Termostat - čiščenje

Vse o popravilu plovil, motorjev in opreme na plovilih, tehnični nasveti

Moderatorji: moderator2, cibro, Marchi, moderator

Tom
Kapitan korvete
Prispevkov: 96
Pridružen: Če Jun 26, 2008 07:42

Termostat - čiščenje

OdgovorNapisal/-a Tom » Če Okt 16, 2008 06:59

Pozdravljeni!

Včeraj se je na mojem motorju (izvenkrmni) SUZUKI 40 HP - 2 taktni, letnik 1997 opravil servis in konzervacija.

Edina napaka, ki se je pojavila je bil termostat. Ni delal. Odpremo pokrovček na bloku (ta motor ima mehanski termostat) in ugotovimo, da je termostat popolnoma odprt. Torej, stalno spušča vodo zkozi.

Ko ga izvlečem vidim, da je precej zamazan z vodnim kamnom, strjeno soljo.... Molo premaknem vzmet in se tudi pokrovček na termostatu zapre.

Odločil sem se za čiščenje termostata. Kakšen deciliter vode na kuhalnik da zavre, noter žličko citronske kisline in ko vse skupaj zavre sem noter dal termostat. S termostata sem še prej odstranil gumico - tesnilo.

Na ta način se je termostat popolnoma očistil. Ven sem ga potegnil brez kakršnega koli sledu kamna ali podobnega. Baker je čist, prav tako kovina.

Poskusil sem ga, ali deluje - DELUJE. Lepo odpira in zapira.
Pred tem pa ni mogel, ker je bil zamazan z kamnom.

Ali ima mogoče kgo podobne izkušnje - ali je ta postopek čiščenja v redu?
Ali je bolje nabavit novega? Termostat je popolnoma mehanski, zato menim, da mu temperatura vrele vode ne more škoditi! ?

Hvala za vsako mnenje.

LP
atilone
Admiral
Prispevkov: 2790
Pridružen: Sr Nov 28, 2007 20:34

OdgovorNapisal/-a atilone » Če Okt 16, 2008 08:20

Termostat je vedno v kontaktu z vročo vodo, tako , da mu tvoj test nič ni škodoval. Če lepo odpira in zapira je OK, ni potrebe po novem, razen mogoče za rezervo ( če se jih da težko dobit v trgovinah ), da ko ga rabiš , ne zapravljaš dragocenega časa na dopustu z skakanjem od servisa do servisa.
LP
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4832
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Če Okt 16, 2008 08:44

Zdravo Tom, a bi lahko pripel kakšno slikco kateri termostat si to menjal oz. čistil. Lahko mi pošlješ tudi na privat!
Tom
Kapitan korvete
Prispevkov: 96
Pridružen: Če Jun 26, 2008 07:42

OdgovorNapisal/-a Tom » Če Okt 16, 2008 10:47

Živ kocka!

OK, bom poskusil naredit kakšno fotko in poslat.
Se slišimo.

LP
kol6
Štabni praporščak
Prispevkov: 40
Pridružen: Če Avg 07, 2008 15:30

OdgovorNapisal/-a kol6 » Če Okt 16, 2008 11:02

Zdravo!

Mene tudi zanima slikca,kje je termostat.
Tom
Kapitan korvete
Prispevkov: 96
Pridružen: Če Jun 26, 2008 07:42

OdgovorNapisal/-a Tom » Pe Okt 17, 2008 06:59

Pozdravljeni!

Malo sem v stiski s čacom, ampak v teh dneh poslikam in pošljem še slike.

Za prvo pomoč in razumevanje pa vam podajem tale link:
http://store.brownspoint.com/dt40/fig001-408698.asp

poz. 19 - termostat
poz. 16 - tesnilo
poz. 17 - pokrovček na motorju.

LP
kol6
Štabni praporščak
Prispevkov: 40
Pridružen: Če Avg 07, 2008 15:30

OdgovorNapisal/-a kol6 » So Okt 18, 2008 14:00

Ja,ja podobno ima tudi moj Mariner 40 2-taktni.Ampak ,kako si opazil,da ne dela?Je motor nepravilno deloval,ker se ni ogrel na delovno temp.
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » So Okt 18, 2008 19:18

A mogoče kdo pozna kakšen tak link od yamahe :?:
L.P.
Ure dnevi leta tečejo....
kol6
Štabni praporščak
Prispevkov: 40
Pridružen: Če Avg 07, 2008 15:30

OdgovorNapisal/-a kol6 » So Okt 18, 2008 20:58

Tom
Kapitan korvete
Prispevkov: 96
Pridružen: Če Jun 26, 2008 07:42

OdgovorNapisal/-a Tom » Ne Okt 19, 2008 11:26

Pozdravljen Kol6.

Ja, motor se ni ogrel na delovno temperaturo. Voda, ki je krožila po motorju, je ven prihajala malenkost mlačna.
Pri otipu motorja z roko (motor je bil že par minut v teku) je bil povsem hladen. Motor bi moral biti na vrhu topel.

Serviser mi je dejal, da pravilno mora biti motor na vrhu topel, spodaj pa hladen - če termostat pravilno odpira.

lp
Uporabniški avatar
bolid
Admiral
Prispevkov: 2659
Pridružen: Če Maj 29, 2008 18:56
Kraj: Novo mesto
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a bolid » Ne Okt 19, 2008 12:16

Kol6 hvala ti :!: :wink: Dobiš za drink :lol:
Ure dnevi leta tečejo....
kol6
Štabni praporščak
Prispevkov: 40
Pridružen: Če Avg 07, 2008 15:30

OdgovorNapisal/-a kol6 » Ne Okt 19, 2008 13:24

Bolid,hvala za drink.Tom,ja,kervglavi motorja se vrstijo eksplozije in se ta ogreje,impeler pa povleče hladno vodo do glave,kise potem vroča vrača v morje.Še dobro,da je bil odprt,no ni ravno najbolje,če bi ostal zaprt(okvara),je nevarno za motor.Sicer pa pri tebi so ble usedline,oziroma kamen,sol,zato je bil priprt.Važno,da vem za ta termostat,ki je približno tam tudi na mojem motorju.
Uporabniški avatar
kocka
Admiral
Prispevkov: 4832
Pridružen: Sr Okt 10, 2007 20:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kocka » Po Okt 20, 2008 14:37

Tom hvala za tvoj nasvet o pregledu termostata, namreč ko sem jaz pogledal kako izgleda na mojem motorju sem ugotovil :shock: , da je prostor za termostat prazen in s tem tudi rešil uganko vžiganja motorja, skoraj vsakič sem mu moral dati "zaug" in tudi svečke so bile precej sajaste zaradi slabšega izgorevanja, temu primerna pa je bila tudi poraba!
Moram še enkrat pohvaliti ta forum, saj sem že precej znanja in izkušenj oplemenitil tukaj!
Fantocci
Kapitan korvete
Prispevkov: 91
Pridružen: To Avg 12, 2008 14:10

OdgovorNapisal/-a Fantocci » Sr Okt 29, 2008 10:52

Mene bi pa zanimalo, ali imajo vsi vodno hlajeni motorji termostate, tudi tisti manjših moči? Konkretno sprašujem za 8KM dvotaktnega Mercuryja.

Kje se nahaja (približno), da ga preverim?
Uporabniški avatar
admin
Site Admin
Prispevkov: 8827
Pridružen: Sr Nov 22, 2006 21:34
Kraj: Ljubljana-Punat
Kontakt:

OdgovorNapisal/-a admin » Sr Okt 29, 2008 18:29

Vsi ga imajo, nahaja pa se tam, kot vidiš na zgornjih povezavah. Tukaj nihče ne odkriva tople vode...

LP

Kdo je na strani

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 15 gostov