OdgovorNapisal/-a bouton » Sr Okt 28, 2009 17:03
Mislim, da tu ni problem alkohol, saj so to le profesionalni mornarji.
Problem je verjetno v tem, da tako velike ladje danes voziš podobno kot igraš igrico na PCjih. Samo da ni akcije. Pač vsake toliko časa kaj klikneš. In če zraven prišteješ še pozno uro, ko se nič ne dogaja in ponoči je temno kot v rogu, si hitro prevozil kakšno navidezno točko, kjer bi moral zamenjati smer. In če to počneš dan na dan, je podobno kot tekoči trak ali pa naša avtomatična vožnja po cesti, ko kje zamenjajo prometno ureditev.
Zadnjič sta tudi pilota v ZDA falila letališče za 150 milj in pristala na drugem letališču, kljub temu, da je na elektroniki utripal nekaj cm velik napis "off course" in (nežno) piskal alarm. Pa pilota nista bila pijana a vseeno nista vedela kako se jima je to zgodilo. Žal ima avtomatika v krmarjenju in navigaciji tudi svoje slabosti, ko se na elektroniko preveč zanašaš in pozabiš, da si po poklicu krmar. Poznam pilota letala, ki namenoma prosi za dovoljenje, da ne križari z avtopilotom.
Mislim, da bodo v naslednjih 5 ali 10 letih prilagodili tudi avtomatsko krmarjenje in navigacijo tako, da bodo opozorila prilagojena človeški zmožnosti napak. Samo izjava proizvajalcev in pisno obvestilo pred pričetkom uporabe, da je elektronika le za pomoč, pač ni dovolj, ko večina uporablja le še elektroniko.
Podobno mislim tudi za ceste in prometno ureditev, ki mora biti narejena tako, da brez škode tolerira človeške napake, ne glede na to ali je šofer pravno kriv ali ne.
Vsekakor nam je avtomatski način krmarjenja na velikih ladjah lahko opozorilo, da se jim je vedno bolje izogniti (tudi če imamo prednost), saj ni rečeno, da je krmar sploh blizu in priseben (pa ne mislim pijan - dovolj je že da je zamišljen ali dremajoč).