje za čoln. Priporočal pa bi , da imaš s sabo neko dokazilo da je čoln tvoj ali od kolega ali podobno, tako da se vidi da ni ukraden.
Lep dopust ti želim.
Ah ja, elektro motorček. Ti ne bo kaj dosti koristil. Že pri dnevnem maestralu boš imel probleme, plut proti vetru. Bi bil bolj slalom.
LP
Glede hrvaške zakonodaje nisem čisto prepričan, za slovensko pa to ne drži. Za vsak motoriziran čoln je potrebno imeti opravljen izpit, in sicer:
1. do 7m dolžine in do maks. 7,34 kW izpit za upravljanje čolna
2. vse drugo oz. več izpit za voditelja čolna
Povezava:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=1649
(glej vsaj 3. in 14. člen)
oz. seznam z dopolnitvami:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r03/predpis_PRAV2123.html
1. do 7m dolžine in do maks. 7,34 kW izpit za upravljanje čolna
2. vse drugo oz. več izpit za voditelja čolna
Povezava:
http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp? ... vilka=1649
(glej vsaj 3. in 14. člen)
oz. seznam z dopolnitvami:
http://zakonodaja.gov.si/rpsi/r03/predpis_PRAV2123.html
Hrvaška zakonodaja, ki ureja to področje:
http://mojauprava.hr/portal/dp.nsf//moj ... ani&Click=
http://mojauprava.hr/portal/dp.nsf//moj ... ani&Click=
Atilone !
Tvoja trditev za Slo ne drži.
Če ima plovilo motor do 7,5 kw,(tudi tomos4) moraš imeti potrdilo o opravljenem preizkusu znanja in mora biti oseba stara najmanj 16 let. Temu se reče tako imenovani mali izpit.
Brez potrdila o preizkusu znanja ali potrdila o voditelju čolna ,lahko upravljaš samo čoln na vesla in jadrnico do 7 metrov.
Kako imajo pa hrvati pa je najbolje tam vprašati,saj veš kako je tam danes tako ,jutri tako.
lp
Tvoja trditev za Slo ne drži.
Če ima plovilo motor do 7,5 kw,(tudi tomos4) moraš imeti potrdilo o opravljenem preizkusu znanja in mora biti oseba stara najmanj 16 let. Temu se reče tako imenovani mali izpit.
Brez potrdila o preizkusu znanja ali potrdila o voditelju čolna ,lahko upravljaš samo čoln na vesla in jadrnico do 7 metrov.
Kako imajo pa hrvati pa je najbolje tam vprašati,saj veš kako je tam danes tako ,jutri tako.
lp
Pozdravljeni
hvala za odgovore
Kakor sem prebrav iz hrvaškega zakona naj bi bil čoln dolg do 2,5m in do 5kw ne bil potreben dati v register. Glede vožnje pa je potreben izpit kategorije A.
Katera kategorija bi bila to pri nas?
V čem je razlika med voditeljem čolna in potrdilo o opravljenem preizkusu znanja?
lp
hvala za odgovore
Kakor sem prebrav iz hrvaškega zakona naj bi bil čoln dolg do 2,5m in do 5kw ne bil potreben dati v register. Glede vožnje pa je potreben izpit kategorije A.
Katera kategorija bi bila to pri nas?
V čem je razlika med voditeljem čolna in potrdilo o opravljenem preizkusu znanja?
lp
izpit za upravljanje čolna ima 2 poglavji, izpit za voditelja pa 5. tisti dve sta skupni. poglej po forumu - boš našel povezave do literature. sicer pa sta programa:
1. upravljanje čolna
http://www.up.gov.si/si/vodnik_po_stori ... i_program/
2. vodnik čolna
http://www.up.gov.si/si/vodnik_po_stori ... i_program/
1. upravljanje čolna
http://www.up.gov.si/si/vodnik_po_stori ... i_program/
2. vodnik čolna
http://www.up.gov.si/si/vodnik_po_stori ... i_program/
Eno je napisano ( tu nisem imel prav ) drugo pa je izvajanje. Če računam tam nekje od 12 leta naprej, sem precej preribaril , tako par sto metrov od obale. Na HR in pri nas. Kontrole ribiške dovolilnice, so bile. Niti enkrat v 40-ih letih , me niso vprašali za kako potrdilo, pa ga nikoli nisem jemal zraven za igračkanje z gumico in to od Kopra do Šibenika, Vis , Krk, nikjer. To za gumico Beograd sport in T4.
Me pa res zanima, koliko članov z omenjenimi gumicami, je bilo deležno kake kontrole s strani policije ali kapetanije. Pri nas in HR ?
LP
Me pa res zanima, koliko članov z omenjenimi gumicami, je bilo deležno kake kontrole s strani policije ali kapetanije. Pri nas in HR ?
LP
Atilone, se popolnoma strinjam. Je pa res, da če si popolnoma na začetku, kot sem tudi sam, je zadnja stvar, ki si jo želiš, da ti prve dogodivščine na čolnu pokvari kazen. Se mi zdi, da bi meni pisalo na čeli, da naj me ustavijo, če ni bi imel izpita. In to tudi na gumi, krajši od 3 m.
Pa tudi nič slabega niso teli izpiti. Vsaj osnovna pravila, ki so izkušenim morjeplovcem popolnoma jasna, spoznaš. Če ga kot začetnik že poserješ, ga vsaj s stilom.
---
Bi pa priporočal vsem začetnikom redno prebiranje tega foruma - ogromno uporabnega in koristnega, če si le odprte glave.
Pa tudi nič slabega niso teli izpiti. Vsaj osnovna pravila, ki so izkušenim morjeplovcem popolnoma jasna, spoznaš. Če ga kot začetnik že poserješ, ga vsaj s stilom.
---
Bi pa priporočal vsem začetnikom redno prebiranje tega foruma - ogromno uporabnega in koristnega, če si le odprte glave.
Imaš prav.
Že sam občutek, če tega nisi vajen, da te lahko zajebavajo zaradi potrdila, ti lahko pokvari del dopusta, to pa je precej več vredno, kot da se opraviš na opravljanje izpita. Če pa imaš v mislih , se kaj povečat, to pride zraven, pa opravi kar za voditelja čolna. Če že enkrat delaš. Slej ali prej , pride želja po daljšem in hitrejšem plovilu
.
LP
Že sam občutek, če tega nisi vajen, da te lahko zajebavajo zaradi potrdila, ti lahko pokvari del dopusta, to pa je precej več vredno, kot da se opraviš na opravljanje izpita. Če pa imaš v mislih , se kaj povečat, to pride zraven, pa opravi kar za voditelja čolna. Če že enkrat delaš. Slej ali prej , pride želja po daljšem in hitrejšem plovilu
LP
brez izpita
Kakšna pa je kazen v SLO če voziš čoln brez izpita?
Re: brez izpita
svetelc napisal/-a:Kakšna pa je kazen v SLO če voziš čoln brez izpita?
Vsekakor tolikšna, da se tolčeš po glavi, da si poslušal nasvet iz foruma, da ne potrebuješ izpita.
No, še dobro, da tu nihče ne govori neumnosti razen mene
Ne sodi me, dokler me ne spoznaš, ne podcenjuj me, dokler mi ne postaviš izziva in ne govori o meni, dokler ne govoriš z mano!
Kdo je na strani
Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov
